Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Hai, mey, ca sunt citeva personaje masculine simpatice : preotul negru, sotul Celiei, tatal Eugeniei. (recunosc, cam putintei)

Da, Buflea, mama Eugeniei avea cancer.

In rest, voim sa va spun ca in franceza nu e nici un desacord gramatical si afara de ma'am 'conitza' nu e nimic care sa indice daca e alb sau negru.


Edit : am corectat o litera lipsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui corap

edit: galisia, acu' s galbena cu pete rosii-n obraji ; ma bucur ca nu-s numa' urata de la coltu' de lectura



Ca sa te rumenesti si mai tare, dublez si eu complimentul Galisiei Imi plac mult postarile tale si iti pretuiesc opiniile

Ma roade curiozitatea in privinta Pamantului de sub talpile ei... [/size=1]

Scuze pt offtopic, la subiect nu comentez, n-am citit cartea. Va urmaresc, sa stiu daca o s-o citesc sau nu.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

corap,acu ca te-ai facut cu o mica "galerie"( stiu ca nici prin cap nu ti-a trecut,da' asta e !) - propun sa te gandesti serios cu ce ne "dregem " dupa cartea asta
interesanta extrapolarea la realitatea de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pe mine nu contati la urmatoarea runda pentru ca sint "condamnata" de fimiu mic sa citesc seria Hunger Games. Si repede, pina iese filmu' (i-am indoctrinat si pe ai mei sa citeasca cartea intii si apoi filmul, mama denaturata ce sint)!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bine bai ... avea cancer si n-a murit pana s-a terminat cartea, poftim greseala. Sunt sigura ca pana acum, la 1 an de la aparitita cartii, a murit sigur - nah ! ca sa nu mai fie optimista.
Uratelor !

Intre timp, aseara, sub influenta voastra nefasta, am stat pana la 1 noaptea ca sa revad filmul ... trebuie sa recunosc ca mda, parca sunt cam tinere dadacele astea, trebuia sa le aduca mai batrane si mai grase. Constantine cel putin era mult, mult prea slaba si sfrijita pentru casoiul ala care il avea de administrat.
Cu toate astea, raman la parerea mea - este o ecranizare buna.
Si parca mi s-a parut ca accentul sudist este foarte diminuat si fals.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Buflea, , urito !
Am incercat sa ascult o chestie de psihologie si n-am reusit. Rau !

Roxx, eu promit sa ma re-apuc de "Pamintul sub picioarele ei" caci sunt in vacanta si nu pot iesi din casa.



Cine v-a placut cel mai mult dintre personaje ? Dintre cele albe si dintre cele negre ?
Eu am ramas fan de mama Eugeniei, cea mai faina faza e cind o trimite la coafor pe Hilly care venise sa pirasca.
Dintre bone, cea mai complet descrisa si coerenta e Aibileen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Cu dedicatie pentru voi toate (cu exceptia creaturei care o facea pe nebuna) :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/2012/02/ne-pas-lire-toute-seule.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Si parca mi s-a parut ca accentul sudist este foarte diminuat si fals.


Pai nu toata lumea Sudului vorbeste ca Paula Deen. ...din fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Cu dedicatie pentru voi toate (cu exceptia creaturei care o facea pe nebuna) :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/2012/02/ne-pas-lire-toute-seule.html



Mik.


Mik,
In urma cu o luna ,am schimbat calculatorul si am pierdut o parte din "Bookmars",inclusiv blogul tau.Asa ca- gand la gand cu bucurie ,te-am recuperat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

buflea, hai sa asteptam "the help returns" sa vedem de-o omoara au ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap


2. e scris ca la scoala - nu e scris cu sufletul, ci urmeaza intocmai pasii "scriiturii creative". totul e farmaceutic, in cantitatile prescrise de reguli.

4. intriga amoroasa skeeter/stuart - adica n-are niciun fel de sens in economia cartii.


Pai, poate ca sa contrazica punctul 2

Mergi la inceput