Strugurasi de Sept-Oct 2011 *27*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

HAYAT... mie una nu mi-ai sunat a disperare,ci a mama care vrea ce e mai bun pt puiul ei.. asa m-am gandit si eu cu ddr.. sunt convinsa ca ai luat cea mai buna decizie , si asa as face si eu in locul tau, nimic nu m-ar face sa nu merg la cel mai bun
Ma inclin in fata ta, in fata modului cum gestionezi situatia, eu am fost mult mai disperata si lasa in fata unor cuvinte nu a unui diagnostic Esti o Femeie, si Mama puternica, ai un suflet cal ca o raza de soare, si esti frumoasa.. mai mult avem niste ingeri sfinti acolo sus, care ne vor ajuta pe noi si puii nostri sa trecem peste toate greutatiile vieti cu bine ..

PINKY
... si eu as tinde sa cred ca e iritativa , de la caldura.. sunt copii si copii, daca unul tremura la 22 altul transpira.. lasa-l mai lejer imbracat si vezi cu reactioneaza. daca e de la caldura in 1-2 zile trebuie sa se retraga mult

ALA.. ma bucur nespus ca ai ajuns la o concluzie si totul e de bine..

Si eu stiu ca bebele nu se lasa sa adoarma la san si teoretic se adoarme in patutul lui, chiar de dimineata dezbateam siectul cu mama.. insa eu nu pot aplica "regula" asta.. dimineata 1-2 h doarme tocalind, iar eu langa ea.. si imi face si mie placere si ei sa doarmim impreuna, sta si se cuibareste la sanul meu, sa langa mine unde simte pielea si zambeste.. desi aici e o greseala (in co slepping), ne deranjam una pe alta.. ca ma deranjeaza pe mine nu conteaza, insa faptul ca o deranajam noi conteaza.. la fiecare intoarcere, stranut de al nostru tresara.. si nu e ok nici asa ca o nevrozez...Decizii deciziiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Buna dimi !!!
Ne batem cu zapada???


It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Ionela, eu cred ca nu exista un timp maxim pentru stat la san. Eu nu am avut nevoie de un timp anume pentru tinut la san ca nu aveam altceva de facut dar la noi asa era situatia atunci si probabil ca de aceea mi-a zis sa nu-l tin cu orele mai ales ca adormea la san si deci dormea acolo. Ea m-a vazut alaptand si cu siguranta schimbatul pozitiei era o idee buna dar... el si in alta pozitie inghitea aer (nu la fel de mult) pt ca deja se obisnuise sa gestioneze in acel mod lapticul care venea in jet. Acum ca a crescut nu mai adoarme la san decat la masa de dimineata (5-6-7) si la masa de seara cand e f obosit. La mesele astea il tin la san cat de mult pot pt ca in rest nu mai vrea sa stea prea mult. Eu cu siguranta am continuat alaptatul si am trecut peste momentele dificile si datorita tie!!! Deci multumesc mult

Alayna, felicitari pentru reusita! Esti o invingatoare!

Sei, si eu cred ca de la caldura sunt.

Klau...merg sa-mi pun cafeaua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!!

Ce faceti voi?
Noi dam la lopata. May intrebai ce facem cu boteul? Nimic. Il amanam. Iar. Am impresia ca fata mea ori nu voia botez la tara,ori nu voia botez in luna ianuarie. La noi toti sunt din jurul Constantei,dar toate drumurile judetene sunt inchise din cauza viscolului. Daca nu ar viscoli zapada s-ar putea curata drumurile,asa se formeaza suluri de zapada inalte de 30 se cm... Eu am zis sa facem botezul o data cu motul pe 23 august.

Hayat ma gandesc la tine de cateva zile . Si eu ma gandeam la ce au propus fetele, din putinul nostru sa il ajutam pe Razvan. Pentru unii nu pare o suma mare,dar pentru un om obisnuit,care traieste din salariu sunt multi. Eu ma gandeam si la bazarul forumului,sa introducem cazul in bazar,sau daca nu s-ar putea introduce normal, sa punem toate hainute la bazar,frumoase,care sa se vanda sigur,si banutii sa ii directionam catre un cont al vostru. Sa nu o iei ca pe mila,sau ,nu stiu cum sa ma exprim,nu ca pe ceva rau,ci ca pe ceva venit din inima,ceva ce am face pentru o sora a noastra,care e la ananghie. Si mie mesajele ale imi par puternice,ca de om hotarat,care deja are un plan,nu de unul care nu vede rezolvarea.

Pinky pot fi de la saliva punctuletele? A mea face in jurul gurii,pe obraz,gat,cand mananca si ii curge laptic pe fata,cum spunea Alayna, sau cand o duc in sling si sta cu fata lipita de mine,si am ceva aspru pe mine,si transpira. Pune o poza pe grup sa vedem daca sunt la fel.

Va pup,poate mai reusesc sa intru.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui ingeras26a

Jade, ba da, daca imi spui cum. Si eu sunt curioasa sa va vad, numai ca nu vreau sa fie pe public pozele, am piticii mei. Daca le vedeti numai voi, este ok.
Cred ca vorbesc asa, pe langa faptul ca ii iubesc enorm pe amandoi, lucru care este valabil pentru toate mamicile normale, pentru ca m-am chinuit enorm sa ii am si cared ca apreciez intr-un fel anume acest dar, de a avea copii :)

Pup.




uite aici este http://groups.yahoo.com/group/strugurasi2011/
dai JOIN si astepti sa ti dea una dintre noi acceptul
sa specifici in mesaj numele tau ca sa stim cine esti ca altfel nu dam join oricui
si categoric pozele NU sunt publice
si noi avem aceiasi pitici ca si tine

_


de T 4+





gata, am trimis request.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

despre diversifixare, odata inceputa se recomanda introducerea carnii mai ales pentru Fe cat mai repede. Personal nu-mi place ideea de carne repede si caut sursa de fier mai ok decat carnea.
Daca luati carne din comert atentie ca cea de pui e foarte hormonata si cele mai multe prostii se inmagazineaza in pieptul de pui. pulpele sunt putin mai ok si mai bogate in Fe. Curcanul e mai curat


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


da, asta am vrut sa spun si eu. Curcanul este cel mai ok. Iar mai ok decat puiul din comert se pare totusi ca este muschiuletul de porc.
Noi avem noroc mare, ca socrii mei au pasari in curte, asa ca Mayei i-am dat extrem de rar carne, oua, legume din comert...mare noroc! Le voi multumi toata viata pt asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Carnea de porumbel este foarte, foarte slaba si pentru unii gustoasa. Eu nu ma omor dupa ea, mi se pare prea dulce. Si noi avem porumbei, i-am dat Mayei destul de des.
Soacra mea face supa de porumbel, care iese extrem de dulce, dar si ciulama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Uitati schema de diversificare pe care am folosit-o eu la Maya si care a mers excelent. Eu insa nu i-am dat cereale sau faina de orez pana la 3 ani si ceva, pt ca era grasuta si pufoasa si mi-a fost teama sa nu se ingrase si mai mult de la ele.
Ca sa va faceti o idee, ea mi-a luat 1 kg pe luna timp de 2 luni si dupa ce am inceput diversificarea, cand normal era sa ia cam 500 gr :) astfel la 1 an si 2 luni avea 12 kg, iar de atunci si pana la 3 ani si jum cred, nu a mai luat deloc in greutate, doar s-a lungit.
Acum, la 5 ani, are 16 kg si 116 cm inaltime, este foarte armonios dezvoltata.
Eu tin mult sa nu se pufoseasca copiii aiurea, fara a exagera cu ce nu le dau (exc dulciurile din comert, la care Maya are acces limitat, cu masura). A fost o vreme cand ea manca tot ce vedea, cred ca daca o lasam manca continuu, insa acum s-a domolit si mananca normal, nici mult nici putin, se opreste cand nu-i mai este foame.
De-abia astept sa va arat pozele si sa le vad si eu pe ale voastre.

Schema diversificare:
- suc de mar - 5 ml, 10 ml etc 50 ml si te opresti la 50 ml;
- mar ras - pe razatoare de sticla (nu storci sucul!), 2 linguritze, 4 lgte etc pana ajungi la un mar ras; pana ajungi la un mar ii dai completare san sau formula (ce-i dai tu) pana se satura; poti sa-i adaugi si faina de orez de la nestle; pana ajunge la un mar, poti sa-i dai si sucul, din ce a ramas;
- dupa 10 zile, ii dai si 1/4 banana cu un pic de suc de portocala sau 1/2 piersica;
- suc de morcov - incepi cu 5 ml, 10 ml, etc pana ajungi la 30 ml si te opresti; daca nu ii place gol, amesteci cu suc de mar sau portocala;
- supa - in 1.5 l apa fierbi morcov, ceapa mica, albitura, dovlecel, cartof potrivit; incepi cu zeama, apoi pasezi morcov, albitura, dovlecel, cartof pe rand, la cateva zile distanta; ceapa o bagi intreaga, o scoti intreaga, nu o pasezi; dupa ce se introduc toate legumele, se introduce si carnita; se fierbe separat, dupa care se paseaza si se adauga o lingurita / portie, 2 lingurite / portie, pana se adauga in total un piept de pui / o oala de supa de 1.5l; nu se da din aceeasi supa mai mult de 3-4 zile.
- cereale cu lapte integrat (masa de seara, dupa 5luni1sapt)
Atentie! pana ajungi la portie intreaga, toate mesele se completeaza cu san / formula; nu se introduc mai multe alimente in aceeasi zi sau in zile consecutive (sa treaca 2-3 zile intre).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mie nu mi s a parut niciodata dulce carnea de porumbel. poate o gateste soacra ta de asa natura..este chiar f gustoasa mai ales ca noi nu ii putem pune sare la gtit(pt bebelusi).ce ma bucura pe mine e ca are fff mult fier. se pare ca mai mult decat alte carnuri. acum da doamne sa ii si placa fetei si sa o manance.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oana, voi nu vindeti porumbei?

Mergi la inceput