Gravidute cu tromobofilie -cap 11-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cybele, te rog, poti sa-mi spui asa in cuvinte ce scrie in link? Ca mi-a aparut o chestie cu 'reclama'.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

dara, scuze, am postat si n-am mai verificat daca nu cumva m-au cenzurat , iata cum ii fac reclama lui tutunaru
site-ul este infertilitate punct ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Site-ul e www. infertilitate. ro. Elimina spatiile libere...acolo raspundea la intrebari, erau intrebari adresate in 2004-2006, se discuta si despre trombofilie...multe...dar de ceva timp au disparut raspunsurile lui. Mai sunt explicatii interesante la la Cauze. De pe site-ul lui am invatat cum se pune diagnosticul corect de sindrom antifosfolipidic, ca nu se bazeaza pe ac. lupus anticoagulant pozitiv si altele...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Un capitol doar cu vesti bune.

Ultimele pagini nu am reusit sa le citesc pentru ca sunt prea obosita ... insa am intrat sa ii spun lui MeAlex ca citind acum mai multe detalii legate de ea cred si eu ca doza de Clexane a fost cam mica.
De asemenea eu la ambele sarcini am avut hematoame mari la prima sarcina am primit ca tratament initial doar TromboAss 100 (ca si aspenter doar ca mai puternic) si Utrogestan 100 ambele zilnic. La 7 saptamani se resorbise, joia am terminat tratamentul si lunea am sangerat abundent ... deja in acele zile de joi pana luni timp in care nu am mai luat tromboass si utrogestan se formasera alte 2 hematoame mari care desprinsera placenta ... am continuat sa iau tromboass si utrogestan apoi am inceput sa iau si Clexane 0.4 pana la confirmarea trombofiliei dar si repaos total la pat (nici la toaleta cateva saptamani). Cand trombofilia s-a confirmat si inca hematoamele nu s-a resorbit mi-a marit doza de Clexane la 2x0.4 pana la resorbirea completa a hematoamelor.i aveam mai putin de 45 kg ... doar dupa resorbire s-a oprit si sangerarea. Acum la a doua sarcina luam Tromboass de la sarcina cu Gabriela si nu l-am oprit decat scurta perioada, iar Clexane 0.4 am luat de la 3 saptamani si 2z ile. Cu toate astea la 5 saptamani si 4 zile deja aveam iar 2 hematoame, am stat la pat si incet s-a resorbit iar ca si tratament suplimentar am luat doar Utrogestan pana la 8 saptamani. Daca zici ca decalotarea (desprinderea) era mare cel mai probabil medicul ar fi trabuit sa iti indice repaos total la pat, sa iti lase zilnic aspenterul, sa mareasca doza de Clexane (cu atat mai mult datorita greutatii tale) insa toate astea nu ar fi garantat fiind desprinderea mare si probabil neputand sa se prinda la loc placenta. Imi pare f rau pentru toate astea, iti doresc multa ptuere si incredere ... pe de alta parte acestea sunt doar observatiile mele bazate pe experientele proprii si ale unor prietene apropiate, dar nu in mod sigur cele mai corecte. Atat pot doar sa iti spun ca eu si al prima si la a doua sarcina am mers pe tratamentul dat de ginecologa care are experienta din 2005 cu astfel de pacinete si ea are cca 95% din pacinetele cu trombofilie din oras, poate chiar din judet.

Noi azi am schimbat prefixul ... Avem 30 de saptamani.

va doresc o seara placuta tuturor.



MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Va multumesc, Cybele, MeAlex, sper sa apuc sa citesc. Pupici.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

P@ulici, multumesc mult pentru informatii. Ginecologul mi-a recomandat repaos total (mergeam doar la toaleta), mi-a crescut doza de Utrogestan la 800 mg, No spa si Scobutil. El merge pe mana lui dr. Uscatescu, iar ea mi-a scos Aspenterul si a lasat doza de Clexane la fel. Tinand cont ca ginecologul nu a comentat prea mult asupra sanselor, a zis ca asteptam sa vedem si decolarea era mare, hematomul tot mare, eu nu cred ca se mai putea face ceva...stiu de hemoragii si lipiri de placenta in trim. II si III (la mine inca nici nu era placenta), cred ca dezlipirea era mult prea mare raportat la marimea saculetului. Ce am mai observat eu si parca am mai scris, e ca saculetul mi s-a parut mult mai mare fata de embrion, la 11 sapt, cand deja nu mai avea act. cardiaca embrionul era cam de 7-8 sapt...La sarcina trecuta, cand nu aveam tratament de trombofilie, saculetul era mai mic cu o saptamana, iar embrionul era OK.

Fetelor, imi cer scuze ca am monopolizat discutia...O sa ma potolesc un pic. Va multumesc din suflet ca ma cititi si ca suportati si ca ma repet, ca reiau povestea de n ori...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Alex inteleg ... si la mine era 3/4 din suprafat desprinsa dar nici tratamentul nnici repaosul nu garantau bunul mers. Am citit si ca era diferenta aceea de dezvoltare a embrionului in comparatie cu saculetul si nu stiu ce sa zic ... probabil tot din cauza dozei mici de Clexane, dar sigur nu e... Nu iti fa griji ca monopolizezi discutia, e normal si sunt sigura ca toata lumea intelege ca ai multe intrebari si nelamuriri

Acum va zic o seara placuta, eu ma pun in pat.



MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare
O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

MeAlex, pe mine nu ma deranjeaza, daca e si altceva de vorbit putem vorbi bine merci si printre. Cel putin din partea mea poti sta linistita. Daca-ti face tie rau, e alta problema, sper sa nu. Oricum, cum vrei tu.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui cybele

kraluca, din cate am dedus eu din diferitele abordari ale ginecologilor, unii sunt de parere ca imbunatatind fluxul sanguin in zona exista posibilitatea ca hematomul sa se elimine fara a afecta sarcina

tu ai sangerat dupa aspenter sau s-a resorbit pursi simplu?
ti-au crescut si doza de progesteron atunci?


chiar daca dr gineco mi-a spus ca s-ar putea sa sangerez putin, eu nu am sangerat cand s-a resorbit hematomul. doza de utrogestan atunci mi-a introdus-o prima data... mai tarziu, intrucat uterul ave contur neregulat mi-a propus sa intru pe progesteron injectabil, despre care, am spus de mai multe ori ca mi-a facut mult bine (chiar daca sunt destul de dureroase injectiile).

38+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dara, ! Nu ma deranjeaza, sunt destul de rationala si consider ca discutia cu voi si impartasitul experientelor ma ajuta. Poate ajuta si pe alte fete care doar citesc...mie mi s-a intamplat sa caut diverse teme pe google si sa ajung la discutii de pe forum. M-au ajutat si ma ajuta discutiile din trecut (de aici si de la Trombofilie).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput