Un copil? Doi? Ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si la mine barza s-a lasat greu convinsa. Abia dupa ce-am pacalit-o cu un FIV a last copilul din cioc. Pana l-am facut si pe al doilea...iar a durat. Anul asta incep clasa 1 cu al 2-lea copil si voi avea 42 de ani. Nu ma simt batrana . Daca ar mai gresi barza l-as tine si pe-al 3-lea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburusca

Argumente PRO- un copil este o bucurie, am avea cu ce "sa il crestem" si pe al doilea




Ai uitat argumentul pro care conteaza cel mai mult: baiatul tau va avea un frate (o sora) care sa-i stea alaturi in viata. O parte din cei care ti-au raspuns au mentionat clar ce inseamna asta.
Daca va permiteti si va doriti, nu ezitati. E o "investitie" de viitor foarte buna.



Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am avut si noi dilema asta. Eu una tot timpul al vrut inca un copil, sotul a fost mai greu de convins din aceleasi motive enumerate de tine. Ne-am hotarat in 2009 cand Mosul a sarit calul ( sau renul) si i-a adus fetei jucarii cat pentru cativa copii, asta a fost argumentul suprem care ne-a convins ca putem si cu doi copii sa ne descurcam. Asa ca, daca primul copil s-a lasat asteptat, al doilea, nici nu am apucat sa ne dezmeticim, de Revelion am luat decizia si in februarie bebe nerabdator era era bine merci la caldurica ( nici nu visam sa se intample atat de repede), acum ne gandim ca asa a fost sa fie, ca daca nu ramaneam gravida atunci, cu toate masurile economice care s-au luat in 2010 sigur renuntam la idee.
Daca la primul copil, conceptia mea despre viata si copii s-a schimbat radical, la al doilea s-a intamplat la fel. Oricum, al doilea m-a gasit mult mai pregatita, mult mai relaxata si parca a crescut mai repede :), timpul a trecut altfel.
Daca sotul s-a lasat convins cu greu la ambii, acum mi-a spus ca daca "barza face vreo greseala", e binevenit si al treilea (eu 40 el 34), mai radem pe seama pledoariilor mele de cand incercam sa-l conving sa mai facem unul ca asa ma simt eu implinita, acum imi spune "sper ca esti terminata" ( cand vine de la serviciu si ma gaseste cu replica "m-au terminat copii azi").

Ce este greu, faptul ca nu am avut absolut nici un ajutor, ca in toamna incep serviciul si nu stim ce vom face, sa dam fata la scoala, baiatul la camin, sa angajam bona, sa amanam scoala un an, sa, sa...nu gasim solutii care sa ne satisfaca pe deplin, desi solutii exista.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Wow..eu am 29 ani..am un baiat de 1,8 ani..il iubesc ff mult..sotul meu si restul (prieteni, rude, vecini, parinti) zic ca ar trebui sa mai facem un copil..sa nu-l lasam singur pe lume..eu insa sunt mai pragmatica si ma gandesc la ceea ce as putea sa i ofer..am un servici cu venit mediu..sotul castiga ceva mai bine, dar nu pot sa zic ca suntem bogati sau..pur si simplu traim decent..adica inca o "gura" in plus nu ne-ar saraci..dar eu ma gandesc la vitor..ce posibilitati as avea sa tin 2 copi la facultate..daca as avea casa sa le dau la fiecare..pt mine faza cu locuinta e esentiala..e greu sa stai cu soacra/mama in casa...momentam noi avem o casa (la rosu) plus un apartament care e al parintilor sotului si va fi al nostru pe vitor..dar un al doilea copil ar insemna sa stea cu noi in casa...Poate veti rade dar pe mine ma macina rau gandurile astea...eu imi doresc sa pot sa ii ofer copilului tot, dar absolut tot ce isi doreste (mie nu mi s-au oferit prea multe..nici macar posibilitatea de a studia..dar am facut-o pt ca mi-am dorit si am muncit pt asta..de aceea poate am aceasta conceptie)..Ma gandesc ca 2 copi inseamna sa impart tot ceea ce i-as da unuia la 2..in vremurile de azi e greu..mai ales ca nu ai certitudinea ca o vei duce maine macar la fel de bine ca astazi...Eu personal am decis sa nu mai fac copii..sper sa fie Iusti sanatos..dar e vorba aia..niciodata sa nu zici niciodata...Cum zice si sotul ..poate gandesc prea mult la viitor..dar nu pot sa fiu altfel..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Primul la 32, al doilea vine in cateva saptamani cand voi avea aproape 35 si speram la inca unul - sau gemeni - pe la 38.

Finn Constantine 15.10.2009 si 27+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Oana, lasa-le naiba de case, eu cu sotul am pronit de la 0 sau poti sa spui chiar de la -, si dupa ce am trecut prin toate gandurile si etapele, inclusiv cele pe care le spui tu, am decis ca nu le voi rapi copiilor bucuria de a se realiza singuri, adica bucuria de a-si face singuri o casa si un rost, nimic nu se compara.
Da, voi avea grija sa aibe o "zestre", dar sper sa reusesc sa-i cresc in asa fel incat sa reuseasca singuri. Iar cat voi avea, voi imparti in mod egal la doi. Adica, daca am un apartament, il vand si le impart banii, daca am un teren il impart in doua, casa parinteasca este casa parinteasca, dupa ce mor fac ce vor cu ea, dar vor avea tot timpul usa deschisa si parinti care sa-i sprijine real.

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Ce fac eu cu timpul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburusca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui buburusca

Argumente PRO- un copil este o bucurie, am avea cu ce "sa il crestem" si pe al doilea




Ai uitat argumentul pro care conteaza cel mai mult: baiatul tau va avea un frate (o sora) care sa-i stea alaturi in viata. O parte din cei care ti-au raspuns au mentionat clar ce inseamna asta.
Daca va permiteti si va doriti, nu ezitati. E o "investitie" de viitor foarte buna.



Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


ai dreptate in ce spui tu acolo, insa poti sa ai si 10 frati si sa nu iti fie apropiati sufleteste.
stii cum este, cand sunt mici sunt apropiati, se joaca impreuna, apoi merg la scoala/facultate si fiecare are cercul lui propriu de prieteni.
am o sora, apropiata ca varsta insa nu mai suntem "ca surorile". fiecare are drumul ei, casniia proprie, problemele ei. relatia s-a racit dupa ce fiecare s-a casatorit si amandoua am avut impresia ca parintii o ajuta mai mult pe "cealalta".

eu nu vreau inca un copil pe ideea sa fie cineva langa copilul de acum, sau sa se nimereasca unul la batranete sa ma ingrijeasca. eu l-as face doar pentru ca as vrea doua exemplare din ce am acum
il vreau doar ca sa il iubesc. daca el nu ma va iubi...ma multumesc si asa . e suficient ca il iubesc eu

dar, asa cum am mai spus, ma sperie putin si dubla responsabilitate. nu sunt f comoda , insa cand nu am chef...nu am
ma gandesc ca voi avea de doua ori de invatat liniute si bastonase, de dat admiterea, de dus la sport si la engleza, de dus in 'nspe mii de locuri. caci va fi o diferenta de 6 ani intre ei. unul va incepe clasa I iar celalalt va fi in clasa a sasea.

offf....oftez din nou!

si , da, stiu ca vom regreta mai tarziu amandoi ca nu am facut 2. eu deja regret de mult timp ca nu l-am facut la diferenta de 2 ani, adica sa trec din CIC1 in CIC2, insa nu cred ca ieseam zdravana la nervi cu 2 copii mici(sunt uneori isterica )imi pierd cumpatul.

pe fortele proprii ma voi baza ca nu avem rude apropiate ca distanta, iar sa vina bunicii ...poate insa nu stiu daca se poate asta cu anii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Interesanta chestia cu zestrea...si eu, ca oricine, ma gandesc la asta.
Am avut o discutie cu un tip pentru care eu am toata admiratia, ne cunoastem foarte bine, este un tip bogat, are o multime de proprietati si doi copii. Mi-a spus ca el nu le lasa copiilor nimic, insa toti banii ii va cheltui pe educatia lor. Cele mai bune scoli private, cele mai tari facultati din lume, el e dispus sa cheltuie toti banii pentru ca sa le dea o sansa sa-si poata construi singuri ce viitor vor vrea. Ar putea sa le lase bani sa nu munceasca niciodata, insa crede ca i-ar nenoroci pe viata in felul asta. Prefera sa le dea pe filiera asta.
Sigur, depinde de copil, eu insa ii dau dreptate.
Pentru fata mea cea mare am o garsoniera de cand s-a nascut, toata lumea stie ca e a ei...iar ea vrea sa studieze in Olanda si sa locuiasca apoi acolo. Nu-i trebuie nici o garsoniera.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburusca

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui buburusca

Argumente PRO- un copil este o bucurie, am avea cu ce "sa il crestem" si pe al doilea




Ai uitat argumentul pro care conteaza cel mai mult: baiatul tau va avea un frate (o sora) care sa-i stea alaturi in viata. O parte din cei care ti-au raspuns au mentionat clar ce inseamna asta.
Daca va permiteti si va doriti, nu ezitati. E o "investitie" de viitor foarte buna.



ai dreptate in ce spui tu acolo, insa poti sa ai si 10 frati si sa nu iti fie apropiati sufleteste.



Sigur ca e posibil, dar destul de putin probabil.
Exemplul este foarte aproape de noi...sotia mea mai are doi frati si o sora, sunt 4 deci; cu fratii nu are legaturi, dar are cu sora, care ne-a si cununat.
Morala? Mai fa trei, sa fie 4, sansele cresc...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Eu am doi si luni ma duc sa-l nasc pe al 3-lea.
Deci eu votez 3.

_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

39+ *** Mami de Sebi (25 Mai 2004) si Sofia (14 August 2008)

Mergi la inceput