Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (112)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

credeam ca incepeti cu faze de genul... la fete tb inainte de 1 an, la Maria i-am facut la 1 an si 10 zile ca facea un an in miercurea Pastelui si nu mi se de bun simt sa fac bairam atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

ailed_dota Nu cred ca are nimic! Si noi o sa-l sarbatorim pe Mihai cand mergem la vara acasa, pentru nunta. Sora-mea are o fetita de 3 ani care isi canta La multi ani de fiecare data cand sora-mea face cate un tort sau o prajitura si ei o acompaniaza, e foarte comica.

Voi ce tort pregatiti pentru copilasi? Exista ceva reteta pe care sa o poate manca si ei dar sa fie fara zahar?

Mihai (04.06.2011)


sa manance ei, nu prea cred..dar eu zic ca putina frisca pe nasuc si pe degetele n-are nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

bluenight..da cum te cheama mama...eu sunt cam barana si greu ma descurc cu denumirile astea....hai zi ne numele de scena

pai sa te lamureasca mamaturta...in unele regiuni cand fetele fac un anisor nasa le cumpara o turta ,in genul celei de la nunta si spune tatal nostru si i--o rupe deasupra capului in forma de cruce..apoi se taie si din par tot in forma de cruce
dupa bebelusha e pusa sa aleaga de pe o tava diferite obiecte

la baietei se leaga parul sus ca un mot ,cu o funda ,si nasa il taie..de aici si denumirea de taiat motul..si tot ca la fetite se aleg obiescte de pe o tava
asta e mai mult o chestie regionala ,cum am mai zis..in ardeal si prin constantza parca nu se face..e un motiv sa mai bea si nasul cu finul sa zic asa..ha ha ha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

bluenight..da cum te cheama mama...eu sunt cam barana si greu ma descurc cu denumirile astea....hai zi ne numele de scena

pai sa te lamureasca mamaturta...in unele regiuni cand fetele fac un anisor nasa le cumpara o turta ,in genul celei de la nunta si spune tatal nostru si i--o rupe deasupra capului in forma de cruce..apoi se taie si din par tot in forma de cruce
dupa bebelusha e pusa sa aleaga de pe o tava diferite obiecte

la baietei se leaga parul sus ca un mot ,cu o funda ,si nasa il taie..de aici si denumirea de taiat motul..si tot ca la fetite se aleg obiescte de pe o tava
asta e mai mult o chestie regionala ,cum am mai zis..in ardeal si prin constantza parca nu se face..e un motiv sa mai bea si nasul cu finul sa zic asa..ha ha ha

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)


pi la fazele cu nu e bine la asta m-am gandit si eu... ca nu toti fac in tara si in alte tari cu atat mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Aha, eu n-am stiut de obiceiul acesta.
Eu sunt ardeal, din Turda (langa Cluj) si la noi nu se obisnuieste asa ceva.
Deea pe mine ma cheama Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Hop si nea'Ion ca si el e om! Buna ziua!

Mai luati o pauza, ca nu va prinde omul deloc din urma

Incep prin ai urea bun venit lui bluenight!!!

Alexina mami, imi pare tare rau de teea....ufffffff nu ma pricep sa-ti spun prea multe, dar sunt alaturi de tine si iti urez sanatate maxima si rapida!
somleacmama mama ce familie SUPERBA!!!Te felicit din inima....ASA DA!!!
Legat de initiatia soacramii cu omul de zapada sa stii ca este la fel de inventiva ca tine (afirm acest lucru deoarece mosul tau si ingerasul...nu sunt departe de ceea ce realizeaza soacra...are si ea o imaginatieeeeee)
alehiamunde ai tinut mami bucalata asta mica....offff ce as pupacio nitel ca am ceSa-ti traiasca!Superba!
bb_yasmiFrumoasa casuta, ti-am mai spus, va felicit ptr promtitudinea de care ati dat dovata in a o avea atat de repede.Bravo voua!!!
Multumesc si eu mamici ptr complemente.... pozisoara este de ieri, ....si va spun sincer imi venea sa o maninc la propriu... era maraita ca nu-i dadeam aparatul, toate pozele imi ieseau cu ea smiorcaita ....Pana sa fac foto toate bune si frumoase, cand vede aparatul in fata ei e jale, il vrea ea si numai ea...
Si am strans-o tare...si i-am spus hai sa facem noi una...fara ca tu sa bazai si apoi iti da mami aparatul...asa a fost...

roxysi eu mi-am selectat foto ptr rama...si nu numai...am deja album cu ea....cu o foto pe zi pana la un an(...bine, va urma)
In general foto le realizez eu, dar cand este si sotul cu noi nu rateaza ocazia in a mai surprinde cateva momente inedite
scrishTare mult apreciez dr ta, ...imi place ceea ce iti recomanda...si mai ales cu incidentul precedent, mi-a placut ca te-a sunat...Cand te-am citit ca vrei sa o o schimbi, mi-am zis...., bine ca ai fost intelegatoare...
strumphy am socrii buni, dar nici cu ai tai nu-mi este rusine.... Aaaa v-am mai povestit intamplarea cand am venit aici la sot ptr prima data, sa ma cunoasca parintii lui, venisem ptr un week, si ....soacra ne-a pregatit dormitorul ...un bol de sticla cu apa, liliac alb si lumanare plutitoare....
Asa ca...gesturi mici dar de efect, ...iti raman in suflet, ...
ailed, lparpala, vissmultumesc ptr gandurile, ..randurile de la foto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mai Deea, pai daca ai casa asa mare eu zic ca mai merge un bb, ca sa o umpleti, ma duc sa-mi iau un capac mare ca arunca cu rosii acum...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui bluenight

ailed_dota Nu cred ca are nimic! Si noi o sa-l sarbatorim pe Mihai cand mergem la vara acasa, pentru nunta. Sora-mea are o fetita de 3 ani care isi canta La multi ani de fiecare data cand sora-mea face cate un tort sau o prajitura si ei o acompaniaza, e foarte comica.

Voi ce tort pregatiti pentru copilasi? Exista ceva reteta pe care sa o poate manca si ei dar sa fie fara zahar?

Mihai (04.06.2011)


sa manance ei, nu prea cred..dar eu zic ca putina frisca pe nasuc si pe degetele n-are nimic

mami de 2 prichindei


da miki, si eu i-am dat I de sf Ion pe nasuc, si degetele
Offfff regret ca nu ti-au iesit atunci retetele... cata faina ai pus la papanasi?Ti-am spus 2 lingurite rase.....iti da seama, aproape inexistente la 60-80 de branza si un galbenus...cum sa-ti iasa tari?nu avea de ce...branza se inmoaie la fiert...le tine galbenusul si faina f putin....moi si pufoase trebuia sa iasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

mamici, dar cand e Pastele???
Daca I e pe 1 aprilie, eu as vrea chiar in ziua cu pricina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

am si eu o intrebare: daca eu ii fac turta fica-mii la vara ce are? ca sa fie si bunicii si nasii.. ca nu cred ca pot sa-i adun pe toti aici de ziua ei...

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Ce sa aiba ailed???Voi sa fiti sanatosi!!!

Mergi la inceput