Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Elena, stai linistita!! Nu tb sa iti ceri scuze...chiar nu ai de ce.
Pufescu, Raul inca nu a facut fixatii pt haine, de fapt inca nu are nimic preferat. Cu ce se joaca el mult sunt niste CD-uri pe care le tot pune pe suportul lor. Dar daca i le iau si nu i le mai dau nu e nici o pb. E tare Raducu tau!!!
Maurice, multa sanatate. Saracuta de ea

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

poze iarna 2011-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula

Pufescu, chiar ca e tare Raducu al tau! Nici al meu nu are (inca) preferinte la haine. In schimb are la mancare. Adica nu ar manca nimic cu placere decat fructele, laptele si friptura .
A facut insa criza cand l-am bagat pe ursul Winnie prima data la spalat la masina

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui matusa77

Eladeea, ti-a spus dr. ce beneficii aduce ozonul?
Fratele meu are necroza la sold, i-au recomandat injectii cu ozon, n-au avut nici un efect a facut destule de multe si ... tot la operatie o sa ajunga.

mama lui Ducu -nazdravucul
15 iulie 2010


imi pare rau de fratele tau...nu stiu despre beneficiile ozonului, ziceam ca ma apuc sa studiez...nu stiu in astfel de pb grave, care ar fi alternativele cu efecte benefice si rapide...dar clar as incerca, cum zicea si pufescu, si alte metode alternative pana la operatie...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

paula, eu zic din experienta mea legata de carnea de pui. E plina de hormoni, Elise la 6 ani are cateva firicele negre la pasa. Plus sunt studii care arata ca oamenii devin rezistenti la anumite antibiotice (cele cu care sunt tratati puii in anumite etape ale dezvoltarii).
Dar suntem carnivori si nu putem renunta.

pufescu, tu faci in casa tofu? Daca da, imi recomanzi si mie o reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

am facut si eu duminica trecuta reteta cu avocado pusa de histamina (chiar, pe unde umbli?) pe grup.

Mica - se uita cu coada ochiului la soldatei, a incercat sa ia unul in mana si i s-a facut sila (desi mananca soldatei cu pasta de branza, deci nu consistenta a fost de vina).
Cea mare - a papat mai in sila o felie unsa, am intrebat-o daca ii place, a zis da, dar cand am intrebat-o daca ar mai vrea a zis NU.

Eu si Stef am mancat, dar nu am fost incantati (nu am pus ceapa verde).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

mai, cu cat citesc mai mult despre vegetarianism, alimente saantoase, etc. si ma afund in detalii, cu atat mi se pare mai complicat...vreau si eu sa sintetizez cumva informatiile ref. la alimente sanatoase, care contin proteine, care contin fier, etc. un meniu ca exemplificare, etc.

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

eladea sunt meniuri simplificate si explicatii sintetizate in cartea Copilul vegetarian pe care am trimis-o pe mail.
Crissy,da fac tofu in casa. Am aparat de facut lapte de soia,dar am facut cateva luni manual. Vrei si reteta de facut laptele sau doar tofu?
Tofu e foarte simplu,se coaguleaza laptele de soia fie cu zeama de lamaie(cam jumate de lamaie la 1.5l am pus eu,dar depinde de lamaie presupun), sau cu calciu ca la branza calcica,sau cu sare nigari care se cumpara.Eu de obicei fac cu lamaie. Dupa care se strecoara ca branza.Eu am o smecherie de plastic pt strecurat,am primit-o cadou cu aparatul...dar se strecoara mai simplu in tifon.Se scurge bine si gata...se tine in frigider. Initial nu are nici un gust,in functie de ce vrei sa faci pti sa il condimentezi,sa il amesteci cu legume,cu fructe,etc. Mi se pare mai bun asta de casa decat cel cumparat,plus ca nu are atata sare(si E-uri).E fain amestecat cu ardei,cu masline sau cu ciuperci,cu marar,cu chimen,etc.Bubu nu il mananca simplu(nu ii place consistenta),in schimb ii place mult in diverse preparate. La noi la loc de cinste in meniu e placinta de spanac cu tofu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Crissteo, ce simpatica ai fost! Neam de neamul tau n-a mancat din astea, zici.

Tare simpatic Ducu! Mi-l imaginez in cucu gol dar cu o vesta pe el si dansand pe Poppins.
V e absolut crizat dupa oale, capace, polonice, linguri . Se lasa cu urlete orice legare a dulapului de oale. Acum, ca mai strica, nu-i bai, dar sunt capace de sticla care sunt coomplet off-limits si cu oalele mai mari se si loveste. Ibricele nu mai au coada , cred ca nu i se pareau ok asa . A mai rupt o toarta de la o oala. Asa de tare m-am saturat sa ma cert cu el pt orice, dar orice lingura de mancare facuta, parca intra in sevraj cand vede strachinile, tremura, fura cate una si fuuge sa nu cumva sa-l prind.

La noi (e drept ca suntem moldoveni) in ultimele generatii (adica ce se stie sigur, fara sa presupunem, adica de la bunica lu' bunica) se baga untura de porc iarna, cand venea strabunica de la camp bea apa cu zahar (rafinat) nu a mancat catusi de putin atat de variat si vreau sa zic ca au frizat sutica de ani mai toti.
Dar noi nu putem consuma aceleasi lucruri (nu se mai poate reproduce nici solul, nici aerul) sa bagam si toate rahaturile pur comerciale si pliiine de E-uri, coloranti si toti conservantii ieftini si toxici, sa stam si cu fundu'n masina si la computatores si sa fim si supli, frumosi si sanatosi. Unora le iese, dar sunt cazuri rare, tine probabil si de gene si de varsta.

Maurice, si V a avut o chestie, care din descriere ar semana cu ce spui tu. Nici apa nu bea atunci . AICI si in urmatoarea poza. (aparatul nu a surprins atat de bine..)
Sanatate multa!

Btz, mami, ce mai faci? Sper ca sunteti bine!



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Io habar nu am cum arata lintea, nautul... D'apoi sa le mai si gatesc... Eu ii dau lui v deocamdata legume mai la indemana- morcovi, patrunjel, ardei, telina, mazare, spanac, ceapa, fasole verde. Cam astea cred. Aaa, si dovlecei.

As face si eu ceva chiftelute la cuptor, din dovlecel cu ceva. O sa caut pe net. Deocamdata am salvata reteta de paste cu branza, de la Mycya. Sa vad cand o fac.

Merg la nani, v doarme.

Bamboletta, pe unde esti??? Antonia e la gradi? Ca ma gandeam ca vei avea mai mult timp de forumeala. ati mai vb de MI2?

Cris, Mirela, voi cum ati ramas cu MI2?

Noapte buna si linistita, mamici dragi!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufescu

eladea sunt meniuri simplificate si explicatii sintetizate in cartea Copilul vegetarian pe care am trimis-o pe mail.

mami de Raducu, 10 august 2010


de 15 minute caut si n-o gasesc...unde e??? help, please!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput