Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza burticutze!
Astazi dau eu fierbinte si doresc tuturor o zi minunata, minunata
Vreau sa zic ca nu am mai reusit sa intru de 2 zile si acum nu mai fac fata cu cititul .. sa ma pun si eu in tema cu ce se mai intampla pe aici!
Din ce imi amintesc.. Alina_Gabi, si eu am avut citeva reprize, urate rau, cu dureri crancene in capul pieptului care ma apucau doar noaptea, in somn!!
Am reusit si scap de ele( nu stiu pentru cat timp ) dar cred ca erau din cauza pozitiei bebelului, care probabil imi apasa pe ceva organe!
Mirina, sunteti asa haiosi cu alegerea numelui inainte sa stiti daca va fi fetita sau baietel hehehe
Oricum mie imi plcae f mult cum suna Bianca Maria dar bineinteles ca depinde doar de voi! Pt orice eventualitate , v-ati gandit si la nume de baietel?
Asparagus, Minunateeeee aperitive si torturi.. m-ai dat gata !!!
Sa iti traiasca baietelul mare , frumos si sanatos
Noi , implinim astazi 23 saptamani si suntem programati la 13:00 pentru morfologica asa ca am niste emotii cat casa ( sau cat zapada din fata casei Andrei_C ) dar totul trebuie sa fie perfect.. nu are cum sa nu fie altfel!
Pup toata lumea dulce,dulce



cu Dorian 22 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Opps, uitasem sa imi modific semnatura.. ca doar o data facem si noi 23 saptamani



cu Dorian 23 weeks +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Buna dimineata ,fetelor!
Poftiti la cefelutza,fresh de porocale si gustarica de dimineata...(va alegeti voi ceva din meniul lui Asparagus)
O zi buna si usoara tuturor!Burticutze fericite!Si bineinteles weekend placut!
Fug la treaba.

Virginia 24+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata!
Multumesc de cafeluta buna si va doresc o zi cu multa caldura in suflet, ca afara... e ca in filme!

Ma alatur si eu fetelor cu bebei care s-au cuibarit jos si care pun presiune pe col, vagin, vezica. Doar ca eu simt presiunea asta doar seara, ca ziua bebe se joaca mai sus si nu deranjeaza deloc.
Dar aseara am simtit atat de puternice loviturile jos de tot incat am avut senzatia ca vrea sa iasa si m-am cam speriat. Dar am adoptat sfatul primit de Joana cu picioarele pe pereti si sincer a functionat.

Va si sper sa aveti o zi vesela!

Deea 20+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Uitasem sa va spun ca am reusit ieri sa-mi iau CM pentru 6 zile, adica pana la sfarsitul lunii si sper sa gasesc un medic zilele astea care sa-mi dea in continuare, sper eu cat mai mult.

Asparagus felicitari pentru bunatatile pregatite, sa fie sanatos si norocos baietelul tau. Am pastrat si eu site-ul, poate ma inspir cu ceva de pe acolo.

Acum s-a trezit si dolofanelul meu si loveste undeva la 2 degete sub buric mama pe el

Deea 20+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elena fix asa am gandit si eu. Am scris pe undeva(aici sau pe facebook, nu mai stiu) ca asa intentionez sa fac, intai tratament pentru Ureaplasma, apoi repetat urocultura in conditii mai sigure. Si intre timp ceva tratament naturist preventiv pentru cistita pana la urmatoarea urocultura.

Alina-gabi si eu optez pentru numele Bianca. Imi place mult si Daria, insa extrem de frecvent. Risti sa strigi Daria in parc si sa se intoarca spre tine jumatate din fetitele din parc. Poate pentru voi nu conteaza lucrurile astea, pentru mine conteaza. Ma gandesc ca fiecare vrea pentru copil un nume foarte frumos si deosebit, insa acum deja numele care erau mai demult deosebite sunt foarte des intalnite.

Si noi am inceput sa ne gandim la nume mai serios si realizez ca nu mai suntem asa siguri de Mihai. Adica ne place, nu zic nu, insa imi tot amintesc ca imediat ce am aflat de sarcina am visat ca o sa am un baietel pe care o sa-l cheme Andrei. Cumva imi tot revine chestia asta, desi nu-s foarte sigura nici de Andrei. Si imi mai da tarcoale gandul cu Ioan. Ion si Ioan deja devin nume speciale fiind mai rar intalnite la copii. Si uite ca din banal devine rar si special. Ioan ma tenteaza pentru ca data aproximativa a conceptiei era in calendarul ortodox "Zamislirea Sf Ioan Botezatorul" si data probabila a nasterii e foarte aproape de "Nasterea Sf Ioan Botezatorul". Nu stiu, zic si eu ca poate ar trebui sa tinem cont de "coincidente".

Eu o sa ma ascund in spatele neuronului gravid si o sa recunosc ca n-am vazut aperitivele lui Asparagus. Unde gasesc pozele cu party cu torturi si aperitive?

Andreea, 19+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asparagus spune:

neata!
multumesc mult pentru complimente!

Pozele sunt la semnatura la mine,cele de la party in "3rd birthday"

o zi buna va doresc!!

Ioana
mamica fericita de Lucas 18.01.2009 si 24+Bianca

www.foto-la.de/Lucas/" target="_blank">POZE LUCAS
POZE BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata.

2liniute eu stiu ca se poate face si 3 cezariene, dar dupa cum spuneau si fetele mai stiam ca dupa ce faci o cezariana poti sa nasti si natural, asta in cazul in care totul este bine.

Dannonninno e bine ca au iesit rezultatele bune. Acum sa ai grija de tine si nu te stresa prea tare.

Asparagus sunt superbe aperitivele tale, dar sa nu mai povestesc de torturi. Cum ai reusit sa faci torturile respective? Eu sunt adepta patiseriei, imi place sa fac prajituri si torturi. Ai cumparat din magazin ciocolata de ornat sau ai facut tu martipan?

Belissima si Vilginia multumesc de cafeluta.
Belissima bafta la morfo, sa vi cu vesti bune.

Eu sunt franta, sunt asa de obosita ca nu pot tine ochii deschisi. Am noroc ca sunt singura in birou si daca mai atipesc nu ma vede nimeni.
Saptamana viitoare intru in concediu medical 10 zile si pe urma mai vin 2 saptamani si intru iar in concediu. Sincera sa fiu am nevoie, nu credeam ca pot sa fiu asa de obisita, si pot spune ca chiar nu prea fac multe la servici.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 26+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata si de la noi! Multumim pt cafeluta!
Sa aveti o zi calduroasa si deszapezita!

Citat:
citat din mesajul lui tigruta

Vad ca ati vorbit de CM, Elly stii cumva daca eu sunt in CIC mai este valabil ca intru direct in CIC 2??? fain program o sa ai..

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si 24+


Iubita, vezi ca am pus eu un link pe pagina 1 sau 2 cu tipurile de concedii in 2012. Acolo, mai jos la comentarii gasesti intrebarea unei mamici care este deja in CIC. Vezi ce au raspuns cei de acolo. Sau, poti chiar tu sa le adresezi o intrebare despre ce te intereseaza concret.
Din ce stiu eu, se anuleaza primul CIC si se intra in CIC 2, pana ce al doilea copil implineste 2 ani.

Referitor la torturi, iti las blogul de unde am invatat eu sa fac torturi imbracate in fondant(pasta de zahar). In dreapta, sus, la rubrica Ornamente gasesti exact reteta de pasta de zahar, si iti arata si cum se fac cateva torturi si ornamente.

http://torturilelissei.blogspot.com/

Ioana - asparagus sa ne spui daca folosesti si tu aceeasi reteta de fondant.







Elly 25+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Eva bafta azi la morfologie! Asteptam vesti bune!

Te pup Ramo! Hai ca mai ai un pic si intri in prenatal.

Elly 25+ cu Babyboom

Mergi la inceput