Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 27 Bv Carina!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

ma fetelor nu ma speriati ca eu inca nu-s pregatita

Monica, fericita 33+ cu Cezar-Andrei

AMR: 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn
Si oricum, o operatie de transplant de celule costa enorm, in functie de felul de leucemie (ca sunt vreo 70 de leucemii posibile). Ma gandesc ca de sume din astea exorbitante, de sute de mii de coco, faci rost doar prin donatii, iar un adaos de cateva mii pentru a apela la o banca publica nu ar schimba cu mult situatia... Nu stiu... Vreau sa ma convinga cineva...

35+ cu Natalia


La partea asta pot sa iti spun eu ca unele firme au incluse si o asigurare de 180.000 sau 230.000 EUR pt cazul in care ai nevoie de o astfel de operatie. Banii se transfera catre clinica care te opereaza, dar si o parte mica catre tine, pt transport si cazare. Exista bineintele o lista de operatii acoperite si o lista de clinici acceptate...dar e mai mult decat nimic.

Bravo Anda!!! Bine ai venit, Toma! Acomodare si refacere usoara!

Irina, 29+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn
Si oricum, o operatie de transplant de celule costa enorm, in functie de felul de leucemie (ca sunt vreo 70 de leucemii posibile). Ma gandesc ca de sume din astea exorbitante, de sute de mii de coco, faci rost doar prin donatii, iar un adaos de cateva mii pentru a apela la o banca publica nu ar schimba cu mult situatia... Nu stiu... Vreau sa ma convinga cineva...

35+ cu Natalia


La partea asta pot sa iti spun eu ca unele firme au incluse si o asigurare de 180.000 sau 230.000 EUR pt cazul in care ai nevoie de o astfel de operatie. Banii se transfera catre clinica care te opereaza, dar si o parte mica catre tine, pt transport si cazare. Exista bineintele o lista de operatii acoperite si o lista de clinici acceptate...dar e mai mult decat nimic.

Bravo Anda!!! Bine ai venit, Toma! Acomodare si refacere usoara!

Irina, 29+ cu Maria


Pai, din cate stiu eu, nu e inclusa asigurarea, mai costa cel putin 70 de euro/an... Si daca sunt clinici acceptate care nu fac genul de transplant de care ai nevoie? Tu esti hotarata? Ai semnat cu cineva? Spune-mi si mie ce te-a convins, ca poate ma mai lamuresc si eu...

35+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Bine ai venit bebe Toma!

Revin cu postul din capitolul trecut:

Multumesc pt raspunsurile legate de varicela.Acum asteptam sa iasa toate bubitele si sa treaca.

Eu la Rares am avut o pompa de la AVENT si avea si 2 biberoane mici de 125ml.Pt fetele la primul bebe eu zic sa fiti pregatite pt orice inclusiv pt refuzul sanului .Eu m-am muls exclusiv pt Rares timp de 10 luni.Munca de sisif imposibila daca nu o aveam pe mama dar eram setata pe alaptat exclusiv.
Acum zic daca vrea san ok daca nu ,nu.Dupa 5 ani realizezi ca nu e nici o diferenta intre copiii alaptati la san fata de cei pe lapte praf.(din punctul de vedere al imunitatii).As zice ca legatura dintre mama si bebe e mai stransa(cu cat mai mare sacrificiul cu atat mai dependenta de copil e mama.)


Pt Dana :din experienta sorei mele care are bebe de un an acum.Colostru nu a fost suficient asa ca bebe a facut icter la 48 de ore pe fundal de deshidratatre desi statea cu el la san si credeam ca suge..A ajuns cu el inapoi la spital(probabil in Romania nu s-ar fi intamplat ca nu-ti dau drumul mai repede de 3 zile din cate stiu)pt lampa dar a trebuit hranit fortat cu cate 30 ml la fiecare 2 ore ca sa-i revina nivelul de hidratare.

Nu vreau sa fiu eu pesimista grupului dar nici sa vedem numai roz nu e in regula.Trebuie sa fim pregatite pt orice situatie.



POZE Rares(7 mai 2007)

Bebe Emma 30+saptamani


Filmulet Un anisor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Deci chiar incep si la noi semnele de apropiere a nasterii... Bia, vad ca avem aceeasi data a UM, cum de avem DPN diferite? Tu te-ai luat dupa eco? Ai eliminat complet dopul? Ma apuca emotiile

35+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

[quote]citat din mesajul lui aredwynn

Ane-Maria, ce grasunica ai tu acolo! Sa fie sanatoasa!



35+ cu Natalia
[/quote

Intr-adevar este grasunica , sper sa n-avem probleme la nastere , Dr a zis ca o sa imi fie un pic mai greu sa nasc natural avand in vedere ca e cam maricica, ins ao sa ii spun sa imi faca cezariana dc nu ma dilat.
Multumim de urari, totul e ok . sanatate maxima si voua!


Ane cu Maria Evelina + 37 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn

Pai, din cate stiu eu, nu e inclusa asigurarea, mai costa cel putin 70 de euro/an... Si daca sunt clinici acceptate care nu fac genul de transplant de care ai nevoie? Tu esti hotarata? Ai semnat cu cineva? Spune-mi si mie ce te-a convins, ca poate ma mai lamuresc si eu...

35+ cu Natalia


eu am semnat cu Euromedics saptamana asta....nu stiu dc e cea mai buna alegerea, dar am tinut cont si de recomandarea medicului meu. Ofera acea asigurare (230.000 sau 213.000, nu mai stiu exact) si platesc asa:
- 250 lei kitul (platit deja)
- 2800 lei recoltare+procesare (am ales in 12 rate)
- 44 EUR + TVA pe an, stocare.

Irina, 29+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Felicitari Anda si Toma!

TOMA s-a nascut intr-o zi de mare sarbatoare.. este un bebe binecuvantat!

Intr-o nota personala azi e si ziua tatalui meu. La multi ani tati!

In rest nimic special .. am iesit un pic la cumparaturi..pana vine marea zapada..partea a2a ..un pic la plimbare pana la mamaie sa o mai aprovionam cu mancare si apa.. am mai stat un pic de vorba cu ea..cateodata cred ca e mai fericita de conversatie decat de ceva bun de mancare.

Pup fetele si strengarii

Mamica de Bu minunat si de strengar +31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Chito la multi ani tatalui tau!

Monica, fericita 33+ cu Cezar-Andrei

AMR: 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn
.........travaliul a durat 63 de ore, dar al doilea copil tot asa l-ar naste.

Acum, legat de celule stem, iar suntem in cumpana, tot mai citim si ne tot sucim si invartim. .. Nu stiu... Vreau sa ma convinga cineva...

35+ cu Natalia


Subscriu .Exact la fel gandesc si eu referitor la celulele stem , eu am tot citit si mi se pare ca prea multe banci de recolatare au rasarit ca ciupercile dupa ploaie si incep sa cred ca e mai mult o afacere .... in care eu nu am incredere ca si client , si nu e numai asta, insa nu-mi poate garanta nicio banca faptul ca celulele alea vor fi ok dc peste "n" ani voi avea nevoie de ele.... vorba ta .. sa vina cineva sa ma convinga!

63 de ore un travaliu , mi se pare enorm cred ca asta ar fi reactia mea dc as rezista la asa ceva :


Ane cu Maria Evelina + 37 weeks

Mergi la inceput