Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lena, sa stapaniti sanatoase protectiile, sa roada pitica la ele cu placere,a mea nu roade bretelele, nu prea ajunge cu gura la ele. Am scos-o si eu ieri vreo 2 ore in manduca, nu a dormit o secunda, s-a uitat la masini, pomi, case, oameni, era fascinata, la un moment dat a inceput sa gangureasca pentru ca ma auzea pe mine vorbind cu prietena mea...cand am ajuns acasa a dormit de a rupt.

Alea de le-a postat Oana nu sunt borcanse, sunt cutii cu cereale instant. Eu, dupa ce am citit articolul postat de Ionela despre cereale, am decis ca nu ii voi da, cel putin in primele luni, deloc.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ionela, m-ai mai linistit. Deci Maia poate sa se ia cu Tudor de manutza, da?

Mikka mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

am o problemuta...

acu vreo luna mi-a zis contabila sa trimit lista cu concediu prenatal si postnatal
am trimis ceva de genu
concediu prenatal x zile si postnatal y zile.
ea a zis k e corect
dar nu era corect
si acum am depus pt indemnizatie de pe 21 ian, dar concediu am pana pe 19 ian :(((
oare nu o sa fie probleme cu acea zi? in viitor... sau acum
Daca puteti intreba pe cineva in cunostinta de cauza please help.
Contabila de la firma mea a zis: nu cred sa fie probleme, dar asta pe mine nu ma asigura, k peste cativa ani, sau la al doilea concediu sa dau de probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Olla
Lena, pai ar trebui sa inceapa indemnizatia exact cand se termina concediul,adik daca ai terminat pe 19 inclusiv, indemnizatia cu data de 20;dar nu sunt sigura; pe Ayu il las sa doarma cu batistuta aia cu ursulet,aia e in loc de suzeta noaptea

Fetelor, Ayu are aproape 5 luni, pe la vreo 2 luni eu ii dadeam ceai anticolici, cu toate ca nu avea, eram mai tampa, si am renuntat, dar ar trebui sa incep sa ii dau apita? avand in vedere ca e hranit doar pe LP? am citit undeva de deshidratare, si anume ca ar avea scaune moi..buze uscate,si Ayu are scaun foarte moale si de culoare galbena,o fi normal? voi ce ziceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Lena c stai linistita mamico ca nu este nicio problema.Actele pentru indemnizatie poti sa le depui in 60 de zile de la terminarea concediului postnatal.

Eu am terminat concediul pe 27 decembrie si am depus actele pe 10 ianuarie.

Mikka, Anastasia mea s-a intors pentru prima data la 4 luni si o saptamana si apoi o saptamana a facut pauza.de la 4 luni si 2 saptamanai a inceput sa se intoarca mereu.


O zi buna fetelor



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Problema este k am depus deja
si actele sunt de pe 21, inclusiv contractul de suspendare de la munca
deci eu pana pe 19 am avut concediu si de pe 20 e suspendat contractul... si e depus pt indemnizatie
deci ziua de 20... "am fost pe Marte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

de 2 zile suntem mai bine, sa fie de la toate bombardamentele ce i-am dat¿ fiole, ceai granulat, simeticona!! am scapat de colici si-acu suntem la intrarea unui puseu incepem operatiunea dezcongelat laptic cred...

may tu cat ceai dai la fata¿ eu am dat (si proabil v-oi mai da, daca urla iar) 3o ml dimineata si 3o seara. cate o lingurita de cafea de granule. e mult¿ putin¿

you all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi
am citit undeva de deshidratare, si anume ca ar avea scaune moi..buze uscate,si Ayu are scaun foarte moale si de culoare galbena,o fi normal? voi ce ziceti?



semne de deshidratare la bebei:
fontanela adancita
pipi putin si de culoare inchisa
caca uscata si tare(deci la voi nu-i cazu)
gura, limba, ochi, buze, uscate(cand pliezi pielea intre 2 degete, nu-si mai revine la forma originala, semn ca lipseste apa)
bebe apatic
culoarea pielii devine palida, chiat si spre gri
pierdere in greutate, in jur de 5%


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

neata
sei,imi pare rau de incident,stii ca si noi am avut unul cu colacul,cred ca renuntam...

oana, oricum cerealele alea sunt bio din cate am inteles, deci mai ok decat de-alde nestle,humana si care or mai fi.

a ajuns coverul, e f ok, ingrijit lucrat,imi place.

la 4 luni, Mariuca are 7,1 kg (cat are Tudor al Ionelei la nici 3 luni) si 69 cm. nu se intorce nicicum, nici macar intr-o parte desi fac zilnic exercitii cu ea si o intorc prin tot patul.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka nu mai stiu ce incident ati avut?
oau ce lunga e Mariuca... o sa se intoarca ea.. luna asta o sa isi exerseze toate talentele vei vedea
Stii ca bebeii grasuni se misca si mai lent nu?

Oana.. eu nu vreau sa ii dau cereale , insa am citit ca sunt mai bune decat cele din comert.. insa tu ai putea sa ii dai, cred, pt cresterea in greutate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Salutare!!!

Imi cer scuze ca dau pe aici atat de rar...insa sunt obosita...deh..familie mare,copii rasfatati...

Darisa - parca vorbesti despre mine...m-am regasit cu totul in postarea ta...si la mine e nelipsita ciocolata ca si combustibil...dar de azi dimineata mi-am impus in fiecare zi sa imi incep dimineata cu 50 abdomene si un masaj pe burta cu Supliform - va spun daca vad vreo imbunatatire.

Ieri mi-am luat o pereche de jeans colanti de la Stradivarius, marimea 36 - totul minunat, pe picioare imi vin beton, pe fund la fel....insa se revarsa un burtoc peste talie de m-a apucat instant depresia si am inceput sa urasc blugii, de parca ei ar fi sarmanii vinovati

Sei - nasoala intamplarea, dar bine sa n-ati patit nimic...sperieturi din astea vor mai fi multe

Lena si Kora - preturile bicicletelor variaza intre 150 si 480 $ la fake-urile chinezesti. Aia Taga cred ca e mult mai scumpa...Din pacate m-a convins si pe mine sotul din dotare de ce zicea Lena - sunt pt orase civilizate, nu pentru Cluj...si eram atat de entuziasmata...

Fetelor "FARA LAPTE" - din experienta va spun ca VETI DEPASI MOMENTUL!!! faceti doar ce v-au sfatuit fetele si nu le dati LP. E greu , dar trece in 2-3 zile!

Ilincuta mea e mai bine, mananca binisor si respira mai usor...sper sa-si revina cu totul in curand si sa nu mi se mai imbolnaveasa iarna asta!!!Saptamana viitoare imi propun sa merg la un homeopat recomandat cu caldura de cineva ...sa vedem ce ne zice si el.

Ionela - la fel ma simt si eu la fiecare vaccin...parca imi rupe cineva o bucata din suflet...ieri i-am facut ultimul Stefaniei si saptamana viitoare voi merge sa i-l fac si Ilincai, pe cel de 4 luni, la 5 luni

Din ce vad, pe aici sunt o multime de lungani si lungane cu greutate...pe Ilincuta o fac manechin in continuare...66 cm si 6500g la 4 luni si 3 sapt Rachel - cautam impreuna o agentie de manechine de pe acum? Sanatoase sa fie! kg nu conteaza! Eu aveam 8,5 kg la 2 ani si iata-ma sanatoasa si luptandu-ma cu burta



Mergi la inceput