Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nope. e doar greseala de tipar din reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

nu tocmai, as spune eu. Skeeter trebuia sa aiba si ea o viata: prinsa intre aranjamentele prietenelor si presiunea mamei pentru maritis si propriile ei preocupari de a-si castiga independenta.

btw, mie mi s-a parut o mare lipsa de convingere din partea ei in abordarea cartii: a avut scanteia initiala, dar practic "the helps" au facut-o posibila. Pe Skeeter o motiva doar curiozitatea pentru povestea lui Constantine.

Mik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


afara de ma'am 'coitza' nu e nimic care sa indice daca e alb sau negru.
Mik.


Mai Mik, la ce te gandeai tu cand ai scris cele de mai sus - bolduite de mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

@Corap: Aoleu, cam mare typo, nu?
@buflea: Skeeter era proaspata absolventa de Ole Miss, poate simtea ca a ratat sansa maritisului la facultate si trega tare acu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



(fetele moderatoare, imi poate corecta cineva postul de origine)
Nu mai scriu nimic, jamais !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ioana, pai scriitura creativa se bazeaza pe retete:
ingrediente:
200 de zambete
400 de inimioare
300 ml de lacrimi sarate si un baton de vanilie
saruri
3 boli
1 psihopat
23 de referinte externe (nu foarte greu de reperat, totusi)

bla, bla, bla

se iau cantitati egale de x si de y, se maruntesc bine (eventual se toaca la robotul literar). se amesteca cu ingredientele solide, apoi se inglobeaza usor ...

noah, daca in loc de 400 de inimioare scrie doar 40? dar daca scrie 4.000? e doar un typo, cam ca in cazul spanacului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mik, lasa-l asa! E chiar funny. Eu am ras singura vreo 3 minute pana m-am decis sa te trag de sireturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Corap, chiar esti 'urata' cum zic fetele. Promit ca iti caut posturile de la subiectele cu carti sa vad daca ne pupam pe la vreo lectura. Harry Potter ti-a placut, parca asa ziceai. Macar aici avem punct comun.

Recunosc ca eu de vreo 3 ani nu mai am pretentia sa ma zguduie cartile si le citesc mult mai usor pe alea mura-n-gura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Corap, m-am uitat pe 13 pagini si nu am gasit nicio lectura comuna. Cred ca facem ca englezii: let's agree to disagree, ca avem baza de lectura diferita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu acum citesc diamantul din drury lane - categoria de varsta 8-10 ani. imi place, desi e mura-n gura. si e pentru copii. copii mici.
si uneori imi place si "literatura de reteta" - sunt mare fan agatha christie, de ex., care a scris toata viata dupa o unica reteta si folosind un vocabular extrem de limitat. dar era reteta ei. si avea exact mirodeniile care imi plac mie, chiar daca, in fond, nu gatea decat briose cu timp maxim de preparare de 20 de minute.

revenind la skeeter & co , cartea nu m-a atins in vreun fel (desi subiectul avea perspective), mai degraba m-a facut sa caut inconsecvente si erori, lectura si-a pierdut repede suflul. a fost atat de previzibila...
lui k.s. i s-a parut atat de grozava gaselnita cu placinta incat nici macar nu a reusit sa se abtina sa nu-i faca o avanpremiera. (desigur, se poate argumenta ca asta a dorit, de fapt, ca anticiparea n-a fost din cauza ca o mancau palmele sa spuna cat de grozava e ea. dar, pana la urma, vorbim de perceptii aici, si eu (cititoarea) asa am simtit-o.)

Mergi la inceput