Strugurasii (09-10 2011) se bat cu zapada!!**29**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela mai bine nu ajungem pe acolo... iar m-am enervat !!!!! De abia astept sa se deschida spitalul privat de mult promis la CLuj, sa stiu ca fac credit daca imi e olnav copilul, insa la stat nu ma duc.. mai bine insa sa zic Doamne Doamne Fereste-ne !

LAli... mai nou si eu dorm cu titi pe afara..., e langa mine in pat si adorm in timp ce ea suge.. azi noapte am dormit semi in fund .. nu mai vrea dom-le sa doarma singura si atunci o iau in patutul meu mic, insa cum e loc doar ca o persoana sa doarma labartata.. aceea nu sunt eu clar..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade... la T ii place insa pe burtica? nu era de nesuportat pt le? ma intreb si eu ca nu stiu ce o avea zana mea ca nu mai vrea ioc sa se intoarca.. nu cred ca e regres.. sau a facut oare asta numai in timpul puseului si acum a uitat sau nu ii place si stie cum sa nu ajunga..
In fund sta spijinita in bratele mele, adica culcata pe mine, eu stand undeva intre 45 si 90 , insa intre perne sau pe fotoliu nu am pus-o .. desi dr noastra a zis sa o pun incet dupa 5 luni

Matza
.. imi pare rau pt mnaseluta ta .. ce precoce e KAte

Mi-au sosit o parte din carticele..le-am studiat impreuna f mirate de animalutele alea si mai ales de sunete pe care le facea mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

[b]Ionela[/b horor ce spui tu acolo! Clar as refuza internarea si as insita la tratament facut ambulatoriu. Incredibil! Cum mai la 8 ore mancarea? Pai in intervalul ala PAul imi mananca de 3 ori. De Teodora nu mai zic! Si stii care e culmea? Ca unor parinti li se pare normal asa,sa stea copilul singur in spital,sa nu dea un telefon... sa fie anuntati cand e gata de externare copilul. Eu as sta atarnata acolo de clanta usii,nu m-as da din usa, as sta calare pe dr-i[D:]. Dar...eu sunt bataioasa cand vreau o informatie,cand am un drept si mi-l cunosc. Ajunge sistemul nostru sanitar sa ne lase sa murim cu zile. Inseamna ca in Constanta e boierie la capitolul internare,asa-i? Pai sa il las pe PAul acolo singur, fara o figura cunoscuta ,nu ar reusi sa ii dea nimeni nici un pahar cu apa,ar refuza tot. Am vazut si cum se poarta asistentele in general,cu copilasii bolnavi. Ei sunt scanciti,suparati,normal,ca doar boala nu inseamna mers la suc si prajitura, si ele au pretentia ca ei sa taca,sa inghita medicatia,sa doarma si sa nu scoata un sunet. Of ce m-ai aprins!


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Avem dreptul sa refuzam internarea in cazul in care un copil e mai rau bolnav?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

eu cred ca as innebuni ( la propriu ) sa imi stiu copilul in spital si eu acasa... brrrrr.. ma trec fiori reci...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Avem dreptul sa refuzam internarea in cazul in care un copil e mai rau bolnav?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)


Ai dreptul , pe semnatura, sa refuzi internarea si a unui copil in coma!!!! Chestia e ca tu iti asumi riscurile.
Eu as refuza internarea! CLAR!. Iar daca ar fi grav as muri cu ei de gat!!! pe bune de nu?! Internez copilul dar eu sunt umbra lui!!! In picioare daca e cazul... si nu au scaune... langa el... cu el in brate. Pai cand alta data au nevoie mai mult de bratele mamei decat cand sunt bolnavi?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Seidana cu greu poti refuza internarea, cu amenintari si cu siguranta ca mergi in alta parte cu el. Adica tu sa dai semnatura ca pleci cu el, nu ii intereseaza unde mergi,tu sa fii sigura ca ai unde il trata. Cand era sora mea internata cu Ana,nepotica ei,mai era acolo un baietel oparit in zona genitala. Mamica tot de aici de pe forum. A stat cu baietelul mai bine de o luna internata. Dupa intervalul asta,sotul ei nu a mai rezistat si a ferit pansamentul baiatului,a izbucnit in plans la propriu vazand ce e acolo. Era carne vie,cu mult mai rau decat era cand s-au internat.Cred ca si daca tratau copilul dupa metodele bunicii,cu lasat la aer,crema sau ulei de galbenele si catina ,si ceva antibiotic sa nu faca infectie se facea bine in intervalul asta. L-au scos din spital cu amenintari de dat in judecata,cu interventia directorului spitalului ,si mai mult pe furis. Nu au spus ca au deja o legatura la bucuresti,unde au dus copilul si l-au facut bine ,deoarece erau in conflict spitalele. Din clipa in care au spus ca vine directorul spitalului si o sa ii scoata de acolo,si pana au plecat,cadrele medicale s-au purtat execrabil,au tipat la mama si copil, i-au provocat durere copilului.Pentru mine? Niste animale e putin spus,un animal nu te chinuie cand te vede lovit,decat daca e de prada si ii esti posibila mancare.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sa va zic cu e si la noi la spital? Crek stie toata lumea. La noi te poti interna cu copilul, sunt si paturi pt mame. Insa de conditii ce sa spun. M-am internat cu Filip cand avea 11 luni ca se dezhidratase dupa cateva ture de varsaturi. Initial mi-au spus ca nu sunt paturi si ca voi sta pe un scaun, apoi m-au bagat intr-un salon cu "colorati". Eram 4 mamici si 4 copii. Copiii aveau patuturile lor, alea din fier ruginit, si ne certau cand ii luam cu noi in pat, cik tre sa doarma in patul lor nu cu noi. I-au pus perfuzie lui Filip cat timp eram eu la completat formulare. De ce sa astepte sa vina mami si sa-l tina in brate sa-l consoleze? Noooooo, au pus perfuzia cand nu eram langa el, il auzeam urland de pe hol. Apoi cat a stat cu perfuzia l-au tinut legat de pat. Il mai luam in brate cand il hraneam sau il schimbam dar se agita prea tare si smulgea perfuzia.
Sigura buda de pe palier era la noi in salon. Park dormeam pe hol, toata lumea se foia pe acolo. Infirmiera avea tupeul sa tipe la noi ca nu curatam la buda, ca si cand eu ma dusesem acolo sa-i fac ei treaba, nu sa am grija de copil. Cand ne chemau la masa ne spuneau ca nu avem voie sa aducem mancarea in salon. Degeaba le spuneam ca sunt copiii pe perfuzie si nu putem pleca, cik sa-i lasam pana mancam si apoi revenim. De park poti face un copil de 11 luni sa inteleaga ca el tre sa stea singur, legat de pat, pana mama se duce sa manance. Si asa, cand i-au lipit o sticluta de putza sa recolteze urina mi-au zis sa le-o duc cand se umple. Am iesit 1 minut cat el dormea ca sa duc sticluta si el s-a trezit brusc si si-a smuls perfuzia. L-am luat cu mine in pat si a varsat in pat. M-a boscorodit infirmiera ca are de schimbat asternut ca nu l-am lasat in patul lui. A doua zi spre seara a inceput sa-mi fie rau. Incepusem sa vars si sa am diaree. Luasem ceva din spital. M-am dus mai mult taras sa cer ceva asistentei de garda ca nu mai puteam de rau. Mi-a zis ca n-are ce sa dea la insotitori, ca ele au tratament doar pt copii. Crek am fost de vreo 3 ori si am rugat-o plangand sa-mi dea ceva ca nu mai pot de rau. Mi-a zis ca daca nu ma simt bine pot sa plec acasa ca au ele grija de copil. Am vazut eu cum au grija de micutii abandonati (era un salon pe palier cu bebelusi abandonati, plangeau saracii si 3 ore fara sa fie bagati in seama). Mi-a adus spre dimineata ceva impotriva diareei. La 6 n-am mai rezistat si am sunat-o pe maica-mea sa vina sa stea cu Filip pana vine dr la 9 ca sa-i spun ca plec. Cand a venit dr, sa lesine cand m-a vazut in ce hal eram. M-a perfuzat ca sa fiu in stare sa plec pe picioarele mele. Ma trec fiorii si acum cand imi amintesc prin ce am trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali ma crezi ca daca as fii fost in locul mamei baietelui si ar fi incercat numai o asistenta sa ii faca rau as fi batut-o? sa imi faca ce vor.. nu stiu insa de cand sunt mama cred ca am devenit inumana cu cei din jurul meu...

Ionela
daca pateste ceva copilul si tu ai refuzat internarea , nu imi trimit ancheta sociala?si te acuza... ?

la noi in CLuj am vazut in ambele spitale prin care am fost, mamici in pijamale .. deci cred ca le leasa langa copii.. insa pana la ce varsta a copilului? 2 ani sa fie. insa cum zice Lali la 3-4 ani sa lasi un copil singur mi-i se pare horror..hai ca la 6-7 ani incepe sa priceapa lumea altfel .. si parca din perspectiva unei mame nici atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana


Ionela
daca pateste ceva copilul si tu ai refuzat internarea , nu imi trimit ancheta sociala?si te acuza... ?


Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Ba da! De aceea si trebuie sa stii bine in ce te bagi. Gandit cu picioarele in apa rece, zic eu. Probabil ca, dac ar fi grav as merge la alt spital... si la altul... Nu stiu ce as face. Probabil ca m-as razboi cu aia sa ma lase in salon cu copilul!!!

Bujo, cosmar ce spui tu acolo!

Mergi la inceput