Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (25)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Neatza, am baut cafelutza, buna buna

Am fost si noi la morfologie. Avem 22 de saptamani si 2-3 zile si aproape 500gr. M-am minunat de burtica ta asparagus, e super. Cand le vad pe ale voastre...., rosesc. Eu m-am ingrasat la maini, picioare, fata, dar burtica.... e tot micuta. Acum bebitza sa fie sanatoasa ca altceva nu mai conteaza. Inimioara e ok, cordonul ok, chiar si colul s-a lungit de la 27mm la 42mm.
fetele si weekend placut. M-ati nenorocit cu scrisul, am lipsit o zi si abia abia am reusit sa citesc pe sarite cate ceva, deasta nici nu va raspund punctual.
Cate un mare pentru fiecare

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Neatzaaaaaa tuturor! Eu sunt super-enervata de ce este afara, urasc pur si simplu zapada si frigul Daca as putea m-as muta maine (sau chiar de azi, ca fac repede bagajele) undeva unde sa nu mai ninga niciodata si sa fie numai de la 25 de grade in sus in permanenta .
Si, ca sa fie tacamul complet, m-am procopsit si cu un inceput de candidoza (care a aparut asa, tam-nesam, peste noapte) care imi cam da batai de cap. In afara de Canesten crema chiar nu stiu alt remediu in situatia noastra fiind, doctorul mi-a dat ca recomandare, daca se inrautateste situatiunea sa iau cate un ovul Polyginax pe zi, timp de 5 zile, dar am citit pe net prospectul si zice ca e interzis in sarcina. Voi ati luat asa ceva? Ca mie mi-e cam teama....adica prefer sa stau si sa indur
Va pup si va doresc o zi mi-nu-na-ta

Iepurasu cu bebe 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna mamici!
Vroiam sa va salut, ca noi vesti n-avem, am o multiiiime de treaba azi, dar chef ioc...abia astept sa vina ziua de maine sa dooooooooooorm! Cand aud dimineata ca suna telefonul la 6 jumate, imi vine sa-l arunc .
Aspargus, nu-mi vine sa cred ce chestii ai putut sa gatesti...eu sunt zero la gatit, o fac cand e absolut nevoie, slava Domnului ca sotul meu e pasionat de capitolul asta. Deci ai admiratia mea! Si La multi ani puiului tau, sa creasca mare, sanatos, sa se bucure de voi si voi de el!

In privinta nasterii naturale dupa cezariana, am o prietena buna care a nascut a doua oara natural dupa o cezariana, la Iasi. totul e bine si frumos, s-a recuperat f bine. Diferenta intre copii a fost cam de 3 ani cred.
Gata, ma duc sa beau cafea, ca-mi pica ochii pe tastatura...

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 19+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78

Neatza, am baut cafelutza, buna buna

Am fost si noi la morfologie. Avem 22 de saptamani si 2-3 zile si aproape 500gr. M-am minunat de burtica ta asparagus, e super. Cand le vad pe ale voastre...., rosesc. Eu m-am ingrasat la maini, picioare, fata, dar burtica.... e tot micuta. Acum bebitza sa fie sanatoasa ca altceva nu mai conteaza. Inimioara e ok, cordonul ok, chiar si colul s-a lungit de la 27mm la 42mm.
fetele si weekend placut. M-ati nenorocit cu scrisul, am lipsit o zi si abia abia am reusit sa citesc pe sarite cate ceva, deasta nici nu va raspund punctual.
Cate un mare pentru fiecare

21+


Tinutza felicitari pentru bebe sanatos. Nu te stresa prea tare ca nu ai burtica mare. Cumnata mea la primul a avut burtica mica cam pana la 7 luni si ceva si pe urma a explodat, parca crestea vazand cu ochii. Dar trebuie sa ai grija de pielea de pe burtica atunci ca la ea sa rupt toata pielea ca a crescut brusc. Iar nepotul meu a avut la nastere 3600 si 59 cm. Deci e mare, asa ca nu ingrijora.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 26+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Iepuras eu cand am avut candidoza am luat ceva ovule din plante. Costa in jur de 7 lei 3 ovule si am citit prospectul si sunt ok in sarcina si cand alaptezi. Mi-a trecut dupa 5 zile. Nu am baut nici un medicament ca mi-a fost teama. Acum nu stiu cum se numesc, dar daca vrei cand ma duc acasa o sa ma uit si o sa iti spun.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 26+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Hello!

Apropos de prima de 500 ron lunar pana la 2 ani, fetele de la HR mi-au zis ca e suficient sa revii la munca cu cel putin 1 zi inainte de implinirea unui an al lui bebe, si primesti suma asta pana la 2 ani. Cica nu trebuie cu o luna inainte. Informatia trebuie verificata la lumea, dar o sa ajungem noi mai aproape de problema asta si sa speram ca o sa mai fie in vigoare legea.

Noi am fost ieri iar la doctor, analize chestii, si doctorul mi-a recomandat sa renunt la patiserii, paine alba si dulciuri . M-am ingrasat 10kg pana acum si situatia este ingrijoratoare, ca la jumatatea sarcinii sa iau 10kg , asa mi-a zis

Adevarul e ca am mancat cam mult, si mi-a dat sa fac si analiza cu glucoza...dar...

Ma conformez ce sa fac, dar cred ca o sa fac mic exceptii din cand in cand. Nu prea des, promit

In rest ma agit foarte tare, sambata transportam frigiderul si masina de spalat la Ploiesti (daca se va putea circula)si miercuri ne mutam in apartamentul mamei soacre (ea nu sta acolo), tot in Bucuresti.

In acelasi timp suntem in cautari de apartament la Ploiesti si am gasit ceva, dar mai trebuie finisat. Am avea timp pana in septembrie cand vrem sa ne mutam definitiv. Tot sambata mergem sa-l vedem. Am niste emotii, n-am dormit deloc azi-noapte gandindu-ma la asta. Sper sa avem si noi in sfarsit casa noastra

O zi buna!

Corina 22+ Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Neata fetelor,
Nu stiu cum sunteti asa active si imlicate in activitati solicitante cum ar fi mutatul, scoala de soferi, samd, ca eu nu am energie pentru nimic.
Inainte de sarcina spuneam ca eu privesc sarcina ca pe o boala si ma surprindeau gravidutele active. Am o prietena care la 8 luni a stat o zi intreaga pe balta la peste cu noi si tot ea ne-a pregatit de acasa dulciuri, gustari, sa. Culmea e ca la mine chiar este o stare de boala. Stau toata ziua in pat. In primele 3 luni din cauza durerilor de burta si a starilor de lesin care se accentuau cand ma ridicam din pat, iar dupa din cauza durerilor de picior.
Dar asta e! Sper sa ma ajute Dumnezeu sa duc sarcina la bun sfarsit cu bine atat pentru bebe cat si pentru mine.


Alina cu bebelusa 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Neata fetelor!

Va servesc si eu cu un pahar de lapte, caci dimineata am fost la recoltare pentru un nou set de analize, si am ajuns cam ametita la serviciu. Asa ca in prima parte a zilei ma hidratez cu lapte. Sper sa imi iasa bine analizele, sa n-am vre-o lipsa de ceva, ca altfel parca vad ca mi se reproseaza ca din cauza asta am luat "doar 6 kg" pana acuma . Oricum, de astea nu prea imi fac griji, ci mai mult de examenele de secretie, ca am de vre-o saptamana o secretie cam urata si care cel mai probabil va trebui tratata in vre-un fel.
Oricum azi e vineri, si astept cu interes weekendul ca sa ne bucuram de zapada . Ma uitam cu jind aseara (pe la 11 noaptea) prin tineretului cum se dadeau cu pungile si cu saniile, dar anul asta ma abtin de la astfel de sporturi "extreme"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

titi, inca nu ma ingrijorez. Eu ma simt chiar confortabil ca burtica e mica. Ma pot apleca sa ma leg la sireturi, samd, dar sunt alti binevoitori care ma baga in sperieti. Cum ai 22 de saptamani? Esti mai mica....., chiar si doctora de familie mi-a masurat lungimea uterului(cu cm de croitorie si tot asa ...., bai, dar tu esti mai mica). A ras doctorul de la ecograf cu lacrimi cand i-am povestit

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza si multumim de cafea..

Elly

Danonino nu te cititm in timp real, cautam linkul pus de Elly si asa am vazut postul tau in urma..scrie masi multe mesaje ca sa apari in timp real..

Ufff deja am uitat ce voiam sa spun

Bafta fetele la morfo si felicitari pt cele care si-au vazut bebeii..

cuchilici si eu am luat 7 8 kg o fi mult??? si eu mananc numai prostii asta e problema..lasa nu te ingrijora, eviti si tu cele mentionate..
O zi frumoasa va doresc

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 24+

Mergi la inceput