Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinush19_85

pana la urma s-a trezit si i-am facut baita... bineinteles ca s-a trezit la 2 sec dupa ce l-am pus in patutul lui...
Noi il spalam la 2 zile pe cap, de vreo sapt, de cand e mai racoare in casa.
In seara asta am observat ca ii coace vaccinul facut in maternitate, in manuta. Voi ce ati facut in cazul asta, trebuie dat cu ceva acolo?

mamica fericita de Stefan Ionut (27.12.2011)

NUUUU, sa nu dati acolo cu nimic! Nu spargeti, nu umblati! Noua ne-a zis asta neonatoloaga. Va trece de la sine!
Multumim de urariloe de bun venit tuturor!
Si noi facem baita seara de seara, iar la caput la 2 zile.
Cand o limpezesc si e intoarsa pe spate, pe mana mea, atunci ii dau si pe fata. In rest, o mai curat cu ceai de musetel.



Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

fetelorrrrrmultumesc din suflet pr raspunsuri..pt incurajari...o sa fac tot posibilul sa merg in continuare cu alaptatul si completare cand voi considera ca a mancat f putin....

si eu vreau cont comun la facebook...pleaseee...

pana una alta azi merg sa depun dosarul pt indemnizatie....maine plec spre ploiesti cu pruncii..sper sa fie drumul ok pt ca mi-e putin groaza....trebuia sa plec de sapt trecuta insa am renuntat din cauza celor vazute la tv...in Oradea noi nu am vazut zapada si nici asa mare ger nu este...a fost numai soare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Ramontzico, drum bun pt maine si fara probleme. Sa va echipati totusi bine pt iarna, cu paturica in masina si altele in caz de necesitate, ca se anunta ger mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alinush aceasi problema si la noi cum il pun jos tipa si sare ca ars ,stam numai cu el in brate ,noapte mai doarme uneori cate 3 ore si nu-mi vine sa cred dar apoi daca mai vreau sa dorm il pun pe burta mea ii trag paturica peste si dorm in mijlocul patului de frica sa nu-l scap .

O mamica mi-a sugerat sa pun in patutul lui o bluza purtata de-a mea si un ceas care ticaie.

noi implinim azi 3 saptamani se deja am luat 1 kg si papa doar san ,completare i-am dat doar 4 zile sau 5.

mami implinita de baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Altesa, stiu ce zici...cu toate ca eram impotriva dormitului in pat cu bebelusul, ma trezesc acum ca nu am incotro. Noroc ca avem un pat mare, sotul doarme pe jumatate de metru (nu stiu cum reuseste saracul)si ne lasa noua la dispozitie restul patului. In primele nopti s-a culcat pe jos, ca nu voia sa doarma in alta camera, dar nici in pat cu bebele ca ii era teama...acum cand imi aduc aminte de primele nopti cu Stefan acasa, ma pufneste rasul
Dar azi noapte am incercat o alta strategie: am luat o paturica incalzita pe calorifer si am pus-o in patutul lui, iar pe ea l-am asezat pe Stefan si nu s-a mai trezit E drept nu a dormit mult (1 ora jumatate), dar tot e un inceput. Am citit si eu de bluza si ceas in patutul lui, dar personal as opta doar pt ceas, mi-e teama sa nu traga bluza peste el.
Si felicitari pt greutate, se vede ca e baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_kelly spune:

buna tuturor!
nu am mai scris de o gramada de vreme, dar am citit cat am putut
Eliza are acum 2 luni, papa lm cat de des vrea, cam la 2-3 ore ziua si o data noaptea (ma rog, o data la 3-4-5, si o data la 7-8, dar deja e dimineata), deci dormim bine. oricum, daca doarme ea, ma trezeste Serban si tot asa baie ii fac o data la 2 zile, alternativ cu frate-sau in rest, e cuminte, sta in balansoar sau pe centrul de activitati si gangureste, rade, si, pe cuvant, intinde cateodata mana dupa jucarii
prima luna a fost groaznica, am si uitat ce rau e sa te trezesti toata noaptea. am fost ca un zombi...bine ca a trecut, si am inceput si lucrul (avem cabinet de stomatologie, si merg cand am pacienti). am lapte si in congelator, am si in sani, e totul ok
ramonzca , eu nu i-as da completare, mai ales ca esti la al doilea copil, si deja stii cum e cu laptele. la mine sunt dati cand sanii sunt mooooooi si laptele tot tasneste daca strang, deci sigur este si o las sa suga, chiar daca se agita ca nu ii vine repede...
revin, ca urla amandoi de foame

Mami de Serban(28.09.2009) si 38+ cu Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

hello,
Altesa, parca esti copia mea, exact asa faceam si eu cu beleaua mea, cu tinutul pe burta mea toata noaptea iar ziua pe burtica la sotul si eu mai faceam cate ceva prin casa; a mers ceva timp dar nu in periadele de coliceala cand urla si da din maini si picioare zici ca e gandac pe spate; la noi a mers si pacaleala cu bluza, eu ii ziceam "mami virtuala" dar tot asa cand nu e coliceala in actiune; mai in urma ziceai de infacol si espumisan, vezi ca sunt aceeasi chestie dar difera concentratia si producatorul, amandoua au subst activa simeticona dar la noi n-a mers decat infacolul, espumisanul deloc
Alina, la vaccin nu-i pune nimic, pe noi ne-a atentionat la plecarea din spital ca o sa faca urat si sa nu-i facem nimic, ne-a zis ca daca nu se intampla nimic cu el nu e bine facut si trebuie repetat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alinush si mi imi e teama sa-i pun bluzita in patut sa nu si-o traga pe nas.

Bebe ar mai dormi el si in patut dar se scoala pentru ca tresare mereu si ai vostri tresar asa din somn?

Vad ca am mai domilit colicii ,si cred ca bebelusilor le place caldura ca int-ro zi l-am scos afara si l-am imbracat gros si a adormit asa in hainele alea groase.

mami implinita de baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Altesa si al meu tresare in somn, e normal. Mai si scanceste dar se linisteste singur in 5 sec.

Si al meu adoarme instant cand dacu nasucul de frig :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Salutare mamici si bebelusi! Noi astazi facem 3 luni,suntem mari deja,avem 6 kg si 60 cm,suntem tare frumoasa si gonganim toata ziua.De dormit doarme 16 ore din 24,noaptea doarme cu mine in pat,ca in patut nu ii place si e cumintica in rest.Mananca numai lapte de la mami si vad ca ii e bine pt ca a crescut tare frumos. Va pup!

Mergi la inceput