Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

apropo, am implinit si noi astazi 6 lunite. Cu diversificare stam destul de bine. Masa de fructe (mar/banana/para/avocado) la ora 10-11. Toate in stare cruda nepreparate termic.Supica pe la ora 14, deocamdata doar din morcov, pastarnac, ceapa. Supa nu prea ii place dar perseveram. In rest LM la cerere fara un orar anume. In general cam la 3 ore papa lapticul dar are si zile cand este mai marait (cred ca din cauza dintisorilor) si cere mai des.
Noapte se trezeste rar pe la 2-3 sa pape, daca reusesc sa-l adorm pe la 22. Dar cum el adoarme de multe ori tarziu (23-23,30)..se mai trezeste dimineata pe la 5.
Nu stiu din ce cauza si daca s-a intamplat si la ai vostri, in multe nopti se trezea brusc plangand (nu maraia ci plangea tare).Parca visase ceva si s-a speriat. Si asta nu doar odata ci de mai multe ori. Si in general in prima parte a somnului. Nici macar nu deschidea ochii. Plangea cu ochii inchisi. Il luam in brate sa-l linistesc si adormea la loc, la mine in brate dupa care il puneam la loc in patut.Ma tot gandesc ca poate a visat ceva urat.








Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)

La multe lunite cu sanatate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor, nu am mai intrat demult, deoarece am avut o perioada f incarcata.Va salut pe toate, si sper sa nu fie niciun bebic si nicio mamica bolnavioara.

Astazi am fst la dr ca nu-mi venea menstra si am avut un soc si o mare, mare bucurie cand mi-a spus ca e sarcina de 6 saptamani.INSA bucuria mea e umbrita de faptul ca mi s-a zis ca e f devreme dupa cezariana ...Nu vreau sa renunt la bebelusul meu, stiti cazuri similare care au reusit sa nasca cu bine?


stai calma. eu nu ma protejez de la 3 luni de cand am nascut, in speranta ca voi ramane.:(
mie dr mi-a zis ca dupa 6 luni poti lejer sa ramai! chiar m a incurajat sa incerc, ca stia ca am ramas greu.

felicitari si bucura te de sarcina!!!!!!
mie dr mi a zis asa: dc e sa ai prb cu uterul, ti se crapa si la 15 ani de la cezariana. deci oricum e la risc. dar de principiu, dupa 6 luni e ok.

te invidiez in sensul bun.eu nu ma protejez deloc, doar, doar oi ramane iar.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





HAI RAMONA!!HAI RAMONA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:


La multe lunite cu sanatate, diversificare usoara si dinti fara dureri strumfilor sarbatoriti:

VLAD-RAFAEL de cristelle25
DAVID-NICHOLAS de morenna
Mihail de alina_din


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Felicitari anda82!!!!!!!
E o veste minunata!!!! Doamne-ajuta sa duci sarcina cu bine la final.



madybulancea - pr constipatie incearca para, prune. Eu il masez uneori pe burtica, in sensul acelo de ceas. Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

fetele

Noi nu suntem bine
Am fost cu Petru la spital si are o bronsiolita acuta. Si ca bonus si o diaree acuta . L-a aspirat profund, era pliiin,plin de muci verzi
....


Ana, iti trimit si eu virtual o imbratisare, imi pare tare rau de situatie.
Sanatate multa va doresc, si sa te refaci cat mai repede. Tu esti pt noi mamica eroina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Fetelor, stiti cumva denumirea in engleza pt. acea hartie indigo pt care o aveam in tara? M-ar ajuta si pe mine aici cu desenatul pe textile, numai ca nu stiu dupa ce sa caut :((
Betty, Krissy...any idea?


edit: gata, am gasit-o, se numeste carbon paper: http:// www.amazon.com/gp/product/B000BQMW72/ref=oh_o00_s00_i00_details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Neata!
Anda, ti-am trimis mesaj
Ilida, dar cum vei folosi indigo-ul? La chestii mai complicate, printez desenul si-l pun sub tricou. Se vede conturul destul de bine

Hrisca stiu ca merge dupa 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza...ANDA FELICITARI!SARCINA USOARA!

Ilida multumesc de idei,dar rares este inca doar pe LM,a reusit ieri sa faca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Neata !! cafeluta este gata
Raportam si noi la 6 luni 7.4 kg si 69cm suntem bine sanatoase !!!
Azi mergem la veccin , acum la 11. Imi tataie dosul ( sa nu vb urat de dim :D)
La multe lunite Mihail, mare mare sa cresti si sa papi tot!
Anda deci FELICITARI !!!! lasa gandurile rele si eu zic sa mergi inainte cu curaj si incredere ! Totul o sa fie bine, uterul nu se mareste asa imediat , deci 2-3 luni mai ai, asa ca atunci o sa ai 8 luni de la cezariana !!! Sarcina usoara si cu bine pana la capat ! Poate este cu cuc :D
Miha , si noi inca mai avem o trezire pe noapte pe la 1-2 , care nu o aveam timp de 2 luni, dar a revenit!! Pupici ptr 2 fete cucuiete
Ramo felicitari lui Iustin . Bea din cana , manaca tot, tare cuminte este !!! bravooo
Laura si noi folosim borcanele de la hipp cu pere, piersia si caisa . Restul preparate in casa si cu biscuiti dimineata iar la pranz piureul de legume 14-15 (unde cred ca de azi imi baga carnita )
Arianna felicitari printesei pentru reluarea laptelui ! a avut ea o perioada , cine stie?
avem si noi 1 dintisor de duminica :) , si al doi-lea sta sa iasa zilele astea, se vede f bine in gingie
Anaemi ,multa putere!!! rezista !!! esti tare si trebuie sa faci fata la tot valul asta de probleme! Multa sanatate tuturor , mai ales lui Petru pentru tine un buchet imens de
Corry ce fac strumfii? mai au treziri noaptea?
Gabrielita mult succes cu diversificarea si felicitari pentru dintisor!
scuze, am scris cam haotic, dar asa functioneaza neurnul meu dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Ramona, multumesc pentru raspuns, mi-ai dat o speranta.Nu vreau sa renunt ca si eu am un istoric de infertilitate, iar fetita am obtinut-o prin fiv dupa ani de tratamente cu un sg ov.Aproape ca nici eu nu cred ca mi s-a intamplat...Sper sa ma ajute Dumnezeu sa pot duce sarcina.Abia pe 24 februarie m-am putut programa la un ginecolog in care eu am incredere.Ar fi minunat sa am 2 copii cu o asa diferenta mica intre ei, dar si greu, insa merita sacrificiul cu siguranta.Sper sa reusesti si tu cat mai repede, oricum ai mai multe sanse decat aveam eu, si cu siguranta vei reusi.Te astept si pe tine, sa nu fiu eu singura gravidoasa de aici.



Felicitari ,ma bucur din suflet pt tine mai ales ca prima sarcina a fost obtinuta ca si a mea f greu.
nici eu nu ma protejez si ma rog la DD sa ne ajute, poate raman natural ,daca nu in toamna fac iar fiv pt ca mai am embrioni.

pupici







Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput