Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 28

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara cred ca la blender te referi - e sfant din punctul meu de vedere (e vertical si are o tija care se termina jos cu un cutit orizontal) - cu asta eu fac si maioneza.
Multumesc de link, o sa comand de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

tala, eu am si blender din ala vertical de care spui tu. dar mi se pare k prea le paseaza rau. ma gandeam la blanderul de la robot. cana aia lunga. ati folosit vreuna blenderul ala pt asta?

AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Ane, merci, nu e nevoie de poza ca am mai vazut pozele pe net, atat voiam sa stiu, care indicator, 451 sau 750 etc. Merci mult de tot!!!

A, ti-a zis sa iei si anestezic sau doar trusa?



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*



DOAR trusa.



Ane cu Maria Bianca 38 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Monna: multumim de capitolas
Dara: la privat ma primeau si de la 32, dar dr a fost f evaziv legat de privat pana la ultimul control cand a zis ca se pare ca avem sanse bune sa trecem de pragul de 34 sapt. si s-a relaxat cu ideea de privat. Eu una nu stiu sa-ti spun nimic de trusele epidurale, in TM nu am auzit sa se ceara sa le cumpere pacientele. Imi plac body-urile alea lungi fara picioruse, chiar ca sunt potrivite pt noapte Pentru diversificare, eu am primit cadou de la nasi un blender separat, usor de folosit si spalat, sa nu tot trag de ditamai robotu' de bucatarie.


34+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Happy la inceput asa si trebuie, f bine pasate.

Aredwinn merci de link. Mi-a reconfirmat ce stiam si eu despre planta mea - ca purifica aerul, curata poluarea produsa de ce emana lavabila si parchetul (eu n-am pal, dar si pt asta e bun). Ronina tu trebuie sa identifici ce plante ai si sa vezi unde se incadreaza (permise sau nu).
Asta e ce aveam eu:

1) Planta Copacul Dragon (Dragon Tree Plant) - absoarbe multe din emisiile nocive produse de calculatoare, imprimante si alti factori care produc dioxid de carbon.
2) Iedera (Ivy sau Hedera) - este excelenta pentru a elimina benzenul din aer.
3) Ficusul - este tolerant cu insectele si purifica aerul prin eliminarea toxinelor care pot fi in timp nocive pentru organismul uman.
4) Filodendronul - elimina formaldehida, toxina cea mai comuna de interior gasita in mediile unde se folosesc multe produse de curatare sau unde sunt prezente sobele cu gaz. Aceasta toxina poate fi prezenta si in mochete sau materialele din care sunt fabricate canapelele.
5) Planta Spider (Spider Plant) - este buna pentru absorbtia gazelor toxice care se acumuleaza in cladiri cu ventilatie scazuta.
6) Crinul Peace
(Peace Lily) - ajuta la reglarea nivelului interior al umiditatii.
7) Feriga (Fern) -
este cea mai cunoscuta pentru eliminarea poluantilor aerului din interiorul unei locuinte sau unui birou; aceasta contribuie si la sporirea umiditatii din aer prin procesul de transpiratie.
8) Crizantemele
- absorb benzenul produs de fumul de tigara, toxinele emise de imprimante, fotocopiatoare, adezivi, vopsele, lacuri si pete.
9) Palmierii (Palms) - regleaza nivelul umiditatii si sunt unele dintre cele mai bune plante de apartament, deoarece elimina toxinele chimice din aer.
Filodendronul (Philodendron), planta Spider (Chlorophytum Comosum) si Golden Pothos (Epipremnum Aureum) au fost etichetate drept cele mai eficiente in eliminarea moleculelor de formaldehida.
Formaldehida este un produs chimic omniprezent, gasit in aproape toate mediile interioare. Ea irita membranele mucoase ale ochilor, nasului si gatului si este un produs chimic foarte reactiv care poate provoca dermatita.
Simptomele raportate adesea dupa mult timp petrecut in spatii unde substanta chimica este activa includ iritatii ale ochilor si dureri de cap.
Plantele cu flori, cum ar fi margaretele, gerbera si crizantemele s-au aratat superioare in inlaturarea benzenului din atmosfera camerei. Benzenul a fost mult timp factorul principal care cauza iritatii la nivelul pielii si ochilor.
Benzenul este un solvent des folosit si este intalnit in multe substante ce ne inconjoara, inclusiv benzina, cerneluri, uleiuri, vopsele sau materiale plastice si de cauciuc. In plus, este folosit si la fabricarea de detergenti, explozibili, produse farmaceutice si coloranti.
Inhalarea acuta a benzenului poate provoca ameteli, slabiciune, euforie, cefalee, greata, vedere incetosata, boli respiratorii, tremur, batai neregulate ale inimii, leziuni renale, paralizie si pierderea constiintei.

Voi mai pune doua materiale pe G docs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Monna: multumim de capitolas
Dara: la privat ma primeau si de la 32, dar dr a fost f evaziv legat de privat pana la ultimul control cand a zis ca se pare ca avem sanse bune sa trecem de pragul de 34 sapt. si s-a relaxat cu ideea de privat. Eu una nu stiu sa-ti spun nimic de trusele epidurale, in TM nu am auzit sa se ceara sa le cumpere pacientele. Imi plac body-urile alea lungi fara picioruse, chiar ca sunt potrivite pt noapte Pentru diversificare, eu am primit cadou de la nasi un blender separat, usor de folosit si spalat, sa nu tot trag de ditamai robotu' de bucatarie.


34+ Bianca


Ronina dc nasti la particular , evident nu vei avea nevoie sa cumperi tu o trusa de anestezie, ar fi culmea sa mai dai banii si pe aia dupa ce sunt atatia bani dati acolo, care ar trebui sa acopere totul.
Insa aici in Bucuresti, la anumite maternitati de stat asa se cere, cumpararea trusei, asta e, bine macar ca stiu inainte ca treb sa o cumpar nu sa ma trezesc acolo ca nu o am si aveam nevoie de ea.
Si mie mi s-a cerut doar trusa sa o cumpar , anestezia o platesti separat adik platesti practic anestezistul, 200 lei - 300 lei in functie de cat poti da.

Body din acelea care spui tu am luat si eu cateva insa mi se pare cam frig pt a sta bebele doar in acelea noaptea, adik ma gandeam ca ele merg imbracate dar cu pantalonai cu picioruse peste body.

Buna idee cu blender-ul, eu am doar un robot de bucatarie , dar pe parcurs am sa iau un blender , cred cae este foartefolositor, util in casa.



Ane cu Maria Bianca 38 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:


am vrut sa zic pantalonasi cu botosei dar mi-a iesit altceva ... :)



Ane cu Maria Bianca 38 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Merci Tala
Eu am un palmier, o aloe si o dracaena care vad ca-s OK. Mai am o planta neidentificata cu care nu stiu ce sa fac si un soi de cactus despre care n-am gasit informatii specifice dar in principiu stiu ca ar absorbi radiatiile de la calculator (pacat ca inteapa, voi incerca sa-l urc pe undeva). Oricum le tin in sufragerie nu in dormitoare, sper ca voi convinge bebita sa nu le guste si sa nu dea atacul la pamant, ramane de vazut
Ane: eu ziceam in general ca in TM nu am auzit sa cumpere pacientele trusele de anestezie nici la maternitatile de stat, vad ca tine de obicei.

34+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, merci pentru plante, sper sa apuc sa le studiez repede, eu am doar flori in balcon, ardei iute, patrunjel, nimic in casa. Dar cum sotul e alergic, ar fi util.
Am pus fisierele in colectia https://docs.google.com/#folders/0B7zzZviLhA72YjNiZGE0MTgtMzg5ZC00NzQ2LTljYjQtOTg1ZGRlY2E4MDQ4
i-am zis "Plante- Tala"

Mi-am amintit ca am un blender de-ala de pasat la mixer, la robot am de-ala tip cana, pentru juice-uri, merci ca i-ai zis pe nume, am niste lapsusuri in sarcina de mama, mama.

Ane, body ala pentru noapte tip www.amazon.co.uk/gp/product/B000WC3OHW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A2SF70PMYIK6HV" target="_blank">http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000WC3OHW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A2SF70PMYIK6HV" target="_blank">camasuta de noapte ii acopera piciorusele lui bebe si daca mai pui si www.amazon.co.uk/gp/product/B001AEHHGK/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&m=A3373TE8N77457" target="_blank">http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001AEHHGK/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&m=A3373TE8N77457" target="_blank">sac de dormit de vara - cum la mine vine vara...adica teoretic tre' sa nasc cam pe 16 aprilie...dar oricum si acum sunt multe grade in casa, vreo 24, si nu am cum sa reduc, asa ca ar trebui sa o tin pe bebica mai dezbracatica.

Dar acum am ramas fara bani si nu-mi mai permit, mai asteptam si daca pot, le iau mai incolo.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Tala, merci pentru plante, sper sa apuc sa le studiez repede, eu am doar flori in balcon, ardei iute, patrunjel, nimic in casa. Dar cum sotul e alergic, ar fi util.
Am pus fisierele in colectia https://docs.google.com/#folders/0B7zzZviLhA72YjNiZGE0MTgtMzg5ZC00NzQ2LTljYjQtOTg1ZGRlY2E4MDQ4
i-am zis "Plante- Tala"

Mi-am amintit ca am un blender de-ala de pasat la mixer, la robot am de-ala tip cana, pentru juice-uri, merci ca i-ai zis pe nume, am niste lapsusuri in sarcina de mama, mama.

Ane, body ala pentru noapte tip www.amazon.co.uk/gp/product/B000WC3OHW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A2SF70PMYIK6HV" target="_blank">http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000WC3OHW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A2SF70PMYIK6HV" target="_blank">camasuta de noapte ii acopera piciorusele lui bebe si daca mai pui si www.amazon.co.uk/gp/product/B001AEHHGK/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&m=A3373TE8N77457" target="_blank">http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001AEHHGK/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&m=A3373TE8N77457" target="_blank">sac de dormit de vara - cum la mine vine vara...adica teoretic tre' sa nasc cam pe 16 aprilie...dar oricum si acum sunt multe grade in casa, vreo 24, si nu am cum sa reduc, asa ca ar trebui sa o tin pe bebica mai dezbracatica.

Dar acum am ramas fara bani si nu-mi mai permit, mai asteptam si daca pot, le iau mai incolo.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*



Ronina acum am inteles.

Dara nu intelesesem despre ce fel de body acum stiu
Pai oricum temperatura care trebuie sa fie in casa unde sta bebe e de 24 grade ,nici mai mult nici mai putin, desi si eu sunt o friguroasa si poate de-asta am impresia ca un body si pantalonasi nu e destul, insa o sa vad atunci pe moment .
Nu vreau nici sa o imbrac prea gros ca apoi sa fie ca mine friguroasa..


Va





Ane cu Maria Bianca 38 weeks

Mergi la inceput