Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetelor!
Ca tot spuneti de mancare...aseara am dat-o si eu in bara...pe la 10 am mancat o pizza intreaga si apoi m-am trezit pe la 3-4 cu niste arsuri ingrozitoare de a trebuit sa dorm in fund in continuare, s-a speriat iubi dimineata cand m-a vazut in ce hal dormeam.
In ceea ce priveste cumparaturile...eu tot la stadiul 0 sunt, parca as lua o jucarie care sa cante ceva sa o mai pun pe langa burtica...poate poate se mai misca si bebster al meu...ca e aproape 0 activitatea lui, ceea ce ma cam sperie.

Elena 21+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Anxy ar fi bine sa manance asa, ca Edi nu mananca aproape nimic. Nu face mofturi la mancare ci pur si simplu nu mananca.
Si eu abia astept sa vina Robert sa il pupacesc mca deja Edi incepe sa nu ma mai lase.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 27+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anxy spune:

Titi, nu stiu daca este o proba sau doar o concluzie experimentaladar mami a avut sarcina toxica si a suferit 9 luni! nu a mancat mai nimic, dadea afara tot, daca simtea fum de tigara pe scara blocului i se facea rau instant si tot asa...si m-am nascut eeeeuCare nu am mancat niciodata!!! Deci iata...ar putea fi o consecinta... Stateam cu mancarea in gura de mi-o impingeau cu degetul, painea mi se parea scarboasa si ei se schinuiau sa imi explice ca imbucaturile sunt soldatei de vitamine care se lupta ptr sanatatea organismului meu si imi explicau ce face fiecare substanta si nutrient in parte. Doar asa am mancat cat de cat, ca nu vroiam sa fiu bolnavioara ca nu imi placea. Ce-i drept la 4 ani dadeam lectii de nutritiesi spargeam cu fructele si legumele crude si pestele (facusem eu o selectie orientativa)

gogosica pe druuum 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

ooo Anxy ce idee buna cu listutza pentru mamici surori si prieteni de ce nu...ca si asa ei tot ii cumpara ceva la bebe si mai bine le zic eu ce imi trebuie,am sa aplic de graba ideea

gabita 19+ cu bebe Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anxy, n-ai idee ce te admir pentru tonusul pe care il ai si pentru cat de bine faci tu lucrurile. Sau ma rog, asa imi pare mie. Pai tu mananci sanatos, eu mananc cand imi aduc aminte(ieri am mancat serios doar dimineata si seara, in rest am rontait diverse fainoase dulci). Ma simt deja ca o balena si gafai dupa cateva scari dar recunosc ca e numai vina mea.

Mirina, cam acelasi lucru as spune si despre tine. Esti super in forma si te invidiez pentru asta! Hei, nu ma speria cu toate pregatirile de nunta, o parte din lucrurile mici de care ai spus o sa le sarim ca e nunta mica mica spre minuscula. Poti sa-mi zici de unde ti-ai luat bijuteriile? De asemenea daca stiti vreun site cu bijuterii ok de unde ati cumparat sa-mi ziceti si mie.

Fetelor, eu n-am luat nimic pentru bebe si n-am ajuns in faza de nerabdare. Adica eu nu pot spune ca abia astept sa vina bebe. Acum imi dau seama ca mi-e un pic teama si toata lumea mi-a spus ca dupa ce o sa apara bebe o sa-mi para rau dupa perioada asta, ca atunci n-o sa ma mai pot odihni deloc si sincer...inca e comod acum. Dupa ce vine bebe n-o sa mai fie nimic la fel, ma sperie un pic asta. Ma simt o mama denaturata. Noroc ca nu am tot timpul senzatia asta si uneori visez mult la cum o sa fie si ca abia astept sa-l tin in brate. Toane de gravida!

Andreea, 20+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anxy spune:

Andreea nu esti deloc o mama denaturata! Esti doar tematoare ca orice om caruia este pe cale sa i se schimbe tot universul! Si eu am avut frici de tot felul: daca Gabi nu ma mai place asa mult dupa, daca vor interveni odata cu Sophie diverse discutii intre noi, daca o sa ma vada ca pe o mama si atat, daca o iau razna de la atata stat doar cu pufarina si o sa mi se atrofieze creierul pe nivelul scutec+ alaptat, daca...daca...daca :) Evident ca totul se schimba si ca intimitatea si linistea nu vor mai fi aceleasi dar sunt sigura ca Sophie ne va apropia si mai mult(ptr ca imi stiu sotul si va fi innebunit dupa ea), si ne va lumina viata...gandeste-te cum vor disparea toate problemele in secunda in care o sa iti vezi baby si ale lui la felEu am tot vorbit cu prietenele mele proaspete mamici (intre 2 ani si 6 luni) si e greu, nicidecum usor(depinzand si de la copil la copil si cat de mult doarme, mananca sau cat de agitat e) dar ptr mine una e fenomenal sa le vad cum s-au transformat ele din party all night si crazy asses in femei responsabile care cresc exemplar(uneori chiar exagerat de ca la carte) copii minunati si in acelasi timp arata senzational, sunt la fel de chic, au preocupari la fel de interesante si maturizarea le-a priit Le mai vine acu' cateodata la 3 luni sa fuga in lume sau sa ii dea vreuna la funduletz micutelor dar una peste alta din prietenele mele super tampite, super petrecarete, super iresponsabile si super frumoase au iesit ca din cocon super femei cu toate caitatile astea m,inus iresponsabilitate plus multe altele

gogosica pe druuum 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Salutari si de pe litoral!

La noi e un soare cu niste colti de iti intra in oase. A trebuit sa ies pentru niste cumparaturi si intr-o ora am cam inghetat.


si o zi frumoasa! Iar mamicilor suprasolicitate de job, le doresc sa reuseasca sa gaseasca si momente de respiro, ca sa isi mai traga sufletul!


Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Anxy ce frumos ai spus tu. Eu nu stiu ce sa spun de mine, dar sa stiti ca chiar daca vine bebe tot vrem sa aratam bine si o sa ne preocupam si de noi.
Si inca ceva mie nu mi sa parut foarte greu perioada aceea si nu pot spune ca am fost obosita. La inceput Edi a dormit foarte mult si chiar daca se trezea noaptea la titi daca eram obosita ziua mai dormeam putin si eu.
In privinza ingrijorarii daca sotul ne mai gaseste frumoase pe urma si eu am trecut prin asemenea ganduri, dar dupa ce apare bebita nu te mai stresezi asa de tare, poate ca nu mai e asa infocat romantismul, dar tot o sa fie. Cel putin la mine asa a fost. Si nici nu ai prea mult timp sa te gandesti la asta, mai mult te gandesti la bebe, dar ma repet asa sunt eu.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 27+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Intradevar viata si relatia dintre soti nu mai este la fel dupa ce vine bebe dar nimeni nu zice ast ain sens rau..ci doar ca nu va mai fi la fel, normal..se schimba ceva foarte important si vietile noastre capata un alt sens, un scop, un motiv.

Primele luni vor fii mai dificile pentru mamici si tatici caci nu veti stii sa gestionati situatie, apar grijiile, responsabilitatea..dar totul invaluit de o dragoste mare..o sa vedeti voi.

Cat despre aranjat dupa ce devii mamica e la fel, doar timp mai putin daca te dedici copilului si ideei de parinte si nu il lasi abandonat cu zilele la bunici .

Iar rasul copilului tau, bucria ca te vede, bratele acelea mici intinse si strigatul "mamiiii"/ "tatiiii" spulbera orice.

Fara frica. MERITA.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 21s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anxy

Andreea nu esti deloc o mama denaturata! Esti doar tematoare ca orice om caruia este pe cale sa i se schimbe tot universul! Si eu am avut frici de tot felul: daca Gabi nu ma mai place asa mult dupa, daca vor interveni odata cu Sophie diverse discutii intre noi, daca o sa ma vada ca pe o mama si atat, daca o iau razna de la atata stat doar cu pufarina si o sa mi se atrofieze creierul pe nivelul scutec+ alaptat, daca...daca...daca :) Evident ca totul se schimba si ca intimitatea si linistea nu vor mai fi aceleasi dar sunt sigura ca Sophie ne va apropia si mai mult(ptr ca imi stiu sotul si va fi innebunit dupa ea), si ne va lumina viata...gandeste-te cum vor disparea toate problemele in secunda in care o sa iti vezi baby si ale lui la felEu am tot vorbit cu prietenele mele proaspete mamici (intre 2 ani si 6 luni) si e greu, nicidecum usor(depinzand si de la copil la copil si cat de mult doarme, mananca sau cat de agitat e) dar ptr mine una e fenomenal sa le vad cum s-au transformat ele din party all night si crazy asses in femei responsabile care cresc exemplar(uneori chiar exagerat de ca la carte) copii minunati si in acelasi timp arata senzational, sunt la fel de chic, au preocupari la fel de interesante si maturizarea le-a priit Le mai vine acu' cateodata la 3 luni sa fuga in lume sau sa ii dea vreuna la funduletz micutelor dar una peste alta din prietenele mele super tampite, super petrecarete, super iresponsabile si super frumoase au iesit ca din cocon super femei cu toate caitatile astea m,inus iresponsabilitate plus multe altele

gogosica pe druuum 26+


Cum ziceam, ai un super tonus care imi prinde foarte bine! Si eu gandesc uneori asa optimist ca tine, insa cam 10-15% din timp, restul griji si intrebari de genul "dar daca...?" Ma bucur ca vezi in prietenele tale lucruri asa frumoase. Party girl nu mai sunt de ani buni, m-am transformat de mult intr-o femeie responsabila(desi poate cam prea stresata). Insa am prietene cu copii care "m-au incurajat" ca dupa ce vine bebe n-o sa mai am timp absolut de nimic, ca o sa ma neglijez total si tot universul meu o sa fie bebe. Oricat de frumos e sa cresti un copil totusi perspectiva de a nu mai fi considerata o persoana de sine statatoare, un suflet cu diverse vise si nevoi mi se pare cumplita. As vrea ca acest copil sa fie parte din viata mea, nu sa fie insasi viata mea. Poate suna egoist, insa as vrea sa mai am timp de mine un pic, sa imi permit sa merg la sala din cand in cand, sa imi permit sa ma ingrijesc cat de cat, sa imi permit sa-mi caut imbracaminte in care arat bine, sa nu ajung sa-mi iau o pereche de pantofi la 5 ani si asta numai pentru ca cei vechi s-au rupt si intra apa...As vrea sa mai am pasiunile mele, sa mai citesc o carte, sa mai vad un film, nu stiu, ceva care sa-l fac pentru mine. Ma bucur ca exista mame care inca stiu sa fie femei si sa arate bine. Barbatul asta al meu acum ma vede doar ca pe o mama, ca pe un ambalaj de bebe sau asa ceva. Nu ma mai simt femeie, nu ma mai simt sexy si ma tem sa nu raman in faza asta...sa nu raman grasa si diforma si neingrijita. Creepy!

Da, stiu ca exagerez cu grijile. Nu ma gandesc mereu la asta, am asa din cand in cand tendinta sa scot la lumina lucrurile cele mai intunecate, care de obicei stau bine ascunse. Si poate fac asta pentru ca lucrurile astea pastrate acolo la intuneric si neexprimate fac mai mult rau pe termen lung, cresc acolo la intuneric nestingherite si de-o data explodeaza in constient. Si mai scot lucrurile astea pentru ca mi se pare ca se regasesc in foarte multe femei(sau viitoare mame mai precis) insa toata lumea se teme sa le recunoasca din cauza unui sentiment de vinovatie(sau de mama denaturata cum am zis si eu). Ca sunt niste clisee de-astea, ca femeile insarcinate sunt frumoase(desi mie nu mi se pare ca-s mai frumoasa), ca sarcina e cea mai frumoasa perioada din viata(desi la cat de rau ne-a fost in primul trimestru si cate griji sunt si acum n-as prea zice) si mai sunt si alte clisee de-astea, cand de fapt poate la mai multe(nu zic toate) ne e teama sau ne e greu. Si cred ca la multe ne-a fost greu si inca ne e, la unele chiar foarte greu. Si poate e frumos, dar e si urat. Sunt si parti urate in treaba asta, sunt si lucruri care nu ne plac(cred ca am fi masochiste sa spunem ca e placut cand vomitam sau cand avem contractii dureroase). Si toata lumea va da replica "Dar se merita!". Da, cu siguranta se merita, nu zice nimeni ca bebelusii nu merita. Cu toate ca merita orice efort, nu cred ca suntem egoiste sau ca nu-i iubim daca recunoastem ca e greu si neplacut si ca nu e sarcina cea mai roz perioada prin care am trecut.

Sper ca nu v-ati plictisit, suparat sau altele. Debitez multe prostii cand ma apuca! Nu va chinuiti sa ma incurajati sau sa-mi dati sfaturi, erau doar niste ganduri, ca atunci cand scrii intr-un jurnal sau pe un blog. Ma ridic de jos, ma scutur de praf si merg mai departe ca oricare dintre noi. "Se merita!". Bebelusul meu merita orice si orice bebelus merita orice sacrificiu. Asa ca idee am spus ca singurul motiv pentru care n-as face copil(sau de fapt al doilea copil) ar fi doar daca ar fi sigur ca as muri incercand sa fac asta. Deci sunt convinsa ca merita.

Andreea, 20+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput