Strugurasi de Sept-Oct 2011 *27*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor , multumesc pentru sfaturi si faptul ca sunteti langa mine
Se pare ca sunt pe calea cea buna cu lapticul ,Doamne ajuta !


Pinkysor ,de ce nu se tine bebe mai mult de 40 min la san ? Sa nu ne provoace rani ?
De 2 zile ma plang pe aici ca mi-am pierdut lapticul ,am urmat sfatul Ionelei si am tinut azi fata la san 3 ore !!!!Dormea,mai tragea,mai zambea,mai plangea ,scancea,iar tragea si tot asa Cand e treaza nu reusesc s-o tin mai mult de 5 min /fiecare san ,dar la pranz mi-a adormit in timp ce papa si am profitat de moment sa o tin cat mai mult ,m-am intins usor langa ea in pat ,am stat cat mai relaxata uneori tragand cu coada ochiului la un film sau mai butonam laptopul .
Sanii erau mooiii de tot ,parca erau umpluti cu vata ,dar lapte ieseaaaaa!!! daca nu vedeam cu ochii mei ,nu credeam asa ceva .
La un moment dat fata scapase sanul si avea gura plina cu lapte ,incepuse sa-i curga pe falca si se prelingea spre gat .
Celalalt san (la fel de moale,fleasca era ) ma intepa usor ,mi-am tras sutienul sa vad ce se intampla si a inceput sa picure lapte fara sa-l apas sau ating ,wow ,simteam cum se intareste,cum vine lapticul in timp ce bebe mai tragea prin somn .
Eu zic ca bebe trebuie mufat la san cat de mult !
Am intrebat ieri la o farmacie niste pastilute pt lactatie ,stii ce mi-a zis farmacista ? " cea mai buna metoda e sa tii bebe la san cat de mult poti " bineinteles ca am iesit de acolo si fara pastile si fara ceaiuri dar cu un sfat extrem de bun .

Vad ca vb de vesela pt bebe ,eu nu stiu ce sa-i iau
Mama sigur m-a hranit cu lingurita de inox acu 30 ani in urma ,azi nici siliconul nu e de incredere,oare cu ce se va hrani bebele peste 30 ani ? ??








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Simmo...eu nu-mi fac griji ca el nu va fi sanatos dupa...tocmai acesta este scopul operatiei, ca el sa se faca bine, sa nu aiba probleme de nici un fel cand va creste mare.Nu mi-as ierta-o daca ar suferi cat de putin, din cauza unui lucru pe care l-as fi putut face pentru el si am ezitat.

Sunt persoane in jurul nostru , care atunci cand au auzit suma, ne-au sugerat sa alegem un medic aici, sa il operam pe bani mai putini. Dar, la cum ne-a explicat dl profesor cum sta situatia...pentru noi cred ca nici 100.000 euro nu ne-ar impiedica sa il operam la cel mai bun medic, ca reusita sa fie garantata.In tot ce fac pentru copilul meu, incerc sa ii crut suferinta cat mai mult posibil.Vreau sa il vad mereu vesel si linistit.Oare gresesc?

Natalia/ nici nu mai stiu ce sa spun. Ma simt coplesita. Voi sunteti minunate.

Klau.Matza.Racheel...

Maria...asa cum am precizat..eu nu contest profesionalismul dnei dr.Din contra, o apreciez foarte mult si mi-a placut modul dansei de a vorbi, de a se comporta cu pacientii si sunt convinsa ca este un foarte bun chirurg pediatru, insa, in ce priveste HS nu sunt asa de sigura .Dansa a operat cu prof.Hadidi.A fost mana sa dreapta, cum se spune. Tocmai de aceea am si fost la dansa, insa am intalnit si un caz in care mama si-a operat copilasul la dansa si a spus ca totul este in regula, ca atunci cand s-a dus la control la prof. sa ii spuna ca de fapt problema nu doar ca nu s-a rezolvat, ci ca a avansat in grad si a fost nevoie sa mai treaca printr-o interventie chirurgicala.Probabil ca in acest tip de operatii, mai are nevoie de putina practica....insa eu nu sunt dispusa sa ii dau copilul meu sa exerseze. Ma bucur ca ati trecut cu bine prin toate si ca s-a rezolvat problema.

Sei....ca sa fie gratuita operatia, puteam sa mergem la Grigore Alexandrescu la dna dr.Topor. Era acoperita operatia de Casa de Asigurari. In schimb,clinica unde vine dl profesor, este privata si suma aceasta acopera atat spitalizarea ,interventia in sine , cat si ce i se cuvine dansului. Cel putin, noi asa am inteles.

Jade , sa se faca bine bebe T cat mai repede.Maine o sa iil rog pe sot sa cumpere revista.;) "vedeta il face mami".

Andreea...nu stiu acum, la varsta asta daca mai poate bebita sa aiba colici atat de violenti..insa, simptomele pe care le descrii tu, le-a avut si Razvan cand a fost in apogeul colicilor, de am ajuns la medic cu el.Dupa tratament a fost foarte bine.Acum, in schimb, Razvan este mai agitat si mai plangacios si mai nou, ii dau sa manance in somn, ca daca e trez face ca bebe Tudor de Ionela.Citisem in articolul despre pusee,,si R indeplineste toate punctele de acolo, pentru perioada sapt.18-20..Asadar, ma consolez cu gandul ca mai am maxim o saptamana de suportat comportamentul lui.

I-am scos analizele lui Razvan si ..asa cum banuiam, nu este anemic.In schimb, i-au iesit trombocitele si leucocitele un pic marite. Pediatra spune ca asta indica ceva infectie in corp sau o raceala...dar eu nu il vad pe R racit.Oare sa fie? Si poate de asta si are comportamentul asta ?

Mikka distractie frumoasa la munte.Numai sa nu ramaneti blocati pe acolo cu vremea asta.

Zubi.......Zilele astea o sa pun niste poze....

May..... ma rog sa tina vremea cu voi si sa va vina invitatii la botez, daca tot ati decis sa nu il amanati, Sa aveti o petrecere de neuitat.

Lali....stiu ca si tu esti prinsa cu febra de dinainte de botez, asa ca iti urez si tie spor si distractie frumoasa cu cei dragi.


Noapte buna, va zic acum, ca m-am lungit rau de tot.Va multumesc tuturor ca existati si va iubesc pe toate.





Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hayat , noi stim ca esti o mamica puternica si sa stii ca mesajul tau nu a parut a fi al unei mame disperate care nu stie incotro sa o ia ci dimpotriva a unei mame care stie exact ce are de facut pentru puiul ei si care nu ar ceda nici macar in fata pretului operatiei!

Sei ,porumbelul e o delicatesa! mega bun!
uite aici : http://www.porumbeidecarne.ro/carnea-de-porumbel/


neata(uitasem)


Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Fetelor revin cu intrebarea:
Daca stiti cumva si ma puteti ajuta Dani are niste punctulete mici rosii pe obrajori, gat si f putine putin pe piept si burtica... nu stiu ce ar putea fi ??? Eu am pus pe seama caldurii... Pe obrajori am vazut azi ca s-a si inrosit putin pt ca e tot cu manutele pe la gurita si mai are si jucarii in manute cateodata. Ce ziceti ca ar putea fi?

Ionela, nu am un consultant in alaptatre dar m-am intalnit o data cu o fata Andreea (nu-i stiu numele de famile ) am intrat in legatura cu ea prin Claudia de la nastecumsimti, poate o stii. Bebe Dani inghitea muuuult aer atunci. Ea mi-a zis ca e ok ca e din cauza ca asa-i vine laptele si nu-l poate gestiona f bine in pozitia in care eu l-am pus mereu (cea clasica), zicea sa incerc si alte pozitii si mi-a aratat niste pozitii. Oricum el a continuat sa ingita aer... pana pe la 3-4 luni cand poate ca a gestionat el mai bine lapticul sau poate ca i-a venit mai putin in jet...

Alayna, ziceam ce a zis consultanta atunci. Depinde de context... adica ea a zis asta pt situatia noastra si anume eu il adormeam la san... il puneam in patut se trezea...iar san si tot asa. A zis ca bebe isi formeaza reflexul de adormit la san si nici nu mai papa cum trebuie si nici nu doarme in patut. Dani cat a fost micut asa facea apoi cu cat a crescut el si-a format singur alt stil/program, de exemplu acum sta la san 5-10 min maxim timp in care papa ff bine in primele minute apoi se mai joaca putin cu sanul, mai papa si cand e satul nu mai vrea sa stea.. eu as vrea sa-l mai tin dar e tot cu capul pe spate sa vada tot ce e in jur . La tine e cu totul alta situatie, daca tu simti ca nu ai lapte e normal sa pui fata la san cat de des poti asa am facut si eu cand am vazut ca nu am lapte suficient.

Sei, multumesc mult!

May, super! Sa fie totul bine si sa aveti parte de o zi minunata!

Hayat, esti minunata si Razvan va fi mandru de asa mamica! Iti inteleg decizia de a-l opera la cel mai bun medic, este normal sa vrei ce e mai bun pentru puiutul tau!

Va pup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Pinky, dupa cum o descrii tu pare ori dermatita atopica ori iritativa (de la caldura). la cate grade sta bb?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

fetelor,am luat decizia sa nu anulam. am mers pe minimum de meniuri - 40 adica - si.. speram sa se dea drumul la circulatie.
Doamne ajuta!
Lali, tu cum esti cu botezul?


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


Neatza..
Doamne ajuta May sa iasa totul bine.. codul de ninsori a trecut, asa ca sper sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Oana, sta la 23-24 de grade... cred ca l-am imbracat mai gros decat de obicei. Daca sunt de la caldura sper sa-i treaca in cateva zile... o sa vedem cum evolueaza situatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

multumesc fetelorsper sa ajungem cu bine si sa nu racim.

may, sper din suflet sa fie totul ok la voi cu botezul

Sei eu stiam ca melamina e toxica...dar poate confund.
Apropo,linguritele din silicon nu sunt bune? eu am luat din asta (ii dau vigantolul cu ea) mergand pe principiul ca suzetele si tetinele sunt tot din silicon...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


si eu am de silicon insa sunt micute si prea adanci ..laptic sau ce i-am mai dat i-am dat din lingurita de plastic de a mea, si a prefereat-o mult mai bine..
De asta intrebam de melamina, nu stiu nimic de ea, si nu vreau sa cumpar sa am ce arunca..ca sunt destul de scumpe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Eu am citit si cartea lui Sei, si cartea Ancai, si alte carti...si sunt idei care se bat cap in cap..undeva scrie ca galbenusul se da la 6 luni, in alta la 9 luni...si multe altele de genul asta, de asta mi-e tare greu....pt ca nu stiu dupa cine sa ma iau, mi-am luat notite, fac fel de fel de scheme....un lucru e cert, de saptamana viitoare,cand Ayu face 5 luni, o sa incep usor usor, avansd in vedere ca a primit exclusiv LP, eu cred ca e momentul potrivit, plus ca el da niste semne, imi soarbe linguritele cand ii dau vigantol, apa..ma rog,apa ii dau de cateve zile doar; se tot trezeste noaptea, nu stiu daca de foame, dar pana acum , de la 3 sapt nu s-a trezit.....eu cred ca este o alegere buna, la 5 luni eu cred ca el este pregatit. Dar daca gresesc cumva din nesttinta ( cu toate ca am citit o gramda si la concluzia asta am ajuns ) sa ma trageti de urechi

Zubi, cea mai fericita cu AYAN ( 02.09.2011 )
Multumim Doamne in fiecare secunda



Zubi.. eu zic sa ne luam si dupa simtul nostru.. eu stiu ca galbenusul se da mai incolo nu de la 6 luni, teoretic la 6 luni abia incepem cu legume si fructe, eu preconizez ca abia catre finalul primei luni se substituie o masa.. poate cea de fructe de dimineata..
Semne si Ela ar da.. se uita la mine cum mananc.. daca imi vede para sau marul intinde mana si daca i-o dau o duce la gurita, noaptea nu doarme e nu stiu cand, mananca seara mai des.. insa desi am mai testat terenul , eu i-am dat cate o lingurita o data la n zile intre mese, fara a creste progresiv.. desi marul copt .. cred ca ar manca 3 mere o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Hayat, de cand ti-am scris tot ma intreb daca nu am facut o gafa. Sunt atat de invatata cu DC-ul asta care , in multe cazuri, e o mare gasca de prietene ca nu m-am gandit de 2 ori intainte sa scriu. Iti spun asa: putin de la fiecare poate insemna cat are nevoie Razvan. Daca eu pun putin copii nei nu vor simti asta, dar daca punem fiercare cate putin, atat cat copii nostri sa nu simta se ezolva problema cu banutii pentru Razvan. In concluzie: sunt convinsa ca voi, parintii lui , veti face tot ce puteti sa va descurcati fara ajutor. Si noi am face tot asa. DAR, nu uita, daca la un moment dat nu mai ai solutii NOI suntem o solutie!

Ala, din ce spui tu: san gol si lapte care curge inteleg sa s-a stabilizat bine lactatia deja si nu ai sa mai ai decat foarte rar sau deloc senzatia de san plin. Asta e normalitatea alaptarii dupa perioada de acomodare: sanii arata cam ca cei fara laptic. ie partea asta imi place teribil. Imi da o senzatie de normalitate.
Sfatul farmacistei a fost MINUNAT! Asa e, copilul cat mai mult la san stimuleaza lactatia. Eu personal nu am citit nicaieri, in sursele de incredere vreun termen maxim de tinut copilul la san. Te rog sa ma crezi sa nu-ti spun asta de pe pereti... ca pentru a ajuta alte mamici sa alapteze ma pregatesc si acreditarea asta nu se da pe ochi frumosi. Atentie insa: chiar daca nu vei mai avea senzatia de sani plini te sfatuiesc sa ai incredere in copil pana la capat. Si la 1 an e posibil sa aiba nevoie sa stea mai mult la san o vrem,e sa stimuleze lactatia, sa creasca lapticul cantitativ in sani. SA O LASI! ea e sefa

Pinky, nu reusesc sa asociez nicicum pe "Andreea" de care povestesti cu cineva anume dar nu e important asta... posibil sa o stiu. Ideea e ca NU EXSTA PENTRU NIMENI timp maxim de tinut copilul la san. Poate a vrut sa-ti spuna ca in cazul tau merita sa incerci asa... si ti-a spus un timp .... ca mute mamici trag de consultant sau pur si simplu au nevoie de cifre. Eu una ma feresc de cifre cat pot.... copiii sunt DIFERITI. Ideea cu schimbatul pozitiei de alaptare nu a fost deloc rea... se pare insa ca nu a fost suficient ( nu avea de unde sti daca nu te-a vazut alaptand, nu incerc sa spun ca e ea vinovata). Important e ca bebe al tau e bine. Te rog insa , daca poti, sa nu crezi ca exista un timp maxim de stat la san pentru vreun copil...

Mergi la inceput