Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

eu pein zona, dar fara chef de nik ... cred ca mi-a venit si mie randul la putina ... melancolie, cred.

alex e bine, sta bine in fundulet (zau ca progreseaza de la zi la zi), azi s-a ridicat in picioare, dar sprijinit de mine (deci inca nu e motiv de sarbatoare ), s-a terminat cu mersul inapoi, acum se taraste inainte (dani e cam disperat ca ajunge la toate jucariile lui ).
dani e mai bine, muci la greu, dar fara febra.
afara totul e alb, ninge si ninge si ninge.

se pare ca buba mea e de la apendice, dar s-ar putea sa fi fost o imflamare temporara (colica se numeste) avand in vedere ca a cedat la antiinflamator. vedem cum evoluez zilele urmatoare.

gasca, va citesc din umbra, dar nu va suparati de lipsa de chef.

sanatate multa prichindeiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

crisspy referitor la problema cu mucisorii...si noi am avut aproape de pe la 2 saptamani, poate chiar 3..S-a rezolvat in timp de la sine. Am incercat si eu cu tot felul (colargol, fluimucil, apa de mare,etc)si ser fiziologic in fiecare zi si aspirat cu batistuta. La un momentdat mi-a dat pediatra si antibiotic sa-i dau ca sa scape de mucisori dar nu i-am dat. Acum i-au trecut, zic eu de la sine. Doar din cand in cand mai are.
In legatura cu umidificatorul...Ai zis ca vrei sa-ti cumpari. Ai masurat mai intai umiditatea se vezi cat este? Eu am cumparat umidificator ca cel din imagine
http://bebestore.ro/camera-copilului/umidificatoare-camera/umidificator-ultrasonic-camera-copil-blue-breeze-ok-baby.html
Il tin in cutie ca nu am ce face cu el. Dupa ce l-am luat am constatat ca umiditatea este prea mare. Parerea mea ca mucisorii se fac mai degraba de la umiditatea prea crescuta. Cand este scazuta mucoasa se usuca. Acum am luat dezumidificator de la Ceresit. Nu este scump. Este chiar ieftin.http://www.hotcity.ro/produse/dezumidificator-ceresit-power-tab Acum umiditatea este optima. Poate si de la vremea de afara.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multe lunite pui dragi!!Sa cresteti mari !!!

Iustin si Matei de corry
Filip de adra_bel

Pufysa te faci bine si Edu la felte asteptam cand potioff..ne a fost dor de voi!!!!

Lulusor multumesc ...a fost foarte bn aseara si soacra s a descurcat exemplar(ca de obicei de altfel..eu am o soacra de nota 10)
Lori

Glianasa ti treca mamicuta draga!!!
Liz felicitari pt dintisor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Am o nelamurire. Vorbeati la un momentdat despre branzica facuta in casa cu calciu lactic...Calciul care se pune in lapte ca sa inchege branza nu ramane in branza? Are voie sa consume atata calciu? Este sanatos pt bb?Nu-i face rau? Stiu ca se da calciu la unii bebelusi daca are lipsa dar daca nu are nevoie?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Fetele am gasit un site bun(zic eu)si pentru mari si pentru mici:

http://diversificare.ro/

fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Buna fetelor,


Multumim frumos de urari, sa fie toti puii sanatosi si voiosi.

Eu sunt tot in urma raaaaau, stiti ca va povesteam ca Edu e racit cobza, ei bine ne-am pricopsit cu o bronsiolita , iar am ajuns la clinica particulara unde ne-a si oprit 4 zile. Acum suntem inca sub tratament, facem aerosoli, ne ies si 2 dinti.

Eu am fost si eu racita cum n-am mai fost demult, asa ca nu ne-am plictisit deloc.

Sper ca sunteti bine toate, nu stiu cand voi recupera, deja ma simt putin in plus ca n-am mai luat parte la discutiile voastre si nu mai stiu nimica de voi.
Asta e, sanatatea puilor e pe primul plan.

Va pup pe toate si sa ne auzim cu bine .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi



Sanatate multa Eduard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Am si eu o intrebare pt bebelusii care sunt pe LP, cand treceti de la nr 1 la 2 cum treceti? brusc sau treptat? Adica de azi mananca nr 2 sau se adauga treptat jumate nr1 jumate nr2 apoi un sfert nr 1 si 3 sferturi nr2 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Am si eu o intrebare pt bebelusii care sunt pe LP, cand treceti de la nr 1 la 2 cum treceti? brusc sau treptat? Adica de azi mananca nr 2 sau se adauga treptat jumate nr1 jumate nr2 apoi un sfert nr 1 si 3 sferturi nr2 ?

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)

Anca uite asta fac eu acum trec de la nan 1 la nan 2 si procedez asa : in prima zi ii pun o masuura din nan 2si restul nan 1, ziua urmaoare 2 masuri de nan 2 si restul nan1 si din a treia zi tot bibe cu nan 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara si de la noi dragi mamici
La multe lunite Iustin si Matei si Filip !!! sa cresteti mari, sa papati tot si sa iasa dintisorii fara probleme
Fetele bolnaviaore sanatate multa ! sa va refaceti repejor
Pup si toti strumfi cu mucisori si le urez multa multa sanatate !!! ( Edu si tie si lui mami) .
Noi suntem bine, asteptam saptamana viitoare vaccinul , am cantarit-o si masuato azi , dupa cantarul meu avem 7,6 kg si 69cm (2cm luati in ultima luna si 500 gr ) , dar astept masuratorile de saptamana viitoare .
Sta din ce in ce mai bine in fund, ma trage de par, chiuie , tipaaa mai bine spus , ridica fundul sus cand este pe burta si se taraste( am lasat-o in sufragerie in centru de activitati si m-am trezit cu ea in usa de la bucatarie :))) am zis ca mor , nu de alta dar erau si castroanele cainelui cu apa si mancare in drum . Ieri mi-a bagat mana in farfurie si a furat o bucatica de sarma, direct cu ea in gura, nu am apucat sa o mai scot!!! face miscari din ce in ce mai iuti, mai precise, mai cu vitez, si cand nu te astepti . siiiiii ne ies 2 dintisori !!!!! nu au spart inca dar se vad f f bine jos in gingie, asa ca suntem cu urlete, tipete si nopti nedormite.
Sunt prin zona si va urmaresc !
pup toate mamicile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

datele mele sunt:Sofia Gabriela nascuta pe 21 august 2011(DPN 24.08.2011)39s+,3660g,51cm,nastere naturala.

Mergi la inceput