Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza2bby spune:

Diana , da m-am intors la munca......nu se putea fara mine, si mi-au amenajat o camera doar pt bebe si bona ( eu doar o alaptez si o mai pup din cand in cand

Baiata eu ii fac in fiecare seara ,dar au fost si cateva exceptii cand nu i-am facut......

Alinush vaccinul e normal sa se faca asa, incearca si tu la baita si la masaj sa il eviti,o sa faca coaja si pana la urma se atenueaza.

Eu pe fata o spal doar cu apa la baita, o sterg cu ser fiziologic peste zi cand se murdareste si odata pe zi ii dau cu apa termala


Fugiti la somn fetele

Pup


Alina mamica de dulcica Maya Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

alinush, vaccinul coace, inseamna ca a prins. nu trebuie dat cu nimic. spalat cu apa la baita.

alinutza... oau! o camera pt tine si bona! asa da!
si eu o sa incept sa lucrez din martie, de acasa.... nu astept..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Buna fetele

E tarziu, dar eu beau o coffee, ascult "concertul" sotului meu si imi mai fac de lucru cu hartia...m-am apucat de quilling...noaptea in genere e a mea
Asa ca... Alinutza2bby felicitari pentru micuta crestina Maya si la multe multe lunite inainte!!! Trebuie sa fii o fericita cu o camera amenajata special pentru bebica la lucru...suuper tare
Pentru ca am vazut discutandu-se mai devreme, referitor la somnic: cam pana la 1 luna jumate, bubu dormea cam 2ore intre mese si manca la 3 ore. In schimb, acum, adoarme noaptea la 23-24.00 pana dimi la 7-8.00, papa si mai doarme inca 2-3 ore. Dar de la 11 ziua pana seara mai doarme maxim 2 ore( si astea in reprize de sferturi de ora). Am un maaare noroc, ca pot sa imi mai fac din treaba, ca sta singurel ( cel putin deocamdata..pana s-o prinde el care-i treaba cu plictiseala)ca-si face de lucru cu zornaitoarea, cu manutele, cu suzi...gangureste,rade, ma cearta- aaaa, eeeeee, trage cate un chiot de ma uimeste cateodata
Baita facem in fiecare seara, iar pe cap la 3 zile, fata o spalam cu comprese sterile si ser fiziologic si/ sau apa termala.
Vaccinul de pe brat are mai multe etape: se inroseste, se-ntareste,face cojita, cade, iar face cojita...abia la 6 luni "e gata". Cel putin asa mi-a zis pediatra, sa-mi fac griji doar daca nu se intampla lucrurile acestea...

Eu ma intorc la treaba mea..o sa pun si poze cu opera realizata
Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor deocamdata s-a evidentiat zona, a facut o crusta si vad ca incepe sa coaca. Sper sa treaca repede

Alinutza, e bine ca ti-au facut astfel de conditii... macar ti-e si tie mai usoara acomodarea si nu resimti inceperea muncii ca un lucru deprimant. Eu am inceput sa ma uit de crese prin zona in care locuiesc si m-a luat plansul cand ma gandeam ca o sa trebuiasca sa ma intorc la munca si nu o sa mai fiu langa strumf...Conteaza mult si atmosfera de la locul de munca, cum te reprimesc sefii si colegii...

Happy mammy ce te invidez pt somnicul piticului...sper sa doarma si al meu asa la 3 luni. Spor la treaba si sa ne arati si noua ce ai lucrat

Eu astept sa adoarma bine Stefan ca sa il mut in patutul lui. Pana acum am incercat de 2 ori si de fiecare data s-a trezit si a inceput sa planga. Trebuie sa gasesc o modalitate sa il "pacalesc",ca sa pot dormi si eu linistita 2 ore ...

Voi de ce cont de facebook vorbiti? exista unul comun sau sunt cele personale ale fiecareia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

salutare si de la noi dupa muuuuuuuulta vreme!!!

Si noi crestem...incet, e drept...radem cu gura pana la urechi, gangurim...ne certam..

iar eu...eu sunt extrem de stresata...stiu ca nu exista o regula si fiecare copil e diferit insa sunt f trista pt ca Brianna a luat putin in greutate...s-a nascut cu 2700g si 48cm...in prima luna a luat 800g...deci 3500g, luna a doua 800g...deci 4300g iar luna a treia ff putin peste 600g...nu arata a copil f slab insa cand ma gandesc ca Erik lua peste 1 kg pe luna ma apuca plansul

Poate ca este vina mea...pe Erik l-am alaptat pana la 1 an si 3 luni...a refuzat inca de la inceput biberonul...niciodata nu l-am folosit si acum are 3 ani si 4 luni. Brianna ia biberonul insa parca refuz eu sa i-l dau. Nu pot spune ca am lapte in exces dar nici ca nu am...e-adevarat ca sta cateodata la san si dintr-odata se pune pe urlat...atunci ca ma gandesc ca poate nu are ce suge si "incerc sa mulg eu sa vad daca iese ceva...ei bine tzasnste laptele"...si cand vad asa parca nu-mi vine sa-i fac biberonul...DR mi-a recomandat ca dupa fiecare masa sa-i dau completare si daca va lua bibe inseamna ca nu e satula...darrrrrrrr nu stiu cum sa fac pt ca noi nu avem mese regulate...efectiv suge haotic...desi pare cateodata infometata, suge 2-3 min apoi se pune pe ras si se joaca cu sanul...la 30 min iar urla...iar suge 3-4 min si apoi il refuza....si tot asa...rar cand simt ca goleste cate un san. Azi am vb la tel cu o amica ce a nascut inaintea mea cu 5 zile si a carei fetita a avut la nastere 2800g..ei bine, acum are 5400g iar mandra mea numai 4920g. Tipa m-a certat ca nu dau copilului formula ca sa se sature si sa ia in greutate...asa ca m-am hotarat sa incerc sa-i dau bibe cat mai des...cand refuza sanul sa-i dau...etc...Dr ne-a recomandat Lactana de la Topfer. Il accepta...i-am mai dat cand am mai lasat-o cu cate cineva.
Mi-e greu sa accept asta dar ce alternativa am??...in lungime a crescut 10 cm...adica are 58cm...

BB-ii vostri cum sunt...cum cresc...ce ma sfatuiti????????



Poze cu noi facebook...puteti vedea aici http://www.facebook.com/#!/ramona.bunea?sk=photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leonardo2007 spune:

Ramonzca79

Al meu bebe a luat 550g prima luna si 600g in luna 2
Tre sa ia un minim de 500g pe luna din cate stiu.
Eu doar alaptez si nu ma gandesc sa trec pe lapte praf.
Nu tre sa fie copilu' pliat perfect pe normele din carti.
Daca e sanatos si vioi nu vad probleme ... Nu tre sa fie gras ca sa fie ok.

Fetele manca mai putin. A mea nu-i mancacioasa.
Mananca pana se satura. Nici nu mai vrea apoi.

In rest e vesela si cumintica.
Se joaca si se hlizeste si singura in bouncer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Neatzaaaa!!! Haideti la

Ramonzca...relax
Mie pediatra mi-a spus ca un bebe ar trebui sa ia in greutate intre 500 si 900 g pe luna, mai ales daca este alptatat. Daca mananca LP atunci poate sa ia si mult mai mult.
Eu cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji si sa ramai exclusiv pe LM.
Brianna e un ingeras supeeeeeeerb si maine impliniti 3 lunici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna dimineata!
Ramo, te rog mult nu te stresa. SI NU MAI BAGA IN SEAMA TOATE SFATURILE care iti spus sa umfli copila cu lapte praf.
Din moment ce fata creste, o sa vezi ca e sanatoasa..ce rost are sa o indopi? Doar sa fie pufoasa de la lapte praf? Mie la spital mi-a zis o dr, pediatra si avea dreptate ca in medie e normal sa puna cam 750 de grame in prima luna. Si apoi iau tot mai putin in greutate. Stefanul meu a avut 8 kg vreo 3 luni, pe la 8-9 luni, alaptat la san. Si al prietenei mele care ii dadea lapte praf avea 8 kg la 3 luni. Si nu a fost nici o problema. Iata ca acum a crescut puiul si la 4 ani si 8 luni are 112 cm si aproape 22 de kg!
Fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare, mananca mai repede sau mai incet, mai mult sau mai putin. Asa ca lasa fata in pace. Uite, ralu_t zicea la un moment dat de Luiza ei ca tot asa, tragea de 2-3 ori apoi scuipa sanul, iar il lua...se juca fata de mai multe ori, si pana la urma se satura de joc si trecea sa suga.
alinush, mai multe fete de aici din odisee avem un grup pe FB, in care scriem. Unora le e mai indemana FB, mai ales ca poti intra si de pe telefon, pe cand aici e mai greu. Daca vrei, trimite-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Ramonzca79 stai linistita, asa cum au zis si fetele , e ok cat a luat. De media de 750 gr/luna stiam si eu, iar fetitele iau mai putin decat baieteii, asa ca nu compara cu evolutia lui Erik.
Eu ii dau san, trage cat e si daca vad ca nu s-a saturat ii dau lp, din care mai mananca cam 30 ml(tot Topfer, de care suntem multumiti)...asa procedez eu. Laptic am mai mult noaptea, cand ii asigur cel putin o masa doar de la san. Dar in timpul zilei am mai putin, asa ca nu am incotro. Oricum sunt f multumita de mine nu ma asteptam sa il alaptez si acum, pe la 2 sapt voiam sa renunt ca aveam f putin. Dar am perseverat, am baut ceai si bere fara alcool si acum suntem ok :)

Diana, iti trimit pm, ca vreau sa vad si eu pozele de pe fb ale bebeilor vostri

Happy mammy multumesc de cafea, o sa beau si eu una dupa ce il adorm pe Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

Ramonzca, zic si eu ca restul fetelor... stai liunistita ca nu are rost sa te agiti sa o indopi cu lp cat timp ea e vesela. si fetita mea a luat putin in greutate, acuma la 2 luni jumate are cu 1.400 mai mult decat cand s-a nascut. a luat cam 600g pe luna. in ultima vreme mananca f putin. trage de 2-3 ori, apoi incepe sa se joace, sa povesteasca... peste 1 ora i se face foame iara... si aceeasi poveste. acum cateva saptamani avea alt program, manca la 3 ore si manca parca mai mult. dar stiu ca atata timp cat uda scutece si nu e apatica e ok...

Mergi la inceput