Cum ne comportam cu copiii ALTORA?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Nu, bona nu e acelasi lucru cu parintele sau bunicul. Bona este platita ca sa isi faca meseria, adica sa inlocuiascaparintele. Daca sta si se uita si mananca seminte, nu isi face treaba, iar eu am dreptul sa ii atrag cuiva atentia ca nu isi face un job pentru care e platit. Nu am dreptul insa sa ma bag in felul cum cineva isi creste sau educa copiii.

In plus, aici bonele au impresia a sa isi faca jobul bine inseamna sa nu le iasa din vorba copiilor. Daca plange copilul e clar ca bona nu e buna. Le e oarecum frica de copii. De exemplu, era o fetita care statea in fata unui leagan, cu mana pe leagan. Nu se dadea, nu voia sa se dea, era singurul leagam liber, cativa copii asteptau sa se dea, bona langa ea, nu facea nimic. Am intrebat-o de ce nu oia de la leagan, si mi-a spus ca plange daca o ia. Si i-am explicat ca datoria ei e sa o invete cum sa se comporte la locl de joaca, nu sa o lase sa faca ce vrea, ca acel leagan nu ii apartine si ca ceilalti copii au dreptul sa se dea in el, fiind liber. Nu a facut nimic, asa ca mi-am luat copill de mana si m-am apropiat de leagan, moment in care fetita a plecat... Daca nu pleca, imi puneam copill in leagan pe langa ea si ma indepartam...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Adica tu automat te pui intr-o pozitie superioara fata de omul acela pe care nu tu il platesti! Daca consideri ca nu-i cazul sa faci observatie parintelui atunci nu faci nici bonei pentru ca parintele acela a avut incredere sa-si lase copilul lui, nu al tau, cu pers resp. Cel mult poti sa-i spui parintelui ca bona nu-si face datoria.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

_



plimbare placuta!

Alexandra Maria
14.12.2007



merci.
dar ai vreo problema de bunadimineatasitie ?

_



Scuze, dar chiar m-a iritat subiectul. Mi se pare tendentios.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Anda -- nu doar angajatorul se poate plange de prestatia proasta a cuiva la job. De exemplu, daa la restaurant chelneritza este nepoliticoasa, ii atrag atentia si daca nu schimba nimic, ma adresez angajatorului. Adesea aici,pe un forum numit Shanghai Mamas, mamele scriu subiecte de genul "daca locuiti in cutare compound, aveti unbaiat cretz si blond in jur de 5 ani care iese cu bona la locul de joaca, contactati-ma in legatura cu comporamentul bonei". Asta n cazul in care nu poti gasi parintii si bona face ceva inacceptabil -- poate loveste copilul, poate il lasa singur si merge sa isi ia un suc, etc.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



nu zice "educati-mi bona!"

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ilinca -- fetita se daduse deja in leagan mult timp si evident ca nu s-a dus nimeni sa o dea jos. Cand a terminat, s-a dat jos si statea acolo. Cineva a intrebat-o daca vrea sa se mai dea si a raspuns nu. Cand respectivul copil a spus ca vrea el sa se dea, ea a zis tot nu. Si au trecut minute bune si bona se uita, statea chiar langa ea si nu zicea nimic. Daca isi dadea papusa era altceva, in acest caz era clar un caz de nu vreau sa va las sa va datzi. Toti copiii au asemenea manifestari, dar datoria adultilor este sa ii invete ca nu au jurisdictie asupra a ceea ce nu le apartine.

Cat despre bona -- nu ma pun intr-o pozitie superioara. Pur si simplu eu si cu ea interactionam prin natura muncii ei. Daca ea isi face munca prost si asta ma afecteaza, mi se pare normal sa ii spun. Daca nu ia masuri, vorbesc cu angajatorul. Mi s-ar parea nefiresc sa nu o avertizez (nu am gasit o exprimare mai buna) si sa merg direct sa vorbesc cu angajatprul.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Dana -- nu ai inteles, daca cineva vede o bona care face ceva nasol si nu stie al cui e copilul, scrie topic pe forum "caut pe parintii cu cutare copil (descriere) din cutare compound in legatura cu bona" aceste topicurimsunt in general deschise dupa ce s-a vorbit cu bona si nu s-a schimbat nimic.

Si subiectl nu este tendentios, pur si simplu mie mi separe inacceptabil ce am citit la celalalt topic si am vrut sa vad daa sunt singura. Se pare ca sunt in minoritate.

Simtotusi nu inteleg, cand cineva fumeaza langa copiii vostri, sau cand asculta muzica cu injuraturi super tare langa locul de joaca -- atunci nu mai zice nimic. Dar cand e un copil mic care arunca cu nisip, suntem leoaice.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Nici aici nu am vazut in atatia ani pe nimeni, adica nici un parinte sa faca vreo observatie vreunui copil care arunca cu nisip sa zic in alt copil, nici parintelui lui. Bine aici nu avem bone .

Dar exact asta as face si eu, as incerca, de fapt mi-am invatat baietii de mici sa-si gestioneze situatiile, conflictele sa zic cu alti copii si cand inca nu vorbeau, daca se intampla asa ceva, il luam si il duceam ceva mai incolo, doar nu e 1 metru pe 1 metru un loc de joaca, exista ceva spatiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
e ok sa le faca observatie copiilor altora daa faceau ceva ce lor li se parea anormal si care ii afecta pe copiii lor. Pe mine m-a socat sa descopar ca unora li se pare normal sa educe copiii altoraSa au niste exemple.

Sau un copil arunca cu nisip in alti copii, parintii copillui "aruncator" nu reactioneaza. O alta mamica a spus ca se duce si ii atrage atentia mamicii ca progeniura sa aunca cu nisip. Eu am spus ca daca ar veni cineva sa imi spuna ceva de copilul meu, m-as supara,pentru ca nune treaba altuia sa ma invetepe mine cum sa imi cresc copiii.


faci niste confuzii.
1. daca ii face observatie unui copil nu inseamna ca il educa.
2. la fel, daca cineva iti atrage atentia asupra unui aspect nu inseamna ca iti spune cum sa-ti cresti copiii.

daca un copil ar arunca cu nisip in ochii copilului meu (care e inca prea mic sa se apere singur), i-as atrage atentia direct copilului (daca nu e prea mic sa inteleaga) sau mamei copilului, chiar daca se supara sau nu. nu am sa las copilul meu sa fie atacat de alt copil doar ca sa nu-i lezez sentimentele mamicii...
in acelasi timp, daca copilul meu ar arunca cu nisip in ochii altui copil, as interveni si nu l-as mai lasa sa faca asta, fara sa astept sa-mi zica vreo mamica ceva, si eventual sa ma mai si supar pe chestia asta...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Ilinca -- fetita se daduse deja in leagan mult timp si evident ca nu s-a dus nimeni sa o dea jos. Cand a terminat, s-a dat jos si statea acolo. Cineva a intrebat-o daca vrea sa se mai dea si a raspuns nu. Cand respectivul copil a spus ca vrea el sa se dea, ea a zis tot nu. Si au trecut minute bune si bona se uita, statea chiar langa ea si nu zicea nimic. Daca isi dadea papusa era altceva, in acest caz era clar un caz de nu vreau sa va las sa va datzi. Toti copiii au asemenea manifestari, dar datoria adultilor este sa ii invete ca nu au jurisdictie asupra a ceea ce nu le apartine.

Cat despre bona -- nu ma pun intr-o pozitie superioara. Pur si simplu eu si cu ea interactionam prin natura muncii ei. Daca ea isi face munca prost si asta ma afecteaza, mi se pare normal sa ii spun. Daca nu ia masuri, vorbesc cu angajatorul. Mi s-ar parea nefiresc sa nu o avertizez (nu am gasit o exprimare mai buna) si sa merg direct sa vorbesc cu angajatprul.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Mie mi s-ar parea normal sa interactionezi mai mult ca de la parinte-la-parinte nu de la parinte-la-bona. Daca o avertizezi, cel mult se va feri de tine, nu cred ca-si schimba comportamentul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Delia, fetita mea este foarte infipta. Se descurca singura, in general, deci nu prea am avut situatii in care sa-i fac eu dreptate.

Dar a fost o situatie in care, fetite de 5-6 ani au gonit-o din preajma lor, ea jucandu-se pe langa ele, cu nisip si lopetele, in parc.
Si da, le-am spus frumos ca parcul este pentru toata lumea si ca nu e frumos sa-i spuna sa plece.

cand 2 fetite de 5 si 7 ani, i-au luat jucariile pe plaja, fara sa o intrebe, iar ea s-a revoltat si ele s-au ofuscat, le-am spus ca frumos este sa o intrebe daca ii pot lua jucariile. Ele venisera pe prosopul ei si pusesera stapanire pe toate jucariile.

Daca a fost muscata sau impinsa la locul de joaca, de un copil mai micut, am consolat-o.

Daca a fost bruscata de un copil de 4-5 ani, iar parintele nu i-a spus nimic, i-am spus copilului, frumos, ca nu e frumos sa impinga, loveasca.

Nu mi se pare normal sa stau linisita sa vad cum copilul meu e bruscat si eu sa nu fac nimic.
Nu vorbesc urat copiilor, ma port frumos cu ei, nu ii cert, nu fac nimic nelalocul lui.

si mai e ceva: cum ma vede copilul meu cand observa ca eu nu sunt langa ea, atunci cand cineva o bruscheaza?
Pai eu ii zic mereu ca mami e langa ea, ca mami tot timpul o ajuta si acum, cand cineva o impinge, loveste, etc...sa ma uit linisita?

Daca un copil pune nisip pe toboganul unde se da ea, nu fac nimic, o las pe ea sa gestioneze situatia.
Daca se conflictueaza pe o lopatica, o las. Daca doar o impinge intr-o fuga, o las.
Intervin doar daca e groasa si o vad pe ea depasita.
Nu o las sa se simta abandonata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:

in acelasi timp, daca copilul meu ar arunca cu nisip in ochii altui copil, as interveni si nu l-as mai lasa sa faca asta, fara sa astept sa-mi zica vreo mamica ceva, si eventual sa ma mai si supar pe chestia asta...



Uite cu asta sunt de acord, si eu as face asta cu propriul meu copil, dar aici nu prea am vazut parinti care sa faca asta, uneori poate.

De altfel si eu aveam aceasi gandire, insa aici am inteles ca este foarte nepoliticos sa faci tu asa ceva, adica sa deschizi gura catre copil sau parinte, se presupune ca cineva educat ii va face el singur observatie ...bine nu se intampla intotdeauna de aceea trebuie folosita si metoda cu ignoratul, si mai ales invatatul copiilor sa se descurce in aceste situatii de mici, au voie de exemplu sa le spuna: eu nu ma joc cu tine ca tu nu stii sa te joci, si altele de genul asta.

Mergi la inceput