Gravidute cu tromobofilie -cap 11-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Dara, Cybele, nu imi dau seama daca am scris ceva de genul asta, nu mi-a zis nimeni ca hematomul ar fi fost produs de trombofilie, si eu cred ca Aspenterul ar fi putut face asta, mai ales ca, repet, luam zilnic la inceput. Probabil ca la prima sangerare mica trebuia scos de tot. Stiu mai multe cazuri de sangerari pe Aspenter.
Am mare incredere in medicul meu si stiu ca va cauta solutii.
Cybele, te referi la histeroscopie, nu? Legat de embrion...eu ii spusesem si lui si celor care mai erau in sala cum trebuie, incercand sa nu para ca spun eu ce are dr. de facut, dar cred ca nu s-a putut...Oricum, la GeneticLab s-ar fi facut aceeasi analiza.

Later edit: De fapt, si anticoagulantul are ca reactii adverse sangerari si aparitia hematoamelor.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)i
pentru sanatos!




Alex, da , la histeroscopie ma refer, trebuia sa scriu intreg sa nu se confunde cu HSG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Dara, pai esti pe maini f bune daca te urmareste Ilinca Gussi. Cum ziceam , pt fetita lui Toni ea a fost un adevarat inger pazitor- in primul rand e un OM si apoi medic f profesionist.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Cu placere! (pentru multumirile legate de noul capitol).

As vrea sa le intreb pe fetele insarcinate daca dupa ce mananca, simt ca le bolborosesc intestinele. Eu de cateva zile observ fenomenul asta si nu inteleg ce se intampla. Parca ma si umflu, indiferent daca mananc un fruct sau o farfurie de ciorba, de ex.
Am luat-o razna cu anumite "pofte". Azi m-a apucat pofta de Fanta si abia m-am limitat la jumate de litru. Pana acum, nu mi-a placut niciodata Fanta. Partea proasta e ca simt ca iar mi se face pofta si nu stiu cum sa ma pacalesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Balanta, aveam si eu balonari in primul trimestru, de la chestii care nu ma mai balonasera pana atunci si invers, altele la care ma balonau, nu mai aveam nimic de la ele. Si pofte aveam la modul ca eu uram mamaliga, nu mai mancasem de copil mic, si am mancat mamaliga. Nu am reusit sa ma pacalesc decat pe jumatate la poftele de-atunci.
Oricum daca bei putin putin nu cred ca ajunge cine stie cat la bebe, ca se pierde prin corp pe la tine si ajunge f. putin.
Acum am bolboroseli fara balonari, dar cu zgomote ca si cum ar chiorai. Ceea ce eu nu aveam.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dara, nu am niste piste, doar intrebari...cand am avut hemoragia, am eliminat niste cheaguri de aproximativ 2-3 cm lungime si latime. Ma gandesc ca poate doza de Clexane era mica si de asta nu s-a fixat bine...citeam pe site-ul lui Tutunaru ca asta se intampla la trombofilie, in sarcina, apare o retea de vase care nu ar trebui sa fie acolo...Sau poate doza de Clexane a fost OK, dar Aspenterul a stricat ceva...habar nu am.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Balanta, eu am patit asa in sarcina trecuta, am avut niste pofte absolut teribile - printre care si pofta de cola- era pe vremea aia nebunie cu sticlele aniversare- mi-am luat un bax de sticle de 0.33 si beam 2-3 pe zi. Iar in rest sunt absolut maniaca cu mancatul sanatos, nu ma ating de bauturi carbogazoase, fie si apa.

Si aveam si niste balonari groaznice, intepaturi , etc. Ca tot povesteam mai devreme ce am patit cu spotingurile mele -de fapt eu mi-am dat seama ca ceva nu e a buna intr-o buna zi m-am trezit fara pofte.

Deci eu zic ca poftele sunt f bune. Si greturile la fel. Acum eu de fapt astept sarcina cu greturi, ca am cateva kg luate pe vremea poftelor mele care nu vor sa plece acum cu tot regimul si gimnastica mea.

Stai linistta, ca e bine! Abia astept sa te intorci de la morfologica si sa ne dai vestile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

MeAlex, care e site-ul dr Tutunaru?



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

gata fetele, am inteles... eu credeam ca hematom = cheag. dar tot nu inteleg de ce mi-a dat dr mea aspenter pt hematom la 5 sapt. precizez ca inca nu stiam de trombofilie atunci

38+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

dara, asta este:

http://reclama/index.php?page=1

candva era mare efervescenta pe el, Tutunaru raspundea acolo, acum nu prea cred ca o mai face, insa gasesti destule info postate , mai vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

kraluca, din cate am dedus eu din diferitele abordari ale ginecologilor, unii sunt de parere ca imbunatatind fluxul sanguin in zona exista posibilitatea ca hematomul sa se elimine fara a afecta sarcina

tu ai sangerat dupa aspenter sau s-a resorbit pursi simplu?
ti-au crescut si doza de progesteron atunci?

Mergi la inceput