Un copil? Doi? Ce parere aveti?

Un copil? Doi? Ce parere aveti? | Autor: buburusca

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sunt in dilema cu acest subiect si unde puteam gasi ceva lamuriri decat pe DC! Asadar, apelez la voi, parinti, sa imi impartasiti din experienta voastra, parerea voastra.

Treaba sta cam asa- am 32 de ani, un baietel de 5 ani si ne gandim amandoi la inca un copil. Dar nu suntem prea hotarati.

Argumente PRO- un copil este o bucurie, am avea cu ce "sa il crestem" si pe al doilea

Argumente CONTRA- varsta mea(nu, nu sunt batrana si nu vreau sa jignesc alte mamici, insa eu consider ca e o varsta cam maricica- deja il duc in clasa intai la 40 de ani)
- ma sperie gandul sa o iau iar cu pampersi, colici, dinti, primii pasi etc
- inca un copil inseamna niste responsabilitati duble si niste nervi dubli(se vor certa "ca fratii" pe orice, vor fi mereu in neplacuta senzatie ca "celalalt" este favorizat si "preferatul", iar eu voi fi arbitru. Daca e singur, toate astea dispar. Ar fi mai simplu.
-eu inca trag ponoasele CIC de 2 ani si nici acum nu mi-am mai gasit ceva job decent platit, deci cu inca un copil, la 34-35 de ani...nu ma mai angajeaza nici tata-mare.

Asadar, nu stim ce sa facem. Sigur vom regreta mai tarziu ca nu l-am facut, insa zice sotul meu - "In viata nu ai tot ce iti doresti, nu?" . Sa ne bucuram de acesta, ca altii nu au facut nici macar unul(nu ca nu au putut, chiar stiu ca nu au vrut ca erau cu cariere si ocupati, iar la batranete regreta amarnic).

Multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ceva nu e bine: daca ai 32 si un copil de 5 rezulta ca il vei duce in clasa I la 34-35 nu la 40. Si asta-i argument? Din toate il consider valabil doar pe cel cu serviciul, eu nu mi-am mai gasit deloc, dar eu am unit doua concedii si am facut 2 copii dupa care a venit criza si la locul meu de munca s-a restructurat masinv. Iar joburi nu prea sunt. In rest, e cum zice sotul tau in viata nu le poti avea pe toate, renunti la ceva dar ai altceva, important e sa merite in final renuntarea.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

buna!Eu am un 23 ani si baietelul are 5 ani si 5 luni,eu cu sotul ne mai dorim un copil mai ales baietelul care e foarte incantat de ideea de a mai avea o surioara(pentru ca fetita vrea)dar din pacate am niste problema de sanatate si numai pot face alt bebe,parerea mea este ca un copil este binevenit indiferent de varsta ,din cate observ tu ai mai multe motive contra unui bebe cel mai bine te gandesti la bucuriile care ti le ofer doi copii, acum voi stiti cel mai bine ce aveti de facut.
Sanatate mult si o decizie cat mai corecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si noi ne mai dorim un copil. Sunt cam in aceasi situatie ca si tine. Daca il fac acum il duc la scoala la 40 de ani.
De asta si multe altele nu ne agitam f tare. Asa ca am ales metoda calendarului sau a liberului arbitru cum imi place mie sa-i spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Ceva nu e bine: daca ai 32 si un copil de 5 rezulta ca il vei duce in clasa I la 34-35 nu la 40. Si asta-i argument? Din toate il consider valabil doar pe cel cu serviciul, eu nu mi-am mai gasit deloc, dar eu am unit doua concedii si am facut 2 copii dupa care a venit criza si la locul meu de munca s-a restructurat masinv. Iar joburi nu prea sunt. In rest, e cum zice sotul tau in viata nu le poti avea pe toate, renunti la ceva dar ai altceva, important e sa merite in final renuntarea.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Daca va face acum un copil la 32 de ani il va duce la scoala cind va avea 40!

32 de ani cred ca e o virsta super,insa deiczia de a avea inca un copil,va apartzine 100%!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

eu admir fffff mult mamicile care au mai multi copiii.eu am 30 si un pui,dar lam asteptat multi ani.nu cred ca as mai putea sa fc fata unui alt pui.poate chiar daca mias dori,situatia sanatatii numi permite,dar totusi eu sunt pro pt mai multi copii,dimpotriva fratii cand vor creste vor fii mai multi si asa vor fii mai "bogati"sufleteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu l-am facut pe primul la 36 si nu m-am considerat batrana, pe al doilea la 38.
Inca nu imi duc copiii la scoala si cochetez cu ideea celui de al treilea.
Ma simt tanara si fericita,

Am schimbat serviciul dupa fiecare CIC...ba dupa ultimul, de 2 ani, am renuntat complet la servici, ca si angajare, si am descoperit noi orizonturi...noi oportunitati..o noua cariera, totul in beneficiul copiilor (adica un program flexibil, chiar daca primul an a fost mai greu in privinta veniturilor)




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si mie, din toate motivele alea de NU cel mai serios mi se pare ala cu serviciul. Daca ai avea ceva ajutor de incredere, este foarte ok sa te inotorci la serviciu dupa 2-3 luni, nu trebuie sa stai 2 ani in CIC. Cu problema asta rezolvata, cred ca nu ai nici un motiv sa nu mai faci un copil - o sa vezi ca cu al doilea este mult, mult mai usor ca cu primul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am un copil facut la 33 si acum la 41 mai vreau unul(sotul are 50).
dar ne simtim inca tineri si nici nu aratam virsta.

suntem stabil financiar, totul e super...asa ca de ce nu?

nici eu nu mai lucrez de cand s-a nascut si acum sau in urmatorii ani as avea de ales intre a ma duce la servici, a avea fun, timp de plimbari sau a avea un copil.
personal eu aleg sa mai am un copil daca se mai poate.

pe mine nu ma sperie nici pampersi...nici colici, chiar mie dor de astia mici si dragalasi. nici la primul nu am avut ajutor asa ca am trecut prin toate fazele de una singura(sotuzul mai mult la servici).

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

da, eu calculasem pentru primul. Dar tot nu mi se pare un argument care m-ar putea opri la o adica sa mai fac un copil.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu la 32 l-am facut pe primul (si am considerat/consider ca e varsta perfecta pt primul copil )
acum am 35 si in vara il asteptam pe al 2 lea;

si dc o sa imi conving sotul al treilea l-as vrea pe la 38 de ani;

Mergi la inceput