Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 28

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara am uitat sa te rog ca daca vei decide sa comanzi chestiutele acelea de rontait, de pus fructe in ele, sa-mi zici si mie
Aparatorile sunt bun facute (eu le-am facut si 2 extra cusaturi si sunt destul de rigide pt a nu permite infundarea nasucului, dar vedem la momentul respectiv daca e nevoie de ele sau nu)
Ronina stiu ca nu e bine sa ma abtin, dar daca nu sunt in stare sa ma mobilizez ce sa fac? parca nici nu gandesc la cat somn am in mine (si acum sunt dupa 2 ore de atipeala )
Happy si pe David l-am tot prins cu degetul in gurita cat era in burtica, dar ulterior a primit doar tzitzi (nu suzeta, nu deget). Cred ca daca bebelusii isi satisfac nevoia de a suge la san poate nu mai au nevoie de adjuvante


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aredwynn, multumesc frumos pentru incurajari. Despre suzeta am citit asa: ca previne riscul de SIDS (SMSS) [nu au reusit sa-si dea seama exact de ce, cica mai ales daca i-o dai cand trebuie sa doarma, nu neaparat si in rest] [se gasesc articole pacifier-SIDS pe net], dar totusi e bine ca in prima luna sa nu interfereze cu formarea obiceiurilor de supt la san. Si ca spre final poate sa creeze probleme cu dezvatarea de ea.

Tala, of, sorry, am comandat deja, ma uit sa vad ce pot sa fac si daca pot, iti iau, poate sunt si la noi, dar nu stiu dupa ce sa caut. Oricum ma uit, ca uitasem sa ma uit de sac de dormit, am vazut ca la dreambag (exista si site romanesc) au si cu tog 1 si chiar tog 0,5 pare-se (adica de vara, foarte subtiri) si uitasem sa ma uit si de swaddleme pe amazon (de care ne-a zis J.D.) si sa vad cum iese cu transportul.

Am mai gasit si http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005697Z1C
cica bagi piure de fructe sau suc de fructe si faci un fel de acadea inghetata, cred ca e buna tot cand apar dintisorii.

LE: Tala, le-am trimis mail sa vad daca-mi mai baga o chestie din aia cu plasa in pachet, de bagat fructe in ea. Sa vedem ce zic.

LE2: Am reusit sa gasesc si "baby sleep gown" pe amazon, e un body lung, fara picioruse, pentru schimbat rapid scutecul noaptea. Ne zisese Sovi de el, de pe ecokids, acolo ii zice chiar asa, body lung fara picioruse, dar e 74 si transportul 25 si sa vad cum iese pe amazon cu transportul. Desi n-am mari sperante ca iese bine. Ii zice mai exact "Sleepgown, Organic Cotton, Natural,Green Baby" si au pentru 0-3 luni si pentru 3-6 luni.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, vesti bune, mi-a trecut prin creier ca stiu o mamica ce s-a interesat mult si a adus multe chestii pe care ea nu le gasea, e prietena cu verisoara mea.
Magazinul se numeste to my baby intr-un cuvant (pe copilul ei il cheama toma) si produsul se numeste Dispozitiv de hranire sigur, Munchkin si pretul e f. bun, e cat pe amazon si in ambele locuri e si cu transport. Nu mi-a dat prin cap sa caut mai inainte.

Stiu ca avea si testoasa twilight de-aia de care zicea J.D. (e cam scumpa la ea, cred, iar verisoara mea spunea ca girafa de la CloudB e super, ca are si sunete, fata de testoasa) si vad ca au si pastile de sterilizare (eu nu am gasit pana acum decat sticlontul ala mare cu lichid de sterilizare de la Chicco).




29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

M-am uitat acum la filmulet cu air mesh-ul ala, mi se pare foarte interesant. Oare ce material s-ar putea gasi la noi care sa fie in genul asta? Vad ca zice ca si amortizeaza. Deci trebuie sa fie ceva grosut, cu gauri si materialul pare destul de tare. Mi se pare cam scump pe amazon...

Anca, 36+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aredwynn, la materiale sunt tufa, eu cand ma duc in Obor, imi iau ceva asemanator cu ce vreau si le arat la doamne, le intreb daca au asa ceva, ca eu nu stiu cum ii spune. Sau am niste descrieri legat de ce imi trebuie de le doare mintea. De-aia nici nu imi fac wrap singura, ca sigur as lua prostii. Eu am calculat ca iese chiar mai ieftin decat lenjeriile alea mai bogate de pe la noi si de-asta am luat.



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Da, probabil ca daca nu gasesc ceva potrivit, o sa iau si eu. Oricum e cam scumput 26 de lire... Tu le-ai si primit deja? Oricum, mai incolo o sa mai dam o comanda mai mare la amazon, ca am vazut o gramada de chestii interesante pt diversificare, cu tot cu chestiutele alea si probabil ca multe sunt mai ieftine decat la noi.
A propos de plante, e mai bine sa nu fie nimic in camera in care doarme bebe? Eu am multe orhidee in dormitor, pentru ca acolo le merge bine si infloresc mereu, daca le-as muta in alta camera, nu le-ar mai merge la fel... Of, si de asta trebuie sa ma interesez, nici nu m-as fi gandit la plante...

Anca, 36+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Am gasit, orhideele sunt chiar ok: http://www.disabled-world.com/entertainment/hobby/gardening/houseplants.php

Anca, 36+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Abia azi le-am comandat, ca azi le-am gasit, dupa ce am citit articolul fetei aceleia de la alta odisee. Noroc cu cautat epidurala, ca asa am aflat ca-s unele aparatori cu plasa :) . Ca pana sa-l citesc nu stiam ca exista. Stiam ca-s periculoase cele clasice, dar nu stiam ca exista cu plasa. Vazusem maxim din alea din 2 in 2 ca ale Talei. Ce-ai mai gasit pentru diversificare? Oricum, din pacate, le trimit de la vanzatori diferiti si pentru fiecare e alt transport. Parca la noi erau 130 alea clasice?



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Da, stiu chestia cu vanzatorii. De obicei selectam la vanzatori doar amazonul, ca sa mai scutesc la taxe. Dar am observat ca se adauga la fiecare produs ceva in plus la pretul transportului, chiar si asa. Si de fiecare data, daca am comandat mai multe produse, au venit separat, unele prin posta, altele prin cargus si niciodata impreuna, desi eu alegeam sa vina in cat mai putine pachete. Dar ei au depozite in mai multe locuri. Chiar am zis ca data viitoare o sa fac o comparatie intre cat ma costa transportul de la ei si cat costa de la alti vanzatori, daca gasesc acelasi produs mai ieftin.
Si cat a ajuns air mesh-ul cu tot cu diferenta de tva si cu transport? Ce ti-ai mai luat?

Anca, 36+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

A iesit 31,08 lire pentru aparatorile de patut cu tot cu transport. Eu asa am gandit, comparativ cu pretul aparatorilor de la noi din comert. Am mai luat device din ala cu plasa pentru bagat mere in el, pentru diversificare, perna aia inclinata care e si contra reflux (regurgitare) si pentru tinut bebe sa nu se rostogoleasca ClevaSleep Positioner si formele alea in care pui piure de fructe sau suc de fructe la congelator si faci acadea rece pentru dintisori. Si in total 4 chestii au fost 73 lire cu tot cu transport. La mine e si mai ciudat asa, adica uneori vine cate o comanda in plus, mai mare, la traduceri si imi permit in momentul ala si capat curaj. Numai atunci, cand mai stiu ca am cu ce, mai fac cumparaturi.

Chiar, cu ce se paseaza cel mai bine fructe si legume? Eu am un robot de bucatarie vortex, dar nu cred c-am pasat ceva pana acum, nu stiu daca are vreun device de pasat. Sunt bune lucrurile alea ca pentru facut maioneza? O chestie lunga cu un cutit in varf, care se roteste? Imi scapa rau cum se cheama, acuma. Cu ce se prepara hrana pentru diversificare?



29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput