Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 28

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Merci Dara, iar nu mi-a iesit figura cu pusul fisierelor unde trebuie . E cam acelasi lucru in toate, una parca are si ceva info legate de feng shui , pt cine intereseaza.
Ronina eu stiam de cactus ca nu emana nimic insa (cred ca e din folclor) ca absoarbe energia atunci cand esti bolnav (adica te face si mai bolnav - nu ma intreba cum si de ce)
Dara e super ideea cu body-ul lung si desfacut. Tot incerc sa-mi aduc aminte cum procedam la David, dar cred ca noaptea (si ziua) inainte sa-l alaptez il schimbam (ca sa nu-l fatzai dupa), iar acesl body ar scurta cu siguranta timpul de lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

pai daca ii faceti 24 grade in casa zi de zi.. la baie cat cresteti temperatura?
eu am in plan sa nu ii fac ziua mai mult de 22 grade. merg pe principiul ca bebe tb sa traiasca in mediul in care se traieste in casa. 22 mi se par suficiente pt zi.

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, eu nu pot sa fac o temperatura anume in casa, decat sa stau cu geamurile deschise iarna, nu stiu, dar oricum ajunge iar la 24. Ca de iarna ziceam.

Eu asa stiu de temperatura optima pentru bebei de 19-20, dar daca opresc total caloriferele, la noi e mai rau. Nu merge sa le reduc, ca am incercat, adica am robineti, dar ori nu se mai incalzesc, ori se incalzesc prea tare. Centrala nu pot sa bag, ca nu vor vecinii sa tragem coloana de-aia de gaze si ce mai trebuie, asa ca e in functie de Radet la mine. Am inteles ca nu stiu ce pisici face ca nici repartitoare sa nu putem pune, habar nu am. Nu stiu ce ar trebui facut.
E si prima iarna cu 24, pana acum mai incalzeam noi cu niste radiatoare iarna. Tot din cauza de Radet.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
N-am mai apucat ieri sa intru...dar suntem bine... eu ma simt din ce in ce mai mare... dar e normal... Am citit...dar in mai multe reprize... si n-am prea multe de zis...
Am retinut ca vroia cineva poza cu burtica... dar nu am retinut si cine... am pus poza... ca oricum vroiam sa vad si eu cum am evoluat...
Cam atat... ca-s obosita


Mami fericita de strumfita si 35+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dara, daca pateam ca tine cu caloriferele.. muream de cald. eu inainte sa fiu insarcinata eram friguroasa. fara 22 grade nu supravietuiam. acum as opri caldura de tot. pana sa vina frigurile astea, tineam centrala pe 19 gr, murea sotul de frig pe langa mine. acum o am pe 21.. dar fac eforturi sa suport. am bufeuri, mi-s in calduri
EDIT: chito, acum m-am prins. tu nu ai pus nicio poza cu burtik cu bb2

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai si eu patesc fix la fel, Happy, identic, sunt groaznice si bufeurile, ma ard si talpile, congelez sotul cu geamul, cam cum povestea si Dana cu oxigenatul. Dar ma gandesc ca la bebe nu merge sa-l tot congelez cu geamul, nu stiu.

Sper sa fie bine Chito.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Tala: noh... in cazul asta tre' sa mai citesc de cactusi sa vad exact ce si cum.
Happylica, Dara: imi pare rau ca aveti bufeuri, eu sincer o duc asa de bine la 24 grade de numa'

34+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

eu m-am hotarat la temperatura in casa cand am fost la niste prieteni cu bebe de 10luni. aveau 24-25 grade in casa si eu nu puteam sa respir deloccccc. e groaznic.
acu' depinde de fiecare. de ex roninei ii place. daca asta e temperatura optima pt tine, e clar k si Biancai ii va fi bine asa (ca se obisnuieste de la inceput).

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Strumfy, eu zisesem de poza. Am pus si eu una de ieri, de la 36 de saptamani fix.

Anca, 36+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Super burticile!!!

Daca ar fi dupa mine cu temperatura, as regla-o sa-i fie bine lui bebe, nu mie, si o sa incerc sa racoresc iarna camerele pe rand, mai ales ca mie poate sa-mi fie frig la un moment dat de la oboseala, regimuri sau circulatie proasta, termoreglare defectuoasa si asta nu inseamna ca-i e si bebicai frig. Sau invers, daca mi-e mie cald nu inseamna ca-i e si ei, prefer sa ma iau dupa recomandarile oficiale sau cu pus mana pe pieptisor, nu manute sau picioruse. Noroc ca iarna viitoare va fi mai maricica bebica.

Nu e ideea mea cu body-ul lung si desfacut sau cum ii zic astia camasuta de noapte, Sovi ne-a zis de el pe la inceput.

Oare la spital ne trebuie mai multe prosopele pentru baia lui bebe? Eu am pus unul in bagaj, parca citeam pe undeva c-ar cere asistentele, dar oare cer pentru fiecare zi??? Ati pus si bavetica si mai multe prosopele de regurgitat in bagajul pentru spital? Eu bavetica n-am cumparat inca. Exista vreun fel care-s mai bune pentru bebei mititei?



30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput