Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

LA MULTE LUNITZE ELA SI EVA

Racheel, io il scot pe baiat afara chiar daca e frig, noi plecam si la 10 noaptea la mama, sunt vreo 10 min de mers pe jos....noi l-am scos pe toate timpurile...ma rog, nu situ daca e recomandat nici chiar asa:)

Dar si in timpul zilei ,daca e frig afara, un pic, macar 15-20 de min tot il scot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Fetelor cand este frig afara ii scoateti pe cei mici la plimbare?




la plimbare nu, dar tre s-o scot cand il duc pe Dani la gradi. la vreo 4-5 grade.

andrea sa va treaca repede. cat au tinut respectivii colici la voi¿

daca-mi aduc aminte si hellena a avut probleme tot pe la 3,5 luni ca nu manca cupilu, vad ca si Maya de lena ziua nu vrea sa vada papa ca a mea, mananca la 4 ore, in schimb nosptea la 3 ore fix. alayna la fel¿ si mai era parca cineva a carui bb era hranit in somn...voi va puneati problema grevei sanului, si cand colo sunt colici legati de copil nu de san...ionela help!

La multi ani elena si eva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

am uitat: beau ceai de roinita

Roinita reprezinta o planta medicinala cunoscuta pentru efectele ei terapeutice asupra afectiunilor stomacului (calmeaza spasmele stomacale, elimina gazele din stomac), calmeaza starile nervoase, înlatura diareea, mareste secretia biliara, echilibreaza digestia, si stimuleaza pofta de mâncare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

LA MULTE LUNITE EVA! SA FII SANATOASA SI CUMINTICA!

Pinky - si eu tot la unul din lemn ma gandeam, dar trebuie vazut. Poate ajungem in we pe la Ikea! Nu de alta dar fac si un somon...de-li-cios!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

ancaroro, maria26, pinkysor - multumesc pentru sfaturi. Da, am auzit ca este epidemie, dar noi nu am intrat deloc in contact cu persoane care au rubeola. Sper sa apara eruptia si sa scapam cu bine din nebunia asta.
Este super marait, vrea numai in brate si nici nu mai stiu ce sa-i fac ca tare mi-e mila de el. Abia il dezvatasem de culcatul pe picioare, dar de aseara il punem iar asa :(.

Dbunny - Inca mai avem crize de colici din astia rai, dar 1/2 pe zi maxim.

Bafta cu vaccinul Nana, Alayna!




21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna fetili!
Nu am timp sa scriu prea mult dar am vazut ca se vorbea de bebei care tin capul intr-o parte, nu mai tin minte exact cine si nu vreau sa fac confuzie. Nasa mea a avut aceiasi problema cu fetita cand a inceput sa isi tina bine capul a observat ca la verticala il tinea un pic inclinat intr-o parte, a fost la dr si avea torticolis congenital si i-a zis dr ca a facut f bine ca s-a dus din timp ca asa se poate incerca sa corecteze cu masaj si dc nu merge dupa un an sa intervina chirurgical. Ei au reusit sa scape chiar destul de repede cu masaj si colac de inot pt bebelusi. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar daca ati observat asta mai bine mergeti la dr ca este destul de des intalnit torticolisul asta.
Fetelor Amalia de vreo saptamana si ceva ziua mananca cam 2 min repede repede de abia inghite dupa care incepe sa planga iar cauta sanul trage de 2 ori si il lasa ba se uita pe pereti un pic si cauta iar ba plange un pic si cauta iar, la inceput se linistea daca ii dadeam din mers acum nu se mai linisteste si f greu papam, stiti cumva ce ar putea sa aiba?
la toti bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanab04

Buna fetili!
Nu am timp sa scriu prea mult dar am vazut ca se vorbea de bebei care tin capul intr-o parte, nu mai tin minte exact cine si nu vreau sa fac confuzie. Nasa mea a avut aceiasi problema cu fetita cand a inceput sa isi tina bine capul a observat ca la verticala il tinea un pic inclinat intr-o parte, a fost la dr si avea torticolis congenital si i-a zis dr ca a facut f bine ca s-a dus din timp ca asa se poate incerca sa corecteze cu masaj si dc nu merge dupa un an sa intervina chirurgical. Ei au reusit sa scape chiar destul de repede cu masaj si colac de inot pt bebelusi. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar daca ati observat asta mai bine mergeti la dr ca este destul de des intalnit torticolisul asta.
Fetelor Amalia de vreo saptamana si ceva ziua mananca cam 2 min repede repede de abia inghite dupa care incepe sa planga iar cauta sanul trage de 2 ori si il lasa ba se uita pe pereti un pic si cauta iar ba plange un pic si cauta iar, la inceput se linistea daca ii dadeam din mers acum nu se mai linisteste si f greu papam, stiti cumva ce ar putea sa aiba?
la toti bebei.

O minune a aparut in viata mea - Amalia (17.09.2011)



Oana - asa este, despre torticolis este vb si nu e deloc de neglijat. Eu am fost cu Inez la dr imediat ce am observat, insa mi-a zis ca masajul face mai rau. Sapt viit am progtramarte la alt dr, sa vedem ce spune.
Multumesc de raspuns!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:


Am venit si noi de la vaccin ,totul e bine ,n-a plans si adoarme de atunci ,sper sa nu faca febra

Racheel ,eu scot fata afara si cand e fff frig chiar temp cu - ,zilele trecute am scos-o si pe ploaie (i-am pus o prelata peste carut ) ,vantoasa tre sa se obisnuiasca si cu astea

Oana ,eu sunt un pic ca nu inteleg ,pe fiecare produs e un scor sau ceva de genul asta? M-as uita acum pe ale mele ,dar am fata in brate ,face nani !


Andreea ,off Doamne prin ce treceti sper sa va reveniti cat de curand si sa scapati de febra asta nenorocita .Eu cred ca mananca dintr-un san ca nu are pofta de mancare saracutul sau rosu in gat ,tu cand esti bolnava mananci?

Nanna ,gata ! Ne-am intors de la doctor ,a scancit oleaca ,dar n-a plans ca data trecuta . Acum doarme ,are deja 3 ore si-mi explodeaza un san ,astept sa se trezeasca sa-l inhatze
Voi cum stati?
Inez are probleme cu torticolisul asta ? E capul usor inclinat sau cum ? Eu ieri am pus-o pe Noura in scoica si parca nu-si tinea capul drept !


Dbunny ,la noi a fost greva suptului ,ne-a tinut exact 3 saptamani ! A fost groaznica,o hraneam numai noaptea ,dar acum e ok papa fata si e cuminte . La noi sigur nu a tinut de colici ,pur si simplu NU manca cu orele ,cam odata la 8-10 ore lua sanul ziua si greu tare ,dupa lungi insistente A fost groaznic !
Noa refuza sanul ?

Oana ,ma sperii cu torticolisul asta si fata mea parca isi tine un pic capul spre dreapta ,dar azi am fost la doctor la vaccin si sigur vedea daca ceva nu e ok ,nu ? Ca a pus-o pe toate partile si a verificat-o .
Daca ma mai aude al meu si cu asta ,ma fugareste de acasa de fiecare data citesc cate ceva pe net si-i spun ca are fata si il bag in sperieti ,apoi ea e ok ! A zis ca-mi taie netul !
Si mie imi refuza fata sanul doar cand eram in greva ,il lua sugea,lasa ,plangea,iar lua si tot asa ! Ce greu a mai fost ! Ai lapte ? Sau vine prea mult ? Sau trage si nu iese ?









Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

hello,

Si noi suntem raciti bocna toata echipa. Alex a terminat cu febra si tuseste foarte rau, iar de ieri a inceput Radu sa faca febra si are muci grosi. Azi a inceput sa si tuseasca. Mi-e mila de el...i-am facut aerosoli cu apa de mare, il aspir...nu stiu cum sa il mai scap de muci, nasol e ca incepe tusea...
Andreea t, si la noi scaunele sunt mai apoase, miros ciudat si au mucus in ele, este in mod cert de la febra si antitermice.
Si noi avem inca colici, noaptea se strange rau de burta, patzaie ca o motoreta, cateodata plange din senin noaptea la cate o crampa si adoarme la loc. Oricum e dezastru cu somnul, am reusit treptat sa-l culc mai devreme, la 22.30-23.30 dar se trezeste si din ora in ora, cateodata suge 2 minute si adoarme la loc, alta data suge 30 de minute. Eu sunt prea obosita ca sa mai sper sa doarma legat macar 3-4 ore.
Eu de slabit am slabit toate kilogramele acumulate dar mai am burtica, adica nu e cum era....dimineata e trasa dar dupa ce incep sa mananc deja se vede aiurea. Cred ca doar cu miscare o sa fie ca inainte dar cine naiba are vreme sa mearga la sala?
Eu sunt un zombi ambulant, nici nu mai stiu de cand nu am dormit 3 ore legat, parul imi pica extraordinar de tare si ma deprima chestia asta, am zone unde parca am chelit de tot, mananc pe apucate ce prind, zilnic ciocolata ca imi da energia necesara sa merg mai departe.
Ce bine ar fi daca de maine ar fi primavara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Alayna - sigur o sa fiti bine! Fii atenta la temperatura si sa ai la indemana antitermice.
Noi suntem cu torticolisul, da. Acum lasa-ni-l noua, nu iti face griji ca ar avea si printesa ta. Sigur ti se pare!
Pe noi ne-a pacalit dr-ita, nu a venit azi, asteptam maine iar

Darisa - si eu vreau primavara!

Sei - posibil sa se fi largit putin bazinul, dar va reveni la normal, nu iti face griji!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput