Strugurasii de sept-oct 2011 se bulgaresc!**31**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Maria Paul avea la 4 luni si 3 saptamani 2 dintisori deja,jos,iesiti bine.Probabil ca iesisera de vre-o saptamana-doua,dar eu la el nu ma uitam in gurita,nu ma asteptam sa iasa atat de devreme,nu am pus maraiala lui pe seama dintilor ci a durerilor de burtica si a starii mele depresive.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 210xy spune:

halou mamici,va dau cateva dtelii despre mine si Mirunica. Eu sunt nascuta pe 24 august 1981, iar pe Miruna am nascut-o pe 12 septembrie 2011 prin cezariana, cu o greutate de 2800g, apgar 9.
O alaptez si pentru asta, normal, ii multumesc Ionelei pentru toate sfaturile utile care le-a dat pe forum...mi-a fost greu la inceputul alaptarii pentru ca aveam canalele infundate si mi-am facut ditamai basicile cat am tras cu pompa....dar am reusit cu Mirunica pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

hai ca raspund pe bucatele

Iris_K[/i]
'neata!

LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor!


Oare ce mancam chiar influenteaza bebe-ul? Eu am citit ca nu sunt studii care sa arate ca are vreo legatura ce mancam noi cu bebe-le. Eu am mancat de toate, dar de toate (in afara de fasole, mazare, varza - baloneaza) si fie-mea nu a avut colici prea suparatoare. Ba mai nou,a inceput parca sa aiba colici seara, desi nu am schimbat nimic in alimentatia mea. :(

Eu cred ca depinde si de ce am mancat in timpul saricinii, dar si de copil. Ieri dupa amiaza am papat aripioare cu usturoi si cartofi prjiti, iar Andrei a fost putin marait spre seapra, dar maxim 20-30 min si nu stiu daca de la usturoi sau gingii.

Va tot citesc ca dati bebeii cu creme.. eu nu o dau cu absolut nimic, am avut o tentativa la un moment dat, ca ii erau uscate manutele si piciorusele (unde se indoaie), dar noroc ca am citit ca nu se da bebe-le cu nicio crema. Am pus insa, dar rar, crema de fundulet (Desitin).

Nici eu nu prea sunt de acord cu creme si uleiuri, dar il dau zilnic, dupa baita, la masaj pe Andrei cu ulei de masline. Uneori, il amestec cu putina vit A. Vorba oanei, trebuie si pielea lor hidratata.

A mea nu pare sa fie foarte dependenta nici de mine, nici de bratele mele Poate mai incolo .

Andreea (scuze ca te tot stresez) ai gasit vreo eticheta, un nume, ceva, pe palton?

Nu ma stresezi. M-am uitat si am gasit o singura eticheta, pe care scrie: made in italy. O sa pun pe grup ceva poze azi, inclusiv cu paltonasul.

Fetele care se mulg, sau dau lapte praf, ce cantitate de lapte dati bebeilor zilnic (24 h)?

A mea papusa doarme pana acuma la fel.. azi-noapte am culcat-o pe la 11 si s-a trezit azi la 8 jum. A fost putin agitata pt. ca o doare, cred, burtica, nu stiu, cert e ca nu a facut caca de 3 zile (azi e a 4 - a zi) si sunt disperata ca nu am mai patit asa ceva cu ea. :(





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 210xy spune:

Miruna nu a avut colici, primele 2 luni nu am simtit ca am copil si de recuperat nu s-a pus problema ca intr-o saptamana eram ca noua. Am doi rottweileri (fratii Mirunei) si nu am sot sau concubin. M-am mobilizat foarte repede pentru ca am refuzat ajutorul mamei sau al prietenelor. Chiar mereu ma intreb ce mai face Athosica...si pe rott-ul meu de 10 ani il cheama Athos, iar pe pustiul obraznic de 1 an jumate il cheama Nelson.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Sei, imi dai si mie te rog, reteta de la ciocolata de casa? eu am multer, dar uneori ma iau dupa ochi pt ca nu prea imi ese,ori prea moala,ori prea tare. am gasit una, asa e si reteta ta?
http://www.lalena.ro/666-reteta-ciocolata-de-casa.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 210xy spune:

de 3 zile am inceput diversificare din curiozitatea mea daca va accepta sa manance ceva cu lingurita, pentru ca nu a acceptat nici suzeta, nici biberon....doar tzatza. Si de bucurie ca i-a placut piureul de morcov, am continuat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Alayna, multumesc!
Si Andrei se intoarce, il pui intro pozitie si il gasesti in alta.
De 2 zile a descoperit intoarcerile pe ambele parti si se joaca asa continuu.

Nanna, ce urat episod, imi pare rau.

Anca_tEste groaznic sa stam atat de mult in casa. Noi am iesit ieri, 20 de minunte, pe langa bloc. L-a tinut tati pe Andrei intr-un marsupiu (este unul ieftin si cu care nu prea sunt de acord, dar nu vrea wrap-ul).
Si eu fredonez "in padurea cu alune/ soricelul dominic/ a fugit motanul" sau ce mai inventez pe moment.

Lali, dimineata am avut aceeasi senzatie, dar se pare ca a fost alarma falsa a CM.
Ce film? Vizionare placuta!

zubi, cioco de casa, . Ma gandeam sa fac o crema de zahar ars.


Bebeii vostri privesc peste cap? Al meu se tot uita asa si mi-e teama, ca cica nu e bine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Andreea, pai se uita eia cuma, ca au inceput sa descopere si sa fie interesati de tot ce-i inconjoara; nu prea e bine na, si asta mic se utia, si il intorc spre directia respectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Ce am citit nu-mi vine sa cred, dar prefer sa nu dezvolt subiectul ca o astfel de fiinta nu merita.

Ieri am fost si noi la un botez. Eva a ramas acasa cu o matusa si a fost un copil exemplar..........a mancat si a dormit.Cand am ajuns noi acasa pe la 11.30 noaptea ea dormea fff linistita. M-am culcat langa ea la 1.30 si in secunda urmatoare a inceput sa se foiasca.A facut asta pana la 2.30 cand i-am dat sa manance, apoi pana la 6 zic eu ca a dormit (sper sa nu fi fost f. obosita si sa n-o fi auzit-o daca s-a foit).La 6 a mancat si a mai dormit pana la 8.


camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sei uitasem sa iti raspund... Teodora se intoarce si complet,de pe spate pe burta ,dar rar.Cel mai des se intoarce cand pe o parte cand pe alta.Acum are patut vre-o 10 baloane umflate cat sa fie destul de moi sa nu le sparga cu manutele .Se joaca cu ele si se fataie ca un viermisor si chiuie . Na ca s-a suparat! Cred ca vrea sa muste din unul si nu reuseste.

De ce nu e bine sa se uite peste cap? Tot timpul auzeam asta canderam mica si aveam copilasi mici pe langa mine.Mi se spunea sa nu stau la capul lui ca daca se uita peste cap nu mai creste/ chiraste/orbeste .

Gabi Firea e insarcinata? Acum e pe antena1 tv-ul si are burtica mare ,cam de 6-7 luni zic eu.

Andrea ma chinui sa ma uit la "A very Harold and Kumar Christmas"...


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput