Bravo dr_anca, adc!!!Hai kraluca!!! (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neatza!!

HAI ANCA!!!






Danezza e f bine sa manance 70-80 ml si sa doarma 3-4 ore. e PERFECT!! sa stii ca si Filip face kk apos, intra in pampers, ca pipi. e normal.

anne-maria e fff frumos numele.

bulinutza sa stii ca poate starea ta a fost influentata si de meteo.. La noi in casa toata lumea e cu dureri de cap si de oase de vreo 2 zile

olga, si eu zic sa nu arunci bibe. Cumpara o tetina noua si daca e nevoie le sterilizezi si le folosesti fara probleme.

Ileana, cum ati dormit??

Cristina, jessemine, georgia, Silvi, Ligia, Annissia, voi cum mai sunteti??

Adriana, Bianca


]

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Dana-super k ati ajuns acasa. Eu stiu k la spital le dadea humana, dar noi cand am aj acasa am bagat-o pe aptamil, cica e bun si pt imunitate. Scaunele sunt normale asa cum le-ai descris tu in primele zile. Dar dupa lapte praf s-ar putea sa se constipe. Bafta multa cu pitica. Cand ai timp poate imi dai si mie un mesaj cu detalii legate de nastere. Pup. Recuperare rapida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Azi cred ca o sa fac si eu proba cu cantaritul scutecelor murdare pe 24 h. Lapte vad ca am inceput sa am bine de tot, adik dupa ce suge scot intre 80-140 ml. Dar Filip e asa puturos, offf.. Trebuie sa il ciupesc, sa il strig, sa il misc la fiecare minut cand e la tzitzi, ca adoarme de atata placere ca sta acolo... Si problema e ca nu prea mai accepta biberonul (cu laptele meu) si nu stiu ce sa fac cu el, sa ma apuc sa congelez?? Si la Sara aveam mult lapte, dar nu am congelat niciodata..
Azi-noapte i-am facut baie pe la 22.30, apoi a papat si la 23 era in lumea viselor. A dormit bine pana la 3, cand a inceput sa traga niste partzuri prrrr-prrrr-prrrrrrr si s-a trezit. Dar l-am pus la tzitzi, a supt 3 minute, apoi a adormit dus pana la 7. Si abia dimineata a papat mai bine.
Oricum, incerc sa nu ma agit cu treaba asta, il las sa stea la tzitzi cat vrea el, ii dau sa pape cand vrea, nu ma uit nici macar la ceas, ma ghidez dupa bioritmul lui. Si vad ca e mai bine asa. la Sara eram permanent stresata ca trebuie sa o las cel putin 2 ore intre supturi, si saracul copil plangea intruna, eu la fel pe langa ea...Asa ca de data asta am schimbat foaia si e taaare bine!

Ieri, dupa ce Filip nu facuse iar 2 zile kk, i-am pus un sfert de supozitor cu glicerina si dupa jum de ora a umplut un pampers, a murdarit si pantalonul.. Dar nu face cacareze, face asa, moale, deci constipat nu e. E clar ca are tranzitul lenes, astept sa se regleze. Dar o sa incerc sa nu ii mai pun supo, k sa nu se obisnuiasca cu el. O sa ii dau cate jum de pliculet de biotics.

Azi vreau sa il cantaresc, are 3 sapt.


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

NEATZA SI DE LA NOI
noi avem mucisori si ii scot cu batista sugarului, ne cam chinuim k il tin mai mult in brate altfel se infunda nasucul
de mancat , din 3-4 ore in 3-4 ore si bem tzitzi dar nu mult + lapte praf in jur de 70-90 ml. noua pediatra ne-a zis sa nu-i dam NAN1 ci milupa miumil sau orice altceva dar nu NAN
KK galben si mereu dupa ce papamiar pipi in pampers cat cuprinde dar si cand il schimb ii place sa nu stropeasca cu furtunasul mic
va pup si mare grija de bebei si de voi
asteptam noi bulgarsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alina, am inceput sa respectam un program de 2,5-3 ore de somn.Deci...mai doarme si mami.Cat despre puturosenie, exact la fel patesc si eu cu al meu, il ciupesc si doarme fara probleme. Dar are si situatii cand sta cate 50 min la san. Deci...treaba cu bioritmul cred ca e inteleapta si buna de urmat.
Ligia, cateodata am senzatia ca medicii astia n-au facut aceiasi facultate. Mie tocmai de NAN mi-a zis ca e foarte bun si de Aptamil cu care-i hranesc in spital.
Danneza, consistenta fecalelor si culoarea lor incep sa se schimbe...In spital a avut meconiul de eliminat, care este verde pana la negru, acum daca se alimenteaza cu laptic, normal ca se schimba culoarea. La noi e ca un mustar acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

ca bine zici ILEANA cu doctorii, eu am intrebat-o dak nu se face mare si cu NAN SI A ZIS K DA DAR K NU-I PLACE EI, ORICUM AU ACELASI PRET DAR LA GRAMAJ DIFERA MILUMIL E MAI MULT CU 200GR
ma bucur k dormi si bebe Tudor incepe sa se acomodeze cu mamai si tati si noua lui casuta
pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

ce-mi place cand povestiti de pui

alina eu nu i-am facut niciodat proba laptelui si rares nu lua mai deloc in greutate in primele luni (cam 500 gr) dar asa zicea dr sa il lasam in pace

vreti sa va spun ca in ziua a 5 sua a 6 am ajuns cu el la spital pentru ca dormea de 9 ore si nu vroia sa se trezeasca sa manace? asta puturos...cand ama juns la spital dr a inceput sa rada dupa care i-a luat juma de ora sa il trezeasca si ii trecuse si ei rasul ...atunci cred ca a fost prima oara cand chiar ne-am speriat...ce ii drept si aucm doarme tot cam asa daca il lasi

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si 36+ cu Filip Andrei

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Daneza, noi cand am venit de la spital i-am dat Nan1, dar dupa cateva zile s-a constipat ff tare. Nu facea kk si se scremea saracu' de ti se rupea inima. Apoi am trecut pe Aptamil si e f bine acum. Vezi ca trecerea de la un lapte la altul se face treptat, dar intreaba pediatrul.
Olga ce burtica frumoasa ai facut. Arati f bine! Cat despre biberoane nu cred ca e o problema daca le speli si sterilizezi. Cred ca ar trebui sa schimbi doar tetinele.
Bulinuta, doamne ce te mai chinui si tu. Hai ca nu mai ai mult.
Hai dr anca!!!!!

Mami de strumf Robert Stefan ( 31.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27
vreti sa va spun ca in ziua a 5 sua a 6 am ajuns cu el la spital pentru ca dormea de 9 ore si nu vroia sa se trezeasca sa manace? asta puturos...cand ama juns la spital dr a inceput sa rada dupa care i-a luat juma de ora sa il trezeasca si ii trecuse si ei rasul ...atunci cred ca a fost prima oara cand chiar ne-am speriat...ce ii drept si aucm doarme tot cam asa daca il lasi

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si 36+ cu Filip Andrei

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze








Desi cunosc si eu sentimentele prin care ati trecut atunci, acum ma amuz fantastic cand imi amintesc genul asta de "peripetii"

Fetele, stiti cum il mai trezesc eu pe puturosul meu cand adoarme la tzitzi? Ii fac masaj pt desfundarea canalelor lacrimale si nu cred k ii place ca se trezeste imediat..param-pam-pam

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

adc maine e ziua cea mare???

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput