Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (42)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

buna seara si de la noi
in primul rand la multe lunite celor sarbatoriti in ultimele zile
Ma citti de problele cu febra, cu dr care sunt pusi sa chinuie un bebelusi , dureri de dinti, raceli , la toti multa sanatate
Felicit si pe toti bebelusii ce papa tot si la cei mai mofturosi cate un
noi suntem bine :D mancam absolut tot, nu refuzam nimic, avem 5 mese pe zi din care 2 de papa ( fructe dimineata si piure de legume la pranz cam 150 gr la fiecare masa ) , iar lapte max 120 si seara 150 ml. Ne rotim , ne invartim, stam in fund fara sa mai alunecam sau sa picam ,cand oboseste se apleaca in fata si se sprijuna in manute si rade la mine sa o felicit pentru ce a facut. A zis TATA , nu am crezut, am zis ca nu aud bine , dar a repeptat sa ma convinga ca aud foarte bine , iar tac-su este in extaz .
Nopatea am inceput iar sa ne trezim la 5 dim dar are si seri cand nu se trezeste , depinde...de.? habar nu am. Baita este de vis imi vine sa ii fac de 5 ori /zi :)) parca este la SPA :)) asa sta sa o masez sa o spal peste tot si se tine cu minile de marginea cazi asa in fund cu sta acolo , este haioasa foc . vb incontinuu , toata ziua, nu are deloc stare , se plictiseste imediat de ceva , asa ca de 1 sapt m-am hotarat s ii dau jucariile prin rotatie. La masa cu lapte este un chinnnn urias , stau 30 min sa bea 120ml de lapte , da din toate , ma aplec pesteea sa ii imobilizez picioaarele( ca ficatul meu este praf )si cu mainile imi da peste ale mele si isi scoate bibe din gura si apoi rade ...
cam atat despre noi!
va pup pe toate si pe toti strumfii

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Ruxandra este o draguta ca intotdeauna si evolueaza tare frumos!
Asa a inceput si eu sa fac cu jucariile lui Luca pentru ca are prea multe deodata si nu ai intelege nimic si se plictiseste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Ruxii, felicitari Sarei, si distractie placuta la munte!!

Paula, nu am facut prevenar, nici nu fac! Si nu fac nici ROR si nici ala pt rotavirus...de baza ce dau astia de la stat, dar fara ror.

Alina, imi pare tare rau ca nu te simti bine. eu cand am racit luam Vitamina C natural de la Eliza. sunt picaturi si luam 3-4 doze pe zi, dar nu am patit asa rau ca tine...o frectie si o baie fierbinte la picioare fac minuni de multe ori! Sanatate multa! Ce bine ca si-a revenit Ianis...Uff greu e cu astia mici acum...

Giuliana, te invidiez! si pt chef, si pt ca te ajuta sotul asa mult!!
Subscriu si eu la fetele fara chef de Dar am auzit ceva zvonuri ca o sa revina la un moment dat...

Amaia, pup si fuga afara din butoi! Pai ne luam dupa dr acum? Astia in ultima vreme zici ca;s pusi sa ne sperie... A mea azi era putin speriata ca inca nu ii dau legume :)))))

Krissy, ma bucur sa te citesc !! Intotdeauna cu sfaturi super super!! Stiam si eu treaba cu proteinele, dar ce sa ii explic nebunei mele...care e disperata sa ii bag carnea mai repejor! Dar, spre binele ei, a zis sa o fierb in alta zeama si sa nu ii dau si zeama, deci ceva ceva tot stie ea :))) Voi ce mai faceti!

Alexia, pupam strumfita jucausa! Si felicitari pt Ta-ta

Anda, imi pare rau ca treceti prin asta! Trebuie sa existe o solutie si pentru voi. Asta e o a doua parere? Pupici manechinei! Pt fontanela si rahistism, afara la soare cat mai mult...

Andreea, nu stiu ce sa iti zic, decat rabdare si sanatate multa multa!! Emulsiile alea speciale nu ajuta?

Corry, cred ca e pe incercatelea ma gandesc... Ma bucur ca sunteti bine!!

Laura, te imbratisez eu si te pup!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


Cristina - mii de multumiri pentru detalii!!! Ca intotdeuna esti pe faza cu sfaturile tale, asa mult ma bucur ca te avem in odiseea noastra!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Cristina,subscriu si eu la ceea ce a zis Ilida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Buna seara

Noi ne luptam in continuare cu varicela. Mai nou a facut si sotul meu asa ca avem un concediu in 3 de cel putin 2 saptamani. Suntem familia "Buba"

De cand cu bubele Alex nu mai vrea sa ma suga si cred ca am ramas fara lapte.

In rest ma simt foarte rau, mananca rau bubele astea si nu am chef de nimic. Noroc ca vine bona sa stea cu Alex ca eu nu sunt in stare si deja mi-a rupt o buba de pe fata din prea multa dragoste

Va pup



Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011


Tu faci haz de necaz,dar tare-i zici frumos!
Vezi si tu partea buna a lucrurilor:acum sunte-ti toti trei acasa!
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Anda-iti spun si eu ca si celellate fete sa mai vezi un doctor!Rahitism a avut si sotul meu cand era bebe,sau asa zicea lumea pe vremea aia, si acum e bine-merci si cu doi copii la usa!
Ramona -te pup si eu
Cristina-ca intotdeauna
Laura-un pupic de la noi pentru voi
Ilida-sper ca sunte-ti ai bine

restul fetelor si nu dau nume ca daca uit pe cineva...

Noi am fost un pic pe afara si desi credeamm ca-i bine, m-am congelatBebe a dormit in carucior si a fost bine.Cum am intrat in casa a inceput maraiala!Acum se zvarcoleste langa ine de zici ca-l taie cineva ssi daca-l iau in brate zici ca i-am luat cu ana
In-afara de maraieli,nopti nedormite.....nu avem nimic de raportat!
Va urez o noapte usoara si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Seara buna si de la noi. In sfarsit am ajuns si noi acasa (suntem plecati de vineri seara). Soacra mea este efectiv de aur, m a ajutat mult, a platit pentru toata mancarea, aseara luase o pizza si a vrut ea sa se asigure ca mananc eu mai intai si apoi a servit si ea. Ea a lucrat luni, marti si miercuri, venea rupta de la servici (ea lucreaza tot in acelasi domeniu ca si mine, social care, dar e necalificat-e support worker) si o lua imediat pe Imi. Tare m a mai ajutat fiinta aia!

Numa ce am ajuns in seara asta acasa si m am decis sa incerc baby rice ul pe care l am cumparat (cel de la Earth's best). Asa ca m am muls si am amestecat o lingura de baby rice cu 4 linguri de laptic de la mine si I am dat. Facea fetze fetze, tare comica a mai fost.
La inceput dadea sa suga mancarea, apoi mai avea tentativa sa inghita, in fine, cert e ca a acceptat o toata papa, cu exceptia a cateva lingurite mici. A dat mult si pe ea, adica scotea mancarea afara.

Deci am inceput si noi diversificarea oficial.

Fetelor, uite chiar acum stau cu sotul si Imi pe canapea si ne uitam la fotbal. Si Imi efectiv rage, in sensul ca scoate niste zgomote pe gura asa de tare, de parca ar tipa intr un scandal de cucoane. Sotul 'tells her off' (o cearta) si stau si ma intreb daca face bine sau ei ar trebui sa experimenteze tot felul de sunete si zgomote?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Seara buna si de la noi. In sfarsit am ajuns si noi acasa (suntem plecati de vineri seara). Soacra mea este efectiv de aur, m a ajutat mult, a platit pentru toata mancarea, aseara luase o pizza si a vrut ea sa se asigure ca mananc eu mai intai si apoi a servit si ea. Ea a lucrat luni, marti si miercuri, venea rupta de la servici (ea lucreaza tot in acelasi domeniu ca si mine, social care, dar e necalificat-e support worker) si o lua imediat pe Imi. Tare m a mai ajutat fiinta aia!

Numa ce am ajuns in seara asta acasa si m am decis sa incerc baby rice ul pe care l am cumparat (cel de la Earth's best). Asa ca m am muls si am amestecat o lingura de baby rice cu 4 linguri de laptic de la mine si I am dat. Facea fetze fetze, tare comica a mai fost.
La inceput dadea sa suga mancarea, apoi mai avea tentativa sa inghita, in fine, cert e ca a acceptat o toata papa, cu exceptia a cateva lingurite mici. A dat mult si pe ea, adica scotea mancarea afara.

Deci am inceput si noi diversificarea oficial.

Fetelor, uite chiar acum stau cu sotul si Imi pe canapea si ne uitam la fotbal. Si Imi efectiv rage, in sensul ca scoate niste zgomote pe gura asa de tare, de parca ar tipa intr un scandal de cucoane. Sotul 'tells her off' (o cearta) si stau si ma intreb daca face bine sau ei ar trebui sa experimenteze tot felul de sunete si zgomote?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

pt soacra ta si pt tine ca te-ai odihnit.
Sunetele este normal sa le scoata pentru ca sunt experiente noi si le place sa se auda.Cand am fost pe 17 la doc chiar m-a intrebat daca tzipa si eu am zis:sa tzipe?rage!
Deci eu zic ca-i ok!
Felicitari printesei pentr ca a inceput cu dreptul div!
..si voua...vizionare placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Anda si eu zic sa mai consulti inca un pediatru...in plus ar fi trebuit sa iti mareasca doza de vigantol daca era asa inaintat rahitismul ...ce ti-a dat pt fontanela? Calciu lactic? Si pt infectie? Mi se pare un pic ciudat ca exista metoda de care ziceai...eu am facut la un centru privat care ziceau ca fac analiza la bebelusi in niste medii de culturi si in functie daca se dezvolta insramna ca are daca nu nu...ceva de genul asta mi-a explicat o asistenta si a durat 3 zile pana la rezultat si la Synevo tot asa ...deci mi se pare ciudatel sa existe asa un test rapid si f exact...zic si eu! Incearca sa repeti analiza cu sumar de urina la laborator! Banuiesc ca ti-a prescris antibiotic si de aia zic sa investighezi sigur daca are infectie.

Cory dar de ce le mai dai lapte daca mananca 100 de fructe? Si Sara papa la fel si nu ii mai dau nimic in completare dar ii dau la 2 ore dupa supa. I-am dat lapte completare numai cand manca sub 60 de fructe.

Gliana imi esti tare draga nici eu nu duc lipsa nici de apetit nici de activitate

Ruxi pupicei ! Tati trebuie sa ie foarte mandru!

Fug la bagaje ca sunt pe la jumatate....incepe oricum sa ma apuce sentimentul de vinovatie ca las copilul 2 zile fara mine :(
Aaa...si mi-au mai venit si colindatorii :((( sunt chiar suparata de asta

P.s. : eu ii dau mereu in timpul mesei cateva lingurite de apa si intre mese ...bea in jur de 30-40 ml de apa pe zi. Si niciodata nu folosesc la nimic apa in care fierb carnea ( mai ales ca eu fierb carnea in 5-6 ape)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Seara buna si de la noi. In sfarsit am ajuns si noi acasa (suntem plecati de vineri seara). Soacra mea este efectiv de aur, m a ajutat mult, a platit pentru toata mancarea, aseara luase o pizza si a vrut ea sa se asigure ca mananc eu mai intai si apoi a servit si ea. Ea a lucrat luni, marti si miercuri, venea rupta de la servici (ea lucreaza tot in acelasi domeniu ca si mine, social care, dar e necalificat-e support worker) si o lua imediat pe Imi. Tare m a mai ajutat fiinta aia!

Numa ce am ajuns in seara asta acasa si m am decis sa incerc baby rice ul pe care l am cumparat (cel de la Earth's best). Asa ca m am muls si am amestecat o lingura de baby rice cu 4 linguri de laptic de la mine si I am dat. Facea fetze fetze, tare comica a mai fost.
La inceput dadea sa suga mancarea, apoi mai avea tentativa sa inghita, in fine, cert e ca a acceptat o toata papa, cu exceptia a cateva lingurite mici. A dat mult si pe ea, adica scotea mancarea afara.

Deci am inceput si noi diversificarea oficial.

Fetelor, uite chiar acum stau cu sotul si Imi pe canapea si ne uitam la fotbal. Si Imi efectiv rage, in sensul ca scoate niste zgomote pe gura asa de tare, de parca ar tipa intr un scandal de cucoane. Sotul 'tells her off' (o cearta) si stau si ma intreb daca face bine sau ei ar trebui sa experimenteze tot felul de sunete si zgomote?



pt soacra ta si pt tine ca te-ai odihnit.
Sunetele este normal sa le scoata pentru ca sunt experiente noi si le place sa se auda.Cand am fost pe 17 la doc chiar m-a intrebat daca tzipa si eu am zis:sa tzipe?rage!
Deci eu zic ca-i ok!
Felicitari printesei pentr ca a inceput cu dreptul div!
..si voua...vizionare placuta!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Lori esti absolut minunata! Multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Efectiv sotul foloseste termenul de growling (el zice: imogen is growling) si incearca sa se uite la ea fix si sa i zica ca n are voie. Am sa i zic ca de fapt e voie.
La fel facea si finutul si al meu sot se enerva de numa, zicand ca prietena mea nu i face educatie si de aia rage. Na uite ca i a venit lui randul acum ca fiica sa sa raga!
Crezi ca am mai apucat sa ma uit la meci? Nuuuu....
Imi a inceput sa 'growling' si m a trimis sus sa i fac baita si s o pun in pat. Acum sta la tzati si e adormita. Tocmai am pus o in patut.

De azi vreau sa ma mut in patul meu din camera mea. In weekend oricum dormeam la mine in camera, dar tot timpul Imi era cu noi in camera, dar in patutul ei. Azi, pentru prima data in viata ei va dormi singurica in camera. E un feeling ciudat, dar trebuie sa se intample la un moment dat. Fiecare cu camera lui, mami si tati la ei in camera, Imi are camera ei.
Sa vedem cum va merge, am sa i las usa inchisa la ea la camera, dar am sa iau baby monitor ul la noi in camera s o aud cand se scoala. Sunt curioasa de cate ori se va trezi si cum va merge noaptea asta, nu neaparat datorita faptului ca am inceput diversificarea, ci si pentru ca am ajuns acasa.

Night night la toata lumea, am sa incerc sa mai citesc cand o sa ma lungesc in pat. Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Krissy multumim pt lamuriri! O sa ii fac si eu maine gramajul la proteine.
Carne si branza nu dau in aceeasi zi deci s-ar putea sa ma incadrez totusi la gramaj :)

Oricum Krissy cred ca esti cea mai informata si explicita persoana pe care am auzit-o vreoadata vorbind...explici cooerent si ai o informatie completa atunci cand vrei sa spui ceva!

Daca nu te superi sunt chiar curioasa ce meserie ai? Sau ce facultate ai terminat?

Nu am auzit nicioadata nici macar un nutritionist vorbind asa de clar si argumentat si aprofundat despre alimentatie si efectele sale asupra corpului!

Anyway my dear wikipedia :) thank you very much!

Mergi la inceput