Piersicute de iulie-august 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

buna burtici! ce de actiune pe aici in casutza noastra am reusit sa citesc tot din urma am f mult de lucru la birou si nu prea mai am timp sa intru de la birou, respectiv chef sa intru de acasa pt k ajung super obosita deja am ajuns sa ma culc de pe la 21-21.30 ma chinuie maxim si durerile astea de cap stau cu paracetamolul langa mine, dar pana acum nu m-am indurat sa iau...probabil ca sper sa-mi treaca doar din privitul flaconului

am luat luni rezultatul de la DT si suntem bine au iesit toate rapoartele ok, mi-a conf si dr ca sunt f ok. deci am mai trecut un hop! acum abia astept sa vina 23 feb sa mergem la control, poate il pacalim pe dl dr sa ne mai faca si o echo sa-l mai vedem pe BB poate asa o sa si vedem ce este...daca nu, va trebui sa asteptam pana pe 22 martie...

felicitari fetelor care au aflat de coditza sau de lipsa ei vad ca pana acum a cam plouat cu baietzei, dar incep sa recupereze si fetitzele. bun venit noilor burtici

fleur - ma bucur mult k esti ok dear, ne-ai cam dat emotii...nu ma tin minte exact daca tu ziceai de candida sau alta burtik...si eu am avut si am facut tratam 3 zile cu canesten gyn si gata am scapat!

good idea valy cu ieseala de burtici pt fetele din buc, daca nu mai aveti rabdare pana la primavara, va invit cu drag sa ne vedem intr-o locatie deosebita cu muuulllteeee specialitati de ceai, cioco calda, cocktailuri fara alcool si papa bun pt burticoase daca vreti sa ne vedem intr-o seara dupa serv sau intr-un w/e imi spuneti si ne organizam!

va poop si va doresc o zi excelenta!

Roxy
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

buna, fetelor,

eu va scriu de la serviciu, prima zi dupa patru zile de stat in pat; nu imi e extraordinar de bine, am niste mici intepaturi pe care ieri in pat nu le-am avut, poate iau un no-spa mai incolo.

sunt foarte incantata, azi intram in saptamana 12, doamne ajuta sa fie totul bine.

valy27, si eu stranut. in fiecare dimineata cand ma trezesc stranut de doua-trei ori la rand si asta de vreo 3 saptamani. sotul meu se tot sperie ca racesc, dar de fapt cred ca e o reactie alergica sau ceva clar legat de sarcina, ca prea se intampla de cand cu burtica.

nu mai stiu care dintre fete intreba daca se vede burtica. pe mine m-au jenat la burtica blugii si alti pantaloni inca din saptamana 7-8, acum nici nu se mai pune problema de panatloni, port numai rochii. nu am indraznit inca sa iau panatoloni cu burtica, dar trebuie sa imi fac curaj. la mine se vede destul de bine conturata burtica, mie mi se pare cam devreme sa se vada, dar imi place

la prenume de fetite imi plac si mie multe: arina, ruxandra, smaranda, sanziana, medeea (stiu ca a mai zis cineva de el, e numele nepotelei mele si e superb; imi place mai ales cum o alinta toata lumea: mede sau medutz:)

va pup pe toate si sa aveti o zi usoara

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hai k uitasem sa scriu de stranut memorie de gravida
si eu simt asa o jena in partea de jos a abdomenului cand stranut in mod special, dar si cand ma asez in pat sau cand ma umfla rasul banuiesc ca e din cauza intinderii uterului chestii...
iuli - in ceea ce priveste hainutzele de gravi - eu am inceput deja sa port pantaloni speciali de vreo 3 saptamani pt k nu ii mai suportam pe cei normali. mai am o singura pereche de blugi pe care inca ii mai suport, in rest de chiar vreau sa ma mobilizez si sa merg zilele astea pe la h&m, c&a si kiabi sa vad ce gasesc dragutz. sunt dispe k nu-mi gasesc deloc sutiene si pe astea ale mele nu le mai suport+oricum nu mai incap in ele...

pup!

Roxy
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Daconst -- in primul rand nick-ul meu este FREEdelia, FLEUR este in Canada.

Innal doilea rand, eu nu cred in zodiace si alte prostii, asa ca nu stiu chiar nimic. Stiu ca teoretic e un an foarte bun, multi chinezi au incercat sa faca copii in anul Dragonului.

Fug la shopping, doar ce am venit de la doctor, am mancat o pizza (ca nu mai aveam nimic nimic de mancare, de cand am venit de la mare nu am fost la cumparaturi deloc), si acum fug.m

Va pup!

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

of, fetelor, mi-e asa de ciuda pe mine ca sunt cascata. m-am dus sa mananc si cand am vrut sa ies din cladire nu s-a activat corect cartela de acces si s-a blocat bara aia de metal la mine in burta
nu ma doare tare (adica burtica ma durea oricum de dimineata), dar m-am speriat . inteleg ca bebe e protejat de lichid, uter etc, dar totusi daca l-am lovit??
sper sa ma potolesc o data, ca dau dintr-una-n alta.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chmihaela spune:

Buna si de la mine la prinz.Eu am cam lenevit azi, cel mic este la mama si am stat si eu mai mult in pat.
Mai aveti vreuna probleme cu nasul infundat?Nu sunt racita dar abia respir.
La mine greturile iar isi fac de cap, o zi doua nu am nimic apoi revin in forta, sper sa nu ma tina asa pana nasc.
Iuli stai linistita ca bebe e ok, nu cred ca te-ai lovit atat de tare incat sa fi simtit si bebe.
Azi ar trebui sa iesim un pic la cumparaturi ca nu mai avem nimic prin frigider dar pe vremea asta nu prea am chef;sincer nici nu stiu ce sa mai gatesc.
Va pup.

mami de robert 20.10.2010 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neatza!

Cele cu nasul infundat incercati Fitonazal de la plafar, eu un spray nazal safe in sarcina, eu nu mai am pb acum!

In legatura cu numele vehiculate pe aici am reperat doua superbe: Miruna si Nichita ( e un nume rar dar cu atata rezonanta, felicitari pt alegerea lui!)

Mai sunt 2 nume de fetite care imi plac mult si nu le-am vz aici: Flavia si Luana.

Ma intristez in schimb ca multa lume alege Ana, nu credeam ca e asa cautat. Probabil va trebui sa o strig pe micuta mea Ana Grace dupa al doilea nume sa rezolv problema asta :))

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ca de obicei , pe fuga ... mai nou nu am timp pentru nimic : bebele e bine, m-am bucurat enorm cand am auzit ca e fetita, sotul s-a pleostit putin , inca mai spera sa fi gresit doctorita . Aveam ieri 18 saptamani si 3 zile, ne-a dat si noua in sfarsit DPN 30.06.2012 ... deci mai repede cu cateva zile, se pare ca voi naste la sfarsitul lui iunie din 20 incolo, depinde cand fixam cezariana.

Cand stau mai bine cu timpul promit sa citesc ultimul capitol din urma si sa trec noile gravidute ... sunt cam restanta la acest capitol.

si va doresc o zi minunata !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si 18 +

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

felicitari, r-ocsy, ce frumos ca o sa ai doua fetite. eu sper sa am 3 fetite si ce bine ca a fost ok la eco si bebe creste sanatos.

aruba, nu ar trebui sa te intristeze ca multe mamici aleg numele ana. asa o sa o cheme si pe fetita mea (fara un al doilea prenume) si cred ca e mai putin important daca mai are sau nu 4 colegi de clasa cu acelasi nume, important e sa fie copilul sanatos si sa se diferentieze in viata prin alte lucruri decat un prenume rar.

cmihaela, probabil ca nu e nimic cu lovitura, ca oricum nu ma mai doare, dar oricum m-am speriat. nici eu nu mai stiu ce sa mai gatesc (am facut ieri tagliatele cu hribi, au fost bunisoare, si briose in care am uitat sa pun praful de copt si au iesit ca niste bilute de ciment ). azi ma duc la piata si sper sa gasesc sfecla rosie, pentru ca imi e o pofta de nu mai pot de ciorba acra cu sfecla (imi facea bunica mea cand eram mica, dar de atunci nu am mai mancat si nu stiu nici cum se face, dar improvizez eu



12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Freedelia,tocmai ce mi-a atras si Dinami atentia ca ti-am gresit nick-ul,dar ma gandeam ca nu e asa grav,mai ales ca spusesem la inceput ca va incurc mereu.dar n-o sa se mai intample!Sorry!

Eu n-am dat asa importanta la nick-uri pentru ca multe sunt greu de retinut,mai ales daca se aseamana intre ele.Eu sunt bucuroasa daca-mi raspunde cineva indiferent de cum imi spune.In fine,am inteles ideea.




Iuli,stai linistita ca bb e protejat bine in burtica,nu pateste el nimic asa usor.Cu intepaturile ai grija.Ia nospa si sper sa treaca.La mine cind aveam dureri nu-si facea efectul decit nospa forte!

Ali,vitaminele sunt mai bune pentru ca acopera si acidul folic si magneziu.Eu zic ca sunt foarte importante in sarcina si in perioada de alaptare.
Femibionul,e tot un complex de vitamine,mai nou cred si acopera toate nevoile gravidei in perioada de sarcina si alaptare.
Mie sincer mi se pare aiurea cind aud ca nu le iau ca ma ingrasa.Oare ce e mai important acum?Silueta noastra sau un bb sanatos???
Eu nu cred ca pastilele ingrasa ci mancarea.
In plus de asta daca le ai pe cele care ti se potrivesc nu cred ca ai probleme cu apetitul.Eu de cind iau Femibion 2 nu mai am pofta de mancare deloc si la inceput cit am luat doar acid folic as fi mancat orice.Cred ca acum mi-e acoperit necesarul zilnic de vitamine si restul depinde de mine ce bag in gura.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



16 sapt

Mergi la inceput