Cum ne comportam cu copiii ALTORA?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu, bona nu e acelasi lucru cu parintele sau bunicul. Bona este platita ca sa isi faca meseria, adica sa inlocuiascaparintele. Daca sta si se uita si mananca seminte, nu isi face treaba, iar eu am dreptul sa ii atrag cuiva atentia ca nu isi face un job pentru care e platit. Nu am dreptul insa sa ma bag in felul cum cineva isi creste sau educa copiii.

In plus, aici bonele au impresia a sa isi faca jobul bine inseamna sa nu le iasa din vorba copiilor. Daca plange copilul e clar ca bona nu e buna. Le e oarecum frica de copii. De exemplu, era o fetita care statea in fata unui leagan, cu mana pe leagan. Nu se dadea, nu voia sa se dea, era singurul leagam liber, cativa copii asteptau sa se dea, bona langa ea, nu facea nimic. Am intrebat-o de ce nu oia de la leagan, si mi-a spus ca plange daca o ia. Si i-am explicat ca datoria ei e sa o invete cum sa se comporte la locl de joaca, nu sa o lase sa faca ce vrea, ca acel leagan nu ii apartine si ca ceilalti copii au dreptul sa se dea in el, fiind liber. Nu a facut nimic, asa ca mi-am luat copill de mana si m-am apropiat de leagan, moment in care fetita a plecat... Daca nu pleca, imi puneam copill in leagan pe langa ea si ma indepartam...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Anda -- locul de joaca le apartine in egala masura si celor educati si celor needucati, nu este doar pentru cei de o anumita calitate. In plus, din cate am observatnin Bucuresti, fiecare loc de joaca are un security guard, care sa intervina daca se produc vandalizari ale locului de joaca. In rest, relatiile dintre copii nu consider ca trebuie intretinute in mod artificial...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

security guard in parc la groapa cu nisip? zau daca am vazut asa ceva si mi-am crescut copiii in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

_



plimbare placuta!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Aaa, si mi-am mai amintit ceva care m-a secat toata vara. Fumatul. Parintii fumeaza in locul de joaca, adicatelea imi intoxica copilul, scrie clar pe placuta ca e fmatul interzis in locul de joaca, dar nimeni nu sufla o vorba. In schimb, cand vine si arunca un pumn de nisip, sarin pana in tavan...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Daca sta si se uita si mananca seminte, nu isi face treaba, iar eu am dreptul sa ii atrag cuiva atentia ca nu isi face un job pentru care e platit.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE



Tu nu ai niciun drept sa-i atragi atentzia sa-si faca jobul,ca nu tu esti angajatorul ei!Probabil ca n-ai intilnit inca bona care sa te puna la punct ,la un asemenea ton!

Exemplu cu nisipul nu se incadreaza la aface educatzie copiilor altora,bineintzeles ca eu nu permit nimanui sa-i faca educatzie copilului meu si nici eu nu fac educatzie copiilor altora!

Insa e datoria mea de mama sa-mi apar copilul,atunci cind e tzinta lipsei de educatzie a altora!Cum imi apra copilul depinde de situatzie,context,de mai multe...mahalaua in niciun caz nu rezolva conflictele!


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

daca mie nu mi place ceva, imi iau copilul si ne mutam 5 m mai incolo (in cazul aruncatului de nisip); in niciun caz nu ma adresez copilului si ma gandesc de 1000 de ori inainte sa vorbesc cu vreun parinte.

_



plimbare placuta!

Alexandra Maria
14.12.2007



merci.
dar ai vreo problema de bunadimineatasitie ?

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Anda -- nu doar angajatorul se poate plange de prestatia proasta a cuiva la job. De exemplu, daa la restaurant chelneritza este nepoliticoasa, ii atrag atentia si daca nu schimba nimic, ma adresez angajatorului. Adesea aici,pe un forum numit Shanghai Mamas, mamele scriu subiecte de genul "daca locuiti in cutare compound, aveti unbaiat cretz si blond in jur de 5 ani care iese cu bona la locul de joaca, contactati-ma in legatura cu comporamentul bonei". Asta n cazul in care nu poti gasi parintii si bona face ceva inacceptabil -- poate loveste copilul, poate il lasa singur si merge sa isi ia un suc, etc.

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Nu, bona nu e acelasi lucru cu parintele sau bunicul. Bona este platita ca sa isi faca meseria, adica sa inlocuiascaparintele. Daca sta si se uita si mananca seminte, nu isi face treaba, iar eu am dreptul sa ii atrag cuiva atentia ca nu isi face un job pentru care e platit. Nu am dreptul insa sa ma bag in felul cum cineva isi creste sau educa copiii.

In plus, aici bonele au impresia a sa isi faca jobul bine inseamna sa nu le iasa din vorba copiilor. Daca plange copilul e clar ca bona nu e buna. Le e oarecum frica de copii. De exemplu, era o fetita care statea in fata unui leagan, cu mana pe leagan. Nu se dadea, nu voia sa se dea, era singurul leagam liber, cativa copii asteptau sa se dea, bona langa ea, nu facea nimic. Am intrebat-o de ce nu oia de la leagan, si mi-a spus ca plange daca o ia. Si i-am explicat ca datoria ei e sa o invete cum sa se comporte la locl de joaca, nu sa o lase sa faca ce vrea, ca acel leagan nu ii apartine si ca ceilalti copii au dreptul sa se dea in el, fiind liber. Nu a facut nimic, asa ca mi-am luat copill de mana si m-am apropiat de leagan, moment in care fetita a plecat... Daca nu pleca, imi puneam copill in leagan pe langa ea si ma indepartam...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE


Pai probabil bona exact aia face, ii tine locul parintelui, adica mananca semintze in locul lui
In exemplul dat de tine eu nu vad neaparat ceva rau. Adica daca fetita s-ar fi dat in leagan, ai fi mers s-o dai jos/ sa-i spui bonei s-o dea jos ca s-a facut coada la leagan? Ei bine, ce daca fetita statea cu mana pe leagan fara sa se dea, puteai sa-ti imaginezi ca e randul ei sa foloseasca acel leagan asa cum vrea ea, sau puteai sa-ti imaginezi ca se da in leagan. Pe tine te-a indignat doar ca nu se da, de parca un copil nu poate gasi si alte utilizari unui obiect...Eu as fi lasat situatia asa cum era vreo 10 minute, apoi as fi zis ca acum e randul altui copil sa foloseasca leaganul 10 minute (asa cum vrea el; daca-si dadea fetita papusha in leagan ti s-ar fi parut mai ok?)
Mai on topic:
- cata vreme interactiunea e in limitele normalului (si am limite largi:))) nu intervin si nu am intervenit niciodata, consider ca copiii trebuie lasati sa gestioneze singuri diverse situatii. Pana acum (copilul meu are sub 3 ani) nu am intervenit "s-o educ" pe ea sau alt copil in urmatoarele situatii:
- cand fata mea nu vroia sa imparta ceva (mi se pare absurd sa obligi/ convingi un copil sub 2 ani "sa fie generos", sa imparta etc).
- cand alt copil ii lua jucaria (o lasam sa faca ce vrea ea; daca plangea o consolam, ii distrageam atentia; daca lupta pentru jucarie simteam cum imi vine sa ma umflu in pene etc:)))
Ma rog, cred ca mai simplu ar fi sa spun cand consider ca ar trebui sa intervin: daca ar fi agresata de un copil mai mare sau de un copil de aceeasi varsta/mai mic cu un obiect contondent/ periculos- as astepta sa reactioneze parintii respectivi rapid, daca nu, mi s-ar parea normal sa iau fata din calea pericolului nu fara sa-i spun frumos celuilalt copil sa nu-i faca rau. Daca fata mea ar face acelasi lucru, i-as explica si ei (sa nu loveasca etc). Slava Domnului, din cauza ca a fost lasata mereu libera (in limitele securitatii ei) nu a fost niciodata frustrata si nu a avut reactii de revolta pe alti copii, sa-i impinga, sa-i loveasca etc. O singura data a aruncat cu o lopatica intr-o fetita mai mare care i-a smuls brusc un pahar de plastic gol din mana; am luat-o si i-am explicat frumos ca nu-i bine, dar in sinea mea recunosc ca am fost incantata de reactia ei, iac-asa
A primit nisip in cap de nenumarate ori, daca era un copil peste 4 ani, ii ziceam dragutz si zambitor sa se joace mai finutz, daca era intre 2-4 ani asteptam o reactie a parintilor, cat de cat, daca era sub 2 ani copilul nu aveam nicio asteptare de la el Am simtit ca mi se face rau cand o mamica si-a plesnit copilasul de 1 peste maini fiindca i-a pus o forma de nisip plina cu nisip in cap fetei mele
Concluzia e ca in general sunt relaxata, inteleg copiii, ii privesc cu drag si acceptare dar cred ca in unele situatii (care pun in pericol alti copii) trebuie intervenit si vorbit frumos cu parintele neatent sau indiferent la faptul ca al sau copil arunca cu bolovani dupa altii, de ex.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput