Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (42)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Krissy multumim pt lamuriri! O sa ii fac si eu maine gramajul la proteine.
Carne si branza nu dau in aceeasi zi deci s-ar putea sa ma incadrez totusi la gramaj :)

Oricum Krissy cred ca esti cea mai informata si explicita persoana pe care am auzit-o vreoadata vorbind...explici cooerent si ai o informatie completa atunci cand vrei sa spui ceva!

Daca nu te superi sunt chiar curioasa ce meserie ai? Sau ce facultate ai terminat?

Nu am auzit nicioadata nici macar un nutritionist vorbind asa de clar si argumentat si aprofundat despre alimentatie si efectele sale asupra corpului!

Anyway my dear wikipedia :) thank you very much!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii
Oricum Krissy cred ca esti cea mai informata si explicita persoana pe care am auzit-o vreoadata vorbind...explici cooerent si ai o informatie completa atunci cand vrei sa spui ceva!

Daca nu te superi sunt chiar curioasa ce meserie ai? Sau ce facultate ai terminat?

Nu am auzit nicioadata nici macar un nutritionist vorbind asa de clar si argumentat si aprofundat despre alimentatie si efectele sale asupra corpului!

Anyway my dear wikipedia :) thank you very much!
You're welcome! Multumesc mult, esti f draguta, la fel ca toate fetele care mi-ati mai apreciat interventiile. Sa stiti ca chiar ma straduiesc ca fiecare sfat sa-l argumentez cat mai simplu si clar, ca stiu ce plin e internetul de informatii dupa ureche... Eu am mai zis ca asta e profesia mea si in general vorbesc doar despre ce cunosc. Dar pt ca ma intrebi asa direct, iti raspund din nou pt credibilitate: am terminat Chimie Alimentara, plus un master aici in Siguranta Alimentelor, cu concentrare pe Nutritie Umana si Microbiologie, si lucrez de 15 ani exclusiv in ind alimentara. Dar asta clar nu inseamna ca stiu prea multe, zic si eu unde cred ca pot contribui cu ceva.

Pup fetele, trebuie sa fug, mai revin zilele astea sa va mai zic si despre noi, asa cum ne-a somat Oana.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Krissy !
Corry , eu sa fiu sincera fac un pic pe dos treaba , adica eu ii dau la ora 10 lapte cat vrea el (180-200) si apoi la 11 ii dau fructe, de ce ? pt ca vreau sa pape mai mult lapte dat fiind faptul ca inca am destul .Probabil ca daca i-as da fructe prima , i-as dat si lapte imediat dupa doar ca nu ar mai papa la fel de mult. Cand nu o mai fi lapte de ajuns o sa fac invers.Mai e si problema cu tratamentul la noi care trebuie dat inainte de masa de la 14.30, cu care ma lupt inca , pt ca are zile cand nu il vrea in nici un fel , nici cu ceai , nici cu lapte , nici cu apa, off , inca putin si scap.
Pediatra mea vrea sa ii dau mancarea la ora 11 si fruct la 14 si apoi la 18 iar mancare!!! da , da , sa o creada ea!! , cat timp am lapte cina v-a consta in lapte!! si gata! nu inteleg ce atata disperare sa il indop asa de mic cu atat de multe ... de asta sunt italienii cu c""u mare , daca ii indoapa cu prosciutto de la 6 luni
Anda , imi pare rau pt micuta ta , insa incearca si alta parere, Si Gabriel transpira pe cap si nu e ca imi ia prea mult in greutate , dar nici nu s-a pus problema de rahitism. prea lunga pt varsta ei a spus?? 66 la 5 luni? pai Gabriel avea 72 la 5 luni .
Amaia si tu mami? ia goliti repede butoiul, ca vin cu nuiaua
nici lui Gabry nu i s-a inchis fontanela din spate .
Miha , pai cand incepe Gabriel sa tipeee , facem intrecere iar el ma intrece mereu.
Anaemi , cum te mai simti?
Ruxii , sa aveti o excursie super , incearca sa nu te simti vinovata , meriti si tu un pic de relax
Ramona.
Laura, te pup eu si pt Ramona, cat despre treaba cu cazatura , ai dreptate dar eu m-am suparat pe el ca e in general neatent , orice lucru ii spun , trebuie sa il repet ca el e cu mintea aiurea, sau spun cate ceva si la vre-o 5 minute ma intreaba ceea ce tocmai ii spusesem .. parca e un copil si in ultima vreme e din ce in ce mai neatent, parca vorbesc la pereti , nu isi aminteste sa ii fi spus cate ceva , asa ca asta a fost picatura care a umplut paharul !Oricum pe tine nu ma supar ca-mi esti draga tare
AAa , ma intreba cineva de pozitia picioruselor in premergator , da , initial lacla mai mult pe varfuri , apoi l-am lasat si mai in jos , astfel incat cand sta in funduletz , are picioarele indoite , iar daca vrea sa se deplaseze , trebuie sa se ridice in picioare si asa calca pe toata talpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Buna dimineata mamici si strumfici!

Noi abia acum ne punem la somn dar voiam sa va zic ceva, ca nu-mi iese din cap problema:
Am observat la Tudor ca isi freaca nonstop labutele picioarelor. Chiar si cand sta pe burta, si le ridica si le freaca. Sau cand ii facem baie, in cadita. Doar cand mananca este linistit (atunci da din cap)
Ai vostri fac asa? Sa ma ingrijorez, e vreun semn de vreo boala? Nu plange cand face asta cum se presupunea ca e la colici. Ce-o fi?
Pe internet nu am gasit explicatii, dar mie tot nu mi se pare in regula sa faca asa. Si nu stiu cum sa-l opresc. Mai ales ca la statul pe burta in loc sa fie preocupat sa isi ridice odata fundul s-o ia de-a busilea, el sta bleg si isi freaca la picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna dimineata mamici si strumfici!

Noi abia acum ne punem la somn dar voiam sa va zic ceva, ca nu-mi iese din cap problema:
Am observat la Tudor ca isi freaca nonstop labutele picioarelor. Chiar si cand sta pe burta, si le ridica si le freaca. Sau cand ii facem baie, in cadita. Doar cand mananca este linistit (atunci da din cap)
Ai vostri fac asa? Sa ma ingrijorez, e vreun semn de vreo boala? Nu plange cand face asta cum se presupunea ca e la colici. Ce-o fi?
Pe internet nu am gasit explicatii, dar mie tot nu mi se pare in regula sa faca asa. Si nu stiu cum sa-l opresc. Mai ales ca la statul pe burta in loc sa fie preocupat sa isi ridice odata fundul s-o ia de-a busilea, el sta bleg si isi freaca la picioare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Si Gabriel si le freaca , daca e doar cu ciorapi , si-i scoate de atata frecat si se mai si zgarie daca nu are unghiutzele prospat taiate .Am o pereche de tenisi pe care ii tine mai mult in picioare ca pe restu reuseste sa ii scoata imediat , sunt tociti de atat frecat , crede-ma!! Eu zic ca e normal, nu stiu daca ar trebui sa ne facem griji pt asta...iar cand mananca , are o pozitie f ciudata si comica: piciorul drept il tine indoit si se bate cu talpa peste genunchiul stangului, deci mor de ras cand il vad asa... ca un adult plictisit parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Corry28 eu nu ti-am raspuns pentru ca nu stiu sigur daca e ok.Si eu ii dau uneori in completare lapte dupa masa de fructe/legume, insa nu a avut nimic la burtica.Oricum a mea nu prea mai vrea lapte.Voinicelul care nu se intoarcea pe burta a binevoit sa se intoarca?Eu m-am ingrijorat destul, desi dr a avut dreptate intre 6-7 luni majoritatea o fac.


Andreea_tc insanatosire grabnica va doresc!


Da, Anda, se intoarce (de vre-o saptamana).
Chiar vroiam sa-ti scriu.
De atunci, se intoarce non stop....
Eu ti-am zis, m-am relaxat si am asteptat....
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii


Cory dar de ce le mai dai lapte daca mananca 100 de fructe? Si Sara papa la fel si nu ii mai dau nimic in completare dar ii dau la 2 ore dupa supa. I-am dat lapte completare numai cand manca sub 60 de fructe.




Pentru ca nu se satura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna dimineata mamici si strumfici!

Noi abia acum ne punem la somn dar voiam sa va zic ceva, ca nu-mi iese din cap problema:
Am observat la Tudor ca isi freaca nonstop labutele picioarelor. Chiar si cand sta pe burta, si le ridica si le freaca. Sau cand ii facem baie, in cadita. Doar cand mananca este linistit (atunci da din cap)
Ai vostri fac asa? Sa ma ingrijorez, e vreun semn de vreo boala? Nu plange cand face asta cum se presupunea ca e la colici. Ce-o fi?
Pe internet nu am gasit explicatii, dar mie tot nu mi se pare in regula sa faca asa. Si nu stiu cum sa-l opresc. Mai ales ca la statul pe burta in loc sa fie preocupat sa isi ridice odata fundul s-o ia de-a busilea, el sta bleg si isi freaca la picioare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




nu cred ca e vreun semn de boala. Ei au o gama limitata de miscari, de fiecare data cand le reuseste ceva nou e tentant sa repete gestul/sunetul. Mi-ar placea sa fii mai relaxata, e pacat sa nu te bucuri din plin de bebelusia copilului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna dimineata mamici si strumfici!

Noi abia acum ne punem la somn dar voiam sa va zic ceva, ca nu-mi iese din cap problema:
Am observat la Tudor ca isi freaca nonstop labutele picioarelor. Chiar si cand sta pe burta, si le ridica si le freaca. Sau cand ii facem baie, in cadita. Doar cand mananca este linistit (atunci da din cap)
Ai vostri fac asa? Sa ma ingrijorez, e vreun semn de vreo boala? Nu plange cand face asta cum se presupunea ca e la colici. Ce-o fi?
Pe internet nu am gasit explicatii, dar mie tot nu mi se pare in regula sa faca asa. Si nu stiu cum sa-l opresc. Mai ales ca la statul pe burta in loc sa fie preocupat sa isi ridice odata fundul s-o ia de-a busilea, el sta bleg si isi freaca la picioare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Si Sofia si le freaca. Initial am zis ca or fi colici dar nu plange. Acum mai rad si spun ca are scaieti in sosete:) AAAA....si a mea, cand duce jucaria la gurita si roade de zor, isi misca o manuta din umar, ritmic asa...zici ca da din aripa. Initial m-am gandit tot asa ca o fi vreun semn de boala, doamne fereste, dar pe urma am realizat ca ea e de fapt foarte incantata si mandra si vrea sa faca si ea mai multe chestii odata (ca Napoleon), adica ...sa roada si sa dea din aripi!:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Roberta, multumesc!

Mergi la inceput