Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Miha, Lori, va inteleg perfect cu trezirile dese. Si Miruna are acelasi program noaptea...se trezeste la max 1 ora juma. In noaptea asta, de ex, am impresia ca s-a foit non stop. Cum o las din brate, cum in 10 min incepe maraiala. Cica trece :)

Mami de minune de fetita Miruna-Maria (14 iulie 2011)


Roxana am avut si noi o perioada cand se trezea la fiecare 1 ora si jumate, dar apoi mergea automat la nani. A ta se culca imediat sau sta cu ochii pe pereti? Caci Imi si a facut o noua pasiune, aceea de a sta cu ochii pe pereti, a tipa si a canta la ore mposibile de noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Miha, eu am inceput cu fructe, dimineata. II dau o luna fructe, aproximativ, dupa care bag masa de legume, tot cam o luna. Noi urmam un ritm foarte lent, la Eva a fost cu succes


blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Adra, am sa termin industrialele astea pe care le am luat in seara asta si dupa aia o sa merg si eu pe un ritm lent, ca se pare ca i singura solutie!!! Nu i place sa manance si basta!!!! Multumesc pentru sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Eui am luat mei decorticat de la Plafar ca nu prea am incredere in cerealele acelea speciale pt bebelusi. Ma gandesc ca mai adauga ceva in ele ca sa tina. Altfel cum ar tine atat de mult? In fine...problema este ca nu stiu cu ar trebui sa le gatesc pt puiul meu. Ele sunt sub forma de boabe. Sa le rasnesc sa le fac faina? Aveti idee?
Da, Alina, le faci faina cu rasnita de cafea si le gatesti inainte de a le servi, cum am exemplificat in cap trecut, cu mamaliga. Poti sa faci si altfel - fierbi boabele ca pe orez si apoi dai la robot si faci pasta, pe care o adaugi la lapte/fructe/legume. Succes!

Cineva zicea de mango: in principiu nu se da pana la 8 luni, ca poate fi alergenic (face parte din familia fisticului si a nucilor caju). Daca dati pana in 8 luni, neparat la steamer sau cuptor, ca e greu de digerat altfel. Dupa, se poate da si ca atare, dar bine copt.

Legat de numarul de mese ale bebelususlui - depinde de stadiul diversificarii, schema de diversificare si apetitul bebelusului. Orientativ, OMS recomanda inceperea cu o masa la 6 luni, ca treptat sa se ajunga la 2-3 mese pana la 8 luni, ca apoi la 3-4 mese intre 9-11 luni, in completarea laptelui! Intre 12-24 luni se mai adauga 1-2 mici gustari intre mese, dupa caz, necesitate si pofta. Dar, din nou, astea sunt recomandari, nu e nimic batut in cuie - fiecare copil are ritmului lui si fiecare mama are ideile ei fixe. Dupa mine diversificarea merge mana in mana cu flexibilitatea, perseverenta si rabdarea!

Apa, am mai raspuns, se poate da la copilasii diversificati, dar indiferent de sursa trebuie fiarta pana la 1 an. Se poate da pana la 50-60 ml/zi. De preferat nu din biberon, ca acesta sa ramana dedicat laptelui.

Borcanelele sunt OK cum s-a spus, deoarece ind mancarii de bebelusi e f reglementata si inspectata, sau cel putin asa e standardul special dupa care merg firmele mari, de aceea va recomand sa mergeti pe firme cunoscute. Si sa fie fara aditivi (cel mult sa aibe vit C/acid ascorbic, care previne oxidarea). Organice de preferat bineinteles, daca tot dam lucruri care nu sunt in sezon sa fie macar mai curate.

Navicula, laptele UHT e lapte ultra-pasteurizat. E bun cam cat de bun e si orice alt lapte din comert, in sensul ca e controlat si safe. Insa exista controverse stiintifice legate de laptele pasteurizat in general, pt ca desi produsul devine sigur dpdv microbiologic, la asa temp inalte (ultra-pasteurizare) se distrug enzimele si elemente probiotice benefice, si se product modificari de structura semnificative ale proteinelor si grasimilor, modificari pe care unele studii le gasesc raspunzatoare de nr. crescut de alergii si intolerante la lapte. Insa, trebuie gasit un compromis, daca nu ai o sursa "curata" de lapte de la tara, pe care sa-l fierbi singura (eu nu am curaj sa dau lapte nefiert copiilor), e de preferat un lapte pasteurizat din comert.

Philip manaca cateva linguri de legume dimineta (am experimentat pana acum cu borcanele de cartof dulce, dovleac, morcov si azi va avea fasole verde) si la 1 ii dau eu 50 ml lapte + cereale (mei/orz/ovaz), dupa ce il alaptez cand ajung acasa. A, si avem amandoi dintisorii de jos si noi! Saptamana viitoare avem "revizia" de 6 luni sa vedem cate kg mai avem.

Ilida, da, eu m-am sters de la data de nastere, precum vezi m-am anonimizat putin si la locatie si am sters si linkurile cu poze de la semnatura, ca nu stiu cine citeste si cum foloseste informatiile. Asa am ales, de cand a dezvaluit Felicia despre problemele cu DC.

Pupici,

Cristina, mami de Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"





despre hrisca stii ceva? este indicata la varsta asta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

apropo, am implinit si noi astazi 6 lunite. Cu diversificare stam destul de bine. Masa de fructe (mar/banana/para/avocado) la ora 10-11. Toate in stare cruda nepreparate termic.Supica pe la ora 14, deocamdata doar din morcov, pastarnac, ceapa. Supa nu prea ii place dar perseveram. In rest LM la cerere fara un orar anume. In general cam la 3 ore papa lapticul dar are si zile cand este mai marait (cred ca din cauza dintisorilor) si cere mai des.
Noapte se trezeste rar pe la 2-3 sa pape, daca reusesc sa-l adorm pe la 22. Dar cum el adoarme de multe ori tarziu (23-23,30)..se mai trezeste dimineata pe la 5.
Nu stiu din ce cauza si daca s-a intamplat si la ai vostri, in multe nopti se trezea brusc plangand (nu maraia ci plangea tare).Parca visase ceva si s-a speriat. Si asta nu doar odata ci de mai multe ori. Si in general in prima parte a somnului. Nici macar nu deschidea ochii. Plangea cu ochii inchisi. Il luam in brate sa-l linistesc si adormea la loc, la mine in brate dupa care il puneam la loc in patut.Ma tot gandesc ca poate a visat ceva urat.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

La multi ani bebe Mihail!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Fetelor, nu am mai intrat demult, deoarece am avut o perioada f incarcata.Va salut pe toate, si sper sa nu fie niciun bebic si nicio mamica bolnavioara.

Astazi am fst la dr ca nu-mi venea menstra si am avut un soc si o mare, mare bucurie cand mi-a spus ca e sarcina de 6 saptamani.INSA bucuria mea e umbrita de faptul ca mi s-a zis ca e f devreme dupa cezariana ...Nu vreau sa renunt la bebelusul meu, stiti cazuri similare care au reusit sa nasca cu bine?


stai calma. eu nu ma protejez de la 3 luni de cand am nascut, in speranta ca voi ramane.:(
mie dr mi-a zis ca dupa 6 luni poti lejer sa ramai! chiar m a incurajat sa incerc, ca stia ca am ramas greu.

felicitari si bucura te de sarcina!!!!!!
mie dr mi a zis asa: dc e sa ai prb cu uterul, ti se crapa si la 15 ani de la cezariana. deci oricum e la risc. dar de principiu, dupa 6 luni e ok.

te invidiez in sensul bun.eu nu ma protejez deloc, doar, doar oi ramane iar.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ramona, multumesc pentru raspuns, mi-ai dat o speranta.Nu vreau sa renunt ca si eu am un istoric de infertilitate, iar fetita am obtinut-o prin fiv dupa ani de tratamente cu un sg ov.Aproape ca nici eu nu cred ca mi s-a intamplat...Sper sa ma ajute Dumnezeu sa pot duce sarcina.Abia pe 24 februarie m-am putut programa la un ginecolog in care eu am incredere.Ar fi minunat sa am 2 copii cu o asa diferenta mica intre ei, dar si greu, insa merita sacrificiul cu siguranta.Sper sa reusesti si tu cat mai repede, oricum ai mai multe sanse decat aveam eu, si cu siguranta vei reusi.Te astept si pe tine, sa nu fiu eu singura gravidoasa de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Miha, se culca relativ repede. Dar se foieste iar imediat. Si de cele mai multe ori se linisteste iar la san. Azi noapte parea sa aiba un discomfort, dar nu-mi dau seama ce. In seara asta am imbracat-o mai subtire.
Ea incontinuare tb sa dea aerul afara de multe ori. Adoarme, si dupa 40-60 min se trezeste sa dea aer. Sper ca asta sa nu indice vreo problema. Stiti ceva despre asta?

Anda - felicitari pt bb! Sa fiti sanatosi, si sa ai sarcina si nastere usoara!

Anaemi - multa multa sanatate! Sa-i treaca lui Petru cat mai repede bronsiolita!

Canita cu pai i-am dat-o Mirunei sa se joace intr-o zi, si mi-a venit ideea sa-i pun si ceva apa. A dus paiul la gura ca pe o jucarie, si a tras...si i s-a parut f interesant

Va pupam pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

La multi ani bebe Mihail!!!!!!!!


Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Ramona, multumesc pentru raspuns, mi-ai dat o speranta.Nu vreau sa renunt ca si eu am un istoric de infertilitate, iar fetita am obtinut-o prin fiv dupa ani de tratamente cu un sg ov.Aproape ca nici eu nu cred ca mi s-a intamplat...Sper sa ma ajute Dumnezeu sa pot duce sarcina.Abia pe 24 februarie m-am putut programa la un ginecolog in care eu am incredere.Ar fi minunat sa am 2 copii cu o asa diferenta mica intre ei, dar si greu, insa merita sacrificiul cu siguranta.Sper sa reusesti si tu cat mai repede, oricum ai mai multe sanse decat aveam eu, si cu siguranta vei reusi.Te astept si pe tine, sa nu fiu eu singura gravidoasa de aici.


si eu am un sing ovar. si eu am facut fiv.
in cazul asta TU imi dai mie speranta, ca se poate.
crede ma ca imi doresc.

sarcina usoara si ca sa eviti orice risc, este bine sa stai la pat, mai ales ultimele luni si sa nu faci abs deloc efort.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput