cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa astepti sa o dai afara..vrei sa se intample ceva cu copii daca are ea"o zi proasta", o toana sau mai stiu eu ce? si da, o persoana poate sa se prefaca si ani de zile, nu este asa de greu. te ajuta cu ceva daca inregistrezi copii atunci cand sunt bruscati sau batuti? nu o sa iti para rau dupa? nu stiu, intreb..al meu e la cresa si stau si ma gandesc cum s-ao purta si educatoarele dar lovit nu l-am vazut..doar muscat :) de alt copil..si doar o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


1000 de lei in Bacau sa stea cu 2 copii??? Mie mi se pare chiar prea mult !!

draga libelula, felicitari pentru ca iti permiti sa platesti 1500 de lei la o bona! nu uita totusi cat e salariul minim pe economie, si cat de multi oameni lucreaza pe acie bani, oameni care au si ei la randul lor copii. Aia cum si-ar putea permite sa dea 1500 de lei la o bona???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Sincer, daca as avea de unde as da si 2000 lei sa stiu ca copiii mei sunt tratati cum trebuie. Oricum, cand am discutat cu ea a fost multumita de salariu, plus ca au mai fost bonusuri in bani sau produse, sau mici cadouri pt ea sau pt copilul ei. In vara i-am dat jumatate din sifonierul de haine, aproape noi, pe care le purtasem doar de cateva ori, pt ca dupa 2 nasteri in 2 ani, cu greu o sa mai revin la forma initiala. Si a fost foarte multumita. De fapt ea mi le-a cerut cand a auzit ca voiam sa le dau la tara, pt ca m-am gandit ca s-ar fi ofensat daca i le ofeream ei. Apoi, cand am facut renovare in casa, tot in vara, m-a rugat sa-i dau ei din mobila si vcovoarele pe care voiam sa le dau de pomana, ca avea nevoie...Si intotdeauna am tratat-o frumos, ca asta mi-e felul, nu ca as fi facut vreun efort pt ea.
De ex doamna de ieri cu care am discutat a fost de acord cu 800 de lei, cu promisiunea ca o sa mai crestem daca totul e ok.
Adica, nu stiu cum sa zic, dar mie nu mi-a dat nimeni vreodata ceva pe degeaba, a trebuit sa muncesc pt tot ce am realizat, si de aceea nu imi bat joc de munca nimanui, dar nici nu accept sa fiu luata de proasta. Bine, ca aici a fost doar vina mea ca am avut incredere pe ochi frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Buna ziua mamici si pitici!
Din procesul recrutarii - am vorbit ieri cu o tipa la 25 de ani, care a avut grija de copilul surorii ei (care era plecata cu barbatul in italia) de la 10 luni pana la 4 ani. Ma rog, asta nu am cum sa o verific, dar din ce am vorbit cu ea, mi-a placut ca e oarecum scuturata (vorbeste si scrie frumos, si corect - ca am primit niste mesaje agramate de mi s-a intors), vrea sa munceasca (mi-a spus ca a mai lucrat ca vanzatoare pe undeva, si chiar muncea de dimineata de la 6 pana seara), si a spus ca sta oricat trebuie, si s-a jucat foarte frumos cu copiii cat a stat aseara aproape 2 ore la noi. Pare o fata modesta, dar mi-a placut ca macar a afirmat ca vine oricand, si oricat. Chiar ma uitam ce inseamna totusi activitatea (sau lipsa ei) pt fetita mea - s-a jucat cu fata asta si s-au fugarit prin casa, de mi-a obosit-o bine bine, si dupa ce i-am facut baie si am bagat-o in pat aseara a fost prima noapte dupa luni de zile in care nu mi s-a mai trezit plangand noaptea, si a dormit toata noaptea singura, fara sa observe lipsa mea.
Ma gandeam ca oricat as fi de reticenta vis-a-vis de varsta ei frageda, parca e totusi de preferat cneva care sa poata cobori la nivelul copilului si cu putina imaginatie ca sa-i faca fata.
Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Teuta, eu cunosc eu fata tanara, tot de un 23-24 de ani, care adora copii, se coboara la mintea lor, face jocuri ff frumoase. Deci, nu prea conteaza varsta.


Vicky, Printzesone and BB (23+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu chiar am cautat bona tanara (pana-n 25 de ani), ce-i drept, aveam nevoie pentru altceva (teme, fiind copi mai mari). Cea pe care o am acum nu e chiar asa de tinerica, are o fetita de 4 ani .

Insa eu recunosc, am o singura problema cu bonele, si am refuzat una chiar foarte ok pe motiv de "minciuna standard" cum o numesc eu: am avut grija de un baietel/fetita dar parintii au plecat in afara si nu mai pot aduce recomandari. Prefer una sincera care spune clar, nu am mai avut grija sau am avut grija doar de copii mei, decat sa inventeze joburi de bona ca sa para ca are experienta. Eu nu zic nu, or fi si cazuri reale, cand parintii chiar au plecat in afara, dar parca prea multe bone au aceasta scuza.

La afterscool aveau o domnisorica tanara, maxim 25 de ani, suuuper ok, la o gradi privata la care au mers cand erau mici aveau 2 educatoare sub 25 de ani, la fel de dragute, care se coborau usor la nivelul lor, se jucau cu ei, si se intelegeau de minune. Varsta nu e un impediment, atata timp cat persoana e ok, din contra, poate fi un avantaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Doar 1000 lei ca sa stea cu doi copii???
Mi se pare mult prea putin. Sincer... Noi avem unul si ma gandesc ca nici 1500 nu sunt de sjuns... Cu 4 luni concediu platit pe an...


in ziua de azi cand un profesor este platit cu 1200 ron mi se pare enorm sa dai cuiva atatia bani. aa, daca iti permiti asta e altceva, dar pt o familie in care abia castigi 1500-2000 ron/luna..mi se pare jignitor ....nu e de mirare ca o groaza de cadre didactice devin bone din cauza lipsei banilor..asa a ajuns tara noastra

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



jignitor pentru cine???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
am avut grija de un baietel/fetita dar parintii au plecat in afara si nu mai pot aduce recomandari



Bona pe care o am a lucrat 6 luni in Belgia. Mi-a adus recomandare scrisa, pe recomandare era trecut si mailul / nr. de telefon al doamei care scrisese recomandarea. I-am trimis email si am obtinut confirmari suplimentare. Asadar asta nu e o scuza...daca spune adevarul.

Mergi la inceput