Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 27 Bv Carina!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Cat de tare e moasa ta, Monna! Ce bine ar fi sa avem si noi mai multi doctori care sa gandeasca asa!!
Insa la noi, jap oxitocina, jap glucoza, jap epidurala.. nici nu te intreaba .. uffff

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Aredwynn, Dara, Oanace: multumesc de info. Si eu stiu ca poate sa mai dureze destul, deocamdata stau si urmaresc, mai vad pana maine, contractii nu am deloc.
Dara: bebica e in prezentatie pelvina, nu cred ca va sta dr. cu cezariana sa ma tina in travaliu pana isi face efectul dexametazona, ca poate apuca sa se angajeze. Dopul e usor de identificat, l-am gasit stationand pe tamponul zilnic, daca nu te ingretosezi usor te poti uita aici cum arata: http://www.youtube.com/watch?v=eNkGv_lhEy8
Am uitat sa-ti spun, imi pare rau de insulina, sper sa te obisnuiesti repede cu ea si sa nu fie un chin.
Monna: oi vorbi, sa vedem daca ma asculta Imi place prima pagina, eu de emotii am uitat sa modific

33+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Mutumim, Ronina, f util clipul. Acum stiu si eu cum arata

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina multumim, daaa... de-acu stiu si eu la ce sa ma astept (vorba Danei)
Dana, da... de asta nici nu-mi pare rau ca am ales sa merg la midwife in loc de doctor mai ales ca nu am avut sarcina cu risc.

Monica, fericita 33+ cu Cezar-Andrei

AMR: 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Monna, misto cu asa moasa...
Dana, da, teoretic, I'm next . Da, m-am gandit la o doula, insa in BV nu prea sunt. Adica e, dar cu mai putina experienta. Ma gandesc, totusi, o sa si vorbesc, deja am intrebat la clinica si, cica, in principiu, se poate sa ma asiste o doula. Ieri am avut curs de Lamaze si a venit sa ne vorbeasca o tipa care a nascut acasa in bv (gasiti pe net stiri). Ea a reusit sa convinga un medic (dornic de notorietate) s-o asiste, travaliul a durat 63 de ore, dar al doilea copil tot asa l-ar naste. Tipa e trainer de hypnobirthing acum si a fondat o asociatie impreuna cu tipa din Buc care a nascut acasa (a pus cineva un link la un moment dat). In fine, au reusit sa implementeze la clinica Eva planul de nastere, la Regina nu s-au bagat inca, dar inteleg ca si la Bucuresti este asa ceva. In alta ordine de idei, ne-a mai zis o data ca tipele de la naste cum simti asista nasteri acasa. Sovi parca era interesata. Oricum, acum ca mi-am mai spus din pretentii la clinica, mai ramane doar sa vb cu medicul, sa insist ca nu vreau oxitocina sau alte perfuzii care sa intervina in mersul normal al lucrurilor si, oricum, m-am gandit ca o parte din travaliu o voi petrece acasa, ca fac 3 minute pana la clinica si asa am sanse mari sa evit diverse interventii medicale, ca nu are timp/rabdare medicul.

Acum, legat de celule stem, iar suntem in cumpana, tot mai citim si ne tot sucim si invartim. Inteleg ca e o firma care recolteaza si din sangele de la gingiile copiilor cu dinti de lapte, sau chiar din dinte (???), iar costurile sunt aceleasi. Pe de alta parte, mai citeam ca se poate apela la banci publice de stocare de celule, insa nu stiu care ar fi costurile. Trebuie sa mai sap. Singura chestie ar fi ca dureaza ceva mai mult pana iti gasesc o proba compatibila, dar oricum operatiile nu se fac de pe azi pe maine, in caz de ceva (Doamne fereste!!!!), ci se fac diverse tratamente de distrugere a celulelor canceroase care, de asemenea dureaza. As vrea sa citesc undeva clar ca merita sa facem treaba asta, ca, chiar daca acum nu e un cap de tara mia de euro, tot as putea face altceva cu ea, orice. Si oricum, o operatie de transplant de celule costa enorm, in functie de felul de leucemie (ca sunt vreo 70 de leucemii posibile). Ma gandesc ca de sume din astea exorbitante, de sute de mii de coco, faci rost doar prin donatii, iar un adaos de cateva mii pentru a apela la o banca publica nu ar schimba cu mult situatia... Nu stiu... Vreau sa ma convinga cineva...

35+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Anda FELICITARI! Va doresc multa sanatate la amandoi, iar pt TOMA: "Bine ai venit!Sa ai o viata fericita!"
Se pare ca a inceput numaratoare inversa si pt noi! Va doresc tuturor sa aveti o nastere usoara si cei mai sanatosi bebelusi.
Ronina vb mai devreme de un dop,sau ceva de genu'...eu am de vreo 2 zile chestia aia gelatinoasa,dar am zis ca asa trebuie. Eu deabia mai pot sa merg prin casa, simt ca imi cade burta si mi-i se pare ca mi-i s-a facut ca un gol de 3 degete in capul pieptului. Sambata intru in 36 sapt sper sa mai stea bebelina, ca in rest alte simptome nu am.
Va puup

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

felicitari Anda, bine ai venit Toma! sa fii sanatos si norocos!



AMR < 6 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Vai, Bia, pai te apropii cu pasi repezi din ce descrii. Semnele ca se apropie nasterea sunt:
- cade (total sau partial) dipul gelatinos - checked :)
- bebele coboara, eliberandu-ti cutia toracica si simti senzatia de respiratie usoara - checked :)
.. e adevarat, mai poate dura 2-3 saptamani dar du-te la medic sa-ti vada colul!

Fetele incepem usor usor!!!!!!!!!!!!!!!!!

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Bia hai ca de cand incepe sa se elimine dopul mai poate dura ceva timp pana sa vina bebita, inca nu te speria

Monica, fericita 33+ cu Cezar-Andrei

AMR: 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Felicitari Anda!!!Sa ai parte de un bebe cuminte,sanatos si mancacios!
Bine ai venit Toma!!!


30+Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput