LMA Licurici de ianuarie-februarie 2009 (161)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Porumbita e bun si pentru Irina care are 1 an?

Porumbita eu cred ca sunt perioade si in viata copiilor, cel putin asa am observat la Vlad, trebuiesc gestionate cum trebuie si trec, nu poate fi cuminte tot timpul. Eu personal cred ca intre 3 si 5 ani este perioada cea mai dificila la ei, am observat pe mai multi copii din jurul meu, se formeaza oarecum. Oricum de la gradi invata si prostii de la ceilalti copii, sa fie violenti sa scuipe sa vb mai urat, nu au cum sa fie toti copiii din jur perfecti, si asta "ajuta" la schimbarea comportamentuklui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

Porumbita, parerea mea este ca in Romania se cere prea mult de cei asa mici. Eu nu cred ca un copil care de-abia a facut 3 ani trebuie sa stie atatea, tarile lumii, tot alfabetul, etc. Pai la scoala ce mai face?
Eu personal sunt adepta stilului "sa nu sarim peste etape", si am mare grija ca Lucas sa poata fii copil in liniste. Aici pana intra la scoala nu se pune accent pe cate cantecele stiu, cate cunostiinte generale au...
Cat despre comportament, e absolut normal sa aiba astfel de perioade.
Cateodata sunt obositi, sau au un puseu de dezvoltare, eu in locul tau nu mi-as face asa multe griji. Poate poti sa-l intrebi intr-un moment de liniste, cine stie ce l-o fi deranjat la gradi, vreun coleg mai indraznet, o remarca a educatoarei, sau pur si simplu testeaza reactii ale celor din jur, e si asta o faza din dezvoltarea lor
PS: ti-am trimis demult cerere pe facebook, cred ca n-ai vezut-o, as vrea mult sa-ti pot vedea pozele de la ziua lui Robert.

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 24+Bianca

www.foto-la.de/Lucas/" target="_blank">POZE LUCAS
POZE BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu stiu dc merg la un an, parca da, cel putin echinacea si imunogripul sigur scrie pe prospect dc cauti pe net


eu nici nu imi doresc copil cuminte, serios acum; prefer unul cu personalitate decat unul care unde l pui acolo sta;
doar ca ma gandesc ca tr sa il ajut cumva sa verbalizeze mai bine cand e nervos si sa aiba supape de refulare si cand nu sunt eu cu el (dc sunt merge sa aplic ce zicea Karp in cartea lui, cu coltul de liniste - care de regula e la mine pe picioare si cu inspiratul si expiratul pana ne calmam)

la concentrare nu prea stiu cum sa fac; acasa eu cu el lucrez ff bine, rar si pe per f scurte ce tr sa il "atrag" sa terminam ce facem
nu stiu, sa mai "cercetez"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui asparagus

Porumbita, parerea mea este ca in Romania se cere prea mult de cei asa mici. Eu nu cred ca un copil care de-abia a facut 3 ani trebuie sa stie atatea, tarile lumii, tot alfabetul, etc. Pai la scoala ce mai face?



a, pai nu la gradinita a invat tarile; cu noi acasa; avem harta lumii pe perete si i-a aratat odata sotul unde o sa mergem in vacanta; si el a inceput da aici ce e, da aici ce e etc..
si de atunci ar sta cu orele sa ii arati si el sa repete;

Citat:

Eu personal sunt adepta stilului "sa nu sarim peste etape", si am mare grija ca Lucas sa poata fii copil in liniste. Aici pana intra la scoala nu se pune accent pe cate cantecele stiu, cate cunostiinte generale au...

pai cum ziceam, multe de chestiile pe care le stie le stie de la noi, de acasa; sa nu iti iamginezi ca il pun la masa si zic: gata, acum 30 de min facem lectii... nu, e totul o joaca; marcile de masina le-a invatat (si eu odata cu el )ca era fasciant de simbolurile care sunt pe capote
literele le-a invatat pt ca ma pune sa scriu diverse nume pe tablita lui sau cuvinte ca mama/mami/buni etc
eu le scriu de tipar
cand am vazut ca le retine si imi arata el pe strada cate o litera de tipar i le am asociat cu cate ceva M de la mihnea sau mami, R de robert
lui ii place maxim sa le recunoasca

sau stanga dreapta le-a invatat ca ma tot intreba si cum o iau acum (cand mergem cu masina), eu zicem, el repeta, fiind cam aceleasi drumuri zilnice a inceput sa asocieze; apoi i-am arat cu mana care e st si care e dr; le mai incurca da nu mult

in plus eu preefr sa isi exerseze memoria cu chestii de genul asta care consider ca ii vor fi utile si mai tarziu decat cu nespe poezioare (nu suport intrebarea clasica - si ia zii, ce poezie ai mai invatat la gradinita?)

Citat:

Cat despre comportament, e absolut normal sa aiba astfel de perioade.
Cateodata sunt obositi, sau au un puseu de dezvoltare, eu in locul tau nu mi-as face asa multe griji. Poate poti sa-l intrebi intr-un moment de liniste, cine stie ce l-o fi deranjat la gradi, vreun coleg mai indraznet, o remarca a educatoarei, sau pur si simplu testeaza reactii ale celor din jur, e si asta o faza din dezvoltarea lor
PS: ti-am trimis demult cerere pe facebook, cred ca n-ai vezut-o, as vrea mult sa-ti pot vedea pozele de la ziua lui Robert.


m am gandit si la asta
da mi pe pm numele de familie, poate nu l-am recunoascut si de aia nu am dat accept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Porumbita felicitari pentru baietel! Bafta la gasirea numelui!

Robert stie cumva de sarcina? Asta poate fi unul dintre motivele pentru care si-a schimbat comportamentul. Mai ales daca lumea te intreaba pe tine de sarcina, pune mana pe burtica, etc.



Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna dragelor,

In primul rand, La Multi Ani licuricilor sarbatoriti in ultimele zile de cand nu am mai intrat: Alexandru de Micola, Stefan de Carmen Marieta, Eva de Roxana, Robert de Porumbita, Clara de Cadia, Filip de Anuc, Ana de Lisa si toti ceilalti copiluti pe care, fara sa vreau i-am omis!

Nu am mai intrat de ceva vreme pentru ca, imediat dupa ziua Alexiei, fetita s-a imbolnavit. Initial a parut a fi o viroza banala care insa s-a complicat si s-a transformat in pneumonie. Sambata seara a fost destul de greu, am crezut ca o sa chem salvarea, la un moment dat ii numaram respiratiile. Dr ne-a zis sa ii facem nebulizare cu adrenalina, asa cum ni s-a facut in spital, insa, mi s-a parut ca de data aceasta, a iritat-o destul de tare. Acum este mai bine, inca tuseste, dar de pe 20 ianuarie, Ale nu a mai iesit din casa, asa de bolnavioara a fost.

Mititica s-a plictisit atat de tare, incat imi cere sa o duc la gradi, la FTK, imi spune ca ii e dor de anumiti colegi, etc. Sper ca, de luni, sa putem merge la gradi, dar sa vedem daca se mai aude ceva la plamani.

Petrecerea a iesit foarte bine, am fost 15 adulti si 3 copii iar Minnie a fost foarte draguta. I-a distrat foarte bine pe copii, le-a facut joculete, i-a pictat, au dansat. Ale a fost foarte incantata ca dorinta i s-a indeplinit si Minnie a reusit sa ajunga. Incerc sa pun poze. Acum urmeaza petrecerea de la gradi, ca se va face bine. Acolo va veni Alba ca Zapada!

Patri, ma bucur ca Irina e mai bine. Si eu ii dau Alexiei Viucid si am impresia ca mananca mai bine, plus ca a rezistat destul de bine la gradi. Cred ca a luat viroza de la Teatru, nu neaparat de la gradi. Sa imi dai SMS cu adresa ta.

Porumbita, si Ale e la gradi privata si educatoarea imi spune si chestiile pozitive, si pe cele negative. La fel la FTK, la sfarsit de curs, se face un raport in care mi se zice si ce face bine, si unde mai avem de lucru.

Unul din pedagogii de la FTK mi-a spus, cand a aflat ca Ale merge la gradi, ca abia de acum imi voi cunoaste copilul cu adevarat. Si are mare dreptate. Gradi are si efecte pozitive (majoritatea), dar este si o sursa de comportamente mai putin benefice, pe care copiii le imprumuta unii de la altii. Unii copii provin din familii cu traditii educationale diferite si, daca educatoarea nu ii controleaza, copii invata si chestii urate, gen injurat, muscat, furat etc. Baza sta in educatoare si ii nr de copii de la grupa.

Cred ca fiecare copil ia contact, cand iese de sub aripa noastra, cu comportamente diferite, chiar negative. Sta in puterea noastra de a-i ghida, de-a lungul dezvoltarii personalitatii lor, pentru a nu li se parea ca aceste lucruri sunt interesante si a le respinge. Toti copii au o latura teribilista, vor sa atraga atentia, dar daca parintii le sunt aproape si petrec timp cu ei, se joaca cu ei, sper ca vor putea respinge aceste tentatii. E tare greu sa fii parinte in ziua de azi, cand sunt atatea tentatii si timpul petrecut cu copilul este atat de limitat!

Ma pregatesc de plecare.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Bee, sanatate multa! Azi am iesit din spital cu Eva, si a a facut pneomonie tot de la o viroza. Sper sa va reveniti rapid!

La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultimele zile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Anna ce faceti? Cum mai e Eva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Porumbita felicitari pentru baietel! Bafta la gasirea numelui!

Robert stie cumva de sarcina? Asta poate fi unul dintre motivele pentru care si-a schimbat comportamentul. Mai ales daca lumea te intreaba pe tine de sarcina, pune mana pe burtica, etc.



nu m-am gandit ca ar putea fi sch de comportament de la asta

el stie de mult, inaintea celorlalti
vine si vb cu bb, imi aduce sa mananc sa ajunga la bb
si nu, nu pune nimeni mana pe burta (nu imi place gestul si au invatat lectia de tura trecuta )


bee, anna mama multa sanatate fetitelor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Cristina, suntem bine multumita Irinei ca a avut grija de noi! Acum sa-si revina ca este f agitata dupa tot ce a fost acolo, eu inca stresata...dar ne revenim noi usor usor si cu capul.


Mergi la inceput