Clubul "babelor" FIV-oase 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

brunico,te anunt ca la mine mai ai de asteptat.
abia in toamna fac procedura.
am eu fixul meu sa treaba minim 6 luni intre proceduri.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
4 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
FIV5 olacak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

gataaaaaaaa avem primele mamici
balanta asteptam, sigur ca asteptam. Scriam in primul capitol ca majoritatea stim ca vom incheia acest episod cand vom tine in brate copilul/copiii sanatosi. Asa ca pe masura ce vom ramane gravide si vom naste, voi intreba pe aici si voi face lista exact asa cum va dori fiecare dintre noi.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

samira si eu tot la toamna vreau sa fac !
nu vreau sa grabesc nimic ! o sa analizez tot ce se poate!
o sa merg si eu la o consultatie inainte sa iau decizia finala!
ioana multumesc frumos ! sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Bruni deci te-ai conversat si tu cu juma' de mapamond
Inaintea mea si a samirei este elenush in martie si many la sfarsit de februarie-inceput de martie. Si adrianaady zicea ca i s-a facut pofta de un FIV, mai era alla cu un dosar aprobat pe care trebuie sa-l mute si sa vedem ce spune sunshine. Iar rica va trai weekendul asta primele ei zile de mamica.
Dar tu te-ai decis pentru FIV 7?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

aristica da, da ! m am decis!! Cei de pe "mapamond" au spus ca sunt sanse !doar ca trebuie sa schimbam multe! eu sunt rabdatoare si mergem mai departe, pana la urma sunt sigura ca va fi bine:!
bafta fetelor care intra in actiune sa fie cu noroc si cu bebei in burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica
De de nu te duci sa vorbesti cu sper despre cum sa va cresteti sansele la fiv? Hai, te rog eu frumos, paraseste topicul asta, ca nu aici e locul tau!

Tu vorbesti serios?! Pe bune?! I love you too !
Nu. Deocamdata am de dat niste explicatii, pentru ca mi s-au cerut:


Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
Mda, si mie mi se par din alt film recomandarile: ... "PRG creste direct proportional cu betaHCG"

In licee si in scolile medii, cu exceptia scolii de coafeze unde biologia nu este materie obligatorie, se invata, la "Fiziologia Reproductiei", urmatoarele:

Odata realizata nidarea, trofoblastul incepe sa produca HCG (= gonadotrofina corionica umana) si, la randul sau, HCG-ul stimuleaza placenta sa produca progesteron. Pana aici e ceva neclar?!
La randul sau, progesteronul creeaza mediul propice dezvoltarii trofoblastului si, prin feedback negativ, tempereaza productia de HCG.
Eu m-am exprimat asa: pe masura ce va creste beta-HCG, va creste si Progesteronul - se echilibreaza reciproc.
Astea sunt notiuni elementare de biologie cls. a-XI-a liceu, nu "recomandari" asa cum le-ai numit, iar "filmul" se cheama "Fiziologia Reproductiei".

Ok. Acum am putina treaba. Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui smufurash

Citat:
citat din mesajul lui aristica
De de nu te duci sa vorbesti cu sper despre cum sa va cresteti sansele la fiv? Hai, te rog eu frumos, paraseste topicul asta, ca nu aici e locul tau!

Tu vorbesti serios?! Pe bune?! I love you too !
Nu. Deocamdata am de dat niste explicatii, pentru ca mi s-au cerut:


Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
Mda, si mie mi se par din alt film recomandarile: ... "PRG creste direct proportional cu betaHCG"

In licee si in scolile medii, cu exceptia scolii de coafeze unde biologia nu este materie obligatorie, se invata, la "Fiziologia Reproductiei", urmatoarele:

Odata realizata nidarea, trofoblastul incepe sa produca HCG (= gonadotrofina corionica umana) si, la randul sau, HCG-ul stimuleaza placenta sa produca progesteron. Pana aici e ceva neclar?!
La randul sau, progesteronul creeaza mediul propice dezvoltarii trofoblastului si, prin feedback negativ, tempereaza productia de HCG.
Eu m-am exprimat asa: pe masura ce va creste beta-HCG, va creste si Progesteronul - se echilibreaza reciproc.
Astea sunt notiuni elementare de biologie cls. a-XI-a liceu, nu "recomandari" asa cum le-ai numit, iar "filmul" se cheama "Fiziologia Reproductiei".

Ok. Acum am putina treaba. Revin.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 (noiembrie 2010) --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala (ianuarie 2011) --> nefinalizat
FIV 2 (februarie 2011) --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 (aprilie 2011) --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> sarcina oprita din evolutie la 8s
FET (noiembrie 2011) --> 3 embrioni decongelati si transferati --> nereusit


Cat de obraznica esti, "draga" Smufurash!!!! Si cata importanta iti dai! Se pare ca toata teoria pe care ai invatat-o mecanic sau ti-ai salvat-o in fisiere din care dai copy/paste, e degeaba. Si ar trebui sa intelegi exact ce vreau sa spun cu fraza asta .
A fost asa bine cata vreme te-ai retras de la sectiunea de aspirante, atat de liniste! Dar te-ai gandit sa revii, ca sa faci pe interesanta, fiindca probabil e singurul loc unde ti se mai acorda atentie. Doar ca vezi tu, nu prea esti agreata (cel putin la acest topic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

balanta am raportat mesajele ca cel de mai sus si sper sa intervina moderatorii.
Incearca sa treci peste persoana care scrie cu acest user-name, gandeste-te la copiii din burtica ta, hai sa ne continuam linistite discutiile amiabile, s-o incurajam pe qiao pentru ca maine va repeta beta, sa o felicitam pe rica

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Si tot in manualele alea citite de tine scrie si ca femeia ramine gravida avand contacte sexuale repetate cu partenerul sau, si ca ovulatia se intimpla lunar , etc, etc....
stii cum sta treaba? realitatea bate teoria asta din liceu, ar trebui sa stii din moment ce scrii pe aici si ai facut atitea fivuri....
sunt nenumarate cazurile cand progesteronul nu creste corespunzator ca sa poata sustina o sarcina...
In fine ... putin mai mult respect cand te adresezi ...
cred ca deja pierdem timpul in discutii cu tine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica, da, in mod cert ca am sa o ignor de aici inainte. Nu merita nici un fel de atentie un om care este atat de agresiv si ironic pe un forum public.

Mergi la inceput