Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (113)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Yvy mi-a iesit foarte buna painea. Nu ma asteptam. Pt ca am lasat cam mult maiaua pe calorifer si a facut o spumaaa! A iesit din cana si a curs pe calorifer. Nu stuam de ce miroase atat de tare a drojdie in casa Si am framantat-o cu Daria in brate. Dar a iesit excelenta. Eu am tinut-o 1h la 150grade.
Miki, la noi situatia de urgenta in care ne uitam la tv este mereu la masa de pranz, cand oricum nu rezolv nimic, ea nu papa la pranz. Dimineata si seara nu ma plang. In seara asta am mancat amandoua lapte cu fidea, cot la cot. Eu o lingurita, ea o lingurita. Am mancat impreuna un castron intreg.



Am patit si eu odata asa cand era L maraita, mi-a curs jumatate de drojdie pe jos, dar tot a iesit buna! Mi-a mai zis mama un secret ca sa iasa painea mai pufoasa: cand o framanti sa pui 3-4 linguri de ulei (framanti un pic aluatul dupa fiecare lingura de ulei) si chiar iese mai pufoasa si mai buna! Problema cu painea asta de casa e ca mananci si tot mananci din ea deja trebuie sa o mai raresc cu facutul ei...



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Exact Yvy! Ieri am mancat singura trei sferturi din una. Si o paine ca asta face cat 3 cumparate :) Oau! Adica am mancat 2 paini ieri?!

Delia, yummy! Trimite si aici ca si eu am trimis banana bread

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Yvy mi-a iesit foarte buna painea. Nu ma asteptam. Pt ca am lasat cam mult maiaua pe calorifer si a facut o spumaaa! A iesit din cana si a curs pe calorifer. Nu stuam de ce miroase atat de tare a drojdie in casa Si am framantat-o cu Daria in brate. Dar a iesit excelenta. Eu am tinut-o 1h la 150grade.
Miki, la noi situatia de urgenta in care ne uitam la tv este mereu la masa de pranz, cand oricum nu rezolv nimic, ea nu papa la pranz. Dimineata si seara nu ma plang. In seara asta am mancat amandoua lapte cu fidea, cot la cot. Eu o lingurita, ea o lingurita. Am mancat impreuna un castron intreg.



Am patit si eu odata asa cand era L maraita, mi-a curs jumatate de drojdie pe jos, dar tot a iesit buna! Mi-a mai zis mama un secret ca sa iasa painea mai pufoasa: cand o framanti sa pui 3-4 linguri de ulei (framanti un pic aluatul dupa fiecare lingura de ulei) si chiar iese mai pufoasa si mai buna! Problema cu painea asta de casa e ca mananci si tot mananci din ea deja trebuie sa o mai raresc cu facutul ei...



.


si eu sunt fun paine de casa..mi-am achizitionat si seminte de toate felurile si fac ba cu seminte de dovleac, ba cu semine de in, mac, susan
eu am citit cred zeci de retete de paine, diferite si pareri care mai de care..pana la urma, poti chiar sa nu lasi maiaua la facut, adica dizolvi drojdia si treci direct la framantat..poti nici sa nu te omori cu framantatul si sa lasi drojdia sa-si faca treaba ( desi eu la partea cu framantatul n-as renunta ca e placerea mea, imi vars toti nervii acolo, e metoda mea de relaxare)..si painea tot iese delicioasa
si da, si eu pun ulei, cateva linguri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

Strumph
fetele am facut asta:http://www.revistafelicia.ro/articol_1010628/tort_cu_crema_mascarpone_i_krantz.html, jumatate de portie,



mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


ce repede ai executat-o
cum a iesit ?
poate ii fac o surpriza sotului in weekend ca si asa a stat sechestrat atata la servici cred ca sambata ajunge acasa cica la ei, in camp, sunt nameti de 3 metri, viscol de nu vezi nimic in jur, nici drum nici copac, brazi inalti daramati la pamant si in rest pustiu..masina lui nici n-o poate scoate de sub zapada, nu mai are acces la ea, chiar daca deblocheaza drumul astia el o lasa acolo , vine cu altceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

fetele ma declar azi capiata de ambii copii, mi-am facut numai nervi cu ei si ei cu mine...a tras Cata de toate alea, s-a jelit, s-a marait..era fericita doar unde nu are voie...simteam cum imi pulseaza tamplele de nervi
abia acum a venit si sotul acasa si l-am lasat cu copii..si trag si eu o pipa ca nu mai pot de nervi

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


si eu de 2 zile de cand sunt in casa cu amandoi, scot fum nu alta..al meu face niste crize de nervi de ma sperie..are asa o stare ciudata, se trezeste cu nervi si tot asa o tine toata ziua..tremura si urla efectiv de te sperii nu stiu ce ma fac cu el..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

strumph, imi pare rau sa aud ca esti trista. Eu nu mai am nici un bunic in viata..de multe ori ma gandesc la ei... Cati ani are batranul? Sanatate multa
Voi unde plecati in vacanta? Tot la socrii?
Noi speram ca week-endul asta sa ducem copii la mama si sa ma mai linistesc si eu..dar daca nu dezapezesc astia drumurile nu avem cum sa ajungem...

miki, si cristi e mai nervos, si am observat ca e asa din cauza ca nu doarme nici bine nici destul timp. Azi dimineata la 7 fara ceva era deja treaz..inainte sa sune ceasul..il auzesm cum se juca la el in camera, nu a vrut sa doarma la pranz la gradi..era varza de oboseala. in afara de asta de vre-o 2 luni nu mai vrea sa doarma pe intuneric, iar cu veioza aprinsa nu se odihneste ca lumea..se si trezeste des... In seara asta l-a convins al meu sa o lase stinsa , iar cand a plecat a si desurubat putin becul ca sa nu se trezeasca el sa o aprinda...sa vedem ce va fi si la noapte...

Ma bag sa fac cap nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cap nou

Mergi la inceput