Strugurasii (09-10 2011) se bat cu zapada!!**29**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bujo.....

eu plang la ideea de recoltare de sange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

era o stire la Observator cum ca, la vrei sa fii miliardar, o tanti din nush ce tara a raspuns ca Romania e in Antartica... eu zic ca romania poate concua cu brio la titlu de trib din africa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

merci , may Cum sunteti dupa crestinare?

Bujo, m-ai facut sa plang



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Sei, eu o mai tin in fundulet cand ii fac poze.
Dar si eu va intreb nici amcar la 45 de grade nu avem voie?
O mai pun in balansoar, ca sa nu stea si ea numai pe burta.Mai nou stam numai pe burta.Eu o pun pe spate si ea repede pe burtica.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu o pun la 45 de grade,aproximativ,pe perna,cand stam la taclale in bucatarie,sau in leagan.

E,hai mai,ca nu cred ca doar in Ro sunt conditii asa de naspa in sistemul de sanatate. Sa fim seriosi,nu o fi dracul chiar atat de negru cum il face lumea.

Bujo, inspaimantator ce povestesti tu! Clar,unele cadre medicale parcas unt Dumnezeu pe pamant ,asa se comporta. Si daca indraznesti sa te opui la ce spun ele, te zapacesc si te intorc pe toate fetele numai sa spui si sa faci cum spun ele. Profita la maxim de faptul ca mama vrea binele copilului si ar sta si in limba numai sa se faca el bine,si atunci... se comporta ca si cum ar fi stapani si bolnavii sclavi pe plantatie. Urat,foarte urat.

May noua nu ni se vad mugurasii prin gingie,dar sigur o "furnica" ceva pe acolo,ca baleste la greu, si rontaie tot.

Nu mai stiu pe cine trebuia sa pup tare ca a venit cu vesti bune de la dr , parca sunt beata,nu reusesc sa gandesc nimic.

Va pup pe toate, merg sa ma intind putin ca parca sunt nauca.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana acum ca poate sa se intoarca singur , ii place , da
cand il puneam eu , protesta , uite si tu ce puslama am , de mic face numai ce vrea el

lena ce simpatice sunt scutecele ce le ai cumparat
dar sunt ajustabile ca marime , nu ? cam pana la cate kg le poti folosi ?
cat costa unul ?

hellena am vazut ca ai pus poze cu Petru cel frumos
de ce nu ne mai povestesti despre voi ?

irinush voi cum mai sunteti , ce mai faceti ?



_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna!

Ieri nu am reusit sa intru pentru ca Razvan mi-a facut temperatura toata ziua. DUpa ce i-am dat 2 ml de Panadol, a mai scazut.Azi , vad ca nu a mai facut febra, dar e un pic marait. Sper sa treaca.

Oana nu spunea in reportaj cantitatea, insa am cautat , dupa ce am vazut intrebarea ta si in principiu se pun 10-15 picaturi la 1 litru de apa. Pulverizatorul are 750 ml (parca)...asadar ar veni cam 7-8 pana la 10 pic de ulei.

Bunny...m-ai pus un pic pe ganduri cu "hutunusul"...in sensul ca nu mi-a trecut prin minte ca s-ar legana in timp ce ar manca. Nici nu am verificat macar sa vad daca are vreun opritor....daca nu are..rezolvam ...

Reteta cu malai, este cea de bicuiti cu portocale al carui link ti l-a dat Lena si ar mai fi una care imi place de chec-prajitura( in functie de forma pe care o folosesti la copt):

Simpla, rapida si multa (aici atentie, din cantitatile de mai jos iese o tava mare de aragaz - daca are cine sa o manance faceti, ca este buna rau).

Ingrediente

Zahar 300 ml =1 si 1/3 cani - in marimi clasice - eu am masurat si sunt exact 300ml
Unt 224 g
Oua 4 buc
Lapte batut/Iaurt/Chefir 500 ml
Bicarbonat de sodiu 1 lingurita
Faina de malai =2 cani de 250ml - faina din aceea pt mamaliga
Faina alba calitate superioara =2 cani de 250 ml
Sare 1 lingurita


Topiti untul, adaugati la el zaharul si amestecati bine cu telul.
Adaugati ouale, la fel amestecati bine.
Intr-un alt bol mai mic amestecati iaurtul cu bicarbonat de sodiu - veti observa ca il stinge, va face bule de aer.
Adaugati compozitia de iaurt la cea de oua, unt si zahar - amestecati.
Acum merge sarea, faina de malai si faina alba. Amestecati sa nu fie cocoloase.
Asterneti o tava de cuptor cu hartie de copt - o ungeti cu putin ulei sau unt. Turnati aluatul in tava si nivelati cu o lingura.
Tava o puneti la cuptor preincalzit cam la 180-200 grade - o temperatura medie.
Cand se rumeneste frumos o scoateti si lasati sa se racoreasca bine.
Apoi o portionati si serviti cum va place, compozitia este perfecta dar si diferita de un chec simplu.
Recomand sa incercati neaparat.
Pofta Buna!
Cantitate: 1 kg (O tava mare de aragaz)

Lena mi-a placut tare mult reteta de tort. Numai ca ..as putea oare sa inlocuiesc mascarpone cu branza de vaci?

Irinush sunt in asentimentul celorlalte fete..legat de cazul cu copilul abandonat....cand vad asemenea reportaje.nu pot sa ma abtin sa nu plang...ce suflet crud pot sa aiba unele mame.In fine...daca mi-as da frau liber la ce simt in privinta asta....

Ionela , imi ating sufletul toate insemnarile tale pe blog.Cum apare cate un articol nou de-al tau...il citesc..chiar daca nu am zis-o pana acum. Ceea ce traiesti tu acum alaturi de ingerasii tai...nu se poate descrie in cuvinte, trebuie simtit ...sa ne putem da seama cu adevarat de intensitatea lor. Sunt fericita pentru binecuvantarea pe care o primesti de la D-zeu sa iti poti privi baieteii in ochi acelasi timp,tinandu-i la pieptul tau. Sa dea DD sa dureze cat mai mult...cel putin pentru Tudor, ca pentur Mihnea va veni momentul odata sa renunte la tzitzica lui mami....

Zubi ...eu pun aici un link de la QBebe cu retete de diversificare..poate te inspira ceva de acolo...si astept si parerile pro si contra din partea voastra fetelor...care aveti mai multa experienta,legat de ele.

http://www.qbebe.ro/retete_culinare/4_-_6_luni

Vreau sa va multumesc celor care mi-ati raspuns legat de produsele de la Primii Pasi.Ma gandeam sa cumpar de aici pentru ca sunt mult mai accesibile ca pret...si unele produse chiar mi s-au parut bune...tinand cont si de durata scurta de folosinta pentru puiutii nostri. N-as vrea nici sa arunc cu banii pe fereastra, mai ales acum, cand nu am de unde.

Sei, Jade ...ufff Doamne, si eu de-abia astept sa trecem peste hopul asta sa imi simt umerii usurati de povara si sa imi stiu copilul scapat de chinuri si suferinta( ma refer la perioada pre si post-operatorie) pentru ca acum , Slava Domnului, nu il doare nimic....cel putin asa cred. Ieri ...doar, cand a avut si temperatura, am vazut ca scanceste cand face pipi....Mi-e ciuda tare ca nu am reusit sa recoltez urina...dar acum ca zicea Bujo(cred) ca se contamineaza urina de la pungutele alea, o sa incerc sa ii recoltez si eu direct in recipientele alea speciale si sa duc urina la proba....sa stau eu linistita ca nu are nimic...mai ales ca m-au pus pe ganduri si valorile alea mari la leucocite si trombocite...

Seidana in linkul pe care i l-am dat lui Lena cu scaunul , sunt poze si cu suporturile de masuta. Eu nu am facut poze cu ele..ca sotul mi le-a dosit in debara pana cand va veni momentul sa le folosim...adica de pe la 6 luni incolo.

Si Razvan trage parturi zilnic...si i se aud bolbooseli in stomac, acum vad ca e normal....

Nanna ce ma bucur pentru Inez. Sunt sigura ca nici la eco n-o sa fie probleme.Pupici fetelor cucuietelor.

Pinky

Kora insanatosire grabnica si caldura mare sa se dezghete drumurile sa va intoarceti acasa cu bine. Pupici si lui Iannis si Dimitris. De-abia astept sa ii cunosc.

Didiana ce mai face Luca? Cum mai merge cu diversificarea? Mai vino si mai spune-ne despre voi.

Simmo ce pofta mi-ai facut cu cafeaua Gano. Mi-e dor....

Lali...eu te-as delega pe tine pentru bazar...si as mai veni cu o idee...am zis sa o discut cu voi, desi sotul este circumspect...Acuma nu stiu daca este o idee buna....

Eu m-am gandit sa creez in cazul in care nu merge cu bazarul , un blog pe care sa postez pozele cu lucrusoarele....de copii, adulti si altele....si sa afisez si numarul de cont pentru plata produselor..dar ele putand fi platite si ramburs prin posta....Si..ma gandeam ca dupa ce il operam pe Razvan..daca blogul are succes, sa il mentinem si banutii care se strang sa ii folosim pentru cei care au nevoie...ma refer aici la copilasi in general...din grupul nostru sau ....altii...dar copii sa fie.Si ...blogul o sa aiba lucruri de la mine din sifonier in primul rand si poate sa contina si produse pe care voi le-ati fi donat si pentru bazar....Este o propunere...acum, ramane sa decidem impreuna daca este binevenita ideea. Eu , ma angajez sa il administrez si sa ma ocup de expedierea coletelor.Si alte detalii, vom mai discuta in cazul in care se accepta propunerea.

As mai fi avut cate ceva de zis, dar piticul meu drag ma cheama.

Pup toate mamicile si toti strugurasii.


Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, cu siguranta cele de la mama soacra sunt mai bune. si stii cu siguranta de unde si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Hayat.. mie una mi-i se pare super ideea cu blogul
Il pup pe Razvanel? cat a avut febra?
app stii cum o cheama pe micuta care o botez? Georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana acum ca poate sa se intoarca singur , ii place , da
cand il puneam eu , protesta , uite si tu ce puslama am , de mic face numai ce vrea el

lena ce simpatice sunt scutecele ce le ai cumparat
dar sunt ajustabile ca marime , nu ? cam pana la cate kg le poti folosi ?
cat costa unul ?

hellena am vazut ca ai pus poze cu Petru cel frumos
de ce nu ne mai povestesti despre voi ?

irinush voi cum mai sunteti , ce mai faceti ?



_


de T 5+





Jade, toate sunt one size (adica de la nastere pana la olita; 3,5 kg la 15-20kg depinde de brand)
Au tot felul de capse cu care se ajusteaza. Un scutec costa in jur de 70 ron. am si de 62 (am luat la pachet si a fost mai ieftin) si am si de 89 Ron

Toate scutecele m-au costat in jur de 1000 ron. Deja folosesc si noaptea. Investitia o scot cam in 6 luni. Chestii de genu: apa, detergent, hartie de protectie necesare pentru 1 an le scoti can in 4-5 luni :). deci e avantajos si financiar, dar nu asta este motivul pentru care scutecesc :)

Hayat, eu inca nu am facut niciodata tortul. il fac vineri seara k sambata vin niste prietene. sper sa imi iasa.
Iti spun cum e ;). e posibil sa mearga branza, dar tb sa fie dulce ma gandesc eu.
Buna ideea cu forumul. Linkul care il pusesem eu ieri cu un baietel nascut la 28 saptamani care e paralizat, tot avea un forum in care cine vroia sa doneze lucruri le trimitea parintilor si ei postau pe forum si vindeau.



Mergi la inceput