Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Buna seara fetelor! Ninge asa de frumos afara!Ce bine ca am terminat la timp constructia rampei pt carut de la intrarea in scara! Cu asta mi-am consumat eu energia in ultimele 2 sapt. Blocul este construit in 89, vecinii nu facusera nimic in sensul asta vreme de 22 ani, iar cand am venit eu cu propunerea, bineinteles ca s-au gasit cativa care sa se opuna. Degeaba le-am explicat eu ca nu pot cara 20 kg pe niste scari inegale si alunecoase( 8 kg carutul, 8 bebe, plus hainutele si acareturile specifice anotimpului). Ziceau sa mai dezbatem problema la primavara. Asa ca m-am enervat si am facut o rampa pe cheltuiala mea. M-au amenitat ca or sa cheme Disciplina in Constructii, ca nu am autorizatie. In fine m-am pus rau cu multi dintre ei, dar putin imi pasa, viata mea s-a imbunatatit considerabil. Si stiti ceva? Nu sunt singura care o foloseste! Copii mai mari o folosesc pt biciclete, avem si un vecin invalid care e bucuros ca nu mai aluneca... In fine , vecinii o privesc acum ca pe un lucru bun si mai nou imi vor da o parte din bani!

In rest noi suntem bine, ne intoarcem de pe spate pe burtica si invers, facem efort mare si reusim sa ne taram putin.In rest ras in hohote toata ziulica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

abmariana.. uite cum din un lucru rau la inceput a iesit un lucru super .. ce mare e Anton, si ce precoce...
eu ma intreb noi suntm ultimele care ne intoarcem parca la nimereala?
eu nu inteleg de ce acu 1 luna se invartea instant de pe burta pe spate si acum deloc,,.. iar invers asa cu ratia..

Ionela imi pare rau ca a trebuit sa iti calci pe inima cu vaccinul.. ce mare e micul tau voinic..

Andreea imi pare tare rau ca trecei prin asa problemute

Lali
.. tinem pumnii sa iasa bine botezul

EU sunt o mama groaznica..azi Ele mi-i s-a inecat la baita, sau aproape si a plans cum nu am auzit-o niciodata si era plina de lacrimi..
PANA la cat se poate folosi colacul??6 luni? exista limita de greutate? ce s-a intamplat .. cum vb ieri cu Lena , nu dureaza 5 secunde si se intoarce pe burta in apa.. si ca sa nu o las sa-si forteze coloana, o ridic putin de burtica( sa stea in plan drept orizontal), isi lasa capul in jos , sau nu stiu ce face, si ii intra apa in colacel, cand tipa mama sa o intorc cu capul in jos ca se ineaca.. nu stiu daca s-a inecat sau ceva, dar ceva apa a inghitit si s-a speriat groaznic, a plans cred ca 15 min cu lacrimi si suspine , si acu tremur si sunt speriata , idioata ce sunt !

Iar am reusit sa ma panichez cu constipatia ei, ca am citit un articol cu hipotiroidism, boli metabolice, boli gastrointestinale , boli neuro care pot provoca constipatie.. desi cred eu ca de ar fi vb de asa ceva , era de la nastere cu probleme , nu de la 2 luni...

cred ca gata iar ma bag in butoi si trag si capacul acum.. sa nu mai zic ca pe fata tot cu seboreica este, si azi atata s-a scarpinat pana si-a facut rana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei arunca naibii colacul ala. si fa bine nu mai citii prostii pe net daca se scarpina elena eu zic ca nu-i seboreica, mai degraba atopica. ce crema zici ca folostesti matale¿

azi am mancat un kebab, daca maine face urat Noa, macar sa stiu cui sa trag pumni in cap

iar maine am un plaaaaan, wow, nici nu-.mi vine a ma deztainui, mi-e frica ca se intampla ceva si se anuleaza ca ultima data...mergem la spa, eu cu o amica, toata dupamasa, s-au oferit baietii sa stea acasa cu copiii, iar noi v-om sta la inmoiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

sei, lasa internetul ca e plin de gogomanii!
Si eu cred ca acolo unde se scarpina e atopica..seboreica nu ar da asemenea mancarimi.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

neata mamici dragi si scumpe cum sunteti astazi? pregatite pentru o noua zi de "teroare" (glumesc desigur); oricat de greu mi se pare uneori, ba ca nu mai fac fata, ba ca ma pierd cu firea, ba ca nu mai ajung sa pun geana pe geana, cand imi trage un ranjet ficior-miu uit de toate si ca si cum mi-ar umple corpul cu energizant voiam sa va intreb, ptr ca multa lume a zis ca nu fac bine, voi va lasati bebelusii sa se uite la tv? eu dimineata cat timp imi fac si imi savurez cafeaua al meu bb sta si se uita la desene la tv, si nu scoate un sunet; mai sta si in timpul zilei dar prea putin; multa lume mi-a zis ca nu e bine, voi ce ziceti?

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Neata si de la noi ,am o zi nasoala ,e frig ,ceatza ,as vrea numai sa dorm ,dar Noura are un che f nebun de joaca si conversatii
Nu stiu ce se intampla ,de ieri nu am lapte eu care dadeam la pompa in fiecare miez de noapte ,mi-am tinut fata flamanda noaptea trecuta ,sanii erau goi ,tragea saraca tragea si nimic nu iesea ,nu inghitea si cand vroiam sa trag sanul plangea
Tin fata la san ,pap ,beau dar se pare ca pana aici mi-a fost ! M-a lasat ! Sunt sigura !

Sei ,imi inchipui prin ce-ai trecut ,nu vreau sa-mi imaginez .Sa n-o mai pui cu colacelul,sigur ii este frica acum si cand ma gandesc ca vroiam sa mi-l cumpar si eu saptamana asta
Sper sa nu aiba frica de apa acum ! Urmatoarea baita trebuie sa fie intr-un mod foarte placut si relaxant
Si...lasa cititul pe net ,eu m-am lecuit dandu-i fetei mele diagnostice stupide si la sfarsit sa n-aiba nimic .
Presimt c-o sa-ti taie sotul netul intr-o zi ,al meu mi-a promis ca o va face daca mai dau diagnostice Nourei !


Ionela ,ce grasun si lungan ai tu acolo ,sa nu fie de deochi ! E dolofan cu lapticul de mama ,asa da
Imi pare rau ca ai fost trista din cauza vaccinului ,mai ales ca nu ai fost de acord sa-i faci


Andra ,si fata iubeste TV ,data trecuta am intrebat moasa daca se poate uita si mi-a zis un NU foarte apasat ! E foarte periculos pentru ochisorii lor ,deoarece se schimba imginiile prea repede ,ceva de genul asta zicea ea acolo ,nu prea-i intelegeam germana ca avea un accent polonez
Dar dupa 2 ani se poate cate 10-15 min / maxim / zi !!!
Eu n-o mai las deloc ,nici macar o secunda


Racheel ,eu ieseam cu fata si pe vantoasa si pe ploaie . La cea din urma ii puneam o prelata ,iar la vantoasa o lasam culcata in landou ,ii trageam copertina deasupra si gata ! Sa aiba urechile acoperite si suzeta in gura (sa nu traga aer rece)
Si indiferent de vreme,stau de fiecare data cate 2 ore afara



Si mie mi s-a inecat fata ieri cu lapte ,se invinitise in jurul gurii ,nu mai avea aer si incepuse sa se zbata . Noroc ca era sotul acasa , a intors-o ,lasat cu capul in jos ,scuturat si tot tacamul .

Eu nu stiu sa acord primul ajutor cand bebe se ineaca .
Aveti vreun sfat pentru mine ?
Voi cum procedati ?





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

'neata!
aseara ne-am vaccinat si noi de 4 luni. Cred ca am trecut cu bine peste - febra nu a facut si nu a plans decat foarte putin decat atunci cand asistenta a scos acul
Raportam 7.5 kg si 68 cm

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

sei arunca naibii colacul ala. si fa bine nu mai citii prostii pe net daca se scarpina elena eu zic ca nu-i seboreica, mai degraba atopica. ce crema zici ca folostesti matale¿

azi am mancat un kebab, daca maine face urat Noa, macar sa stiu cui sa trag pumni in cap

iar maine am un plaaaaan, wow, nici nu-.mi vine a ma deztainui, mi-e frica ca se intampla ceva si se anuleaza ca ultima data...mergem la spa, eu cu o amica, toata dupamasa, s-au oferit baietii sa stea acasa cu copiii, iar noi v-om sta la inmoiat

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Neatza..

bunny nu stiu daca e atopica, dr a zis seboreica, si e in zona parului,mai mult are iar cruste pe sprancene cand "seboreica" e urata..
colacul da il arunc, iti dai seama, acum nu stiu cum sa scap de el fara sa-i zic sotului, el nu asista la baita, si nici nu vreau sa stie ..

hai ca tinem pumnii sa iasa planurile bine, si mai mult sa nu aveti colici.. noi am avut colici de la varza din shaorma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Neata,

sei, lasa internetul ca e plin de gogomanii!
Si eu cred ca acolo unde se scarpina e atopica..seboreica nu ar da asemenea mancarimi.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



nu stiu daca se scarpina neaparat de mancarimi.. ea se scarpina mult cand ii e son, insa s-a scarpinat exact in locul cu seboreica si fiind locul sensibil s-a facut praf pe fata..

Bunny , acum o dau cu galbenele si propolis, dupa ce am incercat de la mustela cea pt cojite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Ce frumos e Anton! Mi'a spus Rox ca e un mic urias ca e cit Lorelai :))

Alayna nu cred ca pierzi lapticul din doua motive, te'ai mai panicat asa si tot nu l'ai pierdut si al doilea chiar daca evident e lapte uneori bebelusii stau la san asa ca disperatii, asa a facut si Zoica ieri, a supt aproape non stop chiar si in somn, in putinul somn de aproximativ o ora si jumattate rupt in vreo 4 reprize toata ziua. Pe mine una m'a pus pe butuci ca e si greu de tinut in brate plus ca daca nu sugea imediat se trezea. Deci mamico, curaj n'ai pierdut lapticul, nu se pierde asa usor. De muls nici eu nu pot insa sanul sigur are lapte ca daca o pun pe Zoe sa suga la celalalt imediat vine lapticul si la pompa. Deci nu exista, nu dispare cu desavarsire se ascunde

Sei nu mai citi domne prostii pe net ca o sa o iei razna plus ca te traumatizezi si pe viitor. Fieta sa o sa deconstipe cel mai probabil la diversificare, eu nici la doctor n'as fi mers daca n'ar fi fost capoasa cu constipatul, dar Ela a ta, mai nu face decit rar, mai nici nu se consitpa face mai rar, mai face si singura un amestec. Plus ca nici nu e de la nastere ca sa zici ca e un defect ceva. E bine merci dar model cacacios rar.

Mergi la inceput