Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

neata fetelor,chiar daca e dupa amiaza va invit la o chiar daca e destul de tarzior pt ea, eu abia acum reusesc sa ma delectez cu ea

Stefan a inceput sa aiba si el balute, mai ales atunci cand se trezeste...
Am fost vineri la pediatra, pt nasuc ne-a recomandat Colargol picaturi,poate o sa aiba efect. Primele picaturi au fost aseara, iar dimineata,cand am aspirat mucisorii, parca au fost mai multi ca de obicei. O sa vedem cum merge in zilele urmatoare.

Pana acum cateva zile dormea bine intre mese, acum se trezeste destul de des,plange,il pun la san si adoarme...nu neaparat ca trage lapte, dar sta cu el in gurita.Si atat imi trebuie sa plec de langa el, parca are un senzor : pleaca mami - ne trezim si plangem . Ai vostri cum dormeau la 1 luna, dormeau legat sau in reprize?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza2bby spune:

Buna fetele,

va poftesc la o feliuta de tort si suc pt noi ,laptic pt bebei ,pentru ca astazi implinim doua lunite

In alta ordine de idei.....felicitari si multumesc mamicilor care inca scriu aici si nu s-au mutat pe FB,ma uitam cu tristete ca in o luna de cand ne-am mutat in casuta noua, am scris decat un capitol, pe cand Strugurasii au scris vreo 8 capitole in aceeasi perioada ( le multumesc mult pt ca am invatat multe de la ele), imi pare rau ca nu mai e activitate......dar macar noi astea care nu ne bagam pe FB ( sper ca suntem cateva) sa continuam si sa impartasim tot ce ni se intampla.
Nici eu nu am scris... rusine sa-mi fie dar promit sa ma revansez, in schimb v-am citit in fiecare zi

Noi am avut botezul pe 21 ( sambata trecuta, a fost frumos,Maya a fost cuminte )

Ieri am facut si vaccinul, si pana acum suntem ok( sper sa fie si de acum incolo)

Colicile sunt pe cale sa dispara, gangurim,radem si crestem.
Raportam 5400 gr la doua luni , papam mixt LM si LP .......

Sunt multe de spus si de intrebat, sper sa fiu mai activa acum (ca azi am inceput munca

Mihaela bine ai venit

Va pup pe toate


Alina mamica de dulcica Maya Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

La multi ani Maya Alexandra sa cresti sanatoasa si frumoasa!
Alina, eu o sa iau o feliuta mare de tort, chiar imi este pofta :D
Stati foarte bine la cele 2 lunite si sunteti norocoase ca scapati de colici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

alinush, fetita mea nici acum la 2 luni si nici la o luna nu a dormit legat. doarme peste zi max 30 de min.. in vreo 3 reprize. in rest e activa/jucausa/maraita... eu inca sper ca o sa-si faca un program de somn..
alinutza, la multe lunita, felicitari pentru botez. si noi am avut botezul tot pe 21

ce stiti despre anestezia dentara si alaptat? am intrebat 2 medici pana acum, unul spune sa nu alaptez 24 de ore dupa anestezie, altul spune 4 ore si primul laptic aruncat. trebuie sa merg la dentist asta daca reusesc sa o conving sa bea din biberon... ca nu prea vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui anita_a

alinush, fetita mea nici acum la 2 luni si nici la o luna nu a dormit legat. doarme peste zi max 30 de min.. in vreo 3 reprize. in rest e activa/jucausa/maraita... eu inca sper ca o sa-si faca un program de somn..
alinutza, la multe lunita, felicitari pentru botez. si noi am avut botezul tot pe 21

ce stiti despre anestezia dentara si alaptat? am intrebat 2 medici pana acum, unul spune sa nu alaptez 24 de ore dupa anestezie, altul spune 4 ore si primul laptic aruncat. trebuie sa merg la dentist asta daca reusesc sa o conving sa bea din biberon... ca nu prea vrea


joi merg si-ti spun cum e cu anestezia si alaptatul. Treburi grele de rezolvat .

******
in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Alinutza, felicitari pt cele 2 lunite! Deja ai inceput munca???!!!
De colici, nu stiu ce sa zic..si pe Calin il mai doare burtica si ii dau Espumisan (nu zilnic). Eu ziceam ca is colici, asta pana am citit intr-o revista ca definitia colicilor data de pediatrii este: plans aparent fara motiv, de 3-4 ore la rand, zilnic, cel putin 5 zile pe saptamana.
In rest, Calin e cumintel, mananca, doarme...dar inca nu are program...suge si la 2 ore, si la 4, depinde cat de mult mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

brambu, mergi la dentist?
pana la urma am mai intrebat un stomatolog. spune ca numai primul lapte se arunca. anestezia nu il afecteaza pe bebe, doar poate da un gust amar laptelui. mi se pare mai plauzibil asa, decat varianta ca nu ai voie sa alaptezi 24 de ore. ma gandesc si la cezariana. dupa operatie la cam 4 ore se aduce bebele la san nu? (desi am nascut cu cezariana la mine nu a fost asa ca am nascut intr-un spital ne prieten al copilului unde nici macar nu aveai voie sa mergi de la terapie intensiva la neonatologie sa-ti vezi copilul.... da asta-i alta poveste). si atunci, daca dupa epidurala, la nastere normala, sau rahinestezie la cezariana, poti alpta dupa cateva ore, care ar fi treaba cu anestezia dentara?
eu is tare suparata acum, ca bebelusul meu nu vrea biberon deloc. plange, isi face greata.... de abia am reusit sa-i dau 30ml. cu 4-5 ore fara alaptat sa zicem ca ma descurc, cu 24 nu . ramane sa vad ce poate sa-mi faca fara anestezie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Anita intradevar e cam aiurea ca refuza biberonul, dar multe mamici te invidiaza

Fetelor, voi le faceti baita in fiecare seara la bebei? Pana acum asa faceam si noi, dar in seara asta vad ca a adormit si nu l-as mai trezi pt baita... Pe fata ii spalati/ dati cu ulei?

p.s. off topic, chiar daca nu sunt fana tenis, sa ne traiasca campionul Tecau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

Alinush, eu ii fac baie "aproape" in fiecare seara . de obicei ii fac in fiecare zi dar daca adoarme nu o trezesc. oricum la fundulet o spal dupa fiecare kk si nu cred ca e atata de murdara incat sa fie bai daca mai sar o baita de seara - mi se intampla cam 1 data pe saptamana sa nu ii fac baie. da vreau sa intreb si eu ceva: voi ii spalati pe cap in fiecare zi? a mea are par cam lung.. o usc cu foenul .
pe fata o spal cu discuri demachiante inmuiate in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

pana la urma s-a trezit si i-am facut baita... bineinteles ca s-a trezit la 2 sec dupa ce l-am pus in patutul lui...
Noi il spalam la 2 zile pe cap, de vreo sapt, de cand e mai racoare in casa.
In seara asta am observat ca ii coace vaccinul facut in maternitate, in manuta. Voi ce ati facut in cazul asta, trebuie dat cu ceva acolo?

Mergi la inceput