Cum ne comportam cu copiii ALTORA?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Dana -- nu ai inteles, daca cineva vede o bona care face ceva nasol si nu stie al cui e copilul, scrie topic pe forum "caut pe parintii cu cutare copil (descriere) din cutare compound in legatura cu bona" aceste topicurimsunt in general deschise dupa ce s-a vorbit cu bona si nu s-a schimbat nimic.

Si subiectl nu este tendentios, pur si simplu mie mi separe inacceptabil ce am citit la celalalt topic si am vrut sa vad daa sunt singura. Se pare ca sunt in minoritate.

Simtotusi nu inteleg, cand cineva fumeaza langa copiii vostri, sau cand asculta muzica cu injuraturi super tare langa locul de joaca -- atunci nu mai zice nimic. Dar cand e un copil mic care arunca cu nisip, suntem leoaice.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Adica daca bona bruscheaza copilul te oftici, daca parintele isi bruscheaza copilul taci?

Mie astea nu mi s-au intamplat. Pe unde circul eu, oras mic de provincie, de!, chiar n-am prea vazut parinti fumand sau ascultand muzica la max sau injuraturi. Ce chiar nu-mi place, dar n-am ce face, este ca dupa ora21.00 locurile de joaca se transforma in locuri de intalnire ptr adolescenti care fac ce spui tu. Dar la ora aceea copii deja sunt pe-acasa. Iar subiectul chiar este tendentios.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Dar nu a zis nimeni ca stau si ma uit cum imi e bruscat copilul. Am zis ca il iau de acolo. Am zis ca daca vad pe cineva ca se pregateste sa imi loveasca copilul, ma pun in fata copilului meu sau il iau in brate. Am spus ca daca cineva ii arunca nisip in ochi sau in cap, imi iau copilul si il duc cativa metri mai incolo si daca vine dupa noi "agresorul" stau langa copilul meu si il feresc sa nu primeasca nisipul in ochi.

Am vorbit pus si simplu despre interactiunea verbala cu copilul altuia -- adica sa ii spun nu. Mai da cu nisip, nu imi lovi copilul, etc etc. Sau sa merg la parinte si sa ii zic "Doamna, va rog sa va controlati copilul, sa nu mai arunce cu nisip in alti copii". Strict despre asta vorbesc.

Si pentru ca se pare ca am lasat impresia ca eu nu vreau sa mi se spuna nimic si stau si mananc seminte, nu este in nici un caz vorba despre asa ceva. Eu sunt cu ochii pe copiii meinsi daa arunca cu nisip merg imediat si ii iau in brate sau ma asez langa el si ii explic, iar daca mai face o data, plecam in alta parte, unde nu e nisip. Nu sunt o mama care mananca seminte (desi imi plac la nebunie haha) insa daa sa zicem, avand 3 copii, imi scapa ceva, m-ar irita cumplit sa vina cineva sa imi zica ceva.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu era o zicala din nu mai stiu ce cultura cu "it takes a village to raise a child"?

Nici eu nu sunt de parere ca e treaba mea sa educ copilul altuia. Dar nici pasivitatea totala nu este ok. Spre exemplu in exemplul cu nisipul, nu i/as fi spus fetitei ca "nu e frumos" - asta e din capitolul educatie. Dar as fi rugat-o frumos sa inceteze explicindu-i si de ce, ca poate sa nimereasca ochii vreunui copil cu nisip. Si in general copilul se opreste. Daca observ un comportament agresiv, gen lovit alti copii, care nu inceteaza, atunci alertez parintele care sta pe banca si citeste ziarul. Nu e treaba mea sa fac educatie, dar e treaba parintelui si cu parintii pot comunica in mod civilizat.

Inca un exemplu. Un copil arunca o invelitoare de ciocolata pe jos. Copilul e singur, nu sunt parinti cu el. Ce faceti, va dati un metru mai incolo si va faceti ca nu vedeti? Eu i-am spus direct copilului "vezi ca ti-a cazut ceva pe jos". Nu o fi fost treaba mea, dar daca nimeni nu reactioneaza ajung sa traiesc mereu intre mormane de gunoi cu oameni nesimtiti in toate directiile. Copilul s-a scuzat, a ridicat gunoiul si l-a aruncat instant la cos. E ceva firesc aici si uite un motiv in plus de ce e atit de curat in Germania.

Alt exemplu. Eu stau la semafor cu copilul si astept culoarea verde. Linga mine alt copil, fara parinti in zona, da sa treaca pe rosu. Il las sau ba? Pai eu nu l-as lasa, as interveni. Una ca se poate sa dea o masina peste el si doi ca invata si al meu ca e ok sa o ia pe rosu. Situatia asta nu mi s-a intimplat, insa am vazut de multe ori oameni facind altora observatie ca au trecut pe rosu si dau exemplu prost copiilor. Parerea mea e ca au dreptate. Si uite asa nu mai trec nici eu pe rosu de cind sunt aici.

E o granita destul de fina si e discutabil cind e ok sa intervii si cind nu. In masura in care actiunea unui altuia ma poate afecta pe mine direct, intervin. Daca copilul meu e in stare sa negocieze situatia singur, nu intervin, fireste. Dar daca un copil cu ceva ani mai mare vine si il ia la bataie, normal ca nu il las sa se apere singur. Asta e rolul meu de parinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

[quote]citat din mesajul lui szivarvany

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

plimbare placuta!

merci.
dar ai vreo problema de bunadimineatasitie ?

Scuze, dar chiar m-a iritat subiectul. Mi se pare tendentios.
[quote]
vroiam sa ti scriu pe pm dar nu l ai activat asa ca tooot dau quote, dar ce vina am eu in supararea ta ?

da` cu bonele ce aveti ?
noi avem bona

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

[quote]citat din mesajul lui szivarvany

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

plimbare placuta!

merci.
dar ai vreo problema de bunadimineatasitie ?

Scuze, dar chiar m-a iritat subiectul. Mi se pare tendentios.
[quote]
vroiam sa ti scriu pe pm dar nu l ai activat asa ca tooot dau quote, dar ce vina am eu in supararea ta ?

da` cu bonele ce aveti ?
noi avem bona

_



Te-ai nimerit prin zona!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Nu era o zicala din nu mai stiu ce cultura cu "it takes a village to raise a child"?

Nici eu nu sunt de parere ca e treaba mea sa educ copilul altuia. Dar nici pasivitatea totala nu este ok. Spre exemplu in exemplul cu nisipul, nu i/as fi spus fetitei ca "nu e frumos" - asta e din capitolul educatie. Dar as fi rugat-o frumos sa inceteze explicindu-i si de ce, ca poate sa nimereasca ochii vreunui copil cu nisip. Si in general copilul se opreste. Daca observ un comportament agresiv, gen lovit alti copii, care nu inceteaza, atunci alertez parintele care sta pe banca si citeste ziarul. Nu e treaba mea sa fac educatie, dar e treaba parintelui si cu parintii pot comunica in mod civilizat.

Inca un exemplu. Un copil arunca o invelitoare de ciocolata pe jos. Copilul e singur, nu sunt parinti cu el. Ce faceti, va dati un metru mai incolo si va faceti ca nu vedeti? Eu i-am spus direct copilului "vezi ca ti-a cazut ceva pe jos". Nu o fi fost treaba mea, dar daca nimeni nu reactioneaza ajung sa traiesc mereu intre mormane de gunoi cu oameni nesimtiti in toate directiile. Copilul s-a scuzat, a ridicat gunoiul si l-a aruncat instant la cos. E ceva firesc aici si uite un motiv in plus de ce e atit de curat in Germania.

Alt exemplu. Eu stau la semafor cu copilul si astept culoarea verde. Linga mine alt copil, fara parinti in zona, da sa treaca pe rosu. Il las sau ba? Pai eu nu l-as lasa, as interveni. Una ca se poate sa dea o masina peste el si doi ca invata si al meu ca e ok sa o ia pe rosu. Situatia asta nu mi s-a intimplat, insa am vazut de multe ori oameni facind altora observatie ca au trecut pe rosu si dau exemplu prost copiilor. Parerea mea e ca au dreptate. Si uite asa nu mai trec nici eu pe rosu de cind sunt aici.

E o granita destul de fina si e discutabil cind e ok sa intervii si cind nu. In masura in care actiunea unui altuia ma poate afecta pe mine direct, intervin. Daca copilul meu e in stare sa negocieze situatia singur, nu intervin, fireste. Dar daca un copil cu ceva ani mai mare vine si il ia la bataie, normal ca nu il las sa se apere singur. Asta e rolul meu de parinte.



Pai asta e o situatie periculoasa, evident ca nimeni nu sta lemn Tanase asteptand sa se produca un accident.

Dar la locurile de joaca e altceva. Bine banuiesc ca depinde si de cultura tarii respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ma port cu alti copii asa cum ma port cu copila mea, asa cum as dori ca si altii sa se poarte cu copilul meu.

In general nu intervin si nu fac deloc observatie altor copii.
De la caz la caz apelez sau nu la parinti.

Insa sunt situatii, cand copiii sunt mai mari, si atunci poti avea o discutie cu ei fara a fi necesara prezenta parintilor.
Atat timp cat discutia nu il pune in inferioritate si nu il sperie.

In aceste situatii nu este vorba de a face educatie ci de a-i arata copilului ca un anumit comportament m-a deranjat atat pe mine cat si pe copil.

Nu-i spun:
"Esti rau, nu e bine ce faci, asa trebuia sa faci, inceteaza, nu e frumos ce faci etc" - pentru ca nu e firesc sa judec un alt copil si sa-i fac educatie.
Prefer:
"Lucrul asta ma deranjeaza. Fetitei mele nu ii place sa-i faci asta."

Esta mai fain sa-ti arati sentimentele starnite de un anumit comportament decat sa certi.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

1. Las copiii sa-si gestioneze singuri problema, dar cu atentia sporita sa nu se lase cu cucuie sau ochi scosi.

2. Daca problema se agraveaza il atentionez pe cel care sare calul, indiferent al cui copil este, al meu sau al altuia.

3. Daca nu se rezolva problema in urma avertismentului,
3a. daca sursa necazului este propriul copil, il iau de acolo si-i explic ce nu este bine.
3b. daca alt copil este sursa perturbatiei,
3ba. vorbesc cu parintele lui, daca acesta imi pare a fi un om de treaba.
3bb. daca parintii lui sunt neam prost imi iau copilul si plecam mai incolo, explicandu-i ca lumea nu este atat de roza precum in basme si trebuie sa stim sa ne si ferim de necazuri.

Planul asta il aplic nu numai in cazul diferendelor fizice ci si atunci cand copiii o dau pe-un limbaj ce iese din limitele bunului simt, sau cand pustii distrug ceva, rup florile, fac mizerie samd.

Diplomatia este cuvantul de ordine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ca sa nu lungesc povestea, de acord cu Capcaunul. Si eu fac la fel.
Nu ma intereseaza sensibilitatile parintilor. Daca copilul sare calul - il avertizez frumos, civilizat, dar ferm. Nu ma intereseaza gradul de rudenie al insotitorului - are aceeasi responsabilitate de a nu-si lasa copilul sa faca ce nu trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

freedelia, iti raspund din primul impuls: daca copilul (,) altuia ar pune in pericol integritatea fizica a copilului meu (s-a si intamplat, dar a reactionat ferm bunica celeilalte fetite, nu a trebuit sa intervin eu), da, as interveni si i-as explica acelui copil ca nu e bine ce face. Exemplu: aruncat cu pietre in cap si in ochi, aruncat cu nisip in ochi. Mai ales daca e vorba de un copil mai mare decat copilul meu.

In copilarie a trebuit sa imi protejez fratiorul mai mic (cu mult mai mic) de agresiunile altor copii. Si agresiunile erau cat se poate de dure. Un copil de 2-3 ani nu se poate apara in fatza unuia de 8-9-10, care loveste cu pumnul, de exemplu. Iar pe vremea aia nu era niciun parinte pe afara.

Varul meu a fost batut de doi copii doar pentru ca nu era din localitatea respectiva. Am urlat din rarunchi dupa parintii mei, nu m-au auzit. Din pacate, nu am putut sa le fac fatza celor doi copii, si varul meu a ramas cu impresia ca l-am lasat prada batausilor si nu am facut nimic.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput