Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Nicole , tie nu ti-au zis medicii ca e prematur? Si eu tot la 36 de sapt fix am nascut, practic 34 de la conceptie. Au inceput si la noi colicii groaznici de 3-4 zile. Pana acum erau, dar parca nu asa de rai. De 2 nopti nu mai dormim...Si noi am dat Infacol, Bonisan si acum Sab simplex.



Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

Mihaela, ba da, a fost prematura, cand am aflat ca fost cazata in salonul de prematuri de la Giulesti am zis ca o iau razna, ne asteptam sa fie mai mare, cel putin asa aparea la ultima eco dar m-am linistit cand mi-a povestit sotul ca a vb cu dr. neonato si mi-a zis ca e prematura dar e ok, viguroasa si nu are probleme de prematuritate si n-au bagat-o deloc la incubator; a trebuit sa stam mai multe zile in spital ca sa inceapa sa ia in greutate; a vrut ea sa ne cunoasca de ziua sotului si n-a mai asteptat pana la DPN sa mai creasca la caldurica in burtica ; eu nu credeam ce se zice ca isi aleg singuri data nasterii dar m-am cam razgandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

noi am avut perioada de urlat toata noaptea, de dupa baita pana la 6 dimineata, intre 6-7 sapt, a tinut vreo 3 nopti dar nu una dupa cealalta apoi a inceput sa scada perioada, mai urla doar de la o masa la alta, cate una, doua pe zi; eu am reusit de multe ori s-o calmez cu uscatorul de par; il tin mereu bagat in dulap langa pat si o incalzesc pe burtica; sau a mai mers sa pun langa ea in carut, la burtica, o sticla patrata cu apa calda+leganat la greu ca a inceput sa scartaie bietul carut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Sa stii ca isi cam aleg data nasterii. Si la noi a fost la fel...hotarasem cu dr sa facem ceza pe 4-5 ianuarie, dar pe 17 dec, seara, mi s-a rupt apa asa ca...si a venit micuta ca sa fie prezenta de ziua mea (pe 21 dec, desi eram in spital, am primit cel mai frumos cadou - mi-au dat-o pe micuta in salon cu mine).
In leg cu colicii, eu ii pun pe burtica o bucata mai mare de vata incalzita in prealabil cu fierul de calcat (m-a invatat mama ca e bumbac si tine mai mult de cald). Nu i-o pun direct pe piele, ci pe body sub pantalonasi. Sper sa nu ne tina foarte mult ac perioada ca mi se rupe sufletul cand o vad cat se chinuie cu acele dureri .


Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Neatza!
Fetelor, si noi ne-am chinuit cu colicii. Am incercat tot felul de variante, Infacol, Bonnisan, Baby Drink, Gripe Water, dar sa stiti ca cel mai eficient a fost Espumisan de 100 mg (nu de 40), cate 5-10 picaturi inainte de fiecare masa. De 3 sapt nu mai avem colici. In schimb, acum plangem de plictiseala f des, iar cand schimbam jucaria sau ne ia mami in brate, brusc parca se apasa un buton si tacem. Copiii astia...cica sunt mici si prosti. Da de unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

Neata!!!
ALTESA....la noi a inceput refluxul pe la 2 luni.Eu mi-am dat seama pt ca dadea afara mult laptic.Manca o ridicam sa scoata aerul,dadea laptic afaara,apoi peste jumate de ora iarasi dadea,peste o ora din nou si cateodata dadea branzit tare,ma temeam sa nu se inece noaptea,o puneam sa doarma doar pe parti i-am ridicat patutul la 30 de grade si nimic.Din cauza faptului ca dadea lapticul afara manca si mai des,de ajunsem sa cred ca nu-i ajunge lapticul meu,sau cum zicea soacra ca-i slab laptele meu si altele.
Asa ca mi-am luat beba si am mers la doctor...Acum suntem pe drumul cel bun,mai da cate o gurita de lapte cand si cand,doar dupa ce papa in rest nimic.
Sa aveti o zi frumoasa!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ok multumesc de raspuns rania .

Colicii la noi au venit precoce la doar 3 zile de la nastere si am folosit colief cae nu-si merita banii,apoi espumisan care-i merge cateva zile dupa care schimbam pe infacol,si tot asa ,acum ma gandesc ca dca au inceput mai devreme scapam de ei mai devreme nu?.

cum a-ti stiut ca nu mai au colici ca sa intrerupeti tratamentul ?

mami implinita de baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Neatza fetele!
Va servesc cu o fierbinte in dimineata asta geroasa...brrrr
Am cam lipsit o vreme, dar v-am citit din urma...

Lia, sanatate multa puiutului tau, o sa treceti si peste asta
Paula, ce frumos este Bogdanelpup micutul crestin!
Miereamara, felicitari pentru Nadia, e o scumpaSa va bucurati de amandoi!
Rania_s ce tare ma bucur ca n-ai dat lapticul tau pe lapte praf...
Salutare Abramburika!!! cum este Elisa?
Bine ai venit Mihaela_let! Sa fie sanatoasa micuta Eva Ioana Cristina
BlackCat, Victoria ta e o dragalasa!!!

Si eu vreau pe FB!!! Primesc si eu o invitatie! Multumeeesc!

Despre noi ce sa va spunem?
Bubu se trezeste dimineata numai un zambet, gangureste la greu, e mare vorbaret ( seamana cu maica-sa), isi tine singurel jucaria zornaitoare, vrea la tv, intoarce capul daca-i mut pozitia si se supara tare cand il opresc- pana ii distrag atentia altfel. Cand stam pe burtica, ridicam caputul si il intoarcem de pe o parte pe alta...in schimb, mi se pare ca are cam multa saliva, deja are balute si nu prea cred ca e normal...inteleg sa curga balutza atunci cand ii dau dintisorii, dar de la aproape 3 luni cred totusi ca-i cam devreme. Mamici care nu sunteti la primul bebe, voi ati intampinat situatia asta?

Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

buna dimineata!

happy mammy, e normal sa inceapa sa baleasca asa de repede, chiar daca nu apar dintii curand. Si al meu cel mare a inceput devreme cu balutele si dintii au inceput dupa 4 luni jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi07

buna dimineata!

happy mammy, e normal sa inceapa sa baleasca asa de repede, chiar daca nu apar dintii curand. Si al meu cel mare a inceput devreme cu balutele si dintii au inceput dupa 4 luni jumate.

Cristina cu Radu (3.12.2007) si bebe 2 Toma Gabriel (24.11.2011)


Merci mult de raspuns, eram chiar ingrijorata...

Mergi la inceput