Strugurasii (09-10 2011) se bat cu zapada!!**29**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

ionela, stirea din Sibiu mi-a dat fiori. Ce fac mamele care alapteaza ???
e strigator la cer ce se intampla in spitalele noastre,,,,

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

ionela, stirea din Sibiu mi-a dat fiori. Ce fac mamele care alapteaza ???
e strigator la cer ce se intampla in spitalele noastre,,,,

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George

Cica mamele care alapteaza primesc rezerva , contra cost( 100 lei/zi) in limita locurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

era sa nu mai recunosc subiectul

may la T nu se vede nimic alb
dar in schimb se simte in gingia de jos , pe cant , un damb tare
si normal ca baleste la greu si roade tot ce prinde
vezi ca trebuie sa i aduca ceva zana maseluta cand ii iese dintele

seidana daa , acum ca s a prins cum sta treaba , numai asta face
deja a invatat sa si scoata si mana de sub el si sta cu capul si piciorele in sus tzantzos ca un curcan
dar se intoarce numai spre stanga
ee , vezi , el face asta dar in schimb pana acum nu si a descoperit picioarele
cu statul in fund , el numai asa vrea sa stea , inclusiv cand mananca
dar pana acum nu l am pus sa stea pe canapea , doar la poza cum ai zis si tu


_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

Sei a mea da parturi zilnic:)) se intoarce pe buurta si pleaca cu motoreta:)))) tare comica ca uneori mai face si din buze ca tractoru(tractoru ala e cam stropitoare:))))

May a mea are punctuletele albe de mult timp si nici acum nu au iesit.. mai nou am mai vazut 2 umflaturi in stanga 2 in dreapta in locul unde normala r trebui sa iasa dintisori... insa la cei din fata nimic momentan...

Ionela am citit povestea ta:) emotionanta:) Felicitari pentru reusita si pentru sentimentele minunate ce le traiesti:) pupici

Sei eu o mai pun in fundic sa-i mai schimb pozitia ca prea sta numai pe spate si pe burta dar bineinteles o sustin cu mainile de sub brat.

O reusita la noi de vreo 2 zile ne-am amintit cum sa ne intoarcem si de pe burta pe spate:))) asa fericita e:)))) dar cand ii e prea lene sa se intoarca singura tipa dupa mine(sau cand nu ii reuseste faza ca mai uita si mai pune mana si ramane intoarsa doar de cur:))))


Eu am avut niste zile horor cu maselele astea pffffffffff, am ajuns ieri la dentist si mi-a pus un fel de arsenic ca sa nu facem anestezie....si azi sunt mai bine pe partea aia dar parca ma doare partea cealalta acuma pffffffffff, nu mai stiu cum e o zi fara sa ma doara cv...

Kate e si ea maraita rau noaptea pfff si dimineata pe la 5 o laudam in mintea mea ca nu s-a mai trezit deloc peste noapte si cand colo de la 6 a inceput mi-a cerut san de vreo 4 ori pana la 10 dimineata:))

Pupici, stiu ca mai vroiam sa i scriu cuiva dar nu mai stiu cui in momentu asta cand imi amintesc revin:) pupiciiiiiiiiiii

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

ionela, stirea din Sibiu mi-a dat fiori. Ce fac mamele care alapteaza ???
e strigator la cer ce se intampla in spitalele noastre,,,,


Cica mamele care alapteaza primesc rezerva , contra cost( 100 lei/zi) in limita locurilor



pai nici aici mama nu primeste internare; stai cu copilul, insa pe fotoliu/scaun, nu in pat. nu primesti mancare sau alte cele...doar copilul. si are dreptul copilul la un singur insotitor. in romania nu va lasa sa insotiti copilul¿ va scoate din camera¿¿¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

...pai nu ar trebui sa ne mai mire nimic...
No comment

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La noi ( VN ) daca mama se interneaza cu copilul nu are unde sa doarma. Decat pe un scaun.... Mai bine sa ne rugam sa nu ajungem acolo ca e jale !


It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

bunny, e vorba de situatii in care mama nu a avut voie sa VADA COPILUL 4 ZILE. Eu cred ca e normal ca mama sa nu primeasca conditii hoteliere gratuit. Dar permisiunea de a sta continuu langa copil, fie si pe un scaun... adica sa fim seriosi!!!
Sunt mamici care povestesc faptul ca dupa lungi insistente si mituire catre personal au ajuns la copil. Acolo au gasit scene de cosmar: 6-7 copii in paturi de fier , urland, cu sctece de panza ca pe vremea bunicii( nu astearefolosibile de acum) schimbate la 8 ore .Copii primesc hrana in biberoane infecte si au 5 minute s-o termine, iar mancarea aia infecta o primesc la 8 ore!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Fetele,am o propunere. Ca sa nu ne mai incurcam in luni,la diversificare ,pentru ca nu toata lumea incepe diversificarea in aceeasi luna dupa nastere,nu am putea scrie la tabelul din DOCS , luna 1 de diversificare,luna 2 ,etc,in loc de 6 luni,7 luni,etc? Pentru ca dupa parerea mea nu exista data fixa,azi nu ii dau carne de ex,maine, face 8 luni,deci ii dau,ci mai degraba este vorba de intervalul de timp care ar trebui sa fie intre alimentele introduse.

Zubi ai putea incerca dupa mar, dovleacul portocaliu,de placinta,de la noi. Poate fi considerat fruct de sezon, de cele mai multe ori e bio,putini sunt cei care pun ingrasaminte si la dovleci,unii cultivandu-i in gradina printre alte legume. La Paul stiu ca a avut succes dovleacul. Mie imi place sa il rontai crud .

Am intrat si eu pe saitul cu legume si fructe bio. Fraate,pai sa mananci de acolo iti trebuie bani nu gluma! Iar unele preturi sunt exagerate,sincer. Pai ceapa verde am si acum la mama-soacra,ca fiind cald afara pana tarziu,a iesit cea care trebuai sa rasara in primavara,spanac are si acum in gradina,salata la fel,verze mai sunnt cateva,chiar daca frunzele de la suprafata sunt degerate, morcov mai este,sfecla rosie la fel . Dovlecel am congelat din vara .Ardei am tot congelati... Dovleacul de placinta,cum spuneam. Cat de bio poate sa fie ala fata de cel de la socrela mea? Mai ales ca ea nu pune ingrasaminte in gradina, doar gunoi de la iepuri si caprita,in unele portiuni si de la gaini, uda plantele,le praseste si atat. Mai am si cateva cirese congelate ,sper sa dau de ele,si mazare,pastai galbene,leustean,patrunjel si marar,telina...

Ionela am citit si eu putin acolo cu alaptarea in tandem. Am observat ca majoritatea celor care sunt pro-alaptat,si si pentru cosleeping,purtat copilul in sling/marsupi/wrap, diversificare tarzie, AP...

AbMariana am citit mesajul tau cu acea carte in limba engleza. Ce as face eu personal: as arunca-o! Tu poti face cum vrei,este foarte posibil sa aiba si parti bune,dar ... Poate dai acolo si peste pasaje cu educatia cu nuiaua peste degete de cand incepe sa mearga in patru labe. Serios acum,tie daca ti s-ar face sete/foame noaptea si ti-ar interzice cineva ,ti-ar place? Nu te-ai revolta? Sau,intr-o noapte visezi urat,si in loc sa te linisteasca sotul tau, ti-ar spune sa plangi ,asa,vre-o 45 de minute,ca te linistesti intr-un final,eventual sa si plece in alta camera ,ca il deranjeaza plansul tau. Sunt multe de spus,si cautand argumente sa te fac sa eviti acea carte am dat peste un alt paragraf scris de o mamica tare draga mie, despre furie,si bataie,si multe altele. Acum am iar ce citi.
Ce voiam sa spun! Cel mai bun ritm e cel ales dew copil. El nu alege la inceput sa te multumeasca pe tine, ci isi urmeaza simtirile. Daca el are nevoie sa se trezeasca de 5 ori pe noapte ,asa se va trezi orice ai face tu. Poti alege sa iti faci mai placute acele cinci treziri pe noapte. Adica,daca se trezeste pentru a te simti aproape,atunci cel mai bun mod de a il linisti repede,este sa fie aproape de tine. Dormit in acelasi pat,aceeasi camera,cu patutul lipit de al tau, sa iti auda respiratia,sa iti simta mirosul,eventual o mana de a ta sa fie langa el.Mai tarziu,daca se trezeste de sete, o sa ii poti pune canita cu apa langa el ,daca nu i se face foame ci doar sete. Sau,in cazul meu, va fi langa mine,si ii voi da sa suga.

Apropos de supt,a ras soacra mea(in modul bun) de mine,ca a intrat in camera sa il ia pe Paul dimineata,ca se trezise si eu dormeam cu pe afara,si fata,treaza si ea,se chinuia sa ajunga la un sfarc.

Revin,am pierdut ideea la ceea ce voiam sa spun,ca m-au intrerupt copiii.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ionela din ce stiam eu, mamele care nu alapteaza nu se pot interna cu copilul. Acum,ce sa zic, eu una nu m-as misca din fata salonului nici sa ma scoata cu politia. Cred ca as alege sa nu ma internez,ci sa vin la tratament de acasa,de oriunde ar fi asta. Dar,totodata,am vazut ca la spitalul de boli infectioase de exemplu, colega mea din liceu statea cu gemenii in spital,plangeau mult prea tare pentru creierasul doctorilor si asistentelor. IAr sora mea a fost internata cu o nepoata de a ei cand s-a oparit la piciorus(avea putin peste un an) ,doarece mamica fetitei nacuse de cateva zile si nu putea sta si cu nounascutul acolo.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput