cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui botosel452

Buna seara! Vad ca a trecut ceva timp de la ultimul mesaj. Ma intereseaza si pe mine acest subiect, cum intentionez sa apelez si eu la serviciile unei vecine pensionate, sa o ia pe Alexandra (de 2 ani si 2 luni) de la cresa si sa stea cu ea atunci cand este bolnava. Eu ma gandeam sa am o abordare bazata pe numar de zile si plata pe zi, in functie de nr de ore...dar nu am vazut pe nimeni sa pomeneasca despre asa ceva. Daca ar fi vorba de salariu, pentru 3-4 ore /zi cat timp este vorba de cresa si 8-9 ore /zi, cat va fi bolnava, cat as putea sa ofer, rezonabil?

Valentina, mami de Alexandra


Calculand la rece:
Pentru o bona full-time, salariul pe ora e intre 5-10 lei, cu o medie de 7-8, functie de oras, de varsta copilului si atributii (7lei*8ore/zi*20zile = 1100lei/luna).
Cu cat orele de program scad, cu atat creste tariful pe ora.
Insa fiind vorba de o vecina, se elimina cheltuielile cu transportul, se scade timpul cu deplasarea, si atunci si suma pe care o platesti poate fi mai mica.

Insa totul tine doar de tine, in primul rand cu cat iti permiti sa o platesti. Daca iti poti permite, atunci o intrebi pe ea cat vrea si incerci sa ii dai cat cere (evident, daca nu sare calul). Daca nu iti poti permite, atunci iti faci calculele si ii faci o oferta tu.
La 3-4 ore/zi ar fi in jur de 500 lei, plus minus functie de oras (n-am observat daca esti sau nu din bucuresti, ca aici sunt scumpe bonele). Daca stii ca nu ai un copil bolnavicios, si o sa stea cu el doar ocazional, atunci ii oferi pentru zilele respective un salariu pe ora. Daca din contra, va sta juma de luna program intreg, atunci nu se merita s-o platesti la ora, ii propui de exemplu un "pachet" pentru 1 luna program 3-4 ore + x zile program intreg, salariu .... Si tineti evidenta la zilele cu program intreg. Din experienta cam stii cate zile nu merge la cresa fata, si alegi un numar cat mai aproape de realitate. Daca i-ai oferit 7 zile sa zicem, si ea a stat doar 5, le "reportati" pentru luna urmatoare, si viceversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Atentie la calculele foarte complicate (de genul compensarilor si reportarilor), daca bona e o persoana mai simpla, poate sa aiba senzatia ca vrei s-o pacalesti, ca nu tii evidenta corect sau pur si simplu poate sa se incurce in socoteli si sa aiba impresia ca e nedreptatita ...

Eu as merge pe un salariu fix (mai micut la inceput) si apoi mai negociati in functie de cata treaba are si cum va intelegeti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

1200 RON - 8 ore, 1400 RON - 10 ore. In asta intra si gatit, spalat, calcat pt. copil.

Am auzit ca unele cer si decontarea abonamentului de transport...mi se pare exagerat. Oricum eu am cautat pe cineva care sa stea in zona, in caz de nameti sa nu am vreo surpriza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Buna ziua!
Scuze de off-topic cumva, scriu aici pt ca e topicul cel mai activ, si pt ca sunteti mamici cu vaste experiente vis-a-vis de bone.
Am nevoie de niste pareri si chiar sfaturi in legatura cu o problema:
am o fetita de 2 ani si 5 luni si un baietel de 8 luni. Am angajat o bona in prima faza cand eram insarcinata in luna a 8-a pt ca nu mai faceam fata energiei fetitei, si am luat pe cineva care sa mi-o scoata la plimbare si sa se joace cu ea in casa cat mai faceam eu altceva. In prima faza, lucra 4 ore/ zi, si dupa ce o adormea la pranz o lasam sa plece.
Dupa ce am nascut, am rugat-o sa vina 6 ore, sa stea cu fetita cat timp eu ma ocupam de baietel, pana ne-am intrat intr-o rutina.
Apoi, pe perioada vacantei (pt ca ea are un baietel pe care il creste singura), am rugat-o sa stea 8 ore.
In fine, nu asta e asa important, ci faptul ca mi s-a parut atasata de copii, chiar si cu cel mic mai statea cat mai faceam eu mancare sau fugeam la cumparaturi, nu am avut niciodata nici o indoiala in legatura cu comportamentul ei cu copiii (ca si caracter are niste defecte, peste care am trecut, pt ca mi se parea ok cu cpiii). Intr-adevar, fetita s-a atasat de ea, se joaca amandouia frumos...dar e drept ca 95% din timp eram si eu acasa, si se pare ca s-a controlat destul de bine cu mine prin preajma.
Am uitat sa mentionez faptul ca ea nu face nimic in afara de a avea grija de copii, pt ca am considerat ca e mai important sa se ocupe de ei, si fac eu restul - gatit, curat, spalat, calcat, etc.
S-a intamplat insa ca din decembrie a trebuit sa ma intorc la serviciu. Si nu am avut nici o retinere in a o lasa singura cu copiii acasa - chiar si-a facut o rutina cu ei, reuseste sa-i culce pe amandoi la pranz si chiar dorm cate 2-3 ore fara probleme.
In ce priveste banii, acuma ii dau 1000 lei, plus alte mici "cadouri" pentru ea sau pentru baiatul ei, si nu a comentat niciodata ca nu ar fi ok (noi suntem din bacau, si cred ca suma e ok pt orasul nostru). In continuare nu am pretentia sa faca decat mancare pt fetita, iar in rest nu face nimic - nu mai zic cand ajung acasa de la serviciu cum gasesc jucarii prin toata casa aruncate, dar nu am comentat niciodata, pt ca i-am respectat programul de lucru si daca am tinut-o vreodata suplimentar, am compensat intotdeauna cu timp liber sau bani. Eu incerc sa ajung acasa pana la 5, iar ea la fix 5 pleaca.
In fine, sa revenim la problema mea. De Craciun i-am dat liber, am rugat-o sa vina doar pe 27, 28, pt ca eu am lucrat.
Seara, pe 26, i-am facut baie fetitei, ca sa o las curata pt a doua zi, si nu am vazut nimic suspect la ea.
Joi si vineri a venit la program, iar vineri seara, supa ce am asezat-o pe olita, intamplator am vazut o vanataie pe funduletul ei, suspecta ca forma, pozitie si marime. De regula, cand sta pe olita, ii cade body-ul peste fundulet si nu am considerat niciodata ca e nevoie sa-i inspectez fundul copilului (naiva de mine). I-am aratat sotului meu si am inceput sa facem scenarii - fetita e prea mica sa stie, dar am intrebat-o daca a dat cineva na-na la fundulet. Ea a zis ca da, si a spus numele ei. Am intrebat-o cum i-a dat bataie, si ea a dat cu palmuta peste fundulet, dar radea. Am zos ca poate copilul nu stie ce spune, si poate am formulat si intrebarea incorect. Dar in zilele urmatoare am mai intrebat-o de cateva ori ce a patit funduletul, si spunea cand ca facut buf, cand ca i-a dat na-na la fundulet si a plans.
Fireste ca am sunat-o, si am intrebat-o daca a cazut cumva fetita cat a stat cu ea, pt ca e lovita, dar nu i-am zis unde si cum. Ea a spus ca atata timp cat a stat cu ea nu s-a lovit - ori, zilele alea a stat doar cu ea si cu mine, deci as fi stiut daca s-ar fi lovit cat am fost eu acasa. Plus ca la asa o vanataie, imposibil sa nu fi p;lans daca ar fi cazut. Plus ca forma vanataiei (era lunga si subtire, ca un creion, cam de 5 cm) m-a dus cu gandul ca ar fi dat cu ceva in ea. Chiar si locul unde era vanataia nu justifica o cazatura.
Ma rog, ne-am gandit si am analizat pe toate partile. Si apoi am facut ce trebuia sa fi facut de mult: am inregistrat-o. Asta vineri (ca a fost prima zi cand a venit dupa sarbatori).
Si surpriza ce am auzit:
Prima ora s-a purtat frumos cu copiii, i-a hranit, iar dupa aceea a pus-o pe fetita la televizor, la desene animate, desi o rugasem sa nu o lase la televizor - si mi-a replicat ca ea nu o lasa la tv, ca ele se joaca toata ziua - doar are un munte de jucarii si carti. Ideea e ca baietelul este un copil foarte vesel, care nu plange deloc, dimpotriva rade toata ziua, cu conditia bineinteles fa fie schimbat si hranit la timp. Ei bine, vineri, s-a apucat de scartait de dimineata si a tinut-o tot asa (am pus-o si pe seama dintilor care stau sa iasa, desi cat a stat cu noi zilele trecute nu a plans deloc). Acuma nu am pretentia sa fuga repede asa cum fac eu cand plange baiatul, dar nici sa-l lase sa urle pana se duce la el - ba chiar tipa fetita la ea si-i spunea ca plange, iar ea nu se auzea deloc. Intr-un tarziu s-a dus si i-a dat mancare, si apoi liniste- timp de 2 ore nu am auzit decat televiorul pe desene animate si pe baietel care cam la jumate de ora plangea (deci avea un disconfort clar, pt ca sambata si duminica nu a plans deloc cat a stat cu noi - desi i-a spart si al treile dintisor exact sambata). CE mi s-a mai parut ciudat (pe langa intrebarea - ce naiba a facut 2 ore? - a fost faptul ca fata a stat cuminte la televizor, si nu i-am auzit vocea deloc. Ori ea cu mine nu sta deloc undeva singura - vine peste tot dupa mine sau dupa tat-su, si chiar daca o pun la televizor cand am ceva neaparat de facut, mai mult de 10 min nu sta. In fine, la un momenat dat, o aud ca-i spune fetei sa stranga ceva. Iar ea spune nu (aici trebuie sa mentionez ca de vreo doua luni cred, fetita a devenit cam razvratita - spune "nu vreau"la aproape orice, desi face ce-i spun in majoritatea cazurilor, si de cateva saptamani adoarme greu seara - cand ne bagam in pat ma pune sa-i spun povesti, poezii, cantecele - stia foarte multe poezioare si cantecele pe care acum abia si le mai aminteste. Eu am pus-o o data pe seama "crizei"de la 2 ani, cand am inteles ca copiii sunt mai razvratiti, si apoi pe seama plecatului la serviciu si de aia adoarme mai greu, ca vrea sa petrecem timp impreuna.)
Revenind, deci fetita spune "nu". Iar ea tipa deodata la fata ïar incepi cu "nu", poate vrei sa te inchid in camera. Fata nu spune nimic, dupa care ea continua: ïa vezi cum vorbesti, vrei sa te inchid in camera?"Fata spune ca nu, dupa care liniste. Va dati seama ce am simtit.
Mai trece o perioada de liniste, cam o ora, intrerupta doar de plansetele baiatului, dupa care deodata o aud ca se duce la el (deci era in alta camera clar), si incepe sa tipe la baiat - citez cu vorbele ei: "Dar ce ai de te tot miauni atata? Ca de dimineata te tot miauni, de ma doare capul. Vrei sa dormi? daca vrei sa dormi, dormi, trebuie sa te miauni?"
La faza asta am ramas socata - si inca sunt in stare de soc. Am ascultat inregistrarea de 10 ori. si tot nu pot sa cred. Cum sa tipi la un bebelus in halul asta? Chiar m-am gandit ca poate e ceva obisnuit de se scanceste copilul cand sta cu ea - pt ca cu noi e vesel si rade tot timpul. Desi ar trebui sa fie obisnuit cu ea, doar a stat de cand l-am adus acasa pe langa noi.
In fine, mai scanceste putin copilul si apoi liniste - imi imaginez ca o fi adormit intr-un tarziu.
Fetita tot la televizor, liniste totala (nu pot sa imi explic ce naiba a facut atatea ore de nu am auzit-o deloc), apoi se pregateste sa-i dea mancare fetitei la pranz pt ca apoi sa-i culce.
Cand vine cu mancarea fata zice ca nu vrea, iar ea-i spune "hai lasa vrajeala si treci sa mananci". Mananca copilul si se ineaca de cateva ori, l;a care ea se zburleste si-i spune "da'ce faci fata? Te ineci de-acuma? Ia ai grija"...totul pe un ton foarte furios.
Intr-un tarziu ii baga la somn, si dupa aceea am ajuns eu acasa.

Va dati seama cam ce am simtit, m-am hotarat sa o dau afara intr-un acces de furie, mi-am facut mustrari de constiinta ca nu m-am gandit mai devreme sa o verific (aaa, si de cand a venit, nu a comentat nimic de vanataie, nici nu a deschis subiectul), deja am inceput sa primesc telefoane (am dat un anunt, ca la agentiile de aici nu au nimic disponibil), prin cunostinte nu am pe nimeni, dar de acuma o sa stiu cum sa fac selectia si verificari. Mi-am comandat o camera ascunsa sa o pun in casa pt ca bone si probleme prevad ca o sa tot am.
M-am mai gandit sa vorbesc cu ea si sa-i spun ca am inregistrat-o si sa-i pun niste conditii clare si sa o supraveghez permanent, chiar cu stirea ei, si daca nu-i convine poate sa plece....
Ideea e ca zilele astea (deci a trecut mai bine de o sapt) nu am mai vorbit deloc despre vanataia aia, si dimineata cand s-a trezit fetita mi-a spus ca ao dare ceva la fundulet. Eu m-am uitat sa vad ce o deranjeaza, poate vreo cudsatura ori eticheta, si cand am intrebat-o ce are a zis ca are bubita. Si am intrebat-o de unde? Si ea a inceput sa-mi povesteasca ca se spala pe dinti la baie si bona i-a dat na-na la fund si ea a plans. Asa din senin, cand de abia deschisese ochii.
Ma tot gandesc ca si comportamentul asta oarecum agresiv al fetitei, si plansetele baiatului cat sta cu ea, poate au o explicatie in felul cum ii trateaza.
Am sunat-o mai inainte (bineinteles ca am lasat si azi la inregistrat) si mi-a zis ca copiii sunt ok, si am intrebat-o daca baiatul mai e scartait. Si ea foarte uimita ma intreaba: cine? el? dar de ce sa fie? nu, nu este deloc, chiar e vesel. Si atunci am cotit-o si eu, si i-am zis ca poate de la dinti o mai fi nervos.

Cam asta e, scuze ca m-am intins atata, dar va rog spuneti-mi daca sunt eu nebuna cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Daca bona asta inca mai sta cu copii tai, da, atunci esti nebuna .

Edit: am incercat sa pun un link cu un loc unde-am gasit eu bona, dar nu-mi da voie, il trimit privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Stiu ca asa pare, dar - unu, ca nu am alta varianta, mama e bolnava si chiar nu se descurca cu amandoi zi de zi, si doi - nu pot dovedi (parca si mie mi-e greu sa cred) ca vanataia aia e opera ei.
Multumesc pt mesaj micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

poti dovedi cele din inregistrare...sa o dai afara nu iti trebuie insa dovezi...doar o dai afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Multumesc Nina
Pana la urma nici nu trebuie sa-i demonstrez ei, doar stie bine ce face - o dau afara si gata. Problema e ca as vrea sa fiu sigura (sa nu o pun pe seama unei toane de moment)
Mama zice ca poate a avut si ea o zi proasta, ca e greu de crezut ca a jucat teatru atata timp, totusi 8 luni de zile a stat cu mine acasa si nu mi-a trezit niciodata suspiciuni. Chiar daca nu justifica zbieretele la un bebelus care nici nu intelege ce are,si nu vrea decat sa fie schimbat si hranit.
Pe de alta parte si daca mai astept si se repeta ceea ce cred eu, pe langa ca o trantesc cu capul de toti peretii, nu mi-as putea-o ierta ca am tolerat asa ceva.
Si sa gasesc acuma repede pe altcineva de incredere (?!!!), e doar chestiune de noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

teuta, nu ai PM activat sau ai nevoie de un numar de mesaje ca sa se poata activa, nu stiu cum sa iti dau mesaj.
Dar cauta cu google (cautabone) si selecteaza judetul care te intereseaza. Eu una am gasit acolo bona si e chiar f ok.

Cat despre scuze, nu cred ca e cazul sa ii cauti tu ei. Ca a avut o zi proasta sau nu, nu e problema ta. Daca nu e capabila sa se controleze cand sta langa copii, nu are ce cauta acolo, sa isi caute job unde poate urla cat vrea cand are o zi proasta. Si mai ales ca minte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teuta spune:

Micky, multumesc pt informatie. M-am uitat si acolo, si pe alte site-uri de gen. Persoanele care sunt inscrise acolo sunt cam de acelasi tip cu cele care au raspuns si anunturilor postate de mine. Problema e timpul scurt in care trebuie sa gasesc pe cineva. As vrea pe cineva cu experienta, dar sunt putine cele care au experienta cu 2 copii atat de mici (desi m-a sunat azi o doamna care are 2 nepotei de aproape aceleasi varste cu care a stat o vreme, si e somera si are nevoie de bani, si nu e nici in varsta - are 48 de ani). Pe de alta parte, una mai tanara are imaginatie si energie mai multa ca sa faca fata fetitei (mai ales ca acuma e in faza in care intreaba de 1000 de ori pe zi ""asta ce-i"sau ästa care-i"?"IAr in perioada de iarna cand nici nu o poate scoate afara, trebuie sa o tina ocupata cu altcvea decat desene animate.
M-a mai sunat una de 25 de ani care a spus ca a stat cu un baietel de la 10 luni pana la 4 ani, dar de data asta chiar o sa cer referinte, pt ca nu mai cred orice.
Oricum, va multumesc pt mesaje, si va tin la curent si cu inregistrarea zilei de azi, si cu cautarea bonei.

Mergi la inceput