Mamici, tatici, cu copii mai mari-ceva sfaturi?

Mamici, tatici, cu copii mai mari-ceva sfaturi? | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Sunt in impas.
Odrasla face peste 2 luni 14 ani. E un copil minunat.
Ma uit in urma de cand am inceput sa scriu aici si nu-mi vine sa cred ca am strabatut atata drum.

Am depasit cu bine toate fazele prin care a trecut. Imi erau cunoscute, le asteptam.
Trecerea de la o etapa la alta s-a facut lin dandu-mi timp sa ma repliez si sa pot asterne totul pe fagasul normal.

Acuma sunt luata oarecum prin surpindere pentru ca trecerea la furtuna adolescentina a fost brusca.

Parca as avea un alt copil.
Nu se mai poate concentra, nu vrea sa mai invete, adoarme seara tarziu dupa ce se framanta in pat cu orele (de mi-am zapacit si eu ritmul).
Sta minute-n sir cu ochii pe geam.
I-au disparut ca prin farmec manifestarile nervoase, nu mai ridica tonul.
Au fost inlocuite cu rasete.
Rade-ntruna.
Ii zic sa invete. Imi explica ca nu are chef si rade.
E de-o veslie debordanta. Da' cam ciudata.

Ca sa nu mai spun ca am descoperit (cu ocazia unei note incarcate la mobil) ca in ultima luna a scris nici mai mult nici mai putin de 620 SMS-uri.

Si uite eu nu pot dormi noaptea ca ma gandesc la examenul ei de intrare in liceu si la apetenta evident scazuta pentru invatatura.

Ce as mai putea sa-i spun sa o aduc pe linia de plutire?
Momentan sunt doar in pozitia de observator.

Altfel e cumintica si din cate mi-am dat seama nu e indragostita. Da' ce stiu io!



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Viviana, al meu cel mare are exact aceesi virsta la fetita ta si confirm ca ii "apuca" o succesiune de stari ciudate : zile in care e calm si vesel (poate prea vesel), cind devine mai agresiv (si la mine are cu cine se manifesta - un frate si o sora mai mici).

Sper sa nu dureze prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Viviana,al meu are 16 ani,eu ma confrunt de vreo citziva ani cu "problemele"tale!

Imi amintesc perfect ca asa am simtzit si eu ,ca si tine ca nu-mi cunosc copilul!

Eu am incredere in el,e un copil bun,cuminte,scoala nu face parte momentan din lista cu "fac ca-mi place"iar pentru mine ca mama e ok ca el ma considera cool!

Deci rabdare si incredere in ea!Si tzie nervi de otzel(ca va veni si momentul cind vei avea nevoie)Un copil cu o baza buna nu are cum sa "deraieze"mult!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, are si a mea puseuri de limbaj agresiv si obraznicii cat casa insa am hotarat sa ne facem ca nu le observam.
Afirmarea personalitatii si spiritul de fronda sunt la ordinea zilei.

Ma macina pentru ca e intr-a opta.
Ii spun ca nu mai are decat 6 luni de tras.
Blufeaza si imi spune ca nu o intereseaza intrarea la liceu.

In semestrul trecut a fost ok, era pusa pe treaba. Media ei mare m-a luat chiar prin surprindere.

Acu' se uita in caiet si da-i si razi.
Imi povesteste cate-o traznaie de la scoala si rade. Si-o mai aminteste dupa vreo ora si iarasi distractie cat cuprinde.

Ii spun frumos ca e timpul sa invete si sa mai lase distractia si vine replica aia ca e o neinteleasa.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Viviana, supravegheza notele (daca poti), noi avem un site web de ne putem uita la ce note are si-i mai tragem clopotele din cind in cind. Deocamdata linia e buna, fara sa fie excelenta.

In Franta avem noroc ca nu se da admitere la liceu se da numai un examen de sfirsit de gimnaziu si nota nu e atit de importanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Desi Monica e semnificativ mai mica (9 ani jumate) eu traiesc cu sentimentul ca intram in adolescenta "inaintea timpului" ca nu vreau sa ma gandesc ca se va agrava rau situatia peste cativa ani .
Ce vreau sa zic e ca pe de o parte e copil si (evident) nu intelege cat de important pentru viitorul ei este sa invete, indiferent cat imi racesc eu gura explicand. Pe de alta parte are revolte, lipsa de chef, mici minciunele (ex: luni-marti i-a fost rau - o viroza. N-am dus-o la scoala, etc - ieri am zis ca nah, mai sta o zi acasa, azi n-a vrut sa mearga la scoala ca "ii e rau" desi era clar ca i-a trecut. De dimineata am tras un pic, nu chiar serios, sa o conving sa mearga, apoi am renuntat si am lasat-o sa doarma. Cand m-am luat de ea, pe la 12 ca nu-mi place ca a chiulit, ca mi-e clar ca nu ii e rau si a mintit, a recunoscut senina ca da, nu ii mai e rau, dar n-avea chef de scoala, vroia sa mai doarma).
Una-peste-alta e un copil ok, cu care de multe ori te intelegi foarte bine, e intelegatoare, cooperanta, cum sa zic, te intelegi ca si cum ar avea 16 ani, nu 9. Dar alteori parca are 3 ani si o apuca plansul sau rasul sau se supara si se duce la ea in camera, etc.
Eu in locul tau as bate-o la cap cu scoala. Nu stiu cum rezisti sa fii observator, eu n-as rezista . I-as explica iar (stiu, a zece mia oara) cat de important este sa intri la un liceu ok, sa iti poti alege ulterior profesia, sa poti intra la ce facultate vrei tu, nu la ce ai sanse cat de cat ca sa poti ulterior avea o profesie care sa-ti placa, nu ceva care sa nu iti placa, sa fie un chin. Stiu ca sunt inca prea mici pentru a intelege exact despre ce vorbim, dar poate, pana la urma ....
Si fi-mea adoarme tarziu, evident, se scoala greu dimineata, sunt convinsa ca doarme pe ea la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No incearca sa vezi cefel de mesaje a trimis...zici tu dar exact asa cand visam la un baiat ma comportam si eu.la varsta ei..numa ca eu eram deja la liceu la 14 ani.si patru luni.......a cunoscut pe cineva,probabil sunt la capitolul schimb de mesaje....si nu e...dar crede ca s-a indragostit.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si inca ceva...ia-i un abonament care are multe mesaje in retea si in afara gratuite......si asa macar stii cat va cheltui.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Viviana, eu personal (n-am copii asa mari, suntem inca departe, dar crestem repede) inclin sa cred ca-s simptome de "indragosteala": e vesela (ceea ce nu-i rau deloc faptul in sine), aiurita, cu capul in nori, aparent neinteresata de altceva... eu asa cred... Nu a "transpirat" nimic in acest sens?

offff.. cand sunt mici, aoleu ca plang, ca nu dorm, ca vor in brate toata ziua, ca nu stau locului o clipa, ca , ca , ca... Cand sunt mari, alte "belele"

Multa bafta la exemene in vara! Trebuie sa fie bine Incearca tot asa ca si pana acum (asa am observat din cate te "citesc pe aici") sa fii ff apropiata de ea si s-o sprijini, intelegi, incurajezi...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

vivi, si eu cred ca e indragostita...si mai cred ca junele de care s-a indragostit fie locuieste in zona, fie trece des pe acolo, asta daca e sa iau la propriu ce ai scris tu referitor la privitul pe geam minute in sir...

cat despre metoda propusa de sorana (s-o bati la cap cu scoala), sunt sanse mari pe-o ureche sa-i intre si sa-i iasa pe cealalta. cam asa e la varsta asta...

e bine sa observi in continuare ce se intampla. evident, nu forta nota daca nu este cazul, risti s-o indepartezi de tine.

fetita ta are o prietena cu care isi impartaseste toate secretele ? crezi ca ai putea, pe ocolite si cu diplomatie, sa afli de la acea prietena, daca fetita ta e indragostita si de cine ?

celcesforaie ce parere are despre toata situatia ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

si eu am crezut in prima faza ca e vorba de indragosteala, dar mai cred sunt cu totii( ma refer la colegi, prieteni) intr-un fel de criza de timp, panica care-i face sa se simta mai uniti si mai apropiati. Eu n-am copiii asa mari dar spun din experienta mea. Clasele a 8-a, a 10-a si a 12-a au fost cele mai cool.


Mergi la inceput