Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Intra aici http://www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme

Norme 2012, pag 368, listeaz-o si mergi la medic cu ea.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006) 8 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Aaaaaaaaaaaa Paula si ca o ironie a sortii si la mine UM a fost pe 1 decembrie.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirabelac

Intra aici http://www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme

Norme 2012, pag 368, listeaz-o si mergi la medic cu ea.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006) 8 sapt.




Multumesc mult Mirabela!
Asa o sa fac! Daca avem dreptul, sa se respecte!

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna dragi mamici!
De trei zile tot fac teste si se pare ca ies pozitive,(slab-pozitive).Initial am crezut ca mi se pare ca vad liniuta,dar ea exista si a vazut-o si sotul,nu numai eu.
La noi este cu repetitie dupa cum se vede dar asta nu inseamna ca bucuria este mai mica.
Acum astept sa treaca timpul sa pot sa ajung la medic pentru o confirmare.
Daca totul merge bine ,se pare ca vom fi alaturi in aceasta calatorie,asta daca ma primiti in randul vostru.
Sarcina usoara tuturor!

Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna Vio si bine ai venit.Te primim cu mare drag si ne bucuram sa ne fii alaturi.
Asa am patit si eu cu liniuta.Era foarte pala si am facut 3 teste.Eu ziceam ca e negativ.Insa un prieten de familie,un foarte bun tata mi-a spus : "felicitari" .Dupa 3 zile mi-a confirmat si medicul.



graviduta fericita 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Mersi de primire!
La mine deocamdata este prea devreme pentru a merge la medic.
La sarcina anterioara deabia la 5 sapt.si 2 zile s-a vazut un punctulet.Daca Dumnezeu vrea o sa ajungem si acolo.

Sarcina usoara si bebei sanatosi la toate fetele!

Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirabelac

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Duphastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si


Aceeasi problema am avut-o si eu, mi-a trecut salariat si am fost apoi la 3 farmacii ca nu gaseam toata cantitatea si toate mi-au spus ca trebuie trecut gravida si ca se dau gratuit, cica legea s-ar fi schimbat de cativa ani, din 2010 parca, pana la urma mi-a dat gratuit, m-am intors la medic si mi-a corectat reteta.
Cauta pe site-ul CNAS, ceva de genul norme metodologice a aplicarii legii sanatatii din 2010 parca, sper ca mi-amintesc corect, este la pag. 292, eu le am listate. Scrie clar ca gravidele au gratuitate si nu spune numic de venituri.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006) 8 sapt.




asa este. gravidele au gratuitate! eu am eliberat sute de retete pt gravide, toate gratuide. ft rar am vazut bifat la salariat, dar o eliberam tot gratuit. era un risc pe care mi-l asumam eu, ceea ce era sus scris nu mi se pare corect. adik eu platesc luna de luna la stat si mi se ofera compensare 50%, iar una care n-a cotizat niciodata are gratuit 100%? i se pare bataie de joc. sa nu te superi pe mine, dana, stiu ca u ai postat ceea ce ai gasit

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 10+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari.danciu spune:

Pana si la noi, aici, in Grecia, nu am platit prima reteta, dar in schimb vom plati o parte din seria de analize. Abia miercuri aflam rezultatele.Bebe este bine, ni s-a recomandat repaus total. Inca nu avem nici o simptoma, din contra, dormim mai putin ca inainte.Sper din suflet sa fie totul bine si la voi.
http://www.reclamamascataatentie/sarcina/saptamani-sarcina/calendar/
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici!
cum va simtiti azi?
noi acasa si la pat...
vio bun venit si felicitari!
o zi faina s-aveti!


6+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

'neata, burtici, mamici, bebici! ce faceti voi? noi suntem bine, azi avem zi de curatenie, numai ca am o leneeeeee de zile mari. ma straduiesc sa fac ceva si mai tragem cu ochiul pe la voi
o zi buna va doresc

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 10+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput