Gravidute cu tromobofilie -cap 11-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Fetelor, apropo de raportul greutate - cantitate clexane: la mine dr-ul Albu a fost cel care a propus 0,6 spre sfarsitul sarcinii, dupa ce m-a intrebat cate kg am (86-88, cam atat cred)i-am comunicat d-nei dr U si a aprobat, macar ca analizele ieseau f bine si bebe avea avans zdravan, placenta era tinerica, IR-urile bune,etc. Faceam cate 2 injectii seara, ca aveam deja cumparate de 0,4, dar nu m-am gandit sa fac dimineata si seara, recunosc.

MeAlex, pe prima pagina scria despre Instit Parhon, parca acolo e mai ieftin cariotipul. O prietena de-a mea a facut gratis la un spital de stat din Cluj (cu ajutorul unei "pile", clar), oare nu s-ar putea si in Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

De acord Dara, asa scria, si am 76 kg, deci nu ma incadrez nici la una, nici la alta. De acord ca si Aspenterul are efect si ajuta si el pe langa Clexane, dar cred ca nu trebuia sa iau zilnic de la inceput combinat cu Clexane. Stiu ca tu iei 2/zi, dar nu de la inceput. Fetelor, vreuna dintre voi a luat de la inceput in sarcina 1 Aspenter pe zi+anticoagulant? Stiu ca si Musette a avut sangerari mai mari cand a luat 1 Aspenter/zi.
Incerc sa adun cat mai multe date pentru intalnirea cu dr. Avram. Cred ca a fost o coincidente nefericita: prea mult Aspenter, poate prea putin Clexane, poate si ceva efort pe care nici nu l-am constientizat, poate si prea multa Vitamina C care mi-a activat celulele NK (Sper m-a atentionat asupra dozei de Vitamina C - luam 2 g dupa hemoragie)...cred ca toate astea au produs hematomul si desprinderea sacului, iar NK-urile au mai pus si ele umarul in sensul rau.




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)i
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Floricica, ma gandesc sa merg la Parhon, stiu o mamica cu trombofilie care a fost acolo dupa a 2-a pierdere de sarcina si mi-a zis ca a discutat mult cu geneticiana de acolo si ca i-a ajutat. Si pare mai ieftin si mai serios decat in alte parti. Voi suna la ei sa vad ce si cum. Initial nu prea vroiam la Parhon pentru ca citisem ca dureaza cam 3 luni pana primim rezultatul...si ne gandeam ca poate avem verde mai devreme...dar oricum cred ca atat vor dura analizele: trombofilie pt sot, Factorul XIII pentru mine, Papanicolau+secretii+urocultura+histero, stomatologie ca mi-am rupt o bucata de plomba cu ata dentara, NK-uri si diversi anticorpi...
Cum mai scriam, ma gandesc sa merg la dr. Avram si la dr. Albu...simt eu ca si dr. Albu ar avea niste idei interesante in ce ne priveste.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)i
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

MeAlex, unii medici spun ca atat si trebuie sa astepti dupa chiuretaj, ca sa nu existe complicatii. Altii spun invers, cat mai repede. Tu stii chestiile astea, sigur, ce vreau eu sa te sfatuiesc, daca imi permiti, e sa faci toate analizele si apoi sa lasi lucrurile sa curga de la sine, cand o vrea Doamne-Doamne, si sunt sigura ca vei avea o surpriza frumoasa, cum s-a intamplat si la mine. Si cred ca si sfatul asta l-ai mai auzit, fiindca, din pacate, ai pierdut atatea sarcini. Deci, nu te supara daca mai repet si eu
Eu nu am mers la dr-ul Albu Dragos, ci la celalalt, Albu Dinu. Din cate am inteles, amandoi sunt foarte buni. Eu l-am ales pe Albu Dinu la recomandarea dnei dr Uscatescu, initial pentru eco morfofetala, apoi am continuat sa merg fiindca aparuse o problema la bebe si el mi s-a parut cel mai in masura sa o urmareasca, fiind specializat in malformatii - genetica medicala, plus ca am fost f impresionata de profesinalismul si caracterul sau. si zau ca nu primesc bani pentru reclama pe care i-o fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ai dreptate Floricica, unii dau verde imediat dupa chiuretaj, dar oricum nu as avea curajul sa ne apucam asa repede, fara sa verificam tot ce se poate...si trebuie sa respiram putin...Ma bucur sa primesc sfaturi de la voi, ca si voi sunteti incercate si sunteti foarte informate. Asa voi face, o sa asteptam sa vina de la sine, poate doar o monitorizare ecografica sa ne asiguram ca ovulez.
Asa am auzit si eu, ca ambii dr. Albu sunt buni .



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi,
Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)i
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Alex - stiu ca stii dar repet - eu am luat si aspenter (chiar din preconceptie) si clexane din sapt 6-7. Desi Tutunare a zis ca nu e nevoie si de aspenter, eu am luat in urma sfaturilor primite de la mutante si mi-a fost bine, nu am avut nicio sangerare, nimic. Prin sapt 30 si ceva am inceput sa raresc asenterul si acum nu am ma luat de ceva timp. Poate te ajuta ...

in 37+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dana, stiu ca ai luat de la inceput. Si eu am luat mult timp in preconceptie. Habar n-am, o depinde de corpul fiecareia, o conta ca am inceput Clexane de la 3 saptamani si ceva. Ai zis ca luai zilnic, nu?
Mi-am amintit ca atunci cand am fost de urgenta la Elias, cand am avut hemoragia, unul din doctorii care mi-a facut eco s-a mirat cand a auzit ca iau si Aspenter si Clexane.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

haideti sa va povestesc si eu de Aspenter si Clexane

si eu am luat din preconceptie, pt ca am facut FIV am inceput din zi 1 de stimulare, oprit vreo 2 zile inainte de punctie si apoi reluat. Dupa punctie am inceput Clexane, concomitent cu aspenter .

Eu am avut de 2 ori sangerari dar e mult prea mult spus sangerare. Prima data a fost un spotting maroniu, imediat dupa eco de 6 sapt. Mi s-a spus sa stau linistita, ca e sange vechi, sa nu opresc clexane.

A doua oara- la 8 saptamani. Am plecat de urgenta la Regina Maria in miez de noapte, am fost la camera de garda (n-as mai face asta acum, dar atunci eram absolut terminata de spaima) Embrion cu activitate cardiaca, mai mic cu 3 zile. mi-a facut si control , mi-a zis ca nu se mai vede nici o urma de sangerare. A doua zi , iar am sangerat - dar trebuie sa mentionez ca au fost cateva picaturi, ca si prima data. Atunci insa cred ca a fost o combinatie de factori- avusesem ceva de facut si nu ma ridicasem ore bune de la birou+ facusem o baie pe cap-destul de fiebinte, ma uscasem cu foenul- stiu ca era si extrem de cald si afara si in casa- cred asadar ca toti acesti factori au contribuit. Am facut iarasi eco, de data asta mi-au zis ca "parca se vede un mic hematom" - sa iau 800 mg de Utrogestan in loc de 600, fara efort si dupa o saptamana sa ne vedem iar la control. Dupa o sapt nu mai avea activitate cardiaca- dar dupa cate am aflat din analiza genetica nu sangerarile, nici doza de clexane, nici aspenterul nu au fost cauza, ci o anomalie cromozomiala.

M-am tot documentat atunci despre hematoamele astea si am ajuns la concluzia ca intr-adevar , exista riscul ca un hematom mare sa dezlipeasca placenta . Sunt o gramada de factori din pricina carora se pot forma, si da, anticoagulantele sunt unul din ele. Dar mai sunt si altele. Cu hematoamele, daca sunt , lucrurile se complica: ori se retrag sub tratament, ori se elimina - de obicei prin sangerare- si atunci exista riscul sa se duca si embrionul. De asta mi-am propus ca data viitoare oricat de exagerata as parea cel putin in primul trimestru cu efortul sa o las mai moale, si sa ma menajez cat pot, ca nu vreau sa imi reprosez nimic.

Cu aspenterul nici eu nu stiu ce sa fac, facand FIV voi avea o cantitate mare de hormoni in organism si voi fi destul de coagulata.

Despre combinatia Clexane Aspenter am vazut si eu cativa medici mirati, dar atat Uscatescu, cat si Avram mi-au explicat ca actioneaza diferit, unul e anticoagulant, altul agregant plachetar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

fetelor, eu nu mai inteleg! cum adica anticoagulantele contribuie la formarea hematoamelor? anticoagulantele impedica formarea de trombi, iar trombii creaza hematom... eu la 5 sapt de sarcina aveam un hematom, am inceput pt prima data aspenter si la 7 sapt se resorbise, nu mai era niciun chegulet!
edit: anticoagulantele favorizeaza circulatia si in cazul unui vas lezat curge mai mult sange, se coaguleaza mai greu si hematomul e mai maricel... dar asta nu inseamna ca antic ajuta la crearea hematomului

38+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Da, MeAlex, nu am luat de la inceput aspenter si nici clexane, dar stiu fete de la mine de la odisee care au avut hematom, una cu Clexane (a facut FIV), una fara, niciuna cu Aspenter. Doar ca ele au avut norocul sa se retraga. La fel cum o fata de la mine de la odisee a avut candva (nu in sarcina) chist hemoragic si i-a pleznit, eu am avut chist hemoragic de 7 cm (deja stateam pregatita sa fug la urgenta, ca era la nivelul la care plezneste, imi indicau chiar unde sa ma duc cel mai aproape de casa, sa nu umblu brambura sa nu intru in soc si sa nu raman fara ovar) si mie mi s-a retras. Se umple foliculul gol cu sange, dupa ovulatie, si creste, si creste.
Tu crezi ca o doza mai mare de Clexane ar fi impiedicat spargerea hematomului? sau ar fi impiedicat formarea lui? Sau te gandesti la altceva cu clexane mai mult?

kraluca, din cate stiu eu mecanismul coagulare/sangerare, ele-s cam opuse. Daca se coaguleaza repede (trombofilie) = nu mai curge/sangereaza. N-am mai auzit ca cheagul formeaza hematom. Hematomul e sange necoagulat care curge si curge si curge intr-o cavitate. Cheagul e sange coagulat (deci nu curge).Si da, anticoagulantele si antiagregantele favorizeaza sangerarile. De-asta te si avertizeaza sa stai 12 ore dupa clexane fara epidurala ca sa nu faci hematom pe coloana, ca faci hematom de la clexane, scrie si in prospect si de-aia asteapta si doctorii 12 ore.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput