Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena. ei in apa ii place pe burtica..se stie intoarce singura de pe nurta pe spate insa nu o facea, probabil e intresanta apa.. si eu ii faceam o data pe sapt baita...
Bucura-te ca doarme.. Elena nu doarme decat cate 30 min fix de 2-3 ori pe zi.. iar noaptea 10-11 h
Papa da-i in somn cum zice Ionela...

Pinky.. eu la piscina nu o duc pt ca nu stiu sa inot , insa am vazut un colac ff fain pt inot.. mi-ar place sa stie inota pt ca noi nu stim niciunul.. colacul il poti folosi insa cu grija, ei ii placea f tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

am o problemuta...

acu vreo luna mi-a zis contabila sa trimit lista cu concediu prenatal si postnatal
am trimis ceva de genu
concediu prenatal x zile si postnatal y zile.
ea a zis k e corect
dar nu era corect
si acum am depus pt indemnizatie de pe 21 ian, dar concediu am pana pe 19 ian :(((
oare nu o sa fie probleme cu acea zi? in viitor... sau acum
Daca puteti intreba pe cineva in cunostinta de cauza please help.
Contabila de la firma mea a zis: nu cred sa fie probleme, dar asta pe mine nu ma asigura, k peste cativa ani, sau la al doilea concediu sa dau de probleme


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



s-ar putea sa fie pb.. de ce?
pt ca la firma apare probabil cfs sau zile in aer.. din cate stiu la indemnizatie nu trebuie sa ai nici o zi de cfs... insa pt ce i-a trebuit? ea ar fi trebuit sa stie mai bine ca tine chestiile astea, doar are probram de salarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Natalia, stai la rand. pe locul 2 e fiica meacv cu 5.450 kg si 65cm la 4 luni.

sei, nu vreau sa o ingras. crealele i le voi da si eu mai tarziu. am pus site ul poate foloseste cuiva informatia...dupa cum ziceam mai sus fiica mea e balerina si cred ca geneticul mostenit de la tasu e de vine. parca vad ca si cu cerealele lu peste tot desirata ramane..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei
La firma a fost inregistrat concediu, si am fost platita. eu am dus concediu de la doctor dupa ce a virat salariu pe ianuarie :(

ce este cfs?

Natalia, din pacate sotul tau are dreptate :(
Spor la abdomene... deja ai inceput? nu tb sa astepti 6 luni?
As incepe si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Sei
La firma a fost inregistrat concediu, si am fost platita. eu am dus concediu de la doctor dupa ce a virat salariu pe ianuarie :(

ce este cfs?

Natalia, din pacate sotul tau are dreptate :(
Spor la abdomene... deja ai inceput? nu tb sa astepti 6 luni?
As incepe si eu...


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011


cfs - concediu fara salar

Poate vede ancaro mesajul tau, ea stie ai mult din legislatia muncii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Elena mi-a facut kk , dupa ce dimineata i-am pus supozitor.. poate sa fie lingurita de mar copt de aseara?

Ultima data cand a facut singura a fost duminica ( desi de sambata i pun in fiecare dimineata cate 1/3 supozitor)..
Imi e mila de ma arde inima cand ii pun supozitor.. nu stiu ce sa fac? sa o las sa vad daca face si cat de des? sa ii mai pun supozitorul sa ii formez reflexul..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

salutare mamici ci pitici! :)) remember me?

inca sunt in sesiune deci inca nu reusesc sa tin pasul cu voi cum mi-as dori, dar nu m-am putut abtine sa nu dau cu subsemnatul macar asa ca sa nu uit cum se face. :))

sper ca sunteti toate si toti bine, nu ma indoiesc de fapt ca sunteti. mara creste de asemenea frumos. distractia e mare la noi in casa. iubirea e in aer si cutiuta muzicala in boxe. :))) inca papa laptic doar de la tzatzic, mai asteptam cu diversificarea vreo luna cel putin, e dolofanica si vesela. ne-am mai pus la dulap cateva scutece lavabile, nu prea multe, astept inca poate s-or inmulti :D si sta in fundulet f putin sustinuta. somnul e ca la inceput, bine pt ea greut pentru mine - doarme ziua in 3 reprize a cate 1 - 2 ore si noaptea de obicei de pe la 10-11 pana pe la 7-8 dimineata dar cu minim 4-5 pauze de masa... dar nu-i bai, ne-am obisnuit. am avut o perioada cand am cautat RASPUNSURI ! SOLUTII ! NERVI ! BOCETE ! bla bla de parca ar fi fost sfarsitul pamantului. :))) pana cand mi-am zis ca nu rezolv nimic si acum las lucrurile sa se aseze de la sine. :) :P asa... cu dermatita atopica: dupa o gramade de false presupuneri cred ca am gasit alergenul principal - laptele , lactatele in general de fapt pe care le-am scot total din alimentatie acum. am mai avut pe lista de suspecti: ciocolata, nucile, uleiul de migdale din samponel, macul, etc :)) si in incheierea raportului: pt ca nu am mai fost la masurat de 2 sapt cu aproximatie acum avem cam 6900-7000 g si 64 cm.

va pupacesc si astept cu nerabdare sa ma intorc printre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna fetele!

Eu sunt tare tare rau bagata in butoi si din butoi in ditamai oceanul...


Ma intristez tare cand citesc ca sunt atat de multi bebelasi bolnaviori. Multa sanatate le doresc, si voua , mamicilor, multa rabdare sa treceti peste

Pe mine ma cam lasa puterile, la propriu. Simt ca duc 1 tona pe umeri si nu mai scap de ea. Am un copil tare plangacios, nemancacios, cu reflux virulent...somn putin....nu pot pleca nici la toaleta ca incepe sa planga cu lacrimi de crocodil dupa mine. Casa imi zboara la propriu....imi sta praful pe mobila de 2 degete...de gatit , gatesc pe fuga ...de mancat....daca mai apuc....

Luni am fost la dl.prof.Hadidi....si nu am primit vesti prea bune, adica..mai bine zis..deloc bune...:((

Nu doar ca dna dr Topor, ne-a gresit incadrarea gradului de HS, dar ne-a si imbatat cu apa rece, in ce priveste interventia. Tot respectul pentru dansa, este foarte buna in ceea ce face ea, dar in ce priveste HS inca mai are multe de invatat. Razvan are HS grad 3 proximal( hipospadias scrotal). Interventia nu este una usoara si lipsita de complicatii....din contra....desi dl prof. ne-a dat un prognostic de 85% de reusita,spune ca pana nu il taie pe copil, nu stie cat de grava este situatia. In functie de adancimea curburii uretrei care trebuie reconstruita, copilul va avea 1 sau 2 catetere, in putulica si abdomen pana la vezica, timp de 2 saptamani. Suntem programati pentru operatie la sfarsitul lunii mai, insa...ne lovim de o mare problema....banii. Este foarte scumpa interventia si noi trebuie sa ne mobilizam si sa strangem pana atunci suma de 5.000 euro. Asa ca ....de atunci, sunt foarte trista, gandita , lipsita de pofta de vorba...si noaptea plang ca un copil din cauza neputintei..desi in fata celor din jurul meu ma tin tare pe pozitie. Ma incred in Bunul Dumnezeu ca vom rezolva problema banilor intr-un fel sau altul. La urma urmei sunt doar bani...si sanatatea copilului nostru conteaza cel mai tare.

Ma tot gandesc ca poate din cauza starii mele este si Razvan asa ....si imi vine sa imi dau cu capul de pereti. La masa de azi dimineata Razvan a vomat in jet tot ce a mancat, nu exagerez....tot-tot(stiu ca se spune ca nu vomita tot, dar el cand vomita, vomita tot)...m-a umplut din cap pana in picioare pe mine, apoi pe el si apoi tot patul. A trebuit sa schimb tot : asternuturi, copil, pe mine...sa frec canapeaua cu peria de lapte....sotul se pregatea sa plece la munca si mai venea si el cu tot felul de ipoteze , cam ce ar fi cu copilul...desi nu a dormit cu noi sa stie ca s-a trezit din ora in ora, ca a mancat agitat la 4 ore. Aseara, la fel mj-a facut la masa de 18:30. A varsat tot, dar am fost pe faza si i-am pus lighenusul la gurita. Dupa toate astea, m-am simtit atat de vinovata si responsabila de ce i se intampla, incat am izbucnit in hohote de plans. Si acum, ca povestesc, nu ma pot opri din plans. Si copilul , normal , ca este foarte agitat.

As fi vrut sa raspund catorva dintre voi, dar simt ca nu mai am putere sa imi amintesc cui si ce...

Doar atat: "la multe lunite!" sarbatoritelor/tilor, din ultimele zile si mai ales lui Elena de Seidana.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Hayat, scumpa mamica
Ia iesi din butoi ca nu e frumos acolo.
trage aer in piept si zambestei lui RAzvanel
Apoi da-ne si noua un cont bancar, ca sa te ajutam cu stransul banutilor pentru operatie .
Fii tare !!! prin atatea ai trecut, ai sa vezi ca o sa treci si peste asta.

Pupici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Hayat imi pare nespus de rau !!! O, Doamne! Multa sanantate si putere!

Mergi la inceput