Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

OOka, cand a avut Zoe atopica si dadeai cu unt de shea pe leziuni treceau? La a mea se inrosesc in loc sa treaca in schim cedeaza la crema de fundulet weleda...nu mai stiu ce sa mai inteleg..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Neata si de la noi ,am o zi nasoala ,e frig ,ceatza ,as vrea numai sa dorm ,dar Noura are un che f nebun de joaca si conversatii
Nu stiu ce se intampla ,de ieri nu am lapte eu care dadeam la pompa in fiecare miez de noapte ,mi-am tinut fata flamanda noaptea trecuta ,sanii erau goi ,tragea saraca tragea si nimic nu iesea ,nu inghitea si cand vroiam sa trag sanul plangea
Tin fata la san ,pap ,beau dar se pare ca pana aici mi-a fost ! M-a lasat ! Sunt sigura !

Sei ,imi inchipui prin ce-ai trecut ,nu vreau sa-mi imaginez .Sa n-o mai pui cu colacelul,sigur ii este frica acum si cand ma gandesc ca vroiam sa mi-l cumpar si eu saptamana asta
Sper sa nu aiba frica de apa acum ! Urmatoarea baita trebuie sa fie intr-un mod foarte placut si relaxant
Si...lasa cititul pe net ,eu m-am lecuit dandu-i fetei mele diagnostice stupide si la sfarsit sa n-aiba nimic .
Presimt c-o sa-ti taie sotul netul intr-o zi ,al meu mi-a promis ca o va face daca mai dau diagnostice Nourei !


Ionela ,ce grasun si lungan ai tu acolo ,sa nu fie de deochi ! E dolofan cu lapticul de mama ,asa da
Imi pare rau ca ai fost trista din cauza vaccinului ,mai ales ca nu ai fost de acord sa-i faci


Andra ,si fata iubeste TV ,data trecuta am intrebat moasa daca se poate uita si mi-a zis un NU foarte apasat ! E foarte periculos pentru ochisorii lor ,deoarece se schimba imginiile prea repede ,ceva de genul asta zicea ea acolo ,nu prea-i intelegeam germana ca avea un accent polonez
Dar dupa 2 ani se poate cate 10-15 min / maxim / zi !!!
Eu n-o mai las deloc ,nici macar o secunda


Racheel ,eu ieseam cu fata si pe vantoasa si pe ploaie . La cea din urma ii puneam o prelata ,iar la vantoasa o lasam culcata in landou ,ii trageam copertina deasupra si gata ! Sa aiba urechile acoperite si suzeta in gura (sa nu traga aer rece)
Si indiferent de vreme,stau de fiecare data cate 2 ore afara



Si mie mi s-a inecat fata ieri cu lapte ,se invinitise in jurul gurii ,nu mai avea aer si incepuse sa se zbata . Noroc ca era sotul acasa , a intors-o ,lasat cu capul in jos ,scuturat si tot tacamul .

Eu nu stiu sa acord primul ajutor cand bebe se ineaca .
Aveti vreun sfat pentru mine ?
Voi cum procedati ?





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






Ala.. poate treceti prin puseu.. tine-o cat mai mult la san si o sa va reglati, si eu am trecut prin astea insa mi-am revenit..
In rest odihna multa (cat poti), mancare buna ... lasa ca o sa avem timp de dat kg jos..

Mie sotul chiar mi-a taiat netul pt 3 zile
si eu am emotii la baita dar o sa fie bine sunt sigura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui klau_ditza

'neata!
aseara ne-am vaccinat si noi de 4 luni. Cred ca am trecut cu bine peste - febra nu a facut si nu a plans decat foarte putin decat atunci cand asistenta a scos acul
Raportam 7.5 kg si 68 cm

It's a boy !!!
I'm a happy mother!
25.09.2011 Radu George


ce barbat adevarat ... bravo pt vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Iata ce recomanda un pediatru din Iasi pt diversificare:

http://www.organixbaby.ro/cereale.html

E prima data cand aud de ele ...or fi bune de ceva oare?!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ooka... multumesc de incurajare.. in functie de starea mea ma mai speriu imi mai revin, insa cert e ca imi dau seama ca ma distrug.. trebuie sa fiu mai puternica..
Aseara i-am dat 1 lingurita de mar copt.. s-au batut turcii la gura ei.. ( evident ca nu incepem diversificarea, para nu a tocalit de 1 sapt , insa desi pana la 6 luni nu vreau sa incep sa inlocuiesc masa-poate nici atunci nu o sa inlocuiesc imediat, mai incercam sa rezolvam ceva cu scaunele astea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

neata
sei,imi pare rau de incident,stii ca si noi am avut unul cu colacul,cred ca renuntam...

oana, oricum cerealele alea sunt bio din cate am inteles, deci mai ok decat de-alde nestle,humana si care or mai fi.

a ajuns coverul, e f ok, ingrijit lucrat,imi place.

la 4 luni, Mariuca are 7,1 kg (cat are Tudor al Ionelei la nici 3 luni) si 69 cm. nu se intorce nicicum, nici macar intr-o parte desi fac zilnic exercitii cu ea si o intorc prin tot patul.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

mikka stai linistita. Nici piticul meu nu vrea inca sa se intoarca

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Aici a nins si s-a asezat zapada! Cred ca e super de mers la munte acum .

Sei, imi pare rau pentru ce s-a intamplat In privinta colacului... stii ca si noi avem, l-am folosit cand si cand, destul de rar. Sotului nu i-a placut din prima, cand a vazut ca Dani se intoarce asa pe burtica a zis sa nu-l mai las ca poate inghiti apa pt ca ii intra apa spre gurita. Eu m-am gandit atunci ca nu e buna marimea (am vazut ca sunt pe marimi). Acum poate e mai ok dar nu l-am mai pus in el demult. Eu ma gandesc de la 6 luni sa mergem la inot, poate pot sa-l iau cu mine la piscina... zic si eu pt ca mi-ar placea dar sa vedem daca se poate. Oricum ce vreau sa-ti zic...ma bucur ca e totul ok acum si ca ai trecut peste speriatura! In privinta intorusului chiar nu ai de ce sa-ti faci griji! O sa inceapa sa se intoarca iar cand o sa simta ca vrea

Oana, nu stiu cat de bune sunt, asa la o prima vedere par ok dar ar fi interesante de vazut ingredientele. Oricum mie personal nu-mi plac borcanasele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata gagici !!!

Mersic Jade.

Abmariana, ce voinicut ai tu . Bravo ca ai luat initiativa. In blocurile astea permanent e cineva care e contra :(

Sei, si pitica mea s-a intors ieri cu colacul singurica pe burta, dar imediat ianpoi pe spate... probabil nu i-a placut
nu stiu pana cand se folosesc...eu as zice 6 luni
Eu il folosesc o data pe saptamana.

Lali, sa aveti un botez mumos

Dbunny, sa ne spui cum a fost... you lucky

Andr@, eu nu o las deloc la TV, cateodata cand o pun in balansoar se intoarce si se uita... atunci intorc balansoarul sau ii pun ceva in fata

Alayna, bravo ca iesiti afara si ca nu va uitati la TV .
Nici eu nu stiu daca m-as descurca la innecat. Picea mea se mai ineaca, dar putin... ii trece repede...

Klauditza pupam bulanasul la lungan.

Mikka, ma bucur ca iti place coverul
Eu ieri mi-am luat fumbee k nu se mai putea

Pinkysor, in sfarsit a nins si la noi in Iasi. Azi cand am iesit ningea asa frumos. A venit un fulgusor pe geana piticei... nu putea sa se aseze si el pe obraz :d sper ca nu avea prea multe impuritati. Oricum a fost foarte frumos.

Zubi, tu ziceai k il lasi pe Ayo cu o jucarie moale sa doarma? Eu stiam ca nu trebuie sa fie nimic in patut cand dorm picii, pentru ca exista pericol de sufocare...


Pitica mea, va spuneam ca papa numai cand doarme. Am mai reusit sa o hranesc si treaza dar dupa ore multe, adica era infometata. si reusesc s-o atasez dupa multe incercari
Acum am observat k se trezeste e bucuroasa se joaca si dupa jum de ora o ora ii cad ochii in gura si e tare mogorogita. Tb sa o adorm si doar in brate cu mers si cu cantat merge.
Ati pati asa?
si nu doarme mult
Nu reusesc nici sa mananc, nici sa ma duc la baie, nici nimic





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Alaaaaaaaaaa! < mai, la tine eu cred ca problema e stresul tau si atat. Cum sa nu ai lapte peste noapte? Ce crezi ca e robinetul de la apa care se opreste sauu ti-l taie daca nu ai platit?
Pune fata la san cat mai mult. Si eu am uneori sanii goooooi.... si alaptez 2... si? ii pun la san cat vor si sug. Chiar si cand PARE ca sug in gol ei scot ceva si, cel mai important STIMULEAZA LACTATIA!!!
TE ROG EU SA AI INCREDERE IN TINE SI IN FATA TA . pai cate apocalipse trebuiau sa treaca peste voi si in timpul sarcinii? Si? Nu ai tu cea mai frumoasa si mai perfecta copila???? Lasa temerile! Corpul tau, copilul tau, instinctul tau si al ei vor face sa functioneze lucrurile.

Lena, cum spuneam, Tudor e in perioada de nemancaciosenie. Suge mai mult in somn. Ce fac eu? Primul lucru cand incepe sa se foiasca pentru a se trezi : il pun la san. Inainte de a se trezi, inainte sa-l apuce joaca... suge cat suge si gata. daca am ratat momentul NU mananca . Se joaca o vreme, il ia somnul, plange sa adoarma si nu primeste sanul. Ba mai mult, urla dac incerc sa i-l dau desi clar ii e foame.


Mergi la inceput