Clubul "babelor" FIV-oase 5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns morena29 spune:

Buna fetelor ,
nu am nimic interesant sa va spun , astept sa imi dea cel de-al doilea raspuns mister "turcalet" si oferta lor de cazare . In rest nu am multe de povestit .
Aristica , Samira , Qiao si toate fetele
Tamys ,ma bucur enorm de mult pentru cele doua inimioare ale tale .Succes pe mai departe .Si eu abia astept sa plec in Turcia , nu stiu dar am asa un "feeling" ca vom reusi toate aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

tannoo, respectele mele pt cum te-ai prezentat pe lista cu tatici. poate alti domni iau exemplu si inteleg ca mai presus de un lichid seminal bun sau prost sta dragostea pt un copil.ceea ce ai scris ste pur si simplu emotionant. prea putini barbati depasesc aceasta frustrare, iar suferinta sotiilor este enorma. a stiut betty pe cine a luat! iubire maxima va doresc!

Adi, mami de ana si ioachim

saru'mana, adina,

p.s. am si eu o multime de defecte ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica
tip in gura mare:tannnoooooooooo mai bine scrie tu cum vrei sa apari pe prima pagina, sa nu fi facut vreo nefacuta

este foarte bine cum ai scris;
mai poti adauga fiv1-decembrie 2009 szeged/zadori, fiv2-martie 2010 szeged/zadori, nereusite, fiv3 budapesta/kovacs REUSIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

I'm back
aristica, sunt fan-club, sar'na ca l-ai deschis, laudabila initiativa mi-e ciuda ca nu mi-a trecut prin cap sa-mi fac user "new entry", trecea timpul, eu tot aici, da' macar ma dadeam new entry

balanta inainte de fiv tsh a fost 2.495 si pk mi-a zis L-thyroxin 0.25 mg. zis si facut! la fiv, tsh 1.56; ATPO am in titru mic (115 IU/ml, val.referinta <35, dar am, cum sa nu)

samira, ooofffff, mi-ai vorbit direct din sufletel. pk e si acuma o rana deschisa. pur si simplu mor de ciuda ca e atat de rigid. ce ma scoate din pepeni e ca nu vrea, nu ca nu poate. nu vrea si pace..(si eu m-am dus la el, ca la mekka, plina de speranta si incredere)..eu n-am zis ca astfel de "capricii" sa le aplice standard, ca nu-i cazul dupa cum bine se vede. si asta e f. bine asa. dar, cand are un caz, doua, hai trei pe sejur, mai altfel, chiar nu e curios sa rezolve puzzle-ul? mie mi s-ar parea asa, un challenge profesional..mai iesi din rutina, mai faci munca de pionierat..iti dai seama ca e la curent cu ultimele descoperiri in materie, merge curent in USA la congrese, e foarte documentat, publica in reviste americane de specialitate, deci nu ca nu stie omu'..
l-am intrebat ce considera el a fi studii concludente..a zis ca bazate pe o experienta de minim 10-15 ani. bon, imunologia reproductiva e o ramura atat de noua a imunologiei, care ea in sinea ei e noua, incat doar peste vreo 10 ani, pk ii va da crezare. ok, i-am zis, pt mine e prea tarziu atunci si eu vreau sa pot privi in urma si sa pot spune, cu mana pe corazon, ca am facut si incercat "everything that was available to me at that point". altfel nu am liniste, cu atat mai mult cu cat nimeni nu-mi zice de ce nu merge. am accepat faptul ca tre sa fac mai mult decat o femeie "normala" ca sa am un bb, pot sa accept ca tre' sa indur mai multe proceduri, chiar si "not evidence based" decat fetele care reusesc din prima, a doua incercare, dar hai, meet me halfway..
am incercat sa negociez, ca la bazar la Istanbul
nu i-am propus IVIg sau Intralipid, ca mi-era ca intra omu' in stop cardio-respirator de soc, si oricum nu are materia prima/substanta la dispozitie..si mai am si pe constiinta toate prezentele si viitoare paciente asa ca i-am propus un endometrial injury in ziua 2 si intracavitary injection cu hcg la punctie, sau macar injectia la punctie..am zis ca-s constienta de riscuri, imi asum, dau in scris, dar in zadar..mi-a tinut un (alt) speech de 15 min, de, vb unei fete mai demult, trebuia sa ridic 2 degete sa intervin..
am concluzionat, resemnata: so, are you giving up on me? defel, mergem in continuare pe calea binecunoscuta, mai schimbam pe ici pe colo o doza, un hormon si.. asteptam, asteptam sa se schimbe norocul..
am supralicitat, am apelat la feeling, am zis "I've trusted you 6 times, you have to trust me once, it's NOT WORKING!!!" a zis rabdare si incredere si..vom vedea...jeeeeezzzzz, am crezut ca-mi plesneste o vena, incredible cata incapatanare..si as mai putea continua la infinit

adipapazi, nu-ti stresa doctora, a mea (una din ele) e atat de frustrata de intrebari, ca mi-a zis deunazi: cum adica sa faceti clexane, ca e contraindicat in sarcina; si inca o perla: de ce nu mergeti la sibiu, acolo sunt rezultate, pe bune, stiu eu o pereche care a reusit acolo..

elenush, eu am ratat la ce dai startul azi, dar sa fie cum vrei tu..



tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ioana,
anticoagulantul lupic sau lupus anticoagulant este o proteina care creste riscul aparitiilor cheagurilor de sange, deci risc trombofilic, pe care il contracarezi cu heparina microdozata (clexane)

Lupus eritematos sistemic (LES) este o boala autoimuna sistemica, care necesita tratament cu imunosupresoare pe viata, pentru a-i tine evolutia sub control.


tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lara,imi sunt dureros de cunoscute discutiile astea.
crezi ca la mine s-a cicatrizat "rana PK"???no way.
e acolo,vie, sangereaza.

uite ca eu i-am propus si imunoglobulina si intralipid si terapie cu sildenafil/pentoxyfilina si vit E si uterine flusching si corticoterapie prelungita si endometrial injury si injectie hcg in ziua punctiei si injectie diphereline etc etc.
doar mi-a recuoscut ca sunt mentionate toate in literatura de specialitate insa nu sunt doar procedee experimentale in a caror utilitate el nu crede.
cu mare greutate,dupa lupte lungi si grele am obtinut de la el acceptul sa facem biopsie de endometru-probabil se saturase de mine si insistenta mea...insa a avut grija sa-mi spuna sa nu-mi fac prea multe iluzii cu biopsia asta ca nu o sa schimbe oricum mare lucru.
nici eu nu cred ca atat poate...nicidecum...e clar ca atat vrea.
dar de ce vrea doar atat???asta ma macina pe mine.....
de ce insista sa-mi spuna ca secretul reusitei mele sunt incercarile repetate???...acu' sa ma ierte Dumnezeu...e vorba aia ca "numai bou-i consecvent"...incercam nu zic nu...dar hai sa mai schimbam si cate ceva.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
4 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
FIV5 olacak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

aha
scuze ca m-am bagat si io ca musca-n ciorba.

Oricum m-ai umilit total :-))))

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:



o melodie pentru fetele mele dragi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

samira
eu sunt sigura deja ca pk considera ca ne-am inteles, ca e o conspiratie in Ro, ca sa-si calce el pe principii
eu de terapie prelungita cu corticosteroizi si de "injectia de implantare" cu diphereline/decapeptyl nu i-am mai zis, ca m-am gandit oricum sa mi le administrez singura
btw, desi am facut histero in Ro, inainte de fiv, merg (dupa ce trece vremea asta arctica), sa vada d-nealui, personal, cu proprii okisori care-i 'starea natiunii' si am negociat si biopsie de endo, normal, cu mentiunea ca nu tre' sa-mi fac iluzii desarte
hai, ca prea-i de tot
daca ne unim fortele, poate scoatem o "culegere de texte" marca PK
inchei, ca tre' sa ma indrept si eu spre casa, ca sunt inca la munci


tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

adriana,pe muzica asta dansasi tu la nunta?pune soro una mai saltareata...ca ma afund si mai tare in butoi...
nu stiu ce am.. m-a apucat depresia de iarna

fetele

Mergi la inceput